Kezdőoldal » Közlekedés » Biztosítás, papírmunka » Ha van egy autó, aminek a...

Debremart kérdése:

Ha van egy autó, aminek a jelenlegi tulaja elmulasztotta az átírást, és emiatt elvették a papírjait és én megszeretném tőle venni, akkor visszaadják az új tulajnak (nekem) a papírokat?

Figyelt kérdés

2023. febr. 15. 22:21
 1/8 anonim ***** válasza:
71%
Ha nem iratta át akkor eladni sem tudja, hisz nem az ő tulajdona. Lopott autót akarsz venni?
2023. febr. 15. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
0%
"megszeretném2 tőle venni helyesen: meg szeretném tőle venni
2023. febr. 15. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Valószínű addig nem kapja vissza, amíg ki nem fizetni az elidegenítési tilalmat, amit gondolom rátettek az autóra.

Így szokták.

2023. febr. 16. 04:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Új tulajdonos úgy tudsz lenni, ha be tudsz mutatni egy hiány nélküli adásvételi szerződéssorozatot a nyilvántartásba bejegyzett tulajdonostól, önmagadig. (Jogkövető magatartások esetén ez egyetlen adásvételi szerződés szokott lenni.) Ha így alkalmassá válsz arra, hogy bejegyezzenek új tulajdonosként, akkor az átíráskor ismételten forgalomba helyezik a járművet.

Nem, nem adják vissza az okmányait, mivel az új tulajdonos minden esetben a nevére kiállított új forgalmi engedélyt és törzskönyvet kap. A forgalmi engedélyt az átírás során helyben nyomtatják és adják át, a törzskönyvet postán küldik. (Ez a szabályos átírások esetén is így van, annyi a különbség, hogy a régi okmányokat akkor kell leadni.)


┌─ „87. § (4) A közlekedési igazgatási hatóság a járművet hivatalból, határozattal kivonja a forgalomból, és ezt a tényt a döntés véglegessé válását követően nyilvántartásba bejegyzi, ha a nyilvántartás szerinti tulajdonos bejelenti, hogy a járművet elidegenítette vagy a közlekedési igazgatási hatóság egyéb okból észleli ezt a változást, és

a) az új tulajdonos a jármű átírását a jogszabályban megjelölt határidőn belül nem kezdeményezte, vagy

b) az új tulajdonos személye nem állapítható meg.

(5) A (4) bekezdés a) pontjában meghatározott esetben a közlekedési igazgatási hatóság értesíti a mulasztási bírság kiszabása érdekében az adóhatóságot.”


„103. § (2) A 87. § (4) bekezdés a) pontja esetén a kivonás időtartama, ha a mulasztás a közlekedési igazgatási hatósági eljárás megindításának napjáig

a) 30 napot nem haladja meg, két hónap,

b) 31 és 90 nap közé esik, négy hónap,

c) 91 és 180 nap közé esik, hat hónap,

d) 180 napot meghaladja, egy év.”


„108. § (1) A közlekedési igazgatási hatóság a 87. § (4) bekezdése alapján megállapított kivonás határidejének lejárta előtt a járművet hivatalból forgalomba helyezi, ha azt elidegenítették.

E szabály nem alkalmazható, ha az elidegenítés a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény 8:1. § (1) bekezdés 1. pontjában meghatározott közeli hozzátartozó részére, vagy a 117. § (1) bekezdésében meghatározott járműkereskedők között történt.” ─┘

↑ 326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról

2023. febr. 16. 04:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

1. Válaszolónak: Nem lopott, nem áll körözés alatt az autó!

2. Válaszolónak: Köszi az érdemleges választ! (Remélem érted az iróniát)

3. Válaszolónak: Értem.

4. Válaszolónak: Akkor ha esetleg felkeresném az előző tulajt és ő vele írnék egy adásvételi szerződést, nem pedig azzal aki jelenleg árulja, akkor az úgy működhetne? Vagy jobban járok, ha inkább elengedem akkor és inkább nézek másik autót aminek teljesen rendben vannak a papírjai?

2023. febr. 16. 07:12
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

↑5

Nyilván, meggondolás, de szerintem a megelőző tulajdonos szóba sem fog állni veled.

Ha az autó az átírás elmaradása miatt lett kivonva a forgalomból, akkor a nyilvántartó hatóság tudomást szerzett a tulajdonosváltásról.

Mivel a vevő nem íratta át, ezt csak az eladó bejelentéséből tudhatták meg. A szerződés egy példányát átvették, adatait beírták a nyilvántartásba, az eladónál maradó példányon igazolták a bejelentést. Aztán várták a vevőtől az átírást, és mivel nem tette meg, az autót hivatalból ideiglenesen kivonták a forgalomból.

El nem tudom képzelni, hogy az előző eladó hajlandó veled új szerződést írni, mikor egyet már leadott, ami bejegyzésre került egy közhiteles nyilvántartásba.

2023. febr. 16. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
A hivatalos tulajdonostól kell megvenned az autót, akinek a nevén van. Ezt a forgalmiban láthatod, persze csak ha az megvan. Ha nincs, akkor én inkább hanyagolnám mert jól át tudnak így verni. Azt mondja hogy az ő nevén van, kifizeted, és nem tudod átiratni, mert mégsem. És a pénzt nem adja vissza. Nézz másikat. Gondolom ez a túl szép hogy igaz legyen típusú autó, azokat pedig fokozott óvatosággal érdemes kezelni.
2023. febr. 16. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Értem, mondjuk forgalmi nélkül alapból át sem tudom írni, mert ugye az alapján írjuk az adásvételit.
2023. febr. 16. 21:51

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!