Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Ovira teljesen alkalmatlan...

Ovira teljesen alkalmatlan bioritmussal mit kezdjek? Fokozatosság vagy drasztikus változás?

Figyelt kérdés

Nálunk ez nem új dolog, de most a nyáron kiteljesedett és ennél jobban még nem csúsztunk el a "normáltól".


3 éves a lányunk és a 28-ai héten indul a beszoktatás, ahova fél 8-ra lekésőbb be kellene érnünk. Nekünk ezt ha holnap kellene csinálni, lehetetlen lenne.


Mivel a párom délután viszonylag későn ér haza és mivel nem vagyunk itthon ülősek, ezért szinte mindig megyünk valahova. Ha máshova nem, akkor legalább a barátokkal, testvérekkel megyünk valami kiülős helyre vacsorázni, ahol lehetőleg játszótér is van a közelben. De van hogy csak a szülőkhöz vagy egymáshoz megyünk. Bár ha itthon vagyunk akkor sem alakul másként az esténk.


Szóval a lényeg, hogy 11, fél 12 előtt nem igazán szokott a lányunk ágyba kerülni. Ez babakorától kezdve hasonló volt. Emiatt a késői fekvés miatt 9, fél 10 előtt nem kel fel. Az ebéd is csúszik így 2-re és délután 4-ig, fél 5-ig alszik, így fent szokott gond nélkül maradni.


A kérdésem az lenne, hogy mivel próbálkozzak először, min változtassak? A gond az, hogy születésétől kezdve így van, fürdeni például reggel szokott, ami most nyilván át kell, hogy kerüljön estére, mivel reggel neki 6-kor kellene majd kelnie így is az ovira.

Ma megpróbáltuk, hatalmas hiszti volt, végig üvöltötte a fürdést és persze le sem akart feküdni 10-kor.

A párom szerint azzal kellene kezdeni, hogy fél 7 fele felébresztem és nem hagyom aludni délig, akármi is lesz. Szerintem meg kellene valami fokozatosság, nem azonnal felrázni 7-kor, mert így tuti nyűgös lesz és azt sem tudja, hogy mi lesz.


Attól legalább nem kell félni, hogy fog majd aludni az oviban, mert már 3 éves, de kb még mindig el tud aludni bárhol, autóban, kezemben, idegen helyen is, ismerősöknél.

Viszont nem tudom, hogy egy hét múlva, hogyan fog ő 9 fele lefeküdni és 6-kor kelni. Ti mit tanácsolnátok nekünk?



2017. aug. 20. 23:51
1 2 3 4
 21/39 anonim ***** válasza:
77%

Én egy olyan (ovis és bölcsis gyermekek) anyuka vagyok, aki hozzád hasonlóan szintén nagyon menős, és a család is ahhoz szokott hozzá, hogy sokat jövünk-megyünk. De ennyire nem vagyunk menősek, amennyire ti, ezt én is túlzásnak tartom, és abszolút egészségtelennek egy kisgyermekre nézve.

De hogy kerüljem az offot, én a fokozatosság híve vagyok. Tavaly, amikor a kisfiam elkezdte az ovit, egy picit nekünk is kellett korrigálnunk a napirendjén (pontosabban az egyes napirendi pontok idején). Mi is alapvetően később fekvő típusok vagyunk. Ez annyiban érintette a gyerekek napját, hogy olyan 10 körül aludtak el, amit én egyébként nagyon későinek találtam, küzdöttem is sokat ellene, aztán úgy voltam vele, hogy ovi előtt jóval elkezdjük helyrehozni, az ovi pedig úgyis negteszi a maga áldásos hatását, és lefárasztja az energiabomba kisfiamat. Így tavaly augusztus elején elkezdtük fokozatosan átszoktatni, napi 10-20 percekkel korábban ébreszteni, szigorúan ügyelni az ebéd és a délutáni szunya idejére, így este egyre hamarabb aludt el. Az ovi valóban nagyon lefárasztotta a legelején, így az ovi első napján este már 9-kor mélyen aludt. És ez azóta is így van. Reggel negyed 7-kor kel, továbbra is egy energiabomba, az oviban hatalmasat alszik ebéd után, este pedig gond nélkül 9-kor alvás.

Mivel nektek már nincs egy hónapotok, nem beszélhetünk fokozatosságról. Én a helyedben minden reggel fél órával korábban ébreszteném, az ovi előtti utolsó napok egyikén pedig kihagynám a nappali alvást. Így addigra valamelyest helyre is billenhet. Szokja a kislányod a korábbi reggeli ébresztőt, az egyik napi alvás kihagyásával pedig este sokkal korábban kidől, és reggel nyugodt szívvel ébresztheted időben.

Ahogy olvastam a kérdésed, az ütötte meg a szemem, hogy nincs nálatok esti fürdetés. Pedig az a legtöbb kisgyermek napjának az egyik legbiztosabb pontja, erre valahogy át kell szoktatnod a kislányod. A reggeli oviba menetel annyira feszített lesz, hogy nem fog beleférni a reggeli pancsi. Ráadásul annyi gyerkőc között olyan piszkos lesz a kislányod estére, hogy kínzás lenne úgy ágyba dugni. Az merült fel bennem, hogy amikor 2 hete 40 fokok voltak, és este a kislányod vastagon homokos lett az esti játszóterezésben, akkor sem fürdött meg lefekvés előtt? 2 hete, amikor az a durva kánikula volt, mi épp nyaraltunk, az én gyermekeim napirendje is eltolódott egy picit (nyári szüneten voltak, és mi is sokáig voltunk kint a meleg miatt). Volt olyan, hogy este 9-kor még a homokban hemperegtek a tengerparton, de 10-kor akkor is aludtak, előtte pedig lezuhanyoztak. Hogy lehet kihagyni az esti tisztálkodást? A fogmosás is kimarad nálatok?

Ami pedig a nyarat illeti, mindent ugyanúgy csináltunk, mint oviidőszakban: reggel 7 körül ébredtek, reggeli után azonnal indultunk csavarogni, 11-kor haza, evéd, alvás 1-2 körül, ébredés után újra játszóterezés kb. 7-fél 8-ig. Aztán vacsora, alvás. Nyilván a nyári szünetben lazultunk mi is, engedtük, hogy tovább maradjanak a játszón vagy tovább pancsoljanak este, de legkésőbb fél 10-10 körül akkor is alvás volt.

2017. aug. 21. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/39 anonim ***** válasza:
69%

Nem tudom minek vállal még gyereket az, aki mint valami tini éli az éjszakai kis életét. Éjfélkor lefeküdni és 11-12-kor felkelni délelőtt? És szerinted ez egy gyereknek teljesen normális? Ti sem vagytok 100-asok már bocs. Most edd meg amit főztél, bár a gyereket nagyon sajnálom. Hát naná hogy hisztizik, mégis mit vártál?

Neki az a természetes hogy éjjel fekszünk, ebéd előtt kelünk. Mint valami bulizós egyetemista, vagy kamasz. Gratula, ügyes vagy.

2017. aug. 21. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/39 anonim ***** válasza:
93%
Azért ez tényleg kemény, bocsi. Nektek kellett volna ahhoz igazodni, hogy kisgyereketek van, nem neki ahhoz, hogy anyu és apu nem bír ülni a seggén este. Én os félig fordított ritmusban éltem, kötetlen munkaidős home office, sokszor 1-2ig voltam fent, mert este 9 után tudtam leghatékonyabban dolgozni, aztán persze délig aludtam. Baba mellett is dolgoztam már, de eszembe nem jutott őt úgy programozni, hogy én aludhassak délig továbbra is... szépen alkalmazkodtam hozzá, van, hogy este dolgozom, nem ritkán, de ő igenis lefekszik 8 után, én meg igenis kelek vele 7-kor. Szerintem most már csak drasztikusan tudod ennyi idő alatt átállítani, de nagyon fogtok vele szívni...
2017. aug. 21. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/39 anonim ***** válasza:
84%
Változtass rajta, ha eddig ilyen rosszul nevelted.
2017. aug. 21. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/39 A kérdező kommentje:

Nem mentegetőzésként írom, csak azért, hogy megértsétek, hogy miért nem tűnt ez súlyosnak. Én 1 óra előtt le sem fekszem, jobb esetben 1-kor és még utána olvasok neten vagy könyvet, újságot, vagy mindet. Én 11-kor még lazán nekiállok sütni valamit vagy a másnapi kaját megcsinálom (ez őket nem zavarja, mert az emeleten alszanak). Szóval ez most nekem sem lesz egyszerű, mivel fél 8 előtt én sem kelek. A párom szerint engem az pörget fel, hogy 8, fél 9-kor végzek az edzéssel, plusz még mire hazakeveredek, szóval szerinte ez is baj. Mondjuk tény, hogy eléggé felpörget.


Nagyon sok hasznos dolgot írtatok, a holnapi nappal kezdjük majd és kicsit drasztikusnak is tervezem, de fokozatosnak is. Majd megírom, hogy mi volt. Addig ha lenne valami meglátásotok, hogy hogyan érjem el, hogy hamarabb le tudjak én is feküdni, annak örülnék. Koffeint nem fogyasztok és délután sem alszok.

2017. aug. 21. 16:19
 26/39 anonim ***** válasza:
83%

Ez oké kérdező, de te felnőtt vagy, ő meg egy gyerek. Azért felnőttként azt csak látnod kell, hogy a gyerekek általában nem 11 után fekszenek le. Írtam, hogy én is fordított életet éltem kicsit, délig alvás, 2-ig ébren, de a gyerekemet lefektettem időben, pedig nekem is még koránnak tűnt akkoriban a 10 óra is, nemhogy a 8. Dehát én felnőtt vagyok, az más.

Amúgy te felnőttként pár napig bazi fáradt leszel, aztán majd le tudsz feküdni hamarabb. Én így álltam át, kelnem kellett fél7-7-kor a lányom miatt, egyből nem bírtam fent maradni 2-ig.

2017. aug. 21. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/39 anonim ***** válasza:
77%
Off: most megdöbbentem
2017. aug. 21. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/39 anonim ***** válasza:
76%
Neked milyen munkahelyed volt, hogy fèl8 előtt nem kelsz fel????
2017. aug. 21. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/39 anonim ***** válasza:
69%
Valahogy neked is meg kell próbálnod átszokni a "normális" bioritmusra. Te is fokozatosan csináld. Először próbálj meg éjfélkor, aztán max 11-kor már aludj, de szerintem a 10 óra lenne az ideális a 6-7 órai keléshez. Legalábbis én 10, fél 11 között tuti, hogy kidőlök és 7-8 között ébredek, persze, ha újra suli lesz, már fél 7-kor kelek majd.
2017. aug. 21. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/39 anonim ***** válasza:
100%
Akkor te most HTB (háztartásbeli) vagy és azért ez a "született feleségek" féle bioritmus? Kis edzés, aztán gyorba sütnimég valamit? Mert azért a legtöbb munkahelyre nem délre kell beérni. Jómagam is vittem home office-t de a mellett sem aludtam nagyon 7 után már soha. Ha az embernek kisgyereke van, akkor nem este 7 fele indul edzeni, amikor éppen a gyerket kellene fürdetni, vacsiztatni, fektetni. Ott követtétek el a farkashibát, hogy bele akartátok paszírozni a kicsit a ti életetekbe, úgy, hogy ez NEKTEK járjon a legkisebb lemondással, pedig fordítva kellett volna. Most hogy oviba megy sem mész dolgozni? Vagy nem is értem miért akkora gond az neked családos anyaként, hogy majd ezentúl fel kell kelned. Tudod a nap annak is ugyanannyi órából áll, aki előbb kezdi és hamarabb nyugovóra tér, csak más időszakban aktív. Mindent csinálhatsz ugyanúgy, csak a gyermeked egészséges napirendjéhez igazítva, ahogy már eddig is kellett volna.
2017. aug. 22. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!