Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Bibliában a fiú, Atya, Isten...

Bibliában a fiú, Atya, Isten fia, kifejezéseket szó szerint kell érteni vagy szimbolikusak?

Figyelt kérdés

Bibliában többször is szerepel a fiú, Isten fia kifejezés néha Jézusa esetében és más emberek, próféták esetében is. Legtöbb keresztény irányzat ez alapján Istennek gondolja Jézust, pedig nincsen egyetlenegy vers sem az egész Bibliában, amelyben Jézus azt mondaná: Én Isten vagyok, imádjatok engem. A többi esetben mikor nem Jézusról van szó szimbolikusnak veszik ugyanezeket.



Erre a versre például azt mondják bizonyítja Jézus Istenégét, tehát hogy Jézus fiú Isten és biológiai értelemben Isten fia:


Zsidók 1:5 Mert az angyalok közül kinek mondta valaha: "Fiam vagy te, ma nemzettelek téged!" majd: "Atyjává leszek, és ő Fiammá lesz."



Ebben a versben Dávidról van szó és nagyon hasonlít az előzőhöz de a legtöbb keresztény szerint itt csak szimbolikusan értendő a fiú:


Zsoltárok 2:7 Törvényül hirdetem: Az Úr mondá nékem: Én fiam vagy te; én ma nemzettelek téged.



További hasonló versek amiket csak szimbolikusan értelmeznek:


Kivonulás 4:22 Ez az amit az Úr mond: Izrael az én legidősebb fiam.


Róma 8:14 Mert akiket Isten Lelke vezérel, azok Istennek fiai.



Ugyanez az helyzet az Atya szónál is, mikor Istenre utalnak. Jézus Atyának szólítja Istent, ezt úgy értelmezik hogy Isten Jézus tényleges apja, más esetben pedig szimbolikus, de Jézus azt mondja Isten mindenkinek Atyja:


Efézus 4:6 Egy az Isten és mindeneknek Atyja,


János 20:17 Monda néki Jézus: Ne illess engem; mert nem mentem még fel az én Atyámhoz; hanem menj az én atyámfiaihoz és mondd nékik: Felmegyek az én Atyámhoz és a ti Atyátokhoz, és az én Istenemhez, és a ti Istenetekhez.



Ha ezeket figyelembe vesszük miért nem Isten Dávid? Vagy miért nem Isten minden izraeli? Mert Jézus istenségét vallók logikája alapján ez következik. Vagy miért nem szimbolikus minden esetben? Tehát Jézus sem Isten? Más vallásúak is válaszolhatnak, nem csak keresztények, és az ateistákat is meghallgatjuk.



2017. jan. 5. 21:32
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
 11/309 anonim ***** válasza:

Mi értelme van annak, hogy kitalálsz magadnak valami saját feltételt aminek semmi alapja?

Minek kéne vagy százszor ismételgetnie Jézusnak hogy Isten, ha ez enélkül is nyilvánvaló a Bibliából?

2017. jan. 7. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/309 anonim ***** válasza:

"Ha Jézus valóban az állította volna magáról hogy Isten, akkor kb száz vers kellene hogy ez bizonyítsa, és úgy hogy ezt ő maga mondja"


Miért kéne Jézusnak állandóan azt hajtogatni, hogy Isten? Egy autó versenyző sem fogja magáról ismételgetni, hogy autó versenyző, avagy egy ács mester sem fogja folyton mondogatni magáról, hogy Ő ács mester. Mellesleg Jézus is ács volt, mégsem mondja magáról egyszer sem, hogy ács.


Márk 6,3

,,Nemde az ács ez, Mária fia, Jakab, József, Júdás és Simon testvére? És nincsenek-e itt velünk a húgai?”


A te egyszerű logikádból viszont az következne, hogy Jézus nem lehet ács.


De egyébként hülyeség, hogy nem mondja magáról, hogy Isten. Pl:


"Nekem adatott minden hatalom mennyen és földön." (Máté 28,18)


Az Atya szelleme az övé is (János 16,15-16). Isten szelleme az Isten lényege, mert az Isten szellem (János 4,24). Vagyis egylényegűek.


Egyetlen vers is ugyanúgy bizonyító erejű, mint száz. Nem értem, miért kell neked, hogy ennyiszer benne legyen...

2017. jan. 7. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/309 anonim ***** válasza:
100%

Na de itt van még pár vers, amiket kigyűjtöttem Jézustól. Ezeket tehát Jézus mondja magáról:


Máté 18,20

,,Ahol ugyanis ketten vagy hárman összegyűlnek a nevemben, ott vagyok közöttük.”


Erre csak akkor képes, ha Isten. És itt is:


Máté 28,20

,,és tanítsátok meg őket mindannak a megtartására, amit parancsoltam nektek. S én veletek vagyok mindennap, a világ végéig.”


Máté 11,27

Atyám mindent átadott nekem, és senki sem ismeri a Fiút, csak az Atya, s az Atyát sem ismeri senki, csak a Fiú, és az, akinek a Fiú kinyilatkoztatja.


János 14,7-9

Ha engem ismernétek, Atyámat is ismernétek, de mostantól fogva ismeritek és látjátok.” Erre Fülöp kérte: „Uram, mutasd meg nekünk az Atyát, s az elég lesz nekünk.” „Már oly régóta veletek vagyok - felelte Jézus -, és nem ismersz, Fülöp? Aki engem látott, az Atyát is látta. Hogy mondhatod hát: Mutasd meg nekünk az Atyát?


Nincs olyan ember, akiről azt lehetne mondani, hogy aki őt látta, az Atyát látta. Jézusra csak azért lehet ezt mondani, mert Ő nem csak ember, hanem Isten is. Ő az Atya tökéletes Fia, örököse, képmasa és visszatükröződése. S mielőtt eljött közénk, az Atyánál volt, ezért tehát bensőséges kapcsolatban van vele, tehát jobban ismeri akármelyik földi prófétánál:


János 8,23

De ő megmagyarázta nekik: „Ti innen alulról valók vagytok, én meg felülről való vagyok, ti e világból vagytok, én nem e világból vagyok.


János 16,28

"Eljöttem az Atyától, a világba jöttem, de most itthagyom a világot, és visszatérek az Atyához."


Itt is arról beszél, hogy mielőtt ember volt, Istenként létezett. De legalábbis sima ember semmiképp nem lehet ez alapján, minimum a legnagyobb angyal kell legyen ehhez, ezt még a Jehova tanúi is felismerték.


És ezek alapján jól mondta János apostol:


János 1,18

"Az Istent soha senki nem látta; az egyszülött Isten, aki az Atya kebelében van, az jelentette ki őt."


János 8,58

Jézus így válaszolt: „Bizony, bizony, mondom nektek: Mielőtt Ábrahám lett, én vagyok.”


János 17,5

"Most te is dicsőíts meg, Atyám, magadnál: részesíts abban a dicsőségben, amelyben részem volt nálad, mielőtt a világ lett."


Vagyis Jézus már a világ megteremtése előtt ott volt Isten mellett, dicsőségben.


János 17,24

"Atyám, azt akarom, hogy akiket nekem adtál, ott legyenek velem, ahol vagyok, s lássák dicsőségemet, amelyben részesítettél, mivel már a világ teremtése előtt szerettél."


Itt is.


János 17,10

"mert a tieid - hiszen ami az enyém, az a tied, s ami a tied, az az enyém -, és én megdicsőültem bennük."


Mindaz, ami az Atyáé, az Övé, mert Ő és az Atya egyek, ezt Jézus többször elmondta.


Na szóval ideje lenne végre elismerned, hogy nem értesz te semmit a kereszténységhez. Maradj meg a Koránnál, neked az való, de ne gyere ide olyanban okoskodni, amiben kókler vagy!

2017. jan. 7. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/309 anonim ***** válasza:

+ Jézus sosem utasította el ha imádták, sőt gyakran emgerősítő választ adott, ellenben minden emberrel és angyallal legyenek akármekkora überpróféták is azok


+ a kereszténységről világosan kimutatható hogy a kezdetektől fogva így gondolkodtak, pár száz év múlva az ariánusok sem gondolták hogy Jézus ne lett volna Isten csak egy nem olyan isten mint az atya mert nem időtlen, majd később az eunomiánusok mondták először hogy nem isten csak egy majdnem-isten teremtmény, és ehhez kellett 400 év!


hétköznapi értelemben vett de a történelem során egyedülálló embernek pedig először Mohamed mondta


és ahogy már írtuk a bliblia nem egy égbőlpottyant könyv hogy csak úgy a történelmi kontextusból kiragadva bárki értelmezhesse, és belemagyarázhasson mindenfélét, ha te leírnál valamit és attól tök eltérő értelmet adna neki valaki később neked sem tetszene a dolog nem?


Nekem teljesen frankó, hogy azt mondod h a történelmi Jézus csak egy jófej figura volt, nem olyan mint a bibliában, de a bibliát ne forgasd ki és ne tudd jobban laikusként az összes történésznél, filológusnál, teológusnál, stb stb

2017. jan. 8. 01:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/309 szp72 ***** válasza:
59%

@ Ha Jézus valóban az állította volna magáról hogy Isten, akkor kb száz vers kellene hogy ez bizonyítsa, és úgy hogy ezt ő maga mondja. Miért nincs egyetlenegy vers sem az egész Bibliában, amelyben Jézus azt mondaná: Én Isten vagyok, imádjatok engem?


Ha Jézus emberként ezt így kerek-perec kijelentette volna széltébe-hosszába hangoztatva, menten agyonkövezik. Így is majdnem többször megtették, s végül a kivégzésének oka is a káromkodás volt. Továbbá könnyen lehet, hogy Jézus maga sem tudta egyből, hogy milyen értelemben Isten Fia, neki is rá kellett erre jönnie, kinyilatkoztatást kellett erről kapnia.


Tehát fokozatosan kellett adagolnia a tényeket, meg kellett várnia, hogy megemésszék, elhiggyék az elhangzottakat, s csak azután lehetett még radikálisabb kijelentéseket tenni.


Természetesen a feltámadása és mennybemenetele volt az az esemény, amely lehetővé tette, hogy ezt a meglehetősen kemény és botrányos állítást egyáltalán bárki is hinni merészelje.


A mennybemenetel tette egyértelművé, hogy Jézus tényleg az Isten Fia, akit épp úgy imádni kell, mint az Atyát.


"Áldás közben megvált tőlük, és fölemelkedett az égbe. Leborulva imádták, aztán nagy örömmel visszatértek Jeruzsálembe." (Lk 24,51-52)

2017. jan. 8. 03:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/309 anonim ***** válasza:
59%

"Nekem teljesen frankó, hogy azt mondod h a történelmi Jézus csak egy jófej figura volt, nem olyan mint a bibliában, de a bibliát ne forgasd ki és ne tudd jobban laikusként az összes történésznél, filológusnál, teológusnál, stb stb"


Bibliát egyszerű emberek is olvassák, nem csak teológusok. Keresztény vallás alapja Jézus istensége, mégsincs egyetlen vers amiben ezt kijelentené, de van számos olyan vers amiben megkülönbözteti magát Istentől. Egy ilyen fontos információ egyértelműen és nyiltan kellene hogy szerepeljen a Bibliában. Az a helyez hogy Jézust életében kevesen követték. Ha Isten lett volna, akkor ez feltünik minden embernek és követik, de nem ez történt.


Istvan35, Gabriel és szp72 véleményét már ismerem, és kicsit sem meggyőző. Másokét viszont szívesen meghallgatom.

2017. jan. 8. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/309 anonim ***** válasza:

# 16

Te vagy az, kérdező?


"Keresztény vallás alapja Jézus istensége, mégsincs egyetlen vers amiben ezt kijelentené"


Naná, hogy van:


"Nekem adatott minden hatalom mennyen és földön." (Máté 28,18)


Az Atya szelleme az Övé is (János 16,15-16). Isten szelleme az Isten lényege, mert az Isten szellem (János 4,24). Vagyis egylényegűek.


Máté 18,20

,,Ahol ugyanis ketten vagy hárman összegyűlnek a nevemben, ott vagyok közöttük.”


stb. ott van a többi a 13-as válaszomban.


"Egy ilyen fontos információ egyértelműen és nyiltan kellene hogy szerepeljen a Bibliában."


Nyíltan és egyértelműen szerepel. Kerek perec kijelenti, hogy mindenható Isten azzal, hogy azt mondja, Övé minden hatalom mennyen és földön.


"Ha Isten lett volna, akkor ez feltünik minden embernek és követik, de nem ez történt."


Szokásos szánalmas érvkísérlet ez. Kár erőltetni...


"Istvan35, Gabriel és szp72 véleményét már ismerem, és kicsit sem meggyőző."


Ha kellőképpen fanatikus az illető, akkor nincs ami meggyőzné, és a feketére is képes ráhazudni hogy fehér. Szóval az, hogy szerinted nem meggyőző, nem sokat nyom a latba.

2017. jan. 8. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/309 anonim ***** válasza:

elutasítom a 67%-os válaszadó véleményét, ez olyan mintha azt mondanánk egyszerű emberek is szeretnének gyógyítani, had tudják csak ők maguk mire mit kell szedni, ne nyavajogjanak az orvosok


az egyszerű emberek is szeretnének valahol lakni, valahol dolgozni stb, ne nyavajogjanak az építészek és a statisztikusok


és még sorolhatnám


de úgy látom az alapokat sem sikerült megérteni, NEM az dönti el hogy a keresztények mit tanítottak za ókorban hogy ki mit magyaráz bele a bibliába, aki csak a kezébe veszi hanem az hogy mit tanítottak a keresztények az ókorban dönti el hogy melyik értelmezés a helyes

2017. jan. 8. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/309 A kérdező kommentje:
István, amit itt művelsz az már több mint fanatizmus. Ezeket a verseket már megbeszéltük a másik kérdésnél. Nem bizonyítják Jézus Istenségét. Egyáltalán nem volt Jézusé a hatalom a földön, még azt sem tudta van-e gyümölcs az előtte álló fán. A te logikád alapján Dávid vagy az izraeliek is lehetnének istenek. Még mindig az a kérdés miért nem mondja Jézus hogy ő Isten? Még csak azt sem mondja hogy most ember, de amugy Isten ha visszakapja az erejét.
2017. jan. 8. 18:57
 20/309 szp72 ***** válasza:
100%

Bocsáss meg kérdező, de te tényleg nagyon hülye vagy. Ezt nem sértésből mondom, hanem de facto az vagy.


Azt képviselheted, hogy a Bibliát meghamisították, azt is hogy tiszta hülyeség a Biblia, de a Bibliában akkor is világosan benne van, hogy Jézus Krisztus Isten. És az is világosan benne van Jézus annak tartja magát.


Ezt lényegében még az ariánusok és Jehova tanúi is elismerik, csak szerintük Jézus egy teremtett isten, mert nekik tulajdonképpen két istenük van. Egy mindenható Istenük és egy nagyhatalmú kisebb istenük. A keresztények döntő többsége azonban többszemélyű egyetlen Istent hisz.

2017. jan. 8. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!