Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Mit jelent a Jehova szó?

Mit jelent a Jehova szó?

Figyelt kérdés
:)
2011. aug. 13. 17:46
1 2 3 4 5 6 7 8
 51/74 anonim ***** válasza:
8%

"Akkor tehát mi a jelentése a Jehova névnek? És ti a jelentését használjátok, vagy csak egy hangzást, melynek számunkra semmi jelentése?"


Már itt is le lett írva a jelentése, miért kérdezed újra? Kérdezem: miért?!

Használjuk a jelentését is, tanítjuk, hogy mindenki tisztában legyen vele, hiszen ez fontos része a névhasználatnak, mert ma magyarul olyan kifejezést használunk, mely alapján közvetlenül nem értelmezhetjük a Név jelentését. A nyelvek és nyelvtanaik különbözősége nagyon szerteágazóvá tette a szavak hangzását, de ettől még nem helytelen használni őket.


Még sohasem válaszoltál arra az érvre, hogy ugyanez a helyzet majd minden más ókori héber (és nem héber) névvel is, azokba miért nem kötsz bele?


"A másodikban a jelentésről írok, ami a Jehova név essetében nincs valódi, eredeti jelentése, mert mesterséges szó, nem az Isten adta magának, hanem az emberek."


De következetlenül érvelsz, hiszen a nyelvek különbözőségeit és természetes változását nem veszed alapul. Éspedig ezen és más emberi okoknál fogva szinte minden ősi név és kifejezés erősen módosult az idők alatt. Miért éppen a JHVH négy mássalhangzója böki a szemed?


Jó lenne viszont, ha nem általánosítanál egy világméretű vallással kapcsolatban! Úgy látszik mi ketten nagyon másként értelmezzük az "értelmet".

2011. aug. 19. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 52/74 anonim ***** válasza:
81%

De, valóban zavar az összes név lefordítatlansága a Bibliában. Egy név a hébereknél anno nem hangzásilag volt értelme, hanem jelentésileg, és a kutyát sem érdekelte a hangzás. Nem tudod kettéválasztani a név valódi értelmét a mai ember névhasználatától szerintem, mert másra már nem tudok gondolni.


Mennyivel másképp hangzik (csak hogy ne egy bonyolultabb ókori iratot említsünk) Máté első fejezetének eleje:


'Eredetileg' így olvassuk:

" 1. Jézus Krisztusnak, Dávid fiának, Ábrahám fiának nemzetségéről való könyv.

2. Ábrahám nemzé Izsákot; Izsák nemzé Jákóbot; Jákób nemzé Júdát és testvéreit"


De így is lehetne:

" 1. A Felkent Üdvözítőnek a Szeretett fiának, a Sokaság atyjának fiának nemzetségéről való könyv.

2. Sokaság atyja nemzette Nevetést, Nevetés nemzette Csalót, Csaló nemzette Dicsőítőt és testvéreit."


Stb.


Mondtad talán, hogy mi a Jehova szó jelentése? Nem emlékszem. Valaki írta, hogy 'vagyok, aki vagyok', de ezt a következő hozzászólásomban teljesen megcáfoltam. Ez NEM lehet semmi esetre sem, legfeljebb szeretnétek... Egyéb ötletek? Mi a jelentése, mely formában ti is alkalmazzátok? Tanítjátok az emberek erről is, ezt írtad! Érdekes, egy hete nem kaptam választ erre. Nem is lehet megválaszolni, hiszen nincs jelentése, csak amit ráaggatunk.


Azért nem zavar sem a te neved, sem az enyém, sőt ugyan zavar a Biblia többi neve, de valóban nem lovagolok rajta, mert itt Isten saját maga által kinyilatkoztatott nevéről van szó, melyet ti használtok, csak arra nem tudtok válaszolni, hogy ez-e az a név, melyet Isten a saját szájából így nyílvánított ki. Ha igen, akkor mi ennek a jelentése. Ráadásul én lovagolok ezen? Ember, az első kérdéseitek közt szerepel a házalásotok kapcsán, hogy tudom-e, hogy mi Isten neve? Az őrtorony határozott kijelentést tesz erről, és te vádolsz, hogy én lovagolok ezen? Ti vagytok, kik lovagoltatjátok az embereket ezen. Ti mondjátok, hogy Isten neve Jehova. Én megkérdezném, hogy Isten neve biztos, hogy Jehova? Ebben mi olyan bonyolult?


Ti így ejtitek, egészségetekre, azt mondjátok, hogy a legvalószínűbb ejtési formula ez, Jehova. Holott ahány ország, annyi ejtés. Szerinted hogyan ejthették? Nem így? Nincs tudomásunk a jelentéséről, nem így ejtették, csak pusztán feltételezés, hogy a JHVH tetragramma egyik helyes kitöltése a Jehova elnevezés. Ez elég ingatag bizonyosság azon kijelentés mellé, amit ti magatok hangoztattok a kapuknál, illetve az őrtorony társulat kijelentése, miszerint Isten neve Jehova.

Isten neve biztos, hogy Jehova?


Üdv.

2011. aug. 19. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 53/74 anonim ***** válasza:
8%

Ne aggódj, minden Tanú ismeri és eltudja választani Isten nevének jelentését a kiejtésétől. Ezért is bátran "Jehova"-ként szólítják Istent, mivel ez ma nemzetközileg is a legelterjedtebb. És nem azt mondjuk, hogy a "legvalószínűbb" (bár van ilyen héber nyelvészeti vélemény is), hiszen jól tudjuk, hogy nincs a kérdésben bizonyosság és egyetértés (nem tudom, miért olyan nehéz ezt felfogni?), hanem azt mondjuk, hogy a legismertebb és legelterjedtebb a Jehova alak a világon - ezért használjuk ezt.


Péter már az első oldalon pontos választ adott, már ami a a JHVH jelentését illeti, de még azt tette hozzá, hogy mi így ritkán használjuk. Ha a "Teremtőre" gondolt, akkor téved -, igen gyakran használjuk és igen gyakran megemlítjük a Név eredeti jelentését is.

De hogy helytelen lenne e az eredeti jelentés helyett ezt a kifejezést használni? Egész biztosan nem!


A Biblia ihletett írói jó példát mutattak ebben is. Ahogy már írtam, a legtöbb név kisebb-nagyobb változáson megy át az idők során, valamint a különböző nyelvekre történő lefordítása által. Jézus zsidónak született és nevét héberül talán(!) Jé·sú′a‛-nak ejtették ki, de a Görög Iratok írói mégsem akadtak fent azon, hogy e név görög I·é·szusz′ formáját használják.

Így aztán, amin te lovagolsz, értelmetlen és felesleges erőlködés, ahogy már utaltam rá.


"csak arra nem tudtok válaszolni, hogy ez-e az a név, melyet Isten a saját szájából így nyílvánított ki. Ha igen, akkor mi ennek a jelentése."


Nem válaszoltam és a kiadványok nem válaszolnak erre világosan? Na ne!

2011. aug. 20. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 54/74 anonim ***** válasza:
81%

Idéznék az általad hivatkozott Péteri válaszból, talán nem haragszik meg ezért:

"A JEHOVA egy műszó, ami úgy képződött, hogy a héber JHWH tetragarmmaton alá az Adonaj (ÚR) szó magánhangzóit punktálták."


Lehet, hogy van jelentése, de mivel ezt emberek találták ki ezt a szót, emberek húztak rá jelentést is. NEM Isten nyilatkoztatta ki magáról ezt a szót, hanem emberi kreálmány.

"Nem válaszoltam és a kiadványok nem válaszolnak erre világosan? Na ne!"


Annyi a válaszotok rá, mintha a Herry Pottert magyaráznád meg. Nincs ilyen szó, nincs jelentése, csak amit ráerőszakolunk, és Isten nem ezt a nevet jelentette ki magáról. Ti hangoztatjátok a nevét, de ha megkérdezem, hogy biztos, hogy ez Isten neve, akkor én vagyok az ostoba, oktalan, erőszakos, pedig nézd csak vissza a hozzászólásaimat, csak azt kérdeztem, hogy biztos, hogy Isten neve Jehova? Nem kaptam rá választ, mert nem biztos, hogy Isten neve Jehova és ezt ti is pontosan tudjátok, de mégis ezt kántáljátok "örömhírként" olyan házról házra járás közben, melyet nem is szabadna tennetek.

2011. aug. 20. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 55/74 anonim ***** válasza:
8%

"Lehet, hogy van jelentése, de mivel ezt emberek találták ki ezt a szót, emberek húztak rá jelentést is. NEM Isten nyilatkoztatta ki magáról ezt a szót, hanem emberi kreálmány."


Tény, hogy van egy isteni Név, melyet maga Isten nyilatkoztatott ki magáról "örök időkre" és az eredeti Szentírás több mint 7000-szer említi.


Az is tény, hogy valahogyan az ókorban kiejtették a négy mássalhangzó felhasználásával és rendszeresen használták még a hétköznapokban is.


Tény, hogy a jelentését ismerhetjük és ez nem függ szorosan össze, a ma használatos kiejtésével.


Tény, hogy szinte minden más névvel együtt (Jézus nevét is beleértve) ez a név is módosult a hosszú idő, valamint a sok nyelvre lefordítás miatt.


Tény a görög szövegekkel kapcsolatban, hogy ez a körülmény, az ihletett Bibliaírókat sem akadályozta abban, hogy használják a bibliai neveket a görögre átírt formában, mely így helyenként jelentősen módosult.

2011. aug. 20. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 56/74 anonim ***** válasza:
81%

A görög iratok nem tartalmazzák a JHVH tetragrammát, például a ti fordításotok viszont sokszor a Jehova nevet, pedig az újszövetségben soha egyetlen egyszer sem fordul elő ez a név vagy tetragramma. A Jehova név így nem 7000-szer szerepel az iratokban, ráadásul egyszer sem, csak a tetragramma.

Egy másik kérdésre ezt a mondatot válaszoltad ma:

"Név a bibliában, melyet nagyon kiemelten használtak, nem véletlenül, hiszen ezt maga Isten nyilatkoztatta ki magáról örök időkre. "


Biztos, hogy Isten neve Jehova? Hiszen itt is kijelented, de hazudnál, ha azt felelnéd, hogy igen, biztos, viszont kijelentesz valamit, amiről nem tudod, hogy biztos.

2011. aug. 20. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 57/74 anonim ***** válasza:
11%
Isten nevének a jelentését a 2Mózes könyvében olvashatjuk, amely így hangzik és idézem a verset:  Mózes azonban így szólt az igaz Istenhez: „Ha most elmegyek Izrael fiaihoz, és azt mondom nekik: »Ősatyáitok Istene küldött hozzátok«, és ők erre megkérdezik tőlem: »Mi a neve?«, akkor mit mondjak nekik?”  Isten erre ezt mondta Mózesnek: „AZZÁ VÁLOK, AMIVÉ VÁLNI AKAROK.” Majd hozzátette: „Ezt mondd Izrael fiainak: »Az AZZÁ VÁLOK küldött engem hozzátok.«”
2011. aug. 21. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 58/74 anonim ***** válasza:
8%

A görög szövegekben nincs JHVH? Neked talán van eredeti belőle? Mert ha nincs, hogyan jelentheted ki biztosan?

És ne magyarázd félre most már sokadjára, mert nagyon jól tudod, hogy a Tanúk nem azért használják a Jehova alakot, mert biztos, hogy ez a helyes vagy ez a legvalószínűbb. De nem is ezek a fő szempontok egy többezer éves név használatánál.

2011. aug. 21. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 59/74 anonim ***** válasza:
81%

Kedves Tanu!

1: Elárulnád, hogy az általatok képviselt kiadvány esetén, nevezzük a továbbiakban őrtorony társulat által fordított Bibliának, az ismeretlen fordítók mely 'eredeti' vagy fentmaradt fordításból, kéziratból "dolgoztak", melyben szerepel az újszövetségi részben a Jehova szó?

Elárulom, nincs olyan irat, fordítás a mai ember birtokában, melyben akár a négy evangélista által írott evangéliumban, avagy Pál, Péter, János, Júdás leveleiben, avagy a Jelenések könyvében szerepelne a Jehova szó.

A ti általatok propagált iratban viszont sokszor.

Jehova tanúja, vagy úgy is fogalmazhatnám, hogy Isten tanúja? Vigyázz, csak hamis tanúbizonyságot ne tégy!


2: Az azzá válok küldött engem, na ez kicsit sem vicces. Ez úgy fejetlen értelmetlenség, ahogy először és századszor is hangzik.

Még ha azt írtad volna (illetve a cudar fordításotok), hogy a vagyok küldött engem, ez nem kicsit nagy értékű jelentéssel bírna. Nem véletlen Krisztus 'vagyok' igéje magáról.


A lényeg: a ti tanúbizonyságotok mi?

1: Isten neve: Jehova (mellékesen biztos?)

2: Közel a vég.

3: A Jehova Tanúi Egyháza az egyetlen végidőben lévő igaz egyház.

4: Közületek kerűl ki a 144000 kiválasztott, kik uralkodnak majd Krisztussal.

5: Az újvilág fordítás a legjobb fordítás.

6: Gyakorlatilag aki nektek ellent mond, vitatkozik, nem ért egyet, az a sátántól van, melynek királyi széke a Katolikus egyház.

Ennyi nagyjából a ti tanúságotok. Ezzel jöttök, ezzel keresitek meg az embereket, és hiába tagadod, vagy szépíted, mert magam is részese voltam nem egy megkeresésnek.

Mikor jöttök azzal, hogy gyere, és kövesd Krisztust. Higyjed, hogy Krisztus feltámadt a halottak közűl, hogy Ő Isten egyszülött fia, kit a mennyei Atya küldött, hogy elvegye a világ bűneit, hogy mindenki, aki hiszi, hogy ő van, megmeneküljön?

Soha!

Pedig ez az EGYETLEN út! Nem ti, nem a katolikus egyház, nem a hit gyülekezete, nem az adventisták. Csak Krisztus!

Mert Ő az Út, az Igazság, és az Élet!


Biztos, hogy Isten neve Jehova?

A helyes válasz: Kit érdekel!


Szép napot!

2011. aug. 25. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 60/74 anonim ***** válasza:
7%

"Elárulom, nincs olyan irat, fordítás a mai ember birtokában, melyben akár a négy evangélista által írott evangéliumban, avagy Pál, Péter, János, Júdás leveleiben, avagy a Jelenések könyvében szerepelne a Jehova szó."


Ez olyan félrevezető érvelés, mintha azt kérnéd számon, hogy "Ézsaiás" neve (így, ebben a formában) miért nem szerepel az első századok másolataiban és fordításaiban?! És ha nem szerepel, akkor nincs is benne, mi?

Ha meg a JHVH alak Görög Iratokba másolásáról akarsz regélni, akkor megnyugtathatlak, jó néhány nyomós tudományos érv szól az mellett, hogy kezdetben, az első században BENNE VOLT ISTEN NEVE ezekben. Nem csoda, hogy azóta már az évszázadok során nagyon sok fordításba került vissza Isten neve a görög szövegekben, hiszen alapjaiban korlátozza még a szövegek érthetőségét is, ha kihagyjuk és mindenféle címekkel helyettesítjük! (Persze tudom, ez a zűrzavar nagyon jól jön a háromságisten mítoszában hívőknek.)


"Nem véletlen Krisztus 'vagyok' igéje magáról."


Tévedés! Jézus a zsidók vádjaira válaszolt, akik a korát firtatták, nem pedig a kilétét. Ezt az értelmetlen és hamis érvet sohasem fogod tudni arra a célra becsületes és egyenes érveléssel felhasználni, amire szántad.


"1: Isten neve: Jehova (mellékesen biztos?)"


Isten egyik ókori prófétájának a neve Ézsaiás - biztos?


"4: Közületek kerűl ki a 144000 kiválasztott, kik uralkodnak majd Krisztussal."


Ez sem igaz mellesleg!


"6: Gyakorlatilag aki nektek ellent mond, vitatkozik, nem ért egyet, az a sátántól van, melynek királyi széke a Katolikus egyház."


Tudom, népszerű, de ez sem igaz.


A vádaskodásod vége Jézussal kapcsolatban pedig megint csak durva ismerethiányon és előítéleten alapul!

2011. aug. 26. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!