Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Jól tudom, hogy itt balra...

Jól tudom, hogy itt balra kanyarodáskor indexelnem kell?

Figyelt kérdés

Ha nem, akkor miért nem kell?

[link]


Ami teljesen biztos, vitán felül áll:

Ez nem kanyarodó főútvonal, ahol természetesen nem kellene indexelni, hanem "útkereszteződés alárendelt úttal".

A főútvonalnál ott lenne a sarkára állított sárga tábla.


Másik fix dolog: a felső és az alsó tábla nem áll különösebb ellentmondásban, mert a felsőnek nem muszáj pontos helyszínrajzot mutatni, a KRESZ csak feltételesen fogalmaz, hogy jelezheti.

("a jelzőtábla azt is jelezheti, hogy az alárendelt út melyik irányból torkollik az elsőbbséggel rendelkező útba. A jelzőtábla alatt elhelyezett kiegészítő tábla mutathatja az útkereszteződés alaprajzi vázlatát, vastag vonallal jelezve az elsőbbséggel rendelkező út vonalvezetését")


2018. márc. 4. 19:18
1 2 3 4
 11/40 anonim ***** válasza:
15%

Most komolyan be kell másolnom a tábla értelmezését?


16. § (1) u) „Útkereszteződés alárendelt úttal” (89. ábra); a tábla azt jelzi, hogy az úton olyan útkereszteződés van, amelyben a járműnek elsőbbsége van a keresztező úton érkező járművel szemben;


ENNYI. Ez vonatkozik a felső, veszélyt jelző táblára.


A 89/a ábra minket nem érint, aztán jön a magyarázat a kiegészítő táblára:


A jelzőtábla alatt elhelyezett kiegészítő tábla mutathatja az útkereszteződés alaprajzi vázlatát, vastag vonallal jelezve az elsőbbséggel rendelkező út vonalvezetését (89/b. ábra);


ENNYI. Ez a kresz, magad is megtalálod:

[link]


Ebből szerintem teljesen egyértelmű, hogy balra kanyarodó főúton haladunk, hiszen a felső tábla CSAK annyit jelent, hogy mellékutcára kell figyelned, és az alsó mutatja a részletes vonalvezetést.

Tessék már azt a kva kreszt megtanulni!

2018. márc. 4. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/40 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. (Főleg az értelmeseket.)

Úgy látom, nem mindenkinek sikerült elolvasni a kérdéskiírásnál lévő dolgokat.


Ez teljesen biztosan nem kanyarodó főútvonal, így nem a kanyarodó főútvonalakra érvényes szabályozás szerint kell eljárni.

Lakott területen belül, ha a főútvonal nyomvonala megtörik (tehát kanyarodó főútvonal), akkor előtte kötelező kitenni a főútvonal táblát.

Pont azért, hogy az alárendelt utakról érkező tudja, hogy ez egy főútvonal, tehát mások a szabályok, mint egy nem főútvonal esetén.


(Kanyarodó főútvonal esetén a főúton haladva nem kell indexelni, de szabad, ha ez nem félrevezető a többi közlekedő számára. De ez itt mindegy is, mert nem erről van szó.)


Aki esetleg nincs tisztában azzal, hogy mit is jelent a főútvonal: Nem a falvakat összekötő utakat, hanem a viszonylag kis számú kijelölt fő közlekedési útvonalat.

Ezt a párat, ami itt a képen van (mínusz az autópályák):

[link]

[link]


Igazából én nem közvéleménykutatást szerettem volna indítani, hogy "szerintem kell" vagy "szerintem nem kell", hanem egy nálam hozzáértőbbtől várnék cáfolatot (ha van ilyen), hogy miért ne kellene indexelni balra kanyarodás esetén.

Ez szerintem csak abban különbözik egy bármilyen kereszteződéstől, hogy a balra kanyarodóknak elsőbbségük van a mindenkivel szemben. De hogy ne kellene indexelni, azt nem mondja semmilyen jogszabály.

2018. márc. 4. 21:02
 13/40 anonim ***** válasza:
100%

"az úton olyan útkereszteződés van, amelyben a járműnek elsőbbsége van a keresztező úton érkező járművel szemben"


"A jelzőtábla alatt elhelyezett kiegészítő tábla mutathatja az útkereszteződés alaprajzi vázlatát, vastag vonallal jelezve az elsőbbséggel rendelkező út vonalvezetését"


Igen, ez látható a képen. Útkereszteződés alárendelt úttal. Alatta mutatja a kiegészítő tábla, hogy melyik az alárendelt út (a két vékony vonal (=> a szemközti és a jobbra lévő út)). Vagy ha úgy tetszik, akkor a vastag vonal mutatja, hogy ha balra mész, akkor elsőbbséged van.

2018. márc. 4. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/40 anonim ***** válasza:
0%

Sok butaságot írtál, de lássuk a legdurvábbat:


"Ez szerintem csak abban különbözik egy bármilyen kereszteződéstől, hogy a balra kanyarodóknak elsőbbségük van a mindenkivel szemben."


Ezt hívják főútvonalnak, illetve az összes többit, akivel szemben elsőbbsége van, alárendelt útvonalnak.


Nincs más alá- és fölérendeltségi viszony. Vagy egyenrangú, vagy valakinek elsőbbsége van. Pont.


Mondjuk tényleg nagyon jó lenne ha elárulnád, hol készült a kép, mert látnánk a valóságot. Az ugyanis, hogy te kijelented, nincs főútvonal, önmagában nem sokat jelent - főleg ilyen balga kijelentések után.


A többi - teljesen zagyva - fejtegetésedre nem is térnék ki, mert értelmezhetetlen számomra, amit mondani akarsz.


Mutatsz egy képet egy kanyarodó főútvonalat jelző tábláról, majd hozzáteszed, hogy biztosan nincs főútvonal (tehát egyenrangú kereszteződés) de valakinek elsőbbsége van? Teljes káosz.

2018. márc. 4. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/40 anonim ***** válasza:
34%

Ja, a másik, amitől majdnem infarktust kaptam: "Aki esetleg nincs tisztában azzal, hogy mit is jelent a főútvonal: Nem a falvakat összekötő utakat, hanem a viszonylag kis számú kijelölt fő közlekedési útvonalat."


Öcsi, nyugtass meg, hogy neked nincs jogsid, és nem is tervezed megszerezni.


A kresz szerint:

"Főútvonal: jelzőtáblával főútvonalként megjelölt út."

(Ez a sárga, csúcsára állított négyzet, a gyengébbek kedvéért.)

2018. márc. 4. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/40 A kérdező kommentje:

# 14

Hát ha nem értesz hozzá, nem muszáj válaszolni.

Ez teljesen biztosan nem főútvonal, mert akkor a a felső tábla helyett egy sarkára állított sárga négyzet lenne.

Ennyi.

Teljesen mindegy, hogy hol készült a kép. (Nem is tudom egyébként, csak mintának hoztam.)


De hogy nehogy erre hivatkozz, kerestem neked egy olyan utat, ami garantáltan nem főútvonal, hanem összekötő út a besorolása szerint.

[link]

2018. márc. 4. 21:22
 17/40 A kérdező kommentje:

Hopsz, a link nem sikerült.

[link]

2018. márc. 4. 21:24
 18/40 A kérdező kommentje:

Nem tudom, miért szedi szét a linket. Üres lapra beillesztve teljesen jól működik.

[link]

2018. márc. 4. 21:27
 19/40 A kérdező kommentje:

Ráadásul át is írja a koordinátákat.

Na mindegy, utolsó próba, hátha megszűnt az adott műszaki hiba.

[link]

2018. márc. 4. 21:32
 20/40 anonim ***** válasza:
100%
Ez pont azt jelenti, amit én is és te is mondasz. Nem tudom, hogy mit erőlködik itt a 68%-os a főútvonallal. Ez egy sima út, kell irányjelezned balra, csak nem a megszokott módon táblázták ki, ennyi a történet.
2018. márc. 4. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!