Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi az az Oltáriszentség...

Mi az az Oltáriszentség gyakorlatilag és miért imádják?

Figyelt kérdés
A katolikus templomban egy aranynak tűnő anyagból készült, talpas tárgy közepén kör alak (mintha lenne is benne valami), amiből mintha fénysugarak szimbólum lenne megformálva és időnként felmutatják a papok textillel kezükbe fogva, meg kiállítják, de mi ez az Oltáriszentség valójában és honnan ered és miért van?

2019. szept. 29. 21:47
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
 31/143 A kérdező kommentje:

Krisztus testét és vérét....


Kenyér és bor.


Oké, az ostya a kenyér, de hol van a bor, amit a róm. kat. misén nem kapnak a hívek, mert abból csak a miséző pap iszik....


Akkor csak a papé lesz az örök élet, mert a híveknek bor nem jár az áldozáskor?


Újabb érdekes kérdést vet fel....


Most akkor hogy részesülnek a hívek a véréből, ha soha nem kapnak bort csak az ostyát és miért csak a pap ihat bort a misén?

2019. szept. 30. 21:59
 32/143 anonim ***** válasza:
89%
Középkori eü-i megfontolásból hagyták el a bort (közös kehely). Azzal a magyarázattal hidalják át, hogy a testben magában ott a vér. Egyébként évente egyszer a nagycsütörtöki misében a római katolikus egyház is 2 szín alatt áldoztat.
2019. szept. 30. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/143 A kérdező kommentje:

"2 szín alatt áldoztat"


Ez mit jelent a gyakorlatban?

2019. szept. 30. 22:47
 34/143 anonim ***** válasza:
100%
Kenyeret (ostyát) és bort is ad a híveknek.
2019. szept. 30. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/143 szp72 ***** válasza:
81%

@ "Akkor csak a papé lesz az örök élet, mert a híveknek bor nem jár az áldozáskor?"


"De aki eszi az én testemet, és issza az én véremet, annak örök élete van," (Jn 6,54)


Ugye a probléma itt az "és" szócskában van, amit a katolikus teológia szerint "és/vagy"-ként kell értelmezni, hiszen Jézus maga mondja:


"Én vagyok a mennyből alászállott élő kenyér. Aki e kenyérből eszik, örökké él. A kenyér, amelyet adok, a testem a világ életéért." (Jn 6,51)


Ugye itt Jézus nem teszi hozzá, hogy a vérét is mindenképpen inni kell, hanem a kenyér önmagában is örök életet ad. Egyébként a katolikus felfogás szerint Krisztus vére is elég lenne önmagában, hiszen a test és a vér ugyanazt az életét feláldozó Krisztust jelenti.


@ "Most akkor hogy részesülnek a hívek a véréből, ha soha nem kapnak bort csak az ostyát és miért csak a pap ihat bort a misén?"


Ez egy középkorban kialakult szokás, a hívek a járványok idején nem szívesen ittak közös kehelyből. Manapság inkább csak praktikai okokból van egy szín alatti áldozás, de évente legalább egyszer szokás két szín alatt is.


A szín ugye a külsőt jelenti. A kenyér és a bor látszólag más-más, de lényegében ugyanazt a Krisztust jelenti. Ugyanaz a Krisztus más-más színben, más-más külső formában.

2019. szept. 30. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/143 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat, mentek a zöldek!


"Én vagyok a mennyből alászállott élő kenyér. Aki e kenyérből eszik, örökké él. A kenyér, amelyet adok, a testem a világ életéért." (Jn 6,51)


Oké, megnyugodtam! Amúgy sem szeretem az alkoholt. :)

2019. okt. 1. 00:11
 37/143 A kérdező kommentje:
(Mellesleg nem is innék közös kehelyből, de mondjuk osztogathatnák eldobható kis műanyag pohárban az egy korty málnaszörpöt! :))
2019. okt. 1. 00:12
 38/143 A kérdező kommentje:
Egyébként tökre örülök, hogy itt ennyi Istenhívő, katolikus szakértő van - már ezért is megérte kiírni a kérdést! :)
2019. okt. 1. 00:18
 39/143 Prókátor ***** válasza:
89%

A két szín alatti áldozás: az ostyát belemártják a borba, és úgy kapja meg a hívő. Ennél a változatnál ki van zárva a kézbeáldozás.


Egyszerűsítve levezetve a rendszer: ostya= kenyér; misében átváltoztatott kenyér (ostya) = Jézus teste. Jézus = Isten ... Tehát: ostya= Isten.


Nem húsvétkor cserélik a tartóban az ostyát, hanem Úrnapkor, Krisztus testének és vérének ünnepén. Húsvétkor csak máshová teszik,tartóstul. Ugyanebben az időszakban (nagycsütörtöktől a nagyszombati feltámadási szertartásig nem szólnak a harangok (úm. elmennek a harangok Rómába), nincs mise tartva.

2019. okt. 1. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/143 anonim ***** válasza:
17%

Az a baj, hogy a katolikusok mindent megmagyaráznak. De nem okosan, hanem inkább ördögien. Mint a kígyó a kertben: mindenen csavarva egyet.


Ők nem megtartják Isten Beszédét, hanem különféle dogmákon és évezredeken keresztül csavargatják, újítgatják (Mária kultusz, szentelt víz bevezetése, stb.) Aki vissza akar térni az eredeti Isten Beszédéhez (Luther: hit által igazulunk meg, nem a hamis búcsúcédula által, stb.), azt állítják be újítónak.


Persze vannak újítók tényleg (a katolikusokon kívül, ők ebben a legnagyobbak):

- jehovisták a russelita tanokkal (144000 jehovista, világvége dátumok)

- mormonok a mormon könyvvel (aranylemezek)


Szent Pál apostol, Galáciabeliekhez írt levél 1, 8-9:

"

De ha szinte mi, avagy mennyből való angyal hirdetne is néktek valamit azon kívül, amit néktek hirdettünk, legyen átok.

9

Amint előbb mondottuk, most is ismét mondom: Ha valaki néktek hirdet valamit azon kívül, amit elfogadtatok, átok legyen.

"

2019. okt. 1. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!