Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ateisták szerint a természet...

Ateisták szerint a természet törvényei miért nem bizonyíték a teremtésre?

Figyelt kérdés
Az univerzumot amiben élünk törvények határoznak meg. Olyan állandó törvények amik szabályozzák az anyag és az energia viselkedését, tehát mindenre és mindenkire vonatkoznak. Így nyugodtan nevezhetőek rendezési elveknek, amiből következik hogy nem a véletlen eredménye. Ateistáktól a leggyakoribb válasz a véletlen vagy magától, de ezek egyértelműen kizárhatóak hiszen egy rendezett, szabályok által vezérelt világ esetében szükséges hogy létezzen tervező aki létrehozta a törvényeket.
2019. szept. 9. 10:14
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
 31/257 A kérdező kommentje:

"Nem azért léteznek, mert az anyag renitens módon akar viselkedni, és ezért törvényekkel kellene megregulázni.

Hanem következetesen viselkedik, és ezeknek a viselkedéseknek a LEÍRÁSA a törvény."


A törvények nem csak az anyagra vonatkoznak hanem az energiára is és nem véletlenül viselkednek következetesen. Úgy viselkednek ahogy azt a törvény lehetővé teszi. Ez a lényeg.



"Ami törvényt idéztem, az pont ilyen: véletlenül alakult ki, vagy véletlenül létezik, és az anyag viselkedését írja le."


Ateistáknál mindenre a véletlen a magyarázat? :) A törvényeknek semmi köze a véletlenhez.


"Te viszont megint csak NEM mondtál egyetlen törvényt sem, ami tuti teremtett.Gyanítom, hogy nem is tudsz ilyet mondani."


Az összes természeti törvény teremtett. Olyan nincs hogy egy törvény egyik pillanatról a másikra megváltozik. Tudsz mutatni ilyet? Mert ha nem, kizárt a véletlen. Például volt ár olyan hogy a víz forráspontja véletlenül nem 100 fok volt ugyanolyan feltételek mellett? Kizárt. Soha nem volt ilyen. Azért mert ez egy törvény. Így lett meghatározva. Ha a véletlenen múlna, simán lehetne mondjuk 50 fok is vagy 10 vagy 10000, de ilyenről szó nincs.



"Még egy dolog: HA létezik valamiféle isten, AKKOR léteznek olyan törvények, amelyek megelőzik őt!"


Irtam már. A mi világunk törvényei, logikája alapján nem vonhatsz le következéseket a mi világunkon kívülre. Én a mi világunk alapján vonok le következéseket a mi világunkra és jelentem ki hogy kell lennie teremtőnek.



"És ezek - legalábbis részben - ugyanazok a törvények, amelyek ránk is vonatkoznak."


Dehogy. Képzeld el úgy mint egy programozó által létrehozott virtuális világot. A programozó dönti el milyen törvények legyenek érvényesek amik egyáltalán nem vonatkoznak rá.



"Ha egy golyót kilősz egy zárt rendszerben, az visszapattan a falról. A világunkban nincs fal: sohase fog visszajönni a golyód."


A világunk tágul de ettől még zárt rendszer. Ugyanazok a törvények érvényesek.



"Arról beszéltem, ami TÉNYLEG általános. A fénysebesség nem az. A gravitációs állandó nem az. Sok minden nem az.

De ezzel együtt VANNAK általános szabályok."


Például?



"Egyrészt tudni kell, hogy melyek a valóban általános szabályok, másrészt tudni kell(ene) a másik világ állandóit."


És te ezeket honnan tudod? :) Fogalmad sincs róla, ezért nem nem vonhatsz le következtetéseket a mi világunkon kívülre.



"Olyan feltételezések már most vannak, hogy a gravitáció terjed a világok között: tehát akkor, ha egy világ elég közel van hozzánk, akkor ott VAN valamiféle gravitáció. Kisebb, vagy nagyobb mint nálunk, de a jellege ugyanaz."


Honnan veszed hogy vannak más világok is? Lehet hogy vannak de mi erre a bizonyíték? Csak mert tényként közlöd, azért kellene tisztáznod.

2019. szept. 9. 22:03
 32/257 anonim ***** válasza:
76%
Halvány lila fingunk sincs hogyan alakultak ki a természet törvényei. Lehet spekulálni, de én hülyeségeket nem akarok állítani. Meggyőződésem, hogy sem Isten, sem semmilyen metafizikai entitás nem létezik. Pontosabban mondva nagyjából 5%-ot adnék rá, de a keresztény vallás Istenére kerek 0-t. Annyi helyen lóg ki a lóláb, hogy ezt én nem tudom magaménak tekinteni. Mindezt úgy mondom, hogy vallásos családban nőttem fel, tehát alaposan ismerem azt amiben "hinni kéne".
2019. szept. 9. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/257 anonim ***** válasza:
76%
Ja és nincs időm végigolvasni ennyi választ, de kedves kérdező, ha majd fizikus professzor leszel akkor komolyan veszem a véleményedet a témában. Bocsáss meg, nem akarok bunkó lenni, egyszerűen annyi ostobaságot hordanak össze az emberek szent meggyőződéssel ebben a témában, hogy az kegyetlenül kínos. Nekem szegről-végről van közöm a tudományhoz mérnökként és inkább nem szólok hozzá, de te akinek feltehetően semmilyen ilyen jellegű képzettsége/ismerete nincs nagy mellényel állítod, hogy ez meg az egyértelmű, vagy szükségszerű. Végig sem kell olvasnom, hogy tudjam hogy amit leírsz annak se füle, se farka.
2019. szept. 9. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/257 anonim ***** válasza:
86%

"Úgy viselkednek ahogy azt a törvény lehetővé teszi"

Mit nem értesz abban hogy a törvények ez esetben nem lehetővé tesznek bármit, hanem egyszerűen leírásai az anyag viselkedésének?

Gyakorlatilag már itt az elején elbukik a gondolatmeneted, mert az anyagot valami szófogadó akármicsodaként képzeled el ami képes felfogni és betartani valami előírást...

Holott a valóságban az ember egyszerűen megfigyelte és leírta hogy milyen anyag milyen körülmények között hogyan viselkedik, és ezeket nevezte el természeti törvényeknek. De ezek továbbra sem jogszabályi előírások, hanem spontán végbemenő természeti folyamatok leírásai.

Ezt képes vagy megérteni?

2019. szept. 9. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/257 anonim ***** válasza:
80%

"Például volt ár olyan hogy a víz forráspontja véletlenül nem 100 fok volt ugyanolyan feltételek mellett? Kizárt. Soha nem volt ilyen. Azért mert ez egy törvény. Így lett meghatározva. Ha a véletlenen múlna"

Hát pedig részben a véletlenen múlhatott.

Lehet, hogy pl. benne van a világunk tömege, energiája vagy egyéb jellemzője - ez pedig lehetne más is.


"Még egy dolog: HA létezik valamiféle isten, AKKOR léteznek olyan törvények, amelyek megelőzik őt!"

"A mi világunk törvényei, logikája alapján nem vonhatsz le következéseket a mi világunkon kívülre."

Hát tudod, kérdező: ahhoz képest, hogy mennyire tudatlan vagy, ritka pofátlan vagy.

Azt mondod, hogy ami világunk törvényei tutira teremtettek. Miért? Mert, csak. Mert te nem tudod elképzelni másképp.

Ugyanakkor azt is mondod, hogy ami világunkon kívül létrejöhetett egy végtelen isten - törvények segítsége nélkül, csak úgy magától, a káoszban. Miért? Mert, csak. Mert különben felborulna a vágyálmod.

Ekkora pofátlanságot rég láttam már.

Az meg, hogy tudatlan vagy, az alján látszik:


"Képzeld el úgy mint egy programozó által létrehozott virtuális világot. A programozó dönti el milyen törvények legyenek érvényesek amik egyáltalán nem vonatkoznak rá."

Csak tudod, a programozóra is vannak érvényes törvények! És azok is megelőzik őt!


"A világunk tágul de ettől még zárt rendszer. Ugyanazok a törvények érvényesek."

Mondd, te elmebeteg vagy? Vagy képtelen vagy felfogni, amit írtam?

Halvány lila gőzöd nincs, mi az az entrópia?


Akkor leírok egy példát, talán az segít:

képzelj el egy kisgyereket, aki játszik egy szobában, és közben rendetlenséget csinál. Rendet rakni ugye nem fog, ez lehetetlen.

Egyértelmű, hogy hamarosan a szobában maximális rendetlenség lesz, amit már nem lehet fokozni.

Na, EZ a zárt rendszer.


De most képzeld el, hogy egyszer csak kinyitod a szomszédos szoba ajtaját. Ott rend van!

Mi fog történni?

Hirtelen megnő az átlagos rend a gyerek világában!

Érthető?

CSÖKKEN AZ ENTRÓPIA.

Persze a gyerek azonnal akcióba lép, és most már mindkét szobában rendtelenséget csinál.

CSAKHOGY te közben egyre újabb szobák ajtaját nyitod meg.

A gyerek közben serdül, már 10 szobát is rommá ver 2 perc alatt.

De te közben 20 új szoba ajtaját nyitod ki!

CSÖKKEN AZ ENTRÓPIA.


Érthető a példa?

Látszik, hogy miért NEM tekinthető zárt rendszernek a világunk?

2019. szept. 9. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/257 anonim ***** válasza:
10%

"az ember egyszerűen megfigyelte és leírta hogy milyen anyag milyen körülmények között hogyan viselkedik, és ezeket nevezte el természeti törvényeknek. De ezek továbbra sem jogszabályi előírások, hanem spontán végbemenő természeti folyamatok leírásai."


De éppen az anyag és a viselkedésének a FORRÁSA nem megválaszolt! Az nem válasz, hogy csak úgy (akár öröktől fogva) van és kész (a Biblia is azt írja Istenről, hogy öröktől fogva létezik)! Mert az tény, hogy az anyag viselkedésének a megfigyelése arra készteti az ÉRTELEMMEL és INTELLIGENCIÁVAL rendelkező embert, hogy törvényt alkosson a természet működésének a leírására. Miért képes erre egyáltalán az ember? Mert a fenti intellektuális jellemzőkkel bír, amit a Biblia szerint Istentől kapott, mivel az Ő "képmására" lett teremtve. Tehát az anyagi világegyetemben azért tudunk az anyag tulajdonságai után kutatni és rendszereket felfedezni, majd mindebből törvényeket alkotni, mert az értelmünk és intelligenciánk Istenhez hasonlatos, és képesek vagyunk meglátni ezt az értelmet és intelligenciát a TEREMTETT dolgokban.


Mert el kell ismernünk, hogy ÉRTELMETLEN dolgok tanulmányozásából értelmes és ésszerű törvényeket alkotni LEHETETLEN! Márpedig amit ti ateistaként, materialistaként propagáltok, az a fizikai természet spontaneitása, avagy esetlegessége, rögtönzése, külső kényszer (értelmes és intelligens rendező) nélküli alakulása. Hiszen te magad (34-es válaszoló) írod, hogy "spontán végbemenő" természeti folyamatokról van szó.


Na most még egyszer megkérdezem: törvények (melyek nyilvánvalóan CSAK értelmes és intelligens dolgok tanulmányozásából alkothatóak) hogyan létezhetnek értelmes és intelligens törvényalkotó nélkül?

2019. szept. 11. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/257 A kérdező kommentje:

"Halvány lila fingunk sincs hogyan alakultak ki a természet törvényei. Lehet spekulálni, de én hülyeségeket nem akarok állítani. Meggyőződésem, hogy sem Isten, sem semmilyen metafizikai entitás nem létezik"


Halvány lila fogalmad sincs hogyan alakultak ki a természet törvényei, de kijelented hogy biztosan nem Isten hozta létre :) Tipikus tudatlan ateista válasz ami egy nagy ellentmondás. És még te vagy mérnök?

A másik ilyen szokásos válasz a véletlen. Ateisták csak ennyire képesek?

2019. szept. 11. 10:48
 38/257 A kérdező kommentje:

"Holott a valóságban az ember egyszerűen megfigyelte és leírta hogy milyen anyag milyen körülmények között hogyan viselkedik, és ezeket nevezte el természeti törvényeknek. De ezek továbbra sem jogszabályi előírások, hanem spontán végbemenő természeti folyamatok leírásai.

Ezt képes vagy megérteni?"


Én képes vagyok megérteni de te úgy tűnik nem. Hogy milyen anyag milyen körülmények között hogyan viselkedik, nem a véletlen műve mert mindig ugyanúgy viselkedik ugyanazon feltételek mellett. Tehát ezek jogszabályok ahogy te nevezed őket. Fel tudod ezt fogni?

2019. szept. 11. 10:53
 39/257 anonim ***** válasza:
76%

"Én képes vagyok megérteni de te úgy tűnik nem. Hogy milyen anyag milyen körülmények között hogyan viselkedik, nem a véletlen műve mert mindig ugyanúgy viselkedik ugyanazon feltételek mellett."

Ha egyszer a körülményekből következik adott viselkedés, akkor magától értetődő hogy ugyanaz az anyag ugyanabban a környezetben ugyanúgy fog viselkedni. Semmilyen szabályozás nem kell ehhez.

2019. szept. 11. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/257 A kérdező kommentje:

"Hát pedig részben a véletlenen múlhatott."


Mi az hogy múlhatott? Most kijelented vagy feltételezed? Vagy csak egy vágy vezérelt kijelentés részedről. Volt már olyan hogy a víz forráspontja véletlenül nem 100 fok volt ugyanolyan feltételek mellett? Nem volt, tehát szó nincs véletlenről.



"Hát tudod, kérdező: ahhoz képest, hogy mennyire tudatlan vagy, ritka pofátlan vagy.

Azt mondod, hogy ami világunk törvényei tutira teremtettek. Miért? Mert, csak. Mert te nem tudod elképzelni másképp."


Ha nincsenek érvek jön a személyeskedés? Azt megértem hogy ateisták részéről a "véletlen" elég gyenge és buta magyarázat, ezért kell valami, ami eltereli a figyelmet. Azért tutira teremtett mert minden ezt bizonyítja. Amúgy te el tudod képzelni másképp? Ja, persze, véletlenül jött létre :) Az ugye megvan hogy a tervezett világ mint magyarázat sokkal inkább tudományos mint az ateisták válasza ami a "véletlen".



"Ugyanakkor azt is mondod, hogy ami világunkon kívül létrejöhetett egy végtelen isten - törvények segítsége nélkül, csak úgy magától, a káoszban. Miért? Mert, csak. Mert különben felborulna a vágyálmod.

Ekkora pofátlanságot rég láttam már."


Honnan tudod hogy a mi világunkon kívül milyen szabályok érvényesek. Sehonnan. Igy nem is jelenthetsz ki semmit a mi világunkon kívülre. Én viszont a mi világunk alapján jelentem ki hogy kell lennie tervezőnek.



"Csak tudod, a programozóra is vannak érvényes törvények! És azok is megelőzik őt!"


De abban egyetértünk hogy a programozóra egyáltalán nem kell hogy az általa létrehozott világ törvényei vonatkozzanak. Ebből is látszik hogy a mi világunk alapján nem vonhatsz le következtetéseket azon kívülre. De mégha a teremtőre is vonatkoznak szabályok nem változtat azon a tényen hogy a mi világunk teremtett. Tudsz követni vagy ez már sok neked?



"Mondd, te elmebeteg vagy? Vagy képtelen vagy felfogni, amit írtam?

Halvány lila gőzöd nincs, mi az az entrópia?"


Hogy neked nincs az egészbiztos. A sértegetést pedig fejezed be. Ha nem tudsz kulturáltan vitázni akkor húzz el innen. Primitív retardált ateistákra nem vagyok kíváncsi.



"Látszik, hogy miért NEM tekinthető zárt rendszernek a világunk?"


Nem látszik. Pont az ellenkezője. Az entrópia egy rendszer rendezetlenségi foka. A mi világunkban ez növekszik mert zárt. Rendezettből a rendezetlen felé alakulnak át. Te azt feltételezed hogy más világok is léteznek ha jól értem. Ezek lennének az ajtók? Nagyon béna példa.

2019. szept. 11. 11:27
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!