Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Mikor vállalnál gyereket?

Mikor vállalnál gyereket?

Figyelt kérdés

Előre is szeretném leszögezni, hogy nem provokatív jellegűnek szánom ezt a kérdést. Nyilván lesz, akinél a feltételek negyede nem teljesül, más meg 5x ilyen jó körülmények mellett sem vállalná be a babát.


26 éves vagyok, párommal 5 éve vagyunk együtt, 3.5 éve élünk együtt albérletben, jelenleg egy 2 szobás lakást bérlünk. A nettó bevételünk együtt 900-950 ezer Ft, megtakarítás 6 millió Ft körül lehet, nem tudom.

3 év munkatapasztalat van a hátam mögött, ez 2x1.5 évből tevődik össze. Autónk van, nekem jogsim nincs.

Ez mind idáig szép és jó, de szeretnénk lakást/házat venni. Egy 3 szobás 60 nm-es lepukkant panel is 35 millió Ft, szóval itt ez a 6 millió Ft megtakarítás már érződik, hogy semmit sem ér.

Eléggé racionális ember vagyok. Szeretnék gyereket 30 éves korom előtt, de azt gondolom, hogy amíg a lakás kérdés nem rendeződik, bennem nem fog bekapcsolni az a csengő, hogy babát akarok. Csed-em 400 ezer Ft fölött lenne, gyed-re megkapnám a maximumot.

Lehet számolgatni, egy jelentős albérlet ár növelésével is vígan megélnénk 3-an úgy, hogy én épp csak gyed-et kapnék...

De hogyha gyerekvállalás előtt nem lesz saját lakás, (nyilván nem hitelmentes, de nem 30% önerővel szeretnénk lakást, legalább 50% kellene) akkor szerintem kb. sosem, mert akárhogy is nézzük, a gyermek mellett a kiadások nőnek, és nem feltétlenül fog hirtelen akkorát ugorni a fizetésünk, hogy ezt ellensúlyozza.

Nem élünk nagylábon, nem vásárolunk drága műszaki cikkeket, nem wellnessezünk 2 havonta 100 ezerért, visszafogottan éljük a mindennapjainkat, de a megtakarítás fontos a számunkra, és hogy sosem kelljen semmi fontosat nélkülöznünk...


Nektek milyen feltételeitek voltak ahhoz, hogy bevállaljátok az első gyereket?



2022. jún. 13. 15:53
1 2 3 4 5
 11/42 A kérdező kommentje:

#8, de abban ugye egyetértesz, hogy nyugdíjas korra legkésőbb kell egy lakás/ház (akkor már tök fölösleges egy 6+ szobás kastély, nappali+háló+vendégszoba kombó bőven oké). Ma Budapesten egy ilyen lakás, vagy akár egy 1 szobás is, rosszabb helyen nagyon jó indulattal 90 ezer + rezsi, azért ezt egy nyugdíjas nem tudja megfizetni. Külföldön a lakás kiadás szabályai is mások, én úgy tudom.


#9, mi próbálunk nem felhalmozni dolgokat, drága ahhoz a lakbér, hogy raktárnak használjuk, rendszeresen szelektálunk, én mindent 2x meggondolok, hogy szükségem van -e rá. Gyerkőc esetében is így lenne, azt gondolom.

2022. jún. 13. 17:44
 12/42 anonim ***** válasza:
75%
Az albérlet kb annyi mint ha a hitelt fizetnétek a saját házadra, 1 gyerekkel meg azért nem olyan nagy a kiadás ha 1 éveswn bölcsibe adod a gyed mehet megtakarításba
2022. jún. 13. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/42 anonim ***** válasza:
95%
Az első és legfontosabb feltétel volt számomra, hogy ne párom legyen, hanem férjem. A saját lakás is fontos volt.
2022. jún. 13. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/42 anonim ***** válasza:
77%
Babavárót nem akarjátok kihasználni? Azzal már simán bele tudnátok vágni a vásárlásba, erre a fizura a hitel is sima ügy. Nem szoktam senkit erre biztatni amúgy, de pont a ti helyzetetekben ésszerű döntés lenne felvenni.
2022. jún. 13. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/42 anonim ***** válasza:
69%

11. 6 szobás sosem kell hacsak nincs 5 gyereked. de neked még 1 sincs és ahogy olvasom 3 éven belül nem is lesz. vegyetek 2 szobást, 1 gyerekre az is elég, aztán ha megszületett egyáltalán az első ráértek váltani.

14. csakhogy a babavárót is kell ám fizetni, hacsak nem tervez az ember 3+ gyereket. de azért odáig eljutni nem gyaloggalopp. + sokan nem számolnak azzal hogy a jó fizetés sem örök ( leépítés, betegség, halál)


+ igen, párom, csajom helyett előbb házastárs legyél…

2022. jún. 14. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/42 anonim ***** válasza:
79%
15 így igaz, a babavaro is csak hitel, viszont egy kedvező hitel, talán a legkedvezőbb jelenleg, és a kerdezinek biztos hogy szüksége lesz hitelre a lakásvásárláshoz.
2022. jún. 14. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/42 anonim ***** válasza:
76%

Mennyit tudtok félretenni havonta? Mert ilyen fizu mellett 3-400 ezret már simán félre lehet gyerek nélkül. Egy év alatt az máris 3.6-4.8 M lenne. Számoljunk 4 M-val az egyszerűség kedvéért. Tegyük fel, hogy 3 év múlva születik a baba, addig gyűjtögettek, most úgyse érdemes lakást venni, az 12 M.

Emellett a jelenlegi 6 M megtakarítást beraknám állampapírba, ne inflálódjon. 3 év alatt bő 1 M hozamot el lehet érni.

Emellett felvenném a babavárót, amit egy az egyben beraknék állampapírba, a hozam 2 M. Közben persze máris lesz egy 50 ezres törlesztőtök, de ilyen fizu mellett ez bőven kigazdálkodható, és ha születik baba, 3 évre felfüggesztik.

Így mához 3 év múlva 12+6+1+10+2=31 M önerőtök lenne, 50 ezres törlesztővel. Ha ehhez felvesztek 20 évre 20 M hitelt havi 150 ezres törlesztővel, már egész jó otthont ki tudtok alakítani az 51 M-ból. De akár olcsóbban is, igényektől függ. A gyes alatt a babavárót ugye nem kell fizetni, csak a 150 lakáshitelt, gyes után meg így 200 ezres törlesztővel kell számolni, ami egy albérlet reális ára gyerekkel, ráadásul 20 évig végig fix (lehet ilyen lakáshitelt találni, és a babaváró törlesztője sem fog emelkedni).

Szóval én ezt tenném a helyetekben. Nem egyszerű, kemény menet lesz, de a saját ingatlan szülői segítség nélkül bizony ilyen. Ráadásul fiatalok vagytok még, úgyhogy várhatóan évről évre jobban is kerestek majd, ahogy az ebben a korban lenni szokott.

2022. jún. 14. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/42 anonim ***** válasza:
18%
17. a brutál inflációt kihagytad az egyenletből ami így is úgyis megeszi a megtakarításukat akárhova teszik, illetve nem fognak tudni 400k-t félretenni mert mocskosul drágul az élet. ahhoz le kellene mondani sok mindenről ami most alap… ezt pedig egy átlag ember 20 évig nem tudja kivitelezni. és én arra sem vennék mérget, hogy a piaci hitel kamata nem fog emelkedni akkor sem ha le van fixálva. (csak egy “szimpla” tv. módosítás kérdése, láttunk már érdekes dolgokat ugye)
2022. jún. 14. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/42 anonim ***** válasza:
68%

Pont a brutál infláció miatt kell az állampapír. Az inflációkövető, előző éves infláció+0.75% a kamat. Folyószámlán tartani a megtakarítást teljesen ésszerűtlen.

900-950 fizuból évi 4 M-t félrerakni (akár 50 ezres törlesztő mellett is) pedig abszolút megugorható dolog, hiszen ez 333 (babaváró törlesztőt is beleszámolva 383) Ft havi megtakarítást jelentene, vagyis 5-600 ezer maradna, amiből gyerek nélkül igenis meg tud élni egy pár, albéletben is, ha takarékos. Még csak nyomorogni sem kell hozzá.

És nem 20 éven át kell ezt kivitelezni, hanem három. 20 éven át a 200 törlesztőt kell kivitelezni. Ami nem tagadom, nagy vállalás, de mi az alternatíva? Ugyanezt a pénzt albérletre kiadni? Valahol lakni kell, és ez hitel nélkül sem lesz ingyen.

Szerintem az a kivitelezhetetlen, hogy az ember arra rendezkedjen be, hogy majd a kis nyugdíjacskájából is az albérletét fizeti.

A fix kamat emelkedésével számolni meg olyan, mintha azzal számolnánk, hogy az egyikőjük tartós egészségkárosodást szenved és kiesik a fizetése. Igen, nem elképzelhetetlen, esély mindenre van, arra is, hogy elválnak, hogy meddők, hogy halva születik a gyerekük, hogy kitör a háború, hogy államcsőd lesz, de olyan védőhálót sosem fognak tudni építeni a pénzügyeik köré, ami megkíméli őket minden kellemetlenségtől. Ilyen az élet, nem kockázatmentes, mindig meg lehet szívni. De jelenleg a legminimálisabb kockázatot a fix kamatozású hitel jelenti, ha lépni akarnak 1-ről a 2-re. De persze azt se most érdemes felvenni, hanem majd mondjuk 3 év múlva.

2022. jún. 14. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/42 anonim ***** válasza:
30%

Leírom mi "mire" vállaltuk:

Szülők nevén lévő lakás, amiben mi lakunk, és várhatólag mi is fogunk lakni (ha innen mégis menni kellene valamiért, akkor a másikunk szüleinek is van egy plusz lakása, amibe beköltözhetnénk). Vagyis nem saját, de nem is kell albit fizetni, és sajátként használhatjuk.

A férjem 600 körül keres. Én nagyon rosszul, 200 alatt, mivel eddig tanultam és csak egyetem mellett tudtam dolgozni. Most terhesen egy szakdolgozatnyira van a második diplomám, de nem a legkelendőbb szakokat végeztem, szóval olyan hű de jól keresni a jövőben sem fogok valószínűleg.

Félrerakva kb 1,5-2 milliónk van (nem tudom pontosan, férjem kezeli), de szerintem ha be kell rendezni a babaszobát (ami egy kis felújítást is jelent előtte), akkor kb el is verjük a nagy részét a mai árak mellett.

Fogalmam sincs mennyi pénzt fogok kapni, a munkaviszonyom bőven megvan, de mindig is keveset kerestem. Ugyanakkor van ez a diplomás Gyed is, lehet az többet adna, mint amit a munka miatt kapnék, ennek majd utána kell néznem, de igazából jól kijöttünk eddig is a férjem fizetéséből, az enyém eddig sem sokat tett hozzá, úgyhogy nem annyira érdekel ez.

Most kicsit aggódok, hogy minden ilyen drága lett, de éhezni azért soha nem fogunk, max kicsit kevesebb felesleges vackot vásárolunk.

Ami még nálunk lényeges, hogy mindkét oldalon jómódú, támogató szüleink vannak, tehát ha valami nagyon nagy baj lenne, és hirtelen nem tudnánk kifizetni, akkor sem lenne baj.

26N (27 éves leszek mire megszületik a baba.)

2022. jún. 14. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!