Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Milyen az ateista értékrend?...

Milyen az ateista értékrend? Mire kellene gondolni ilyenkor?

Figyelt kérdés

Néhány régebbi vitát olvasgattam, és többször láttam egymáshoz hasonló válaszokat, miszerint az ateistáknak nincs értékrendjük, vagy ha van, akkor torz, illetve az ateista szimpatizál az abortusszal és lelkiismerete is, mint egy fenevadé stb. stb. szóval ilyen sarkítások.


Honnan ez a GyK-s sztereotípia? Egyesek hogy kódolták a tudatukba, hogy ateista = keresztény értékrend/etikett stb. stb. ellenes? Hogy ateista = liberális dög keselyű?


Jó én is sarkítok egy kicsit, de egyes hozzászólásokból, emberekből ilyen gondolatok halk neszét lehet felfedezni.



2014. jan. 19. 15:35
1 2
 1/19 A kérdező kommentje:
Jah azt még elfelejtettem mondani, hogy szerintem az ateistáknak nincs egyetemes hasonlóságuk. Értékrendjük egy pontban azonos csak, hogy Istent kihagyják az életükből...onnantól kezdve teljesen egyénfüggő minden döntés és nézet.
2014. jan. 19. 15:39
 2/19 anonim ***** válasza:
76%

Mindenkinek egyéni értékrendje van.

Az ateistának és a vallásosnak is a társadalomhoz (egymáshoz) szükséges alkalmazkodni.

Mindenkinek szükséges valamilyen szinten a környezetéhez alkalmazkodni.

A vallásos talán annyiban más, hogy a vallásos közösségnek is vannak extra elvársaik, szokásaik.


A lényeg, hogy nem a hiszékenységtől leszel valaki jó vagy rossz ember.

Tehát egy atiesita is lehet erkölcsös, jó ember, mert ott ahol valaki csak a bűntetés miatt "jó", már régen baj van.

2014. jan. 19. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
92%

"Milyen az ateista értékrend?"

Valami ilyesmi:

[link]

2014. jan. 19. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
6%
Az is elég durva sztereotipia, hogy mi a büntetés miatt vagyunk "jó" emberek. Fel sem merül az ateistákban, hogy teljes bensőnkből jók vagyunk? Hisz Isten lelke vezérel minket. Mi szeretjük Őt tiszta szívünkből és teljes elménkből. Napi kapcsolatban állunk vele, amit viszont egy ateista nem ismer, tehát olyan dologról mondd nevetséges állitásokat, amiket nem ismer.
2014. jan. 19. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
100%

Jaj csak az ateizmusból ne csináljunk vallást....

Annak nincsenek dogmái és szabályai. (csak az önkéntes papjaiknak van)


Egy ateista lehet egy nagyszerű, jó lelkű tudós ember és egy primitív suttyó is, aki a hányásában fetreng, amikor nem kicsiket csonkít...és ez vallásosra is igaz (pl. pedofil pap).

Elnézést a durva példáért.


Szerintem a veszekedések közben szoktak ezek a mutogatások jönni. Sokan a másikra mutogatnak, mert azt hiszik, hogy akkor ők vagy jobbak lesznek a másiknál, vagy ugyan olyan érétkesek....


A bigottak szokták hajtogatni, hogy egy ateista erkölcstelen, boldogtalan, üres ember. Az ateisták meg azt, hogy nem képmutató, primitív rabszolgák, akiket elmeháborodottak irányítanak/használnak ki.

2014. jan. 19. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Az ateizmus nem szervezett és nem egységes, ezért nem lehet sem általánosítani, nincsenek minden ateista által elfogadott vélemények.


Az általánosan, a legtöbb ateista által elfogadott alapelv az, hogy azt tartjuk erkölcsösnek, ami a legtöbb ember számára hozza a legnagyobb boldogságot/ okozza a legkisebb szenvedést.


Személy szerint úgy gondolom, hogy a vallás - főleg a keresztény vallás - egyik legnagyobb bűne az, hogy behozza Istent a döntésbe, így szétválasztja az erkölcsöt és az emberi szenvedés valóságát. Magyarul a döntések rögtön nem feltétlenül abba az irányba mennek, hogy mindenkinek a lehető legjobb legyen.


A keresztények azért hiszik magukat jobbnak (és azért hiszi sok nem keresztény is őket jobbnak) mert a vallás játszadozik a lelkiismeretükkel, és rengeteg, gyakran fölösleges bűntudatot generálnak beléjük.


Az abortusz kérdéskörét meg a keresztények látják nagyon elferdülten.

A baj az, hogy amíg minden megfogant petesejtről az ember azt képzeli, hogy egy, Isten akaratából elindult élet, addig tévhitek rabja lesz.


Persze, azt én is látom, hogy egy 7-8 hónapos magzatot (azaz nem sokkal a születés előtt álló, gyakorlatilag önmagában is életképes) abortálni barbárság, ugyanakkor a terhesség 12. hete előtt ez minden nőnek a saját döntése kellene, hogy legyen.


Szerintem sokkal inkább kell félni azoktól, akik nagyon ellenzik az abortuszt. Egyrészt az abszolút tilalom garantáltan vezetne házilagos megoldási kíséletekhez, amik nagyon komoly egészségügyi kockázatot jelentenek. Másrészt meg vannak olyan esetek (pl. súlyosan sérült magzat), amikor szerintem az abortusz az egyetlen erkölcsileg elfogadható lehetőség.


Aki többet szeretne az ateisták értékrendjéről olvasni, annak ajánlom Sam Harris: Tények és keresztények (Letter to a christian nation) c. könyvét.

2014. jan. 19. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
2014. jan. 19. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
71%
Olyan, hogy "ateista értékrend", nincs. Nyilván az ateistáknak is megvan a maguk értékrendje, de ez nem kötődik az ateizmusukhoz.
2014. jan. 19. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
100%
Nincs ateista értékrend, de vannak csoportos, személyes, közösségi, családi, kultúrális...értékek, vannak aki az értéktelen dogokat részesítik elönyben, pl. Győzi só, Való világ stb. Idióta, aki általánosít! Ahány vallás is, annyi értékrend. A keresztények kikérnék maguknak az összehasonlítást bármelyik Afrikai természeti vallással, de milyen alapon? Természetesen azért, mert magukat többnek gondolják, értékesebbnek, kúltúráltabbnak..., de miért is? Ez mind csak vallási egoizmus, melynek nincs semmi alapja. A világteremtő mindent tudó ugyanannyira valószínű, mint egy totem Isten, vagy kígyó Isten, a vak hiten kívűl semmi sincs mögöttük. Tehát, nincs ateista értékrend, mint ahogy általános vallásos értékrend sincs, de ezt persze nem Sörpocinak mondom, hanem az elvakult, bigott keresztényeknek, akik meg vannak győződve vallásos felsőbbrendűségükről.
2014. jan. 19. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező: a liberalizmus ezt takarja - [link] - nincs benne semmi rossz, főleg a kulturális liberalizmusban. Vagyis nem értem, mi a gondod vele?

Az abortusszal meg mi a gondod? Gondolj csak bele - vérfertőzés, vagy ha a nőt megerőszakolják, vagy rossz a családi háttere, akkor mit mondasz? Mert ilyen esetek is fennállnak.

Lelkiismeret: ez nagyon egyénfüggő. Itt viszont, a vallásossághoz köze nincs.

Egyben különbözünk a vallásosoktól: mi nem hiszünk Istenben. Ennyi. Éljünk az életünket és semmi több. Az, hogy valaki, egy utolsó szemétláda, de más meg, nagyon rendes, de mint fentebb írtam, a vallásos emberek között is van ilyen.

2014. jan. 20. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!