Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Támogatnád-e hogy eltöröljék...

Támogatnád-e hogy eltöröljék a magyar nyelvből a "ly" betűt?

Figyelt kérdés
Egyszerűsödne a helyesírás, ha mindenütt a "j"-t használnánk. Nekünk még furcsa lenne egy ideig, de a következő generációknak könnyítenénk a helyzetén...

2022. jún. 24. 20:50
 71/93 anonim ***** válasza:
94%
Bakker, általános iskolás korom óta mindig a muszájról jegyeztem meg a muss-t (vagy akkor még muß-t). De sosem gondoltam hogy valóban a muss sein magyar áthallása.
2022. jún. 26. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 72/93 anonim ***** válasza:
69: Sajnos a vitakultúrátok kimerül abban, hogy a tényekkel semmilyen módon alá nem támasztott elgondolásaitokat megkérdőjelezhetetlen tényeknek tekintitek, közben meg racionális és objektív érvek helyett inkább személyeskedtek.
2022. jún. 26. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 73/93 anonim ***** válasza:
2022. jún. 26. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 74/93 anonim ***** válasza:
46%

“ közben meg racionális és objektív érvek helyett inkább személyeskedtek.”


A tied pedig kimerül abban, hogy ferdítesz. Hol személyeskedtem?

Vagy ez csak olyan mint a náci kártya? Elpuffantod, hátha bejön, amikor nincs érv?

2022. jún. 26. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 75/93 anonim ***** válasza:
46%
75 igen, amiből szépen látszik is a tendencia. Gyanítom nem fog sokat változni.
2022. jún. 26. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 76/93 anonim ***** válasza:
*73
2022. jún. 26. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 77/93 anonim ***** válasza:
32%
72 sajnos bináris a gondolkodásod, egy bit mélységig. Van ugye a mi meg a ti. Ez ám a vitakultúra. Vagy inkább a küld túlra.
2022. jún. 26. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 78/93 anonim ***** válasza:
32%

74, 77: Ilyen szintű és minőségű reakciókkal akkor szoktam találkozni, amikor elvakukt, kormánypárti szavazókkal beszélgetek. Parttalan vita, mert nem is kíváncsiak a sajátjuktól eltérő véleményre vagy világképre, a sajátjukat viszont nem tudják megmagyarázni, de az úgy tökéletes, ahogy van, és a változás csak rossz lehet, és aki ettől eltérő véleményen van, azt felcímkézik liberálisnak meg nácinak...

Itt is azt érzem, hogy a saját buborékotok alapján fogalmaztok meg állításokat úgy, mintha az egész társadalomra igaz lenne. Én nyelvészeti és praktikus irányból közelítem meg a kérdést, de elfogadom, hogy számotokra a hagyományhoz ragaszkodás fontosabb mindennél.

2022. jún. 27. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 79/93 anonim ***** válasza:

78

“ Ilyen szintű és minőségű reakciókkal akkor szoktam találkozni, amikor elvakukt, kormánypárti szavazókkal beszélgetek.”


Pont erről beszéltem. :)

Nácikártya finomabb kivitelben: a kormánypárti szavazókhoz hasonlítasz.


Plusz 77 által említett binárissáfot már korábban a “tigeződésedben” felismertem. Vagy te, a felemelkedett, akinek van egy véleménye, amit nem kell alátámasztani hisz az modern, a jobbító szándékot szolgálja. A többieknek ha nem tetszik, majd megcáfolják. De ha annyi érvük van mint neked, akkor mindjárt a vélt rossz oldalon vannak, mint a kormánypártiak.


“ és aki ettől eltérő véleményen van, azt felcímkézik liberálisnak meg nácinak...”


Kétlem, hogy a kormánypártiak náciznának. Az az ellenoldal kártyája.

Én pont azzal tudom felmérni magam, hogy időnként a kormányoldal, időnként az ellenzékiek digitális katonái libsiznek, meg náciznak felváltva.


“ Én nyelvészeti és praktikus irányból közelítem meg a kérdést,”


Ilyen szempontból mit mondasz arra, hogy az utóbbi két évben egyre többet olvasom: mien, meik és társai illetve ragacsos igekötők (pl. megkell tenni).


Mert praktikus irányból a mien, meik is tökéletes, hisz értem mit akarnak, és megspórolhatták a j-betűt is. Meg az elváló igekötőnél is, miért stresszelje a szmombi magát holmiféle szóközzel, ha egyszer így is értjük.


Egyébként a fentebbi szavazást én írtam ki, hogy legyen egy kis kitekintés a saját “beszűkült” buborékomból. Egyelőre elég egyértelmű a tendencia, bár nem sok a résztvevő, de legalább nem a saját köreikből valók a válaszok.

2022. jún. 27. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 80/93 anonim ***** válasza:
46%

A túlegyszerűsítést nem mondanám se praktikusnak, se nyelvészeti szempontból relevánsnak. Szerény véleményem szerint például nyelvészeti szempontból sokkal többet kéne nyomnia a latban egy nyelv egyedisége megőrzésének.

Illetve ha szerinted a praktikusság = egyszerűsítés, akkor érdeklődnék, hogy a chat nyelvet is bevezetnéd? Vagyok helyett vok, mi újság helyett mizu, stb? Esetleg kiiktatnád a hasonulásokat is a nyelvből? Nagybetűk használata, minek? Írjunk mindent kicsivel. Lehetne még sorolni. A lényeg, ha ezen az általad praktikusnak gondolt vonalon gondolkodnánk, akkor js mindenképp egy önkényes vonalig jutnánk csak, ameddig szerintünk még belefér az egyszerűsítés, és ami után már nem. Ez mindenképp csak egy szubjektív vélemény, nem pedig egy objektív érv, hogy neked személy szerint mivel van bajod, ezért te nyilván azt törölnéd el.

2022. jún. 27. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!