Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Jól tudom, hogy itt balra...

Jól tudom, hogy itt balra kanyarodáskor indexelnem kell?

Figyelt kérdés

Ha nem, akkor miért nem kell?

[link]


Ami teljesen biztos, vitán felül áll:

Ez nem kanyarodó főútvonal, ahol természetesen nem kellene indexelni, hanem "útkereszteződés alárendelt úttal".

A főútvonalnál ott lenne a sarkára állított sárga tábla.


Másik fix dolog: a felső és az alsó tábla nem áll különösebb ellentmondásban, mert a felsőnek nem muszáj pontos helyszínrajzot mutatni, a KRESZ csak feltételesen fogalmaz, hogy jelezheti.

("a jelzőtábla azt is jelezheti, hogy az alárendelt út melyik irányból torkollik az elsőbbséggel rendelkező útba. A jelzőtábla alatt elhelyezett kiegészítő tábla mutathatja az útkereszteződés alaprajzi vázlatát, vastag vonallal jelezve az elsőbbséggel rendelkező út vonalvezetését")


2018. márc. 4. 19:18
1 2 3 4
 31/40 anonim ***** válasza:
78%
Kamumail: az irányváltoztatásra vonatkozó szabályok szerint ha a hakadási irányodat megváltoztatod a kereszteződésben, indexelned kell. A kanyarodó főútvonal esetét nevesíti a KRESZ, mint e szabály alóli kivételt. De itt ugyebár nincs főútvonal tábla a tárgyalt esetben. A KRESZ-ben nincs olyan hogy "forgalmilag egyenesen haladás"
2018. márc. 5. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/40 anonim ***** válasza:
20%

Tessék, itt nincs főútvonal tábla, se az út elején se a végén, sehol. Kanyarodik, még felfestés is van, tehát még a felezővonalat se léped át. Nem szoktam erre jobbra indexelni.

[link]


A kérdező térkép linkjét megnéztem végre, ott amúgy valóban kell indexelni, aláírom.


Itt az én térképemen viszont felezővonal is kanyarodik és az út is, a Pálya utca megy, nem térsz le róla. Hiába kanyarodsz fizikailag, egyenes haladásnak számít.

2018. márc. 5. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/40 anonim ***** válasza:
59%

De nem az a kérdés, hogy szoktál-e indexelni meg lepontoztatok, hanem hogy mi itt a szabály?


“29. § Irányváltoztatás, irányjelzés


(1) Aki járművel irányt változtat (terelővonalat, az úttest szélét vagy képzeletbeli felezővonalát átlépi, forgalmi sávot változtat, másik útra bekanyarodik, főútvonalról vagy szilárd burkolatú útról letér stb.) köteles az azonos irányban vagy szemben haladó, irányt nem változtató járműveknek elsőbbséget adni.


(2) Az irányváltoztatást - ide nem értve a körforgalmú útra történő bekanyarodást - a művelet előtt kellő időben megkezdett és annak befejezéséig folyamatosan adott irányjelzéssel kell jelezni. E rendelkezést kell alkalmazni a körforgalmú útról történő letérés esetében is. A jármű vezetője egyéb esetben (pl. útkereszteződésben kanyarodó főútvonalon való továbbhaladás esetén) is adhat irányjelzést, ha ezzel továbbhaladási irányáról a közlekedés más résztvevői számára többlettájékoztatást ad, az irányjelzés azonban megtévesztő nem lehet.”

Ennyi. Ajánlott olvasmány további dühös lepontozások ELŐTT:

[link]

2018. márc. 5. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/40 anonim ***** válasza:
53%

Értelek én, de az általam linkelt tárképen történik e irányváltoztatás a jogszabály szerint? :)

Melyik pont szerint teljesül?


Egyedül a "bekanyarodik másik útra" rész rezeg kicsit, de ott értelmezés kérdése, hogy mi az a "másik út", mivel bekanyarodás után is a Pálya utcán haladsz tovább.

2018. márc. 5. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/40 anonim ***** válasza:
45%

Ugyanazon az úton maradsz, nem kell balra indexelni. Védett út (nem csak főút lehet védett út), elsőbbséged is van a szemből érkezőkkel szemben.

Viszont jobbra kell indexelni, ha "egyenesen" mész tovább, mert letérsz a védett útról.

2018. márc. 5. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/40 A kérdező kommentje:

Köszönöm az újabb válaszokat is!


Ha valaki nem jött rá, a linkeket úgy lehet megnézni, hogy az egészet bemásolod a címsorba, a jelenleg bekékített rész után a GYK által berakott szóközt törlöd, és Enter.


Hozzáfűzések:

# 27

"Pedig vannak alsóbbrendű (négyszámjegyű) főutak is, amik "főútvonal" táblával meg vannak jelölve."

Az teljesen mindegy, hogy hány számjegyből áll egy út száma. Nem ettől függ a besorolás. Mint a linkelt Wikipédia-oldalon is látható, pl. a 403-as út egy elsőrendű főút.

Abban mondjuk nem vagyok biztos, hogy létezik 4 számjegyű főút.

De ha te tudsz olyant, hogy 4 számjegyű útra ki van téve a főútvonal tábla, akkor linkeld, és el fogom hinni.

A közutak besorolása itt látható felül:

[link]


# 32

El tudom képzelni, hogy ezen a linkelt helyen tényleg nem kell jobbra indexelni.

De csak azért, mert fel van festve az az útburkolati jel, aminek az a neve, hogy "az úttest szélét jelző vonal".

Vagyis, itt a vastag szaggatott vonal.

Tehát, itt tényleg kanyarban folytatódik az út, nem mész másik útra.

(Biztos azért nem vagyok benne, csak azért nyomtam egy zöldet, hogy ne 0 %-on legyél, a gondolkodás megérdemel ennyit még akkor is, ha netán nincs igazad. :)


# 35

Miért maradna ugyanazon az úton?

Mint a # 31 válaszban is olvasható: "az irányváltoztatásra vonatkozó szabályok szerint ha a hakadási irányodat megváltoztatod a kereszteződésben, indexelned kell. A kanyarodó főútvonal esetét nevesíti a KRESZ, mint e szabály alóli kivételt."

A kérdéses helyen balra kanyarodva elsőbbséged van, de ettől függetlenül másik útra kanyarodsz. Az égvilágon semmi nem utal arra, hogy ne kanyarodnál másik útra. Ez a tábla csakis és kizárólag az elsőbbség kérdését szabályozza.

2018. márc. 5. 18:34
 37/40 anonim ***** válasza:
28%
#36: Tessék, pl. itt a Hidegkúti út a 1107-es sz. főút. [link]
2018. márc. 5. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/40 anonim ***** válasza:
0%

A kérdező kommentje:

"Miért maradna ugyanazon az úton?"


Te írtad, hogy balra haladsz tovább, tehát maradsz a vastaggal jelölt kanyarodó úton. Hivatalosan olyan ez, mintha egyenesen mennél, mert az út fizikailag ugyan kanyarodik, de mint a rajz is mutatja, balra folytatódik tovább. Nem kel ilyen helyen indexelni, ahogy már írtam is. (35)

2018. márc. 6. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/40 anonim ***** válasza:
Ez az indexelési szabály a kanyarodó fűútvonalra vonatkozik csak. Márpedig ez nem főútvonal, ergo kell indexelned. Én azt is megkockáztatom, hogy ez a táblázás nem szabályos, mert szerintem az a kiegészítő tábla csak főútvonalra használható (mert egy kanyarodó főútvonalat ábrázol). Gondolom nem létezik olyan kiegészítő tábla, ami ezt a fajta szituációt ábrázolja egy kereszteződésnél, ezért rakták ki.
2018. márc. 6. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/40 A kérdező kommentje:

# 37

Igazad van, tényleg főút.

Utánanéztem, ez nem az országos főúthálózat része, hanem egy "a" hálózati funkciójú belterületi főút.

Gondolom, ez egy bp-i jellegzetesség, más várossal kapcsoltban nem találtam ilyent, de majd megírja valaki, ha mégis van.


# 39

De, szabályos a táblázás, a KRESZ-ben konkrétan benne van az ilyen "útkereszteződés alárendelt úttal" tábla, kiegészítő táblával.

2018. márc. 8. 09:23
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!