Kezdőoldal » Fogyókúrák » Szénhidrátszegény diéta » Miért nem ajánlják a krumplit/...

Miért nem ajánlják a krumplit/édesburgonyát diéta alatt?

Figyelt kérdés

Számomra érthetetlen, hogy miért ellenzik ennyire a sütőben, minimális zsiradékkal sült, vagy főtt krumplit, és nyomatják a rizst, hogy az mennyire király...

100 g krumpliban van 20 g szénhidrát és 3-4 gramm rost (héjastul eszem). Sokkal laktatóbb, nhezebb túl enni belőle.

100g rizsben (pedig basmati-t vagy barna rizst használok) kb. 45-50 gramm szénhidrát van.


Sokan jönnek azzal, hogy a krumpli tele van keményìtővel. De akkor a rizsben mi van?

A keményìtő egy poliszacharid, aminek először le kell bontódnia, hogy a glukóz felszìvódhasson. Nem kelt olyan instant hatást, mint egy szirup oldata.


Alapvetően szénhidrát csökkentetten táplálkozom. Nem fogyasztok glutén tartalmú gabonákat és álgabonákat. A szénhidrát forrásom a sárga és édesburgonya. Sokkal jobban elvagyok ìgy. Mégis mindenkitől megkapom, hogy csirke rizzsel, a krumplit nem szabad, mert az hìzlal és nem értem, hogy miért? Mi a logika emögött? A táplék összetevők mást mondanak...



#diéta #krumpli #rizs #keményìtő
2021. máj. 28. 14:59
 1/9 anonim ***** válasza:
77%

Ha egy étkezéshez számolod a CH-mennyiséget (pl hogy ebédre eszel 50g CH-t), akkor rizsből értelemszerűen kevesebbet fogsz enni, mint krumpliból, pont azért, mert a rizsnek magasabb a CH-tartalma. Kalóriában viszont már nem mindegy, hogy krumpli vagy rizs. Plusz az sem mindegy, hogy gyorsan vagy lassan felszívódó CH-ról van szó. A krumpliban jellemzően inkább gyorsan lebontható és azonnal hasznosítható CH van, mert még ha héjával együtt is eszed, rost nem nagyon van benne. Míg a barnarizs vagy a basmati rizs kifejezetten jó glikémiás indexszel rendelkezik, vagyis lassabban szívódik fel a CH, nem dobja meg annyira a vércukorszinted, hanem egyenletesebben oszlik el és emiatt tovább eltelít -> következő étkezésre sem leszel annyira éhes és nem fogsz annyit enni -> fogysz.


Ez az átlag. Nyilván egyéni eltérések mindig vannak. De alapvetően ez a fenti gondolatmenet az, ami általában a krumplit ősgonosznak állítja be. De ha nem csak a krumpli az egyedüli CH-beviteli forrásod, akkor nagy baj nincs, ha heti 2-3x eszel bármilyen formában elkészítve.

2021. máj. 28. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Valamennyire egyéni dolog is szerintem. Én is nagyon szeretem a főtt édeskrumplit, teljesen jól elvagyok vele, órákig eltelít. Úgyis eszel mellé más zöldségeket, meg valamilyen fehérjeforrást. Ne foglalkozz más véleményével, amúgy is butaság bármilyen ételt önmagában hizlalónak vagy tiltólistásnak beállítani.
2021. máj. 28. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Ne foglalkozz vele, simán belehet illeszteni a diétába(főleg ha nem az olajban sült verziót választod) szerintem amúgy jól laktató.
2021. máj. 28. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
*laktat
2021. máj. 28. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
50%

Azert szerintem nem olyan nehez azt felfogni, hogy az egyik gyorsan felszivodo ch, a masik nem :D

Ez a problema a sima krumplival, az edesburgonyaval amugy nincs gond, ezt nem tudom, hogy ki mondta. Viszont a szenhidrat nyilvan nem ellenseg, tehat nem is kell 100%-ban kerulni.

Egyebkent en hamar ehes leszek a krumplitol, tehat koretkent is kerulom. Ez nagyon egyeni, hogy kinek mi valik be.

2021. máj. 28. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
84%
Csak egy tipp, ha valaki a gyors Ch miatt aggódnia:A rizst vagy a krumplit érdemes úgy enni, hogy 24 órára hűtőbe teszed. Így több lesz benne a rezisztens keményítő, nem emeli meg a vércukrot annyira, illetve kiváló prebiotikum forrás is ami jót tesz a beleknek, illetve a több emészthetetlen szénhidrát tartalma miatt kicsit kevesebb kcal is lesz. Érdemes utánna olvasni, több poszt és kutatás is van a témában. Még táplálkozási tanácsadói tanfolyamon is tanultunk róla:)
2021. jún. 3. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Igen, a rezisztens keményítő tényleg real-deal, mióta tudom, hogy létezik 😅 azóta én is előre lefőzöm a burgonyát és sokszor ìgy hidegen eszem, valamint bátrabban nyúlok a banánok után is, amiben szintén sok ilyen van, főleg ha még kicsit éretlenek.
2021. jún. 3. 17:46
 8/9 anonim ***** válasza:
Vannak ilyen kis hasznos kiskapuk a diétában, amivel érdemes élni😃 meg manapság annyi könnyítés van azért, régen nem lehetett kapni finom fehérje porokat vagy szeleteket sem, vagy olyan liszteket mint például a szaffis termékcsalád, amivel könnyen összerittyenthet az ember egy gyors egészséges sütit. Persze nem mondom hogy ezek nélkül ne lehetne élni, de hasznos hogy léteznek ilyen alternatívák is:)
2021. jún. 3. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
#6 erről még nem hallottam.... Gyakorlatban ez annyit jelent, hogy megfőzni, betenni a hűtőbe, majd 24 h múlva pedig hidegen fogyasztani?
2021. aug. 16. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!