Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Tényleg igaz hogy anyanyelvi...

Tényleg igaz hogy anyanyelvi szinten nem lehet elsajátítani egy nyelvet sem? (a saját anyanyelven kívül)

Figyelt kérdés

Mármint úgy értem hogy valaki megtanul egy nyelvet pl felsőfokon, azaz már nagyon de téll nagyon jól beszéli. De ez azt is jelentheti hogy egy anyanyelvű (aki abba a nyelvbe született bele) MINDÍG tud olyat mondani amit egy felsőfokú nyelvtudással rendelkező nem ért meg?


Már rengeteg helyen olvastam hogy akármilyen jól tudok egy nyelvet egy anyanyelvűvel szemben mindíg hátrányban leszek. De miért?


Anyanyelvi szinten miért nem lehet megtanulni egy nyelvet?


Nem hiszem hogy a nagyon ritka kifejezéseket pl egy anyanyelvű használná és mondjuk ezeket egy felsőfokú beszélő sem tudja.



De miért nem lehetséges ilyen szintre eljutni? Erre mindíg kíváncsi voltam.


2011. aug. 6. 15:59
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
47%

Szerintem ez egy baromság.


Én óvodás koromtól tanulom az angolt, és mára már anyanyelvi szinten beszélem.

2011. aug. 6. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Jó de én úgy értem aki nem óvodától kezdve tanulja.
2011. aug. 6. 16:04
 3/13 anonim ***** válasza:
59%
Nem a ritka kifejezesekrol van szo, hanem a kiejtesrol, gondolatmenetrol. Aki abba a nyelvbe szuletett bele, mindig is tudni fogja hogy Te kulfolldi vagy. Am ez nem baj.
2011. aug. 6. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%
Lehet több nyelvet beszélni anyanyelvi szinten, ha pl kis kortól fogva azon beszélnek a gyerekhez - teszem azt, anyuka magyar, apuka spanyol, bébiszitter angol anyanyelvű, mert akkor ez rögződik a gyerekben, és megtanul gondolkodni is ezeken a nyelveken. Szerintem ez az anyanyelvi tudás lényege: hogy nem egy másikról fordítod le fejben, amit mondani akarsz, hanem ösztönösen ezen a nyelven fogalmazódnak meg a gondolataid is.
2011. aug. 6. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

Az anyanyelvi szinthez nem csak a nyelvet kell ismerni, hanem kulturális ismeretek is szükségesek. Ha ez is megvan, akkor beszélünk anyanyelvi szintről.

Ettől függetlenül szinte biztos, hogy más tud olyat mondani, amit nem értesz meg, de ez akkor is igaz, ha a magyar az anyanyelved, és egy másik magyarral beszélgetsz. Gondolj csak a tájszólásra, a népi kifejezésekre, stb. Ha én, mint baranyai, városi ember, elmennék mondjuk egy alföldi faluba, tuti, hogy tudnának olyat mondani, amit nem értenék meg.

2011. aug. 6. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%
Ja, még annyi, hogy szerintem anyanyelvi szinten akkor tudsz elsajátítani egy nyelvet, ha ott is élsz, ahol azt a nyelvet beszélik.
2011. aug. 6. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Arra én is gondoltam hogy úgy lehet anyanyelvi szinten elsajátítani hogy valaki kiskora óta tanulja (szülő miatt mert külföldi vagy egyéb) és aki pl 18-20 éves és nekiáll egy nyelvnek annál nincs rá esély hogy elsajátítsa?


Amúgy miért nem jó megoldás az hogy ha valaki úgy beszél hogy fejbe lefordítja gyorsan a mondatokat?:s

2011. aug. 6. 16:10
 8/13 A kérdező kommentje:
És ha nem él ott?
2011. aug. 6. 16:11
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

Azért nem jó megoldás, mert 1. ehhez szokik hozzá (mondjuk le is lehet róla szokni, a kezdők természetesen így vannak minden nyelvvel), 2. mert meg kell tanulni gondolkodni is az adott nyelven.


Ha nem él ott: megtanulhatja tökéletesen a nyelvtani szabályokat, hatalmas szókincse lehet, de ha nem használja a mindennapi életben, akkor nem tudja elérni az anyanyelvi szintet. Egyszerűen nem találkozik annyiféle szituációval, emberrel. Persze ettől még nagyon jól meg lehet tanulni sokféle nyelvet, úgyhogy ez ne vegye el a kedved. Külföldön élés nélkül is simán el lehet jutni arra a szintre, hogy idegennyelven nézz filmet, olvass újságot vagy könyvet, tudj beszélgetni anyanyelvi beszélőkkel, stb.

2011. aug. 6. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

Az embernek azért az az "anyanyelve", mert (jó esetben) az anyja azon a nyelven kommunikált vele, és azon a nyelven tanult meg GONDOLKODNI!!! Az adott nyelv alapvetően meghatározza a gondolkodásmódot.

Aki bi- vagy multilingvális környezetben nő fel, ott is van egy L1, és L2 (L3,...), azaz az egyik nyelv, amelyiken az a személy, akihez a leginkább kötődött (anya) beszélt hozzá, és bizony a 2., 3., ... nyelv az L1-hez képest "defektes", de legalábbis sokkal korlátozottabb kóddal rendelkezik belőle.

Formális tanulással anyanyelvként megtanulni egy nyelvet lehetetlen, de anyanyelvi szinten meg lehet tanulni; persze először is definiálni kéne, hogy pontosan mit értesz ez alatt. Szerintem, hétköznapi értelemben arra mondjuk hogy anyanyelvi szinten beszél vki egy nyelvet, ha:

- szókincse vetekszik egy anyanyelvi beszélővel (a több mint 170.000 jelenleg is használatban lévő angol szóból kb EGY TIZEDÉT ismeri egy átlag anyanyelvi beszélő!!!)

- felismeri és megfelelően használja a nyelvtani struktúrákat, aspektusokat (szenvedő, folyamatos, ...)

- tud azonosulni az adott nyelv 'IDŐ' fogalmával mind filozófiai, mind nyelvtani síkon (ez pl teljesen eltér angol és magyar nyelv esetében)

- megfelelően felismeri és alkalmazkodik a különböző helyzetekhez (formalitás, regiszter,...)

és lehetne még sorolni a kritériumokat; szóval ezeket el lehet érni, akinek jó nyelvérzéke van, akár még 80 éves korában is nekiállhat, akinek kevésbé, az jó ha siet!!!

2011. aug. 6. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!