Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Szerintetek miért nézik le...

Szerintetek miért nézik le ennyien a szociológia szakot?

Figyelt kérdés

Túl azon, hogy a szak közvetlenül is piacképes (piackutatóként vagy ügynökségeknél vagy nagyobb vállalatoknál), ez adja a legjobb alapot más üzleti funkciókhoz is, például nem hiszem, hogy egy social media menedzsernek van jobb végzettség a szociológiánál.


A szociológusok két olyan dolgot tudnak, amelyek nagyon értékesek az üzleti életben: értenek a fogyasztói magatartáshoz, társadalmi trendekhez; illetve nagyon jók kutatásban és adatfeldolgozásban. A survey statisztika mesterszak (amely direkt nekik lett kitalálva) az egyik legjobb alap a data science, machine learning engineer karrierhez – akik a jelen és a jövő egyik szupersztárjai. A szociológia ezek alapján az egyik legértékesebb szak kellene, hogy legyen.



2019. dec. 23. 17:14
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 91/94 A kérdező kommentje:
61% te miféle frusztráltságról beszélsz? Érdekel ez a téma. (Meg a szociológia is, ezért is érdekel a téma.)
2020. jan. 3. 15:20
 92/94 anonim ***** válasza:
100%

Kedves kérdező!


Megpróbálok objektíven válaszolni a kérdésedre (nem fog menni, de megpróbálom): ez a szak társadalmilag van úgy egészében lenézve. Meg úgy az egész társadalomtudományi kar. Nálunk. Nem így a ,,hanyatló" Nyugaton, de hát...


Rengeteg fórumon azt olvasom hogy minek ennyi közgazdász, szociológus, a másik kedvencem a minek ennyi pszichológus (mondjuk ez már PPK de mindegy), és hát a legnagyobb a ,,minek ennyi bölcsész, majd jók lesznek a Mekiben" című műsor.

Nos, nem mindenki úgy választ szakot, hogy na lássuk mivel tudok milliókat keresni. Ez is egy szempont az tény.

Amúgy egy igazságosabb világban (ami sose lesz, de most tegyük fel) a kutatók, tudósok keresnék a legtöbbet. Na és akkor most ébredjünk fel.


De a valóságban, most, hogy a kormány is elkezdi vegzálni a társadalomtudományokat, a helyzet csak egyre sz@rabb lesz.


Én most végzek az első félévemmel és úgy néz ki, itt meg is állok. Miért? Mert hülye voltam és nem néztem pontosan utána hogy ennek a szaknak egy jelentős része matek, azt meg utálom. Még ha érteném is utálnám de így főleg, és mivel én elég későn kezdtem - nem rögtön gimi után- az egyetemet (előtte is tanultam, de nem egyetemen, plusz dolgoztam, van két végzettségem) 26 évesen, így úgy vagyok vele, hogy nem szeretnék elpazarolni egy olyan dologra több félévet, amit utálok. Maximum ha nagyon hajt a vágy hogy mégis érdekel és végig akarom csinálni, akkor a passzív félév után visszajövök. De nem hiszem.

Pedig még soha nem hagytam félbe/abba semmilyen sulit.


De a következő félévben a kötelező tárgyakból 3db színtiszta matek (statisztika, kvantitatív adatelemzés, SPSS meg a többi finomság stb.), ami nekem sok. Ez van. Lehet másnak könnyű, de én anno a gimiben is szenvedtem vele, épp hogy megvolt a hármas.



Egyébként pár évfolyamtársam akikkel beszélgetni szoktam, nagyrészt kriminológiát szeretne mesterszakon tanulni, mivel az alap szociológia diploma még nagyon semmire sem jó, ez tény. (A mesterrel már igen, de az ugye plusz még 4 félév. Bár szerintem a legtöbb szaknál elmondható hogy igazán csak mesterrel ér valamit. De lehet cáfolni.)

De a statisztika szóba sem jön náluk, egyébként a szoc. kutatás tárgy zh eredményein nagyon jól látszott, hogy itt a többségnek nagyon nem erőssége a matek. Nyilván ha az lenne, akkor eggyel arrébb a TTK-ra vagy az IK-ra mentünk volna.

De tény, és tisztában vagyok vele, hogy sokan választják a Survey statisztikát Msc-n. De akkor sem ez az egyetlen lehetőség.


Azzal sem értek egyet, amikor azt mondják hogy ez egy könnyű szak. K@rvára nem könnyű. Most pl. olyan pszichológia vizsga volt, hogy én állítom a pszichológia szakosok írnak max. ilyet. Azon kívül a kötelező irodalom mennyisége elképesztő, két lábon járó lexikonokat akarnak belőlünk gyártani (bár ez inkább az ELTÉ-re jellemző, ahogy hallottam, a többin már a gyakorlati oktatás a fő szempont, de én az ELTÉ-t tudom igazolni, a Corvinus ilyen szempontból állítólag gyakorlatiasabb de az meg ugye most alakul át...)


Azt kellene már felfogniuk a kedves mérnökhallgatóknak meg nagyokos matekosoknak, hogy nem mindenki jó matekból, és igen, van akit más is érdekel, nem csak a számok. Nekem 2 hét kellett hogy 7 képletet begyakoroljak a Bevezetés a szociológiai kutatásba nevű tárgy vizsgájára. Ez van, lehet röhögni, nem izgat. Utálok, gyűlölök matekozni, de összehoztam egy hármast belőle.

Amúgy nem tudom miért olyan k@rvanagy dicsőség kettesekkel egy mérnöki karon szenvedni, nekem ne mondja senki, hogy aki elhivatott meg imádja a matekot az épp, hogy eléri a kettest. Volt gimis osztálytársaim akik a BME-re jártak, félév után sírtak, hogy mennyire szar az egész, a kettes az új ötös, utálják a matekot, stb.



És végül az álláskeresés: aki nagyon akar, az bármilyen diplomával talál munkát. Nekem már egy diákmunkánál (piackutató intézet, a központjuk Franciaországban van) célozgattak arra hogy sok diákmunkás évek óta ott dolgozik náluk, vagy ott is marad diploma után. Ezen kívül lehet tanítani (persze ahhoz az alap diploma nyilván kevés), kutatásokban részt venni, külföldre menni (mert külföldön tény, jobban megbecsülik a kutatókat, tudósokat, mint nálunk). Ne a felvis szakmatérképet vegyük már alapul. És valóban, ide nem olyan emberek jelentkeznek, akik milliomosok akarnak lenni, ide inkább elhivatottság, szociális érzékenység, meg empátia (de az jó sok) kell. Meg matektudás (b@ssza meg...)


És most lehet hogy megdöbbentő lesz sokaknak amit írok, de vannak olyanok is, akik nem abban a szakmában helyezkednek el. amit tanultak az egyetemen, ilyen is van, nahát...

Van informatikus-könyvtáros végzettségű ismerősöm, és ebben dolgozik jelenleg is, de mást tanul és nem az előbbi szakmából szeretne nyugdíjba menni.


Na ennyit az objektivitásról, senkinek nem akartam beszólni, ha mégis sikerült, akinek nem inge...

2020. jan. 10. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 93/94 A kérdező kommentje:
Köszönöm a hozzászólásodat, és – hát igen, ezért (is) rossz, hogy kormányunk igen szánalmas módon betiltotta mind a kulturális antropológia, mind a társadalmi tanulmányok szakot, ami pont a hozzád hasonló embereknek való. (Meg nekem is való lenne, bár én jó vagyok matekból.) A szociológia szaknak a társasalomtudományos részét fentebb nem boncolgattam, mert nem ez volt a kérdés, de amúgy igen – ez is borzasztóan értékes tudás, megkockáztatom, hogy még a munkaerőpiacon is, megfelelő helyen.
2020. jan. 10. 13:42
 94/94 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező!


Én nem tudtam, hogy szociológián ennyi matek van, sokkal kevesebbre tippeltem volna. Úgyhogy szerintem igazad lehet abban, hogy részben azért rossz a szak megítélése, mert sokan, hozzám hasonlóan nem ismerik a tantervet. Nem mintha én eddig lenéztem volna a szociológia szakot de általában azok a szakok nincsenek elismerve, ahol nincs természettudományos vagy informatikai alap.(A jelenlegi munkaerőpiaci helyzetet látva valamennyire jogosan.) Szóval az óraszám egészen magas, de mégsem tudom elképzelni, hogy ezeket a tárgyakat magas szinten oktatják. A szociológia szaknak ugyanis nyilván nem ez a fő profilja, a hallgatók nem hiszem, hogy túl fogékonyak az ilyesmire, főleg az alapszakon. De lehet, hogy tévedek.

A diploma értékét egyébként nagyon befolyásolják a szaktársak. A piaci értéket úgy, hogy hiába bizonygatod, hogy ott egy csomó mindent megtanultál, ha az a tapasztalat, hogy a szociológusok nem jó munkaerők. A valódi értéket meg közvetlenül, rossz közegben nem lehet jól tanulni. A sztereotípia szerint az ottani hallgatóság nem a legerősebb. Lehet hogy a szereotípia hamis, ezt nem tudom. Mindenesetre a szak szerintem azért sincs elismerve, mert sokan vélekednek úgy, hogy a hallgatóság eleve nem túl erős.

Amúgy a survey statisztika mesterszak biztosan értékes, de mintha kicsit te is úgy mutatnád be, mint ami piacképesebbé teszi az amúgy elhelyezkedés szempontjából nem túl izmos alapdiplomát.


Amúgy mire alapozod, hogy a felvi.hu statisztikái rossz módszertannal készültek? Tényleg írd meg, légyszi, mert én eddig mindig vakon hittem nekik.

2020. jan. 10. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!