Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szülés » Nem gondoljátok, hogy rohamosa...

Nem gondoljátok, hogy rohamosan nő az indokolatlan császárok száma? Miért fogadják el ezt a nők olyan könnyen?

Figyelt kérdés

Rengeteget beszélgettem anyukám, nagymamám korú nőkkelk. Régen nagyon ritka volt a császármetszés. Ha valaki már császáros volt, szerintük elcsodálkoztak, hogy hát mi volt a baj? Hogy hogy az lett? Nagymamám szerint 20 szülésből 1 volt császár (75 éves), anyukám szerint az ő idejében 10 szülésből kb. 1 volt császár. (természetesen ezek nem pontos adatok)


Ma rengeteg kórháznak már 50%- ot is eléri a császármetszések aránya. Tehát minden második szülés.


A megkérdezettek szerint nem volt gyakori a kifejezetten "születési sérült". Ma is születnek ugyanúgy beteg gyerekek sajnos. Talán az ultrahang és vérvételek miatt jobb a szűrés.


Ti hogy látjátok? Nem túl sok a császármetszés ma? Az anyukák miért fogadják el olyan könnyen ezt?


2017. márc. 23. 10:17
1 2 3 4 5 6 7
 21/67 anonim ***** válasza:
92%

Valószínűleg azért is császároztak kevesebbet 50 éve, mert nem volt ilyen fejlett az orvostudomány, nagyobb volt egy műtét kockázata, kevesebb a hozzáértő orvos. 60-70 éve falun még otthon szültek, bábával, az senki nem fog felvágni.

És, ez a magánvéleményem,azért is volt kevesebb, mert az asszony neve kuss volt, nem számított, hogy nap óta szenved, vajúdik, vagy ánuszig szakad egy faros szülésnél, és élete végéig széklettartási problémái lesznek és fájni fog neki a szex. Bizony, a nagymamáink korában ezzel nem dicsekedtek egymásnak a nők, csak annyit tudtak, hogy megszületett a baba és kész, mert ez szégyennek számított, a gyerek sem számított annyira, mint ma.

Egyébként én 30 éves vagyok, sürgősségi császárral születtem, 1-es apgarral, percek óta nem kaptam levegőt,lila volt a fejem, mert az orvosok a természetes szülést erőltették akkoriban, nekem szerencsére nem lett bajom, de évekig hordtak vizsgálaokra, mert nem lehetett tudni.

És az, hogy te nem ismersz oxigénhiányost, az nem jelent semmit, aki súlyosan károsodott, az ott meghal, de legalábbis nem rohangál a játszótéren, speciális iskolába jár. (Nagymamáink korában lehet meg sem tudták volna menteni)

Nem vagyok császár párti, két gyerekem van, természetes úton szültem őket, de sok esetben szükséges a műtét, a lényeg, hogy a baba jól legyen.

2017. márc. 23. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/67 anonim ***** válasza:
58%
Az orvosok türelmetlensége, a rengeteg felesleges beavatkozás vezet oda, hogy egyre magasabb a császármetszések aránya. A babának, és az anyának sem mindegy, hogy milyen úton jön világra az a kisbaba. Ráadásul a császármetszés egy nagy hasi műtét, sokkal több lehetséges komplikációval és szövődménnyel. Óriási hiba, hogy a mai nők nem készülnek fel a várandósságra, a szülésre, nem tájékozottak a jogaikat illetően, minden, amit az orvos mond szent és sérthetetlen. Igenis kell, hogy tájékozottak legyünk a saját dolgainkat illetően, és igenis kell, hogy véleményt mondjunk, nemet mondjuk bizonyos beavatkozásokra (pl. szülésindítás ok nélkül, csak mert az orvos síelni megy holnap; a feleslegesen adott oxitocinra) Nem gondolom, hogy ennyi nő ne tudna szülni, mert minden nő tud szülni, a császármetszés arányának valahol 5-10 % között kellene lennie.
2017. márc. 23. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/67 anonim ***** válasza:
83%

Én természetes úton szültem de akinek indokolt a császár természetesen úgy kell.

Viszont a szülésznő aki velem volt akkor ügyeletbe az azt mondta kell ugyan az a stressz a babának mint az anyának. Valami olyasmit mondott hogy ezektől a hormonoktól valamiért aki teheti szüljön.

Hát én nem tudom. Csak azt hogy sokkal hamarabb felálltam és mentem mint egy császáros mikor 2x is benn feküdtem.

2017. márc. 23. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/67 A kérdező kommentje:

Sajnálom, hogy valaki ezt nem tudja felfogni, nem én találtam ki "kedves" válaszoló:


"Ekkora eltérésnek minden bizonnyal nincs egészségügyi indoka. A császármetszés alapvetően biztonságos műtét, de a jövőbeli terhességeknél növeli az anyák és újszülöttek egészségügyi kockázatát. Valójában sürgősségi eljárásról van szó, amit akkor kell végrehajtani, ha nem lehetséges a természetes szülés."

2017. márc. 23. 10:54
 25/67 anonim ***** válasza:
53%

Akkor ismét: semmi közöd hozzá. Egyrészt, mert pasi vagy, másrészt, mert csak a sajátodat határozhatod meg. S ha nem vagy a legostobább, ócska proli, akkor még pletykálni sem pletykálsz róla, mint egy egy sötét, proli vénasszony, emlegetve "alja" orvosokat és elvitatva a nők önrendelkezési jogát.


Annyira szánalmas.

2017. márc. 23. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/67 A kérdező kommentje:

WHO-ról hallottál már? :)


"Az Egészségügyi Világszervezet ajánlásaiban azt hangsúlyozza, hogy a császármetszést csak valódi szükség esetén szabad alkalmazni. A WHO ajánlása szerint a császármetszések aránya 5-12 százalék között legyen. E fölött már az anyai és a újszülött halálozási és megbetegedési arányszámok "

2017. márc. 23. 10:57
 27/67 A kérdező kommentje:

Sok öreg, sötét több esze, meg tapasztalata van mint egyeseknek..

de tudod mit, hagyatkozzunk csak a tudományos tényekre, amit bemásoltam ide neked.

2017. márc. 23. 10:59
 28/67 anonim ***** válasza:
95%

Én arról a kórházról tudok nyilatkozni, ahol én szültem. Azt látom, hogy mindenkinek megadták az esélyt a hüvelyi szülésre, ennek ellenére sok a császár (nem 50%). Pedig tényleg csak indokolt esetben vágnak...


A császármetszések magasabb aránya szerintem a következőkre vezethető vissza:

-Intenzívebb a szülés során a magzat monitorozása, így már korán észreveszik a felmerülő problémákat és be tudnak avatkozni. Ez korábban nem volt, a dokik csak tippelni tudtak, hogy milyen állapotban van a baba.

-Ami szerintem markánsan emelkedett, az a második, illetve többedik császár aránya. Nálunk kevésébe, de az USA-ban például elterjedt, hogy ha valaki császárral szül, akkor utána már automatikusan, mérlegelés nélkül csak császárral szülhet. Nálunk ez inkább fokozott esélyt jelent a császárra, mert a szüléshez közeledve monitorozzák a korábbi heg állapotát és a legkisebb kockázat esetén is inkább vágnak.

Szóval ami változott, az szerintem a kockázatkezelés. HA bármilyen probléma merül fel, akkor ma már inkább vágnak, mintsemhogy vállalják az esélyét, hogy a baba, vagy az anya sérül. Lehet, hogy 1% az esélye annak, hogy baj lesz, de az orvostudomány jelenlegi állása szerint az 1% már soknak számít. Régen bevállalták ezt a rizikót, ma meg nem.


A saját esetem: preeclampsia miatt indították a szülésem (sok helyen ez már automatikusan császár lett volna, de én megkaptam az esélyt a hüvelyi szülésre). Akkor döntött a dokim a császár mellett, amikor kontrollálhatatlanná vált a vérnyomásom a folyamatos gyógyszerezés ellenére, PLUSZ leesett a baba szívhangja, hiába voltam teljesen kitágulva, a baba még nem illeszkedett be a szülőcsatornába. Műtét közben hallottam, hogy a dokim akkor állapította meg, hogy "indokolt volt a császármetszés" - szó szerint így hangzott el -, mert a babámra rá volt tekeredve a köldökzsinór, nem tudott beilleszkedni a szülőcsatornába, mert fenntartotta. Vagyis csak menet közben derült ki, hogy tényleg szükséges volt-e. Ha mondjuk kiderült volna, hogy nem volt indokolt, akkor sem haragudtam volna rá, mert a lehetséges kockázat figyelembe vételével mérlegelt és döntött, a mi érdekünkben.

2017. márc. 23. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/67 A kérdező kommentje:

"Az utóbbi években egyre gyakrabban alkalmazzák az orvosok hazánkban is a császármetszést. Míg 1990-ban a szülések 10 százalékában, 2000-ben 20, 2006-ban 30, 2015-ben pedig már 39 százalékában alkalmazták a műtéti megoldást - írta az Index. Nemzetközi kutatások szerint a császározás a szülések 15-19 százalékában indokolt."


78%-os nagyon jól megfogalmaztad! A kockázatkezelés a kulcsszó, emiatt nőtt meg ennyire az arány!

2017. márc. 23. 11:04
 30/67 anonim ***** válasza:
83%
Ha már a WHO-val jössz, azt ugye tudod, hogy ezeket az ajánlásokat világszinten egy átlagra értik? Tehát mondjuk Afrika is benne van, ott speciel nem annyira ajánlatos császározni, mert ott a sima szülésbe is belehal minden 20. nő, nemhogy egy hasi műtétbe, tehát ott jobb, ha a császárok száma alacsonyan marad.
2017. márc. 23. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!