Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Tényleg igaz hogy anyanyelvi...

Tényleg igaz hogy anyanyelvi szinten nem lehet elsajátítani egy nyelvet sem? (a saját anyanyelven kívül)

Figyelt kérdés

Mármint úgy értem hogy valaki megtanul egy nyelvet pl felsőfokon, azaz már nagyon de téll nagyon jól beszéli. De ez azt is jelentheti hogy egy anyanyelvű (aki abba a nyelvbe született bele) MINDÍG tud olyat mondani amit egy felsőfokú nyelvtudással rendelkező nem ért meg?


Már rengeteg helyen olvastam hogy akármilyen jól tudok egy nyelvet egy anyanyelvűvel szemben mindíg hátrányban leszek. De miért?


Anyanyelvi szinten miért nem lehet megtanulni egy nyelvet?


Nem hiszem hogy a nagyon ritka kifejezéseket pl egy anyanyelvű használná és mondjuk ezeket egy felsőfokú beszélő sem tudja.



De miért nem lehetséges ilyen szintre eljutni? Erre mindíg kíváncsi voltam.


2011. aug. 6. 15:59
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
50%

Szerintem aki 18-20 evesen kezd uj nyelvet, az semmikeppen nem tudja megtanulni anyanyelvi szinten. Ha mar kisebb korban vannak alapok, az mas. Felnottkent kizartnak tartom, de egyebkent ez nagyon egyeni dolog. Van, aki gyerekkorban sem tud jol nyelvet tanulni es vannak kiveteles kepessegu felnottek is.


Anyanyelvi szinten miert nem tud felnott megtanulni? Mert le leszel maradva 20 evvel eleve. Amit te 20 evig nem tanultal, az az ott eloknek termeszetes volt, ok azzal eltek. Az a 20 ev rengeteg ido. A masik meg az, hogy gyermekkorban mashogy tanulnak nyelveket az emberek, minel idosebb valaki, annal nehezebb. A nyelvtant meg a szavakat idosebb korban is meg lehet tanulni, de a kiejtest tokeletesen szinte lehetetlen, mivel lesznek olyan hangok, amiket keptelen leszel "diszkriminalni" es ugy fogod beszelni az idegennyelvet, mintha az anyanyelvedet beszelned. Azokkal a hangokkal, vegulis az anyanyelveden "keresztul".

2011. aug. 6. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:
50%

Kint is éltem, jól is beszélek egy nyelvet, a gyerekeimet is tanítom az "apanyelvre". De soha nem fogom tökéletesen beszélni, mert felnőttként tanultam meg. Hiába nézek gyerekmondókákat, nekem azok idegenek. Te le tudnál fordítani egy ec pec kimehetsz, vagy apacuka fundaluka féle nyelvtörőt? Ezek mind idegenek számomra...


barátnőmék kint élnek Angliában, ő majdnem felsőfokú nyelvtudással ment ki mégis vannak gondjai, a pici gyerekei nulla tudással, pár hét után meg odaszaladt hozzájuk egy kisgyerek, aki kérdezett valamit. A barátnőm nem értette, de a kislánya még válaszolt is.

Azt is mesélte, hogy a beszélt nyelvben olyanokat használnak, amiért itthon a tanár akkora egyest ad, hogy kilóg a naplóból.


Felnőttként meg lehet JÓL tanulni egy nyelvet, de anyanyelvi szinten nem. Akkor sem ha ott él...

2011. aug. 7. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:

az egy dolog, hogy használnak valamit, más kérdés, hogy helyes-e. attól, hogy hibásan beszél, mert nem túl edukált, nem jelenti azt, hogy azt kell utánozni, mert mondjuk egy állásinterjúnál, esszénél, stb. tuti, hogy nem fogják értékelni.

a témához: anyanyelvi beszélők közt is van különbség. más lesz a szókincse egy nyolc osztályt végzett segédmunkásnak, mint egy egyetemi professzornak. akkor, ha egy idegen nyelven beszélek segédmunkás szinten, (vagy egy tízéves gyerek szintjén akár), akkor az anyanyelvi szint, vagy sem?

a többnyelvűséghez: valamelyik nyelv mindenképp erősebb lesz, hiába tanulja meg kiskorában valaki a több nyelvet. bizonyos szavak egyszerűen ki fognak maradni, mert nem találkozik velük, mert mondjuk nem azon a nyelven tanul a suliban. jó példa, erdélyi magyar lány, magyar suliba járt, aztán középiskolában már románba. hiába tudott anyanyelvi szinten románul (értsd, bárkivel elbeszélgetett, és megértett mindent, simán), voltak bizonyos kifejezések, pl. földrajzban, biológiában, töriben, amiket ő románul nem ismert. mert magyarul tanulta.

hasonló sztori, mikor magyar szülők Angliában élő gyereke hazament bioszóra után, hogy "akkor hogy is van az emlősök szaporodásánál a tojás?" (merthogy angolul az "egg" tojást jelent. meg a petét is...viszont ezt, hogy pete, meg petefészek, stb.) nyilván nem használták a családi vacsoráknál, meg a mindennapi kommunikációban. iskolába meg angolul járt, szóval ezzel a kifejezéssel ő soha nem találkozott. vagy pl. a másodfokú egyenlet kifejezéssel, magyarul.

úgyhogy ez, hogy "anyanyelvi szint", már kérdéses, hogy mi is.

2012. jan. 19. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!