Kezdőoldal » Közlekedés » Biztosítás, papírmunka » Ha januar 1.jen csinaltunk...

Ha januar 1.jen csinaltunk adasvetelit es adtuk el az autot akkor kit terhel a sulyado? Engem vagy akinek eladtam? 2021re szol a sulyado Kb 1honapja kaptuk es aprilis 15ig van hatarido kifizetni

Figyelt kérdés

2021. márc. 21. 21:01
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Neked, még mindig akinek a nevén van január elsején, az fizeti.

dec. 31-re kellett volna írni az adásvételit, ha meg akartad volna úszni

2021. márc. 21. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Ügyetlenség volt jan1re írni. Mondhatnám úgy is, hogy jól megvezettek... kulturáltan kifejezve.
2021. márc. 21. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 Majatom ***** válasza:

Az adásvételiben mi van írva a tulajdon változás időpontjának? Mert az egy dolog, hogy jan. 1-én írtátok, de hogy van benne megfogalmazva, hogy mikortól? A szerződés kötelező tartalmi eleme kell, hogy legyen.


[link]

2021. márc. 22. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Ha az adásvételi szerződésen 2021. január 1. szerepel a tulajdonjog változás hatályba lépésének időpontjaként, akkor 2021. január 1-én már a vevő volt az új tulajdonos és egyben új üzembentartó is; így az ez évi gépjárműadó alanya is ő.


Arról nem írtál, hogy a vevő elvégezte-e az átírattatást? Lehet, hogy erről nincs ismereted. De, te bejelentetted-e az eladást kormányablakban, okmányirodában, vagy online? (Erre 15 nap állt rendelkezésedre, éppen ez év január 1-től változott 8 napról 15 napra.)

Ha legalább egyikőtök eleget tett a kötelezettségének, akkor a nyilvántartásba került, hogy az adásvételi szerződésen szereplő tulajdonjog változás hatálybalépésnek napjától a vevő az új tulajdonos és üzembentartó egyben. Ha ez 2021. január 1., akkor 2021. január 1-től.


Ha mindketten elmulasztottátok a kötelezettséget, akkor a hatósági nyilvántartásban változatlanul te maradtál az üzembentartó, a te kötelezettséged a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás fenntartása, te vagy a gépjárműadó alanya.


Ha részetekről nem történt mulasztás (legalább egyikőtök jogkövető volt), akkor annak a változásnak az áldozata vagy, hogy 2021. január 1-től a helyi önkormányzat helyett a NAV látja el a gépjárműadóval kapcsolatos feladatokat.

Az adóügyi adatokat az önkormányzatoknak a 2020. január 31-i állapotnak megfelelően, elektronikusan kellett átadniuk a NAV-nak. Vélhetően erre alapozva történt az adókivetés, és az év első napjaiban nem foglalkoztak a gépjárműnyilvántartás változásaival.

Ez nem jelenti, hogy amennyiben az adásvételin 2021. január 1-től adtad át a tulajdonjogot, akkor nem a vevő erre az évre a gépjárműadó alanya, csak érthető, ha nem is jogos adónyilvántartási hiba történt a kritikus időszakban.


Ha nem jogos a számodra történt adókivetés, akkor elvesztegettél egy hónapot a tisztásra. Maradt 24 napod - közben munkaszüneti és pihenőnapok - a befizetési határidőig, hogy tisztázd a helyzetet.

Ha mulasztottatok, és miattatok rossz a nyilvántartás, akkor pláne jó lett volna kihasználni az egy hónapot; az ország több területén ennyi, vagy hosszabb idő múlva van szabad időpont kormányablakban, okmányirodában.

2021. márc. 23. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
A NAV szerint az adásvételi keltét követő év első napjától kell az adót megfizetni használt autó esetében. Ezt most adták ki. Ha jan.1 az eladás napja, akkor hiába fut az ügy után. Majd jövőre már nem neki kell.
2021. márc. 25. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

[A NAV szerint az adásvételi keltét követő év első napjától kell az adót megfizetni használt autó esetében. Ezt most adták ki.] 5/ 2021. márc. 25. 20:39


A NAV nem adhat ki semmit, ami törvényi rendelkezéstől eltérő. A gépjárműadóról szóló 1991. évi LXXXII. törvényben szó szerint sem, tartalma szerint sem szerepel ez a feltétel.

Képen a vonatkozó rész, ami arról szól, hogy ki az adófizetésre kötelezett: [link]

Fő szabályként az az adó alanya, azaz, az adófizetésre kötelezett az,aki a nyilvántartásban az év első napján üzemben tartóként, ennek hiányában tulajdonosként szerepel.

Van négy kivétel, amikor nem.

Ilyen (2) az évközi új, vagy újbóli forgalomba helyezés; (3) az adóalany halála, (6) az „E” és „P” jelű ideiglenes rendszám.

A (4) tkp. a főszabály alkalmazása. Ha évvégi eladást a következő év január 15-ig jelenti be az eladó; ilyenkor, bár január 1-én még ő volt a nyilvántartás szerint az adóalany, de az előző évi eladás napját jegyzik be, így helyreáll a dolog; az utólagos bejegyzés alapján – jogosan, a valóságnak megfelelően -, nem ő lesz a bejegyzett üzembentartó és tulajdonos január 1-én.

Az (5) nem kivétel, hanem jogellenes magatartás miatti rendelkezés. Ha sem az eladó, sem a vevő nem tesz eleget időben a bejelentési kötelezettségének, ez csak késve történik meg; akkor a bejelentés évének utolsó napjáig az eladó a gépjárműadó alanya. (Itt is a főszabály érvényesül, csak a késedelem miatt nem módosul utólag a január 1-i állapot.)


A kérdező nem írta meg a kérdése óta sem, hogy milyen dátum szerepel használatba adás napjaként a január 1-én csinált adásvételi szerződésen.

Ha az átruházás napja 2021. január 1., és ezt legalább egyikük 15 napon belül bejelentette (az eladónak csak be kell jelentenie, a vevőnek át is kell íratnia) akkor január 1-én a vevő lett a nyilvántartásbeli tulajdonos és üzembentartó, azaz, az ezévi gépjárműadó alanya.

Ha mindketten mulasztottak, akkor az eladó az ezévi adóalany. Nem azért, mert évközi használt autó eladásról van szó, hanem azért, mert nem tett eleget a 15 napon belüli bejelentési kötelezettségének. Persze, ehhez az kell, hogy a vevő is hanyagolja a 15 napon belül történő átíratást. (Látszólag igazságtalan, mert az eladó bűnhődik; de hát neki lett volna érdeke szabadulni a kötelezettségeitől, és mulasztásával segítette a vevőt, hogy elkerülhesse az vagyonszerzési illeték megfizetését.)

Ha pedig január 1. utáni dátum a szerződésen a használatba adás ideje, akkor azért a vevő az ezévi adóalany, mert január 1-én még ténylegesen ő volt a tulajdonos és üzembentartó.

2021. márc. 26. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Értelek. Egyetértek veled. Elgondolkodtam rajta. Utánanéztem. [link]

Mégis kiadta.

2021. márc. 26. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
5. Pont az érdekes!
2021. márc. 26. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
A 3. Pont alapján meg, ha még aznap átírták, akkor lehet vitatkozni ezen, de ha másnap ment csak be, akkor meg mindegy már. A gépjármű nyilvántartásban szereplő adat dönt.
2021. márc. 26. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Persze, ha 15 napon belül bejegyezhetik, akkor megint igazad van. Egyébként szerintem mindenben igazad van, de nagyon zavar a NAV most kiadott anyaga, amiben pedig szó szerint baromság szerepel az 5. pontban, kiemelve...
2021. márc. 26. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!