Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Hogyan egyeztethető össze...

Hogyan egyeztethető össze Jézus és a szentek képei és szobrai azzal, hogy "ne készíts magadnak szobrot, sem semmiféle képmást arról/azokról, amik az egekben vannak fent, se amik a földön vannak lent, se amik a vizekben vannak a föld alatt"?

Figyelt kérdés
Örülnék ha eslő sorban katolikusok válaszolnának.

2021. máj. 8. 18:13
 61/117 anonim ***** válasza:
20%

"Egyrészt nem vagy hajlandó egészében értelmezni a parancsolatot, hanem egy kontextusból kiragadott félreértelmezést erőltetsz"


Ez egyértelműen nem igaz. A parancs egésze alapján egyértelműen úgyértelmezendő hogy semmit nem imádhatsz ami a földön jár, így Jéuszt sem.



"Másrészt nem vagy hajlandó elfogadni hogy egy keresztény hitének alapja az, amit a Biblia ír (Jézus istenségéről)."


Nem akarok újabb vitába belemenni, csak annyit mondanék hogy úgye az Újszövetség könyveit többszáz évvel Jézus után válogatták össze. Például van legalább 30 evangélium amiból négyet választottak ki hétköznapi emberek. Mi van ha rosszul választottak? És mondjuk János evangéliuma valójában nem hiteles? Mert egyébként minden más Jézus istensége ellen szól.

2021. máj. 9. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 62/117 anonim ***** válasza:
96%

#61

Hiába ismételgeted ugyanazt. A parancsolatból csak egy kontextusból kiragadott félreértelmezést erőltetsz, a keresztények pedig tetszik vagy sem a Biblia szavát Isten szavaként fogadják el.

Neked természetesen nem kell ebben hinni, de mivel ellentmondás alapja csak a saját hitetlenséged, a kereszténységen belül ez semmit nem jelent.

2021. máj. 9. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 63/117 anonim ***** válasza:
17%
Ez nem hit kérdése hanem értő olvasás kérdése. A parancs egésze alapján egyértelműen úgy értelmezendő hogy semmit nem imádhatsz ami a földön jár, így Jéuszt sem. Ettől még hiheted hogy Jézus Isten, de az ellentétes a paranccsal és te megszeged. Hivatkozhatsz János evangéliumára, de azzal meg az a gond hogy minden más ellent mond annak.
2021. máj. 9. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 64/117 anonim ***** válasza:
96%

#63

Ha Jézus Isten, akkor nem értelmezhető rá a bálványimádás, hisz az a hamis istenek imádatáról szól. Ahogy a parancsolat is ezzel kezdődik, csak ezt nem vagy hajlandó figyelembe venni.

De mostmár biztos vagyok benne hogy direkt értetlenkedsz csak hogy kötekedhess. Én is, mások is teljesen konlrétan leírtuk hogy miért hibás a kontextusból kiragadott értelmezésed, ennél többet senki nem tehet.

Szóval én tényleg lezártam a vitát. Gondolkozz el, mégis mit nyersz és milyen képet alakítasz ki magadról azzal, hogy feleslegesen kötekedsz!

Isten veled!

2021. máj. 9. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 65/117 anonim ***** válasza:
20%

Ja értem. Te akkor azt mondod, nem vonatkozik a parancs Jézusra mert ő egyébként is Isten. Ilyen alapon akkor nem vonatkozik a vers az ókori görög vagy római istenekre mert ők egyébként is istenek és szabadon járhatnak a földön emberi alakban ha kedvük van hozzá. Remélem ebből már látod mennyire téves az érvelésed.

A parancs nem beszél Jézusról. Annyit ír hogy semmit nem imádhatsz ami a földön jár. Mivel Jézus a földön járt, így rá is vonatkozik egyrészt hogy nem imádhatod, másrészt hogy nem isten. Én csak annyit teszek hogy értelmezem amit ez a parancs ír.

2021. máj. 9. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 66/117 anonim ***** válasza:
98%

"Ezt kizártnak tartom. A jeruzsálemi templomban nem lehettek állatszobrok."

Őszintén, szerinted érdekel bárkit, hogy te mit tudsz elképzelni és mit nem? :D A Biblia alapján voltak ilyen szobrok és domborművek, márpedig e tekintetben ez a legfontosabb forrás, nem a te képzelgésed. Egyébként van néhány Biblián kívüli forrás is, ami ír Salamon templomáról, azok se erősítik meg tévképzeted. Sőt igen ősi szövegtöredéket is találtak, ami az eredeti templom egyik felújításáról szól. Már ebben megjelenik, hogy falakon történeteket meséltek el.

A második templomról pedig rengeteg régészeti lelet van, sőt egyes domborművek még ma is megtekinthetők, szerencsére nem pusztul el mind az idők során.

2021. máj. 9. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 67/117 szp72 ***** válasza:
97%

@ "Ezt kizártnak tartom. A jeruzsálemi templomban nem lehettek állatszobrok. Pogány tempolomokban voltak ilyen. Ez tévesen kerülhetett a Bibliába."


Hogy te mit tartasz kizártnak az teljesen mindegy és senkit sem érdekel. A tény minden estre az, hogy a Biblia szerint voltak szobrok a jeruzsálemi templomban, a szentélyben és a frigyládán is.


@ "Vallási témában nem. Ha besmész egy mecsetbe, nem látsz sem emberi sem állati képeket, szobrokat. Filmekben sem ábrázolják a prófétákat, meg úgy általában egyáltalán nem."


Értem. "Ne készíts magadnak képet!" - szerinted ezt úgy kell érteni, hogy vallási célra, a mecsetekbe és a prófétáról ne készíts, egyébként szabad. Nos, az én értelmezésem egy kicsit logikusabb. Ne készíts magadnak képet imádás céljából, vagyis ne készíts bálvány képeket, egyébként szabad. Ez van összhangban a Biblia egészével.


@ "Nem tudod értelmezni ezt az egyszerű mondatot? Olvasd el újból:"


Szerintem te nem tudod.


@ "Ne készíts képet és ne imádd ami a földön jár. Ennyi. Jézus a fölön járt? Igen, tehát nem imádhatod."


Sajnos nem az van oda írva. Isten nem a földönjárók imádatát tiltja ánblokk, hanem a földönjárókról készült képeket, vagyis a bálványokat. Ugyanis abban az időben a fő probléma nem az állatok imádata volt, hanem az állat vagy ember alakú isteneké, akik úgymond beletestesültek képmás szoborba. Senki nem akart állatokat imádni, ezt nem kellett tiltani, csak az állat alakú isteneket.


@ "Ha így tenne ezze pont a mindenhatóságát kérdőjeleznék meg az emberek."


Őszintén szólva ezt nem nagyon értem. Isten mindenható, és azt csinál, amit akar. Ha neki úgy tetszik járkálhat a földön mondjuk teknősbéka alakban. Az megint más kérdés, hogy tényleg akar-e.


@ "Ha Istennek emberként kell megjelennie azért hogy például meg tudjon bocsátani akkor már nem nevezhető mindenhatónak."


Isten bármit megtehet, ami nem jelenti azt, hogy bármit meg is tesz. Ha vannak szabályai, ha vannak törvényei, akkor nem fogja azokat megmásítani. A bűnért büntetés jár, ez Isten alaptörvénye, amit ő nem változtatott meg, hanem magára vett.


@ "Nem volt ilyen. Ábrahám esetében nem derül ki hogy történt pontosan."


A Bibliában Isten többször megjelenik látomásszerűen emberi alakban. Ez tényállás.


@ "Nem csak a Korán alapján. Én a Biblia alapján mondom hogy kizárható Jézus istensége. Kezdjük ott hogy Jézus sosem mondta hogy ő Isten."


Jézus Isten Fiának mondta magát, aki Isten minden hatalmát birtokolja. A tanítványai pedig Istennek is nevezik. Nekem ez elég bizonyíték, a te nyakatekert magyarázataidat pedig már ismerem és ezért nem is vitatkozok tovább.


Minden jót!

2021. máj. 9. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 68/117 A kérdező kommentje:
# 61 Ki az a Jéusz?
2021. máj. 9. 18:56
 69/117 anonim ***** válasza:
18%

"Őszintén, szerinted érdekel bárkit, hogy te mit tudsz elképzelni és mit nem? :D A Biblia alapján voltak ilyen szobrok és domborművek, márpedig e tekintetben ez a legfontosabb forrás, nem a te képzelgésed. Egyébként van néhány Biblián kívüli forrás is, ami ír Salamon templomáról, azok se erősítik meg tévképzeted. Sőt igen ősi szövegtöredéket is találtak, ami az eredeti templom egyik felújításáról szól. Már ebben megjelenik, hogy falakon történeteket meséltek el."


Akkor kifejtem miért nem tudom elképzelni. Állatszobrok az ókori pogány vallások templomaiban voltak. Már csak ezért is logikus az állat és emberábrázolás tiltása, nehogy valaki összekeverje Isten templomát egy pogány templomal. És ahogy írtam ha képeket szobrokat teszel egy templomba, az emberek előbb utóbb isteni hatalommal fogják ezeket felruházni, akkor is ha eredetileg semmi ilyen szándék nem volt és csak dísztésnek tették ki. Azt el tudom képzelni hogy a zsidók idővel megszegték a tiltást és állatszobrokat helyeztek a templomba. Egyébként jelenleg zsinagógákban sem fogtok állatszobrokkal találkozni, pontosan azért amit írtam.

2021. máj. 9. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 70/117 anonim ***** válasza:
96%

"nehogy valaki összekeverje Isten templomát egy pogány templomal"

Ha csak valaki nem annyira fogyatékos, mint te, akkor nem fogjuk összekeverni, nyugi.


"Egyébként jelenleg zsinagógákban sem fogtok állatszobrokkal találkozni, pontosan azért amit írtam."

Ugye te folyamatosan hazudsz, szóval már minden állításodat ellenőrzöm. Sose voltam még zsinagógába, ezért neten gyorsan rákerestem. Első találatok között dobta ki:

[link]


A szövetség tábláját két oroszlán szerű állat támasztja, felette pedig valami 2 szárnyas állat található.


De kérdezz meg nyugodtan egy zsidót, hogy a jeruzsálemi templom hogy volt díszítve. Gondolom ők egy fokkal jobban tudják, mint itt a helyi iszlám megmondóemberke.

2021. máj. 9. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!