Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A muszlimok miért vetik meg a...

Balasa Bence kérdése:

A muszlimok miért vetik meg a kutyát?

Figyelt kérdés

Úgy tudom, hogy Mohamed fiatal korában a nomád beduinok közt élt, ennek a sivatagi népnek viszont fontos volt a kutya a vadászatok során.


Akkor hogy tenyésztették ki az arab agár nevű kutyafajtát?



2022. júl. 15. 11:47
1 2 3 4 5 6 7 8
 11/76 anonim ***** válasza:
97%

#9

Ez ennél bonyolultabb, mert itt már nem a tisztátalanság az egyetlen probléma, hanem az is, hogy mennyire kóser. Például különböző ételeket is, amiket amúgy megennének, teljesen külön kell tartaniuk. Ha egymás mellett tárolják, akkor már nem kóser, nem eszik meg.

2022. júl. 15. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/76 anonim ***** válasza:
79%

Izraelben élek.

Nem tudom honnan veszed azt a hülyeséget, hogy a zsidók tisztátalannak tartanak állatokat. EVÉSRE igen, vannak tisztátalan állatok. De nem az érintésükre.

Nekem egész életemben volt és most is van kutyám. A faluban rengeteg kutya van, a gyerekek, felnőttek egyaránt imádják őket.

Ami viszont tilos - de nem a vallás miatt , hanem az állami törvények szerint - az az, hogy a kutya felügyelet nélkül kószáljon. Az ok, hogy lehetnek kis gyerekek, akik esetleg félnek tőlük.

2022. júl. 15. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/76 anonim ***** válasza:
90%

12


Senki nem írt olyasmit, hogy nem érinthetik meg a zsidók vagy a muszlimok a kutyát.

2022. júl. 15. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/76 anonim ***** válasza:
48%

"Az ortodoxok leggyakrabban Eliezer rabbit idézik, aki azt mondta, hogy „az, aki kutyát tart, semmiben sem különbözik az olyan embertől, aki disznót tenyészt”


(Babiloni Talmud 83a).


A Misnában voltaképp az szerepel, hogy szabad kutyát tartani, de kizárólag láncon


(Misna, Bava Kama 7,7). "



Izraeli. Ezek amiket találtam nem felelnek meg a valóságnak ?

2022. júl. 15. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/76 anonim ***** válasza:
85%

Az izraeli vagyok.

Nem tudom. Csak a gyakorlatot irhatom. Számos vallásos zsidó tart kutyát a faluban. Az egyik szomszéd család haridim. Nekik ugyan nincs kutyájuk, mert rengeteget utaznak külföldre, és akkor nincs kire bizni állatokat, viszont amikor itthon vannak, akkor állandóan hozza a gyerekeket Szürkével játszani.

2022. júl. 15. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/76 anonim ***** válasza:
96%

#14

A zsidók szent könyve a Tóra és a próféták írásai, nem a Talmud valamelyik babiloni verziója. Az ő nagy prófétájuk Mózes, nem pedig Eliezer rabbi.

2022. júl. 15. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/76 anonim ***** válasza:
25%

@14 "A Misnában voltaképp az szerepel, hogy szabad kutyát tartani, de kizárólag láncon"


Feljebb azt írtad, hogy az iszlám állat- és természetbarát vallás. Mitől állatbarát, ha azt írja elő, hogy kutyát kizárólag láncon szabad tartani? Láncra nem kötünk senkit, akit barátunknak tartunk, szerintem.

2022. júl. 15. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/76 anonim ***** válasza:
79%
Ja hogy ez a zsidó vallásra vonatkozik, bocsánat, félreértettem. @17 voltam.
2022. júl. 15. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/76 anonim ***** válasza:
75%

"A muszlimok miért vetik meg a kutyát?"

Mert Mohamed azt mondta, hogy az angyalok nem lépnek be olyan házba, ahol kutya van.

Továbbá olyan hádíszok is vannak, amik arról szóltak, hogy Mohamed elrendelte, hogy minden kutyát öljenek meg. A különböző törzsek emberei, amikor jöttek, Mohamedhez, hogy "Dehát, ők vadásznak, meg juhászkodnak a kutyákkal, éhen fognak halni, ha megölik a kutyáikat", akkor Mohamed annyit enyhített a parancsán, hogy kivéve a házőrzésre, juhász és pásztorkodásra, valamint vadászatra tartott kutyákat.

Olyat is írnak a hádíszok, hogy Mohamed azt mondta, hogy bár a kutya Isten teremtménye, ezért nem lehet kivégezni mindet, de szíve szerint ezt tenné, de legalább a feketéket, mert azok ördögök. Van egy történet, ami arról, hogy Aisha, (Mohamed felesége) egy kiskutyával játszott a lakásukban és egyszer csak megjelent egy férfi, aki nem volt hajlandó bejönni addig a lakásba, amíg a kiskutyát ki nem teszik. Mohamed azt mondta Aishának, hogy Gabriel angyal volt az a személy, aki nem akart a házba jönni a kutya miatt. Van olyan is, hogy Mohamed imádkozott, de nem kapott választ, mert kutya volt a házban. De önmagában is le van írva többször is, hogy az angyalok nem mennek be, ha kutyát van a lakásban. Olyan is írva van, hogy a megszerzett jócselekedeteid minden nap csökkennek, amíg kutyát tartasz a házban, tehát a kutya házban tartása rosszcselekedet, ami napi szinten apránként minuszolja a számládat. Olyan hádísz is van, ami arról szól, hogyha elmegy előtted egy kutya ima közben, akkor érvénytelen az imád.


Ezek vannak a hádíszokban leírva. Kb. ezeket lehet a kutyákról találni bennük. Nyilván ez nyomot hagyott a muszlimok gondolkodásában. Hogy mi az érteleme ennek az egésznek azon lehet gondolkodni. Talán a veszettségtől félt Mohamed vagy egyszerűen ő félt a kutyáktól vagy valami más oka volt? Igazából nem derül ki. Koszosnak tartotta őket és írtózott tőlük Mohamed a hádíszok alapján, sőt elvileg az angyalok is irtóznak tőlük.

2022. júl. 15. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/76 A kérdező kommentje:

19


Mohamed talán félt a kutyáktól vagy valami más oka volt? Igazából nem derül ki. Koszosnak tartotta őket és írtózott tőlük Mohamed a hádíszok alapján."



Én is valami ilyesmire gondoltam, amikor feltettem a kérdést. Ő félhetett tőlük valamiért, és ezt is bevette a tanaiba.



"sőt elvileg az angyalok is irtóznak tőlük"


Hát igen, könnyű mindent a vallással magyarázni.



Egyébként köszönöm az eddigi válaszokat, főleg Abdullah válaszait.

Mindeddig nem mentünk át értelmetlen veszekedésbe.

2022. júl. 16. 11:56
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!