Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Támogatnád-e hogy eltöröljék...

Támogatnád-e hogy eltöröljék a magyar nyelvből a "ly" betűt?

Figyelt kérdés
Egyszerűsödne a helyesírás, ha mindenütt a "j"-t használnánk. Nekünk még furcsa lenne egy ideig, de a következő generációknak könnyítenénk a helyzetén...

2022. jún. 24. 20:50
 31/93 anonim ***** válasza:
85%

Kíváncsi lennék, hogy hogyan reagálnának az angolok egy ilyen javaslatra, hogy egyszerűsítsük a nyelvet, mert könnyebb lesz leírni. Úgy baromság az egész, ahogy van. Nehony ne lehessen már megtanulni.


Amúgy meg hosszú távon nem mindegy? Az emberek már most sem tudnak kézírással írni rendesen, ábrákkal meg rövidítésekkel kommunikálnak egymással az eszközeiken. Következő generáció? Akinek chip lesz a fejében az internet eléréséhez vagy mesterséges intelligenciát használó robotoktól kell majd mindent megkérdezniük a telefon helyett? Nekik eleve mindegy lesz, hogy milyen szabályok vannak. Már most sem tartanak be semmit, a maguk feje után megy mindenki és egymást másolják.

2022. jún. 25. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/93 NTBS ***** válasza:
95%
Nem, mert ennyi erővel eltörölhető még néhány betű.
2022. jún. 25. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/93 A kérdező kommentje:

#32 elvileg eltörölhető bármelyik magyar betű, csak az a probléma, hogy akkor létre kellene hozni egy újat helyette, annak a hangnak a jelölésére írásban. Kivéve a "ly" és a "j", mert ugyanazt a hangot jelölik.

Úgy is kellett volna feltennem a címben a kérdést, hogy "Támogatja-e a "j" és a "ly" közül valamelyik eltörlését és a másik kizárólagos használatát?"

2022. jún. 25. 08:25
 34/93 anonim ***** válasza:
65%

“ hogy hozzák vissza a többféle múlt időt? "Gondolta vala" meg "mondta volt"...”


A mondta voltot hallottam még a 21. században is. Persze nem a te köreidben.

2022. jún. 25. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/93 anonim ***** válasza:
97%

Egyébként a kérdés arra vonatkozik, ha jól értem, hogy ki támogatná, ki nem.

Kiváncsi voltál, megkaptad a válaszokat, most hogy a többség véleménye nem tetszik, mit akarsz elérni azzal, hogy kardoskodsz a tied mellett? Nem fogsz senkit meggyőzni. Téged sem fognak.


Akkor mi értelme?

2022. jún. 25. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/93 anonim ***** válasza:
46%
Mi lenne ha a kétféle ejtésmódot vezetnénk vissza? Az nem alternatíva?
2022. jún. 25. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/93 qkker1 ***** válasza:
91%

"Mi lenne ha a kétféle ejtésmódot vezetnénk vissza? Az nem alternatíva?"


Kíváncsi vagyok, hogy hányan tudják mire gondolsz!

2022. jún. 25. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/93 anonim ***** válasza:
67%

"Le is vontam a következtetést, hogy a magyarok többsége nem racionális gondolkodó lény, hanem begyöpösödött ostoba szűklátókörű."

A válaszaid alapján ez utóbbi leírás itt pont rád illik. Van egy elképzelésed egyetlen érvvel, és innentől szemeellenzőt fel, semmi más érvet és semmilyen a tiédtől eltérő véleményt nem vagy hajlandó (vagy képes) értelemzni se...

2022. jún. 25. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/93 anonim ***** válasza:
26%
Én egyetlen, objektív érvet sem láttam részetektől a megtartás mellett. Csak hagyományra meg érzelmekre hivatkoztok, holott a helyesírás nem része a nyelvnek, hiszen a beszélt nyelvvel ellentétben nem spontán módon fejlődött ki, hanem egy néhány fős bizottság határozta meg az alapelveket. A nyelvet semmiféle hátrány nem érné egy helyesírási reformtól – más nyelvekkel is megtörtént már, mégis túlélték.
2022. jún. 25. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/93 anonim ***** válasza:
95%
39 elég objektív érv, hogy nem te döntöd el. Ennyi. Majd egyszer eldöntik, majd mi boomerek nem fogadjuk el, aztán velünk majd kikopik a j, mert az új generációk majd már egy ly-s világban nőnek fel.
2022. jún. 25. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!