Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Bibliában a fiú, Atya, Isten...

Bibliában a fiú, Atya, Isten fia, kifejezéseket szó szerint kell érteni vagy szimbolikusak?

Figyelt kérdés

Bibliában többször is szerepel a fiú, Isten fia kifejezés néha Jézusa esetében és más emberek, próféták esetében is. Legtöbb keresztény irányzat ez alapján Istennek gondolja Jézust, pedig nincsen egyetlenegy vers sem az egész Bibliában, amelyben Jézus azt mondaná: Én Isten vagyok, imádjatok engem. A többi esetben mikor nem Jézusról van szó szimbolikusnak veszik ugyanezeket.



Erre a versre például azt mondják bizonyítja Jézus Istenégét, tehát hogy Jézus fiú Isten és biológiai értelemben Isten fia:


Zsidók 1:5 Mert az angyalok közül kinek mondta valaha: "Fiam vagy te, ma nemzettelek téged!" majd: "Atyjává leszek, és ő Fiammá lesz."



Ebben a versben Dávidról van szó és nagyon hasonlít az előzőhöz de a legtöbb keresztény szerint itt csak szimbolikusan értendő a fiú:


Zsoltárok 2:7 Törvényül hirdetem: Az Úr mondá nékem: Én fiam vagy te; én ma nemzettelek téged.



További hasonló versek amiket csak szimbolikusan értelmeznek:


Kivonulás 4:22 Ez az amit az Úr mond: Izrael az én legidősebb fiam.


Róma 8:14 Mert akiket Isten Lelke vezérel, azok Istennek fiai.



Ugyanez az helyzet az Atya szónál is, mikor Istenre utalnak. Jézus Atyának szólítja Istent, ezt úgy értelmezik hogy Isten Jézus tényleges apja, más esetben pedig szimbolikus, de Jézus azt mondja Isten mindenkinek Atyja:


Efézus 4:6 Egy az Isten és mindeneknek Atyja,


János 20:17 Monda néki Jézus: Ne illess engem; mert nem mentem még fel az én Atyámhoz; hanem menj az én atyámfiaihoz és mondd nékik: Felmegyek az én Atyámhoz és a ti Atyátokhoz, és az én Istenemhez, és a ti Istenetekhez.



Ha ezeket figyelembe vesszük miért nem Isten Dávid? Vagy miért nem Isten minden izraeli? Mert Jézus istenségét vallók logikája alapján ez következik. Vagy miért nem szimbolikus minden esetben? Tehát Jézus sem Isten? Más vallásúak is válaszolhatnak, nem csak keresztények, és az ateistákat is meghallgatjuk.



2017. jan. 5. 21:32
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
 41/309 anonim ***** válasza:

"Hát ez az, nincs bele írva"

Azért ezzel is elég csúnyán mellélőttél. Szó szerint benne van, nem is egyszer.

Róma 9:5, János 1:1, Filippi 2:6

Komolyan konkrét tényeket is gátlástalanul letagadsz, hogy hitegesd az igazad?

2017. jan. 9. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/309 szp72 ***** válasza:

@ Kulturált emberek nem hülyézik le a másikat csak mert eltér a véleményük,


Valóban, de én sem azért tettem. Hanem azért, mert irgalmatlan hülyeségeket írsz.


@ Nem hiszem hogy Jézus lehülyézte a másikat


Ez csak fordítás kérdése: "Ti ostobák és vakok!" (Mt 23,17)


Most mennyiben másabb az ostoba, mint a hülye? Ha úgy érzed sértőbb, akkor bocsánat még egyszer, nem vagy hülye csak ostoba. Számomra a hülye sem különösebben sértő.


@ Még egy nagyon hülye emberben is felmerül a kérdés hogy Jézus miért nem mondta soha hogy ő Isten?


Mondta, csak nem pont ezekkel a szavakkal, továbbá pont ezeket a szavakat is mondják róla, amit jóváhagy. A Biblia pedig több helyen egyértelműen állítja.


@ Ha valóba Isten, mindenkinek követnie kellett volna, de nem ez történt. Miért? Sőt sokan meg is akarták ölni. Tehát egyáltalán nem derült ki számukra hogy Isten.


De kiderült és pontosan ezért akarták megölni, és ezért is ölik meg:


"A zsidók így feleltek neki: Nem jó cselekedetért kövezünk meg téged, hanem istenkáromlásért, vagyis azért, mert te ember létedre Istenné teszed magad." (Jn 10,33)


"Ezért a zsidók még inkább életére törtek, mivel nemcsak megszegte a szombatot, hanem az Istent is Atyjának mondta, és egyenlővé tette magát az Istennel." (Jn 5,18)


@ Jézus személyesen nem tudta meggyőzni az embereket arról hogy ő Isten


Nos, arról egyáltalán nem könnyű meggyőzni az embereket, hogy aki nyilvánvalóan ember, az egyébként Isten. Ez nem egy könnyű tanítás, csak gondolj magadra, milyen botrányos és mennyire logikátlan ez a számodra. Ha valaki fellépne ilyen tanítással a muszlimok között, az valószínűleg nem élné meg holnapot. Mert bár muszlimok béke szeretete végtelen, csak hát a szélsőségesek ennél kevesebbért is ölnek.


@ Persze nyilvánvaló hogy Jézus nem Isten és nem is akarta meggyőzni az embereket erről.


Hát ha neked ez jön le a Bibliából, akkor bizony ostoba vagy. Azt mondhatod, hogy meghamisították Jézust, de azt nem, hogy a Bibliában nem ez van.

2017. jan. 10. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/309 anonim ***** válasza:
4%
Egyértelműen szimbolikus. De már hányingerem van hogy naponta 10x ezt kell olvasni, mindenki annyira vallástudós, de! Mikor jártatok utoljára templomban, hogy gyakoroljátok a hatalmas hiteteket? Ez mekkora kamu ez a tan, hogy atyafiúszentlélek, annyira túl van bonyolítva, hogy akik kitalálták, ők sem értik és magyarázzák a nagy semmit.
2017. jan. 10. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/309 anonim ***** válasza:
58%

"Egyértelműen szimbolikus."

Alá is tudod támasztani, vagy csak szeretnéd, ha így lenne?

2017. jan. 10. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/309 A kérdező kommentje:

39-es


"Melyik a logikus? Mind a kettő. Melyik az igaz? Egyik sem. Legalábbis szerintem. Ezért vagyok ateista, mert nem hiszek ezekben, a logikának az égvilágon semmi köze ehhez. Jó lenne ezt felfognod végre!"


Persze, az ateisták pont arról híresek hogy logikusnak tartják a Bibliát :) Egyébként a logikának nagyon is sok köze van ehhez. Én az iszlám vallást logikusnak tartom ezért hiszek is, a keresztény vallást nem tartom logikusnak legfeljebb csak részben, ennyire egyszerű. A fenti példából is látszik hogy mindkettő nem lehet igaz, mert kizárják egymást.



"Aminek ékesen ellene szól, hogy a fentebbi sorokat sem először magyaráztam már neked, mégsem jegyezted meg!"


Közöd nincs a témához és nem is érdekel. Egyből azzal kezdted hogy mi muszlimok fegyverrel terjesztjük a vallást. Gerinctelen hazudozó vagy, csak gyűlölködni jöttél.



"Mondtam már, tojok rá hogy muszlim vagy, ami irritál hogy egy egoista, önimádó, fanatikus hazudozó vagy, de ezzel a produkcióddal kiérdemelted a sunyi mártírkodó címet is!"


Tele van ez az oldal olyan hozzászólásokkal, kérdésekkel ahol ateisták kimondottan a keresztényeket provokálják, megalázzák, de nem hiszem hogy te védelmedbe vennéd, és érvelnél hogy neked ateistaként mennyire logikus a kereszténység :) Én nem sértegettem a keresztényeket, ellenben ők engem folyamatosan, végig a vallásról beszéltem és ki is fejtettem mindent, de szerinted mégis én vagyok az aljas fanatikus hazudozó :) Biztos semmi köze ehhez hogy muszlim vagyok :) Ha ateistaként mondanám hogy Jézus nem Isten egy szót nem szóltál volna.



"Mondtqm én valaha hogy a kérdésre jöttem válaszolni? Még külön le is írtam neked hogy még csak a kereszténységet sincs érdekemben védeni, az a része nem is érdekel.


Ha fogalmad sincs az egészről akkor honnan tudod hogy logikus? Ahhoz ismerned kell hogy el tudd dönteni. Keress magadnak másik kérdést ahol bohóckodhatsz. Vannak oldalak kifejezetten primitív embereknek ahol nyugodtan gyűlölködhetsz, javaslom ott nézz körül.

2017. jan. 10. 21:10
 46/309 A kérdező kommentje:

szp72


"Ez csak fordítás kérdése: "Ti ostobák és vakok!" (Mt 23,17)

Most mennyiben másabb az ostoba, mint a hülye? Ha úgy érzed sértőbb, akkor bocsánat még egyszer, nem vagy hülye csak ostoba. Számomra a hülye sem különösebben sértő."


Jézus szerinte lehülyézte akkor aki nem értett vele egyet? Ez szerinted segít? Ha sértegetsz akkor szerinted meggyőzöl hogy neked van igazad? :) Felőlem folytathatod ha ettől jobban érzed magad. Kulturált embereknél nem szokás, csak mondom.



"Mondta, csak nem pont ezekkel a szavakkal, továbbá pont ezeket a szavakat is mondják róla, amit jóváhagy. A Biblia pedig több helyen egyértelműen állítja."


Soha nem mondta, és ami még fontosabb mindig megkülönböztette magát Istentől. Nem mondta hogy minket imádjatok, mégcsak azt sem hogy most ne de majd később ha újra isten leszek. Semmi ilyesmi. Olyan ember állítása aki soha nem látta Jézust nem mérvadó. És nem is hagyja jóvá.



"De kiderült és pontosan ezért akarták megölni, és ezért is ölik meg"


Ez nem igaz, több okból sem. Ha a zsidók számára tényleg egyértelmű volt Jézus istensége akkor nem megölni akarják hanem követik. Miért akarnák megölni Istent? :) Ezt te sem gondolhatod komolyan. Jézus nem követett el semmit de a zsidóknak kellett valami, ezért megrágalmazták azzal hogy ő Istennek mondja magát.



"Nos, arról egyáltalán nem könnyű meggyőzni az embereket, hogy aki nyilvánvalóan ember, az egyébként Isten. Ez nem egy könnyű tanítás, csak gondolj magadra, milyen botrányos és mennyire logikátlan ez a számodra."


De én nem beszéltem személyesen Jézussal, csak egy Jézus után többszáz évvel megírt, ellentmondásokkal teli Biblia alapján mondhatok véleményt. Azok az emberek viszont látták Jézust, beszéltek vele, nagyrészt mégsem hitték el hogy ő Isten. Az hogy néhány verset úgy értelmezel hogy saját nézeteidet igazolja, egy dolog, meg akarod védeni, de ha azt mondod Jézus istensége nyilvánvaló nem mondasz igazat, és ehhez még a Bibliát sem kell ismernie senkinek. Ha Jézus istensége nyilvánvaló akkor ezt látják az emberek és követik. Jézust viszont nem követték tehát nem Isten és az Isten fia kifejezés ugyanúgy szimbolikusan értendő mint Dávid esetében. Az meg kicsit vicces hogy Jézus személyesen nem tudta meggyőzni az embereket istenségéről de te úgy érzed meg tudod. Egyébként ezzel Istent is sértegeted, mert azt mondod nem képes meggyőzni teremtményeit saját istenségéről. Maradjunk annyiban hogy ez megint egy nagy bukta részetekről.

2017. jan. 10. 21:40
 47/309 A kérdező kommentje:

István,


Az "exousia" jelenthet lehetőségbeli/képességbeli hatalmat. De nézzünk meg olyan újszövetségi részt, ahol ugyanez a görög szó található:


Márk 11,27-33

"Ismét bementek Jeruzsálembe. És miközben Jézus körüljárt a templomban, odamentek a főpapok, az írástudók és a vének, és így szóltak hozzá: „Milyen hatalommal cselekszed ezeket, és ki adta neked a hatalmat arra, hogy ilyeneket tegyél?” Jézus így válaszolt nekik: „Én is kérdezek tőletek valamit, feleljetek rá, és megmondom nektek, milyen hatalommal cselekszem ezeket. Vajon a János keresztsége mennyből való volt-e vagy emberektől? Erre válaszoljatok nekem.” Azok pedig így tanakodtak maguk között: „Ha azt mondjuk: a mennyből, azt fogja mondani: Akkor miért nem hittetek neki? Vagy talán mondjuk azt: emberektől?” De féltek a sokaságtól, mert Jánosról mindenki azt tartotta, hogy valóban próféta volt. Ezért így feleltek Jézusnak: „Nem tudjuk.” Jézus erre így szólt hozzájuk: „Én sem mondom meg nektek, milyen hatalommal cselekszem ezeket.”



Lehetőségbeli/képességbeli hatalom nem ugyanaz mintha azt mondanák Isteni hatalom. János próféta volt, az iszlám szerint is, nyilván Isten ruházta fel Jánost is és Jézust is, de ez nem egyenlő az Isten által birtokolt hatalommal, ettől ők nem lesznek Istenek.


Ez a vers is ezt bizonyítja:


Apcsel 10:38 A názáreti Jézust felkente az Isten Szentlélekkel és hatalommal, és ő szertejárt, jót tett, és meggyógyított mindenkit, akik az ördög igájában vergődtek, mert az Isten volt vele.


Itt is hatalomnak van fordítva, de így értelmetlen lenne. Ott van a végén hogy Jézus azért tudott gyógyítani mert az Isten vele volt. Tehát önmagában ez a hatalom kevés lett volna, Isten kellet hozzá. Próféták, és itt a vers is prófétának nevezi Jézust, kaptak inkább hatáskört, fennhatóságot, mint hatalmat, és ez bizonyítja hogy Isten küldte őket hogy az emberek elhiggyék, de ők nem Istenek.

2017. jan. 10. 22:02
 48/309 anonim ***** válasza:

"Persze, az ateisták pont arról híresek hogy logikusnak tartják a Bibliát :) Egyébként a logikának nagyon is sok köze van ehhez. Én az iszlám vallást logikusnak tartom ezért hiszek is, a keresztény vallást nem tartom logikusnak legfeljebb csak részben, ennyire egyszerű. A fenti példából is látszik hogy mindkettő nem lehet igaz, mert kizárják egymást."

Hú, leesett végre hogy hol bukik el az egész gondolatmeneted! Ember, az igaz és a logikus két teljesen külön fogalom, nem szinonimák! Nagyon nem, semmi közük egymáshoz!

Egy átgondolt hazugság is teljesen logikus, attól még hogy szemernyi igazság nincs benne.


"Közöd nincs a témához és nem is érdekel. Egyből azzal kezdted hogy mi muszlimok fegyverrel terjesztjük a vallást. Gerinctelen hazudozó vagy, csak gyűlölködni jöttél."

Szóltam egy szót is a muszlimok ellen? Csak ellened, de azt is konkrétan leírtam hogy miért. Innentől kezdve értelmetlen a vagdalkozásod, és felesleges mártírkodnod, csak magadat járatod le vele!


"Tele van ez az oldal olyan hozzászólásokkal, kérdésekkel ahol ateisták kimondottan a keresztényeket provokálják, megalázzák, de nem hiszem hogy te védelmedbe vennéd, és érvelnél hogy neked ateistaként mennyire logikus a kereszténység :) Én nem sértegettem a keresztényeket, ellenben ők engem folyamatosan, végig a vallásról beszéltem és ki is fejtettem mindent, de szerinted mégis én vagyok az aljas fanatikus hazudozó :) Biztos semmi köze ehhez hogy muszlim vagyok :) Ha ateistaként mondanám hogy Jézus nem Isten egy szót nem szóltál volna."

Újabb totális mellélövés. Ha saját magadtként mondtad volna hogy Jézus nem Isten, azzal se lett volna semmi bajom. Bajom azzal van, amit már itt is művelsz, gyalázkodsz, mártírkodsz, hazudozol össze vissza, stb!

Tökmindegy hogy miben hiszel vagy nem hiszel, emberileg gyalázat ahogy produkálod magad!


"Ha fogalmad sincs az egészről akkor honnan tudod hogy logikus? Ahhoz ismerned kell hogy el tudd dönteni. Keress magadnak másik kérdést ahol bohóckodhatsz. Vannak oldalak kifejezetten primitív embereknek ahol nyugodtan gyűlölködhetsz, javaslom ott nézz körül."

Na ilyenkor is hol az a minap hangoztatott jó memóriád? Ezt is részleteztem már konkrétan neked, hogy azért tartom logikusnak, mert sokszor kerültem már vitába keresztényekkel, és attól még hogy nem hiszek Jézusban meg ilyenek, a válaszaik következetesek és logikusak voltak, a világképük konzisztens.

De felhívnám a figyelmet a fogalomzavarodra! Logikus és igaz két külön fogalom! Nehogy nekem ezen is nekiállj kötözködni hogy miért nem vagyok akkor keresztény!

2017. jan. 10. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/309 A kérdező kommentje:

"Ember, az igaz és a logikus két teljesen külön fogalom, nem szinonimák! Nagyon nem, semmi közük egymáshoz!

Egy átgondolt hazugság is teljesen logikus, attól még hogy szemernyi igazság nincs benne."


Még azt sem vagy képes felfogni hogy vallásokról beszélünk. Egy vallás esetében ha nem kapcsolódik a valósághoz, tehát hazugság, akkor az egész logikai rendszere hibás.



"Szóltam egy szót is a muszlimok ellen?"


Igen, egyből azzal kezdted hogy fegyverrel terjesztjük a vallást miközben a szentháromság volt a téma. Ebből is látszik hogy gerinctelen hazudozó vagy.



"Ha saját magadtként mondtad volna hogy Jézus nem Isten, azzal se lett volna semmi bajom. Bajom azzal van, amit már itt is művelsz, gyalázkodsz, mártírkodsz, hazudozol össze vissza, stb!"


Mi az hogy nem magamként mondtam? Szerinted más nevében beszélek vagy mi? :) Nem gyalázkodok, és nem hazudok, ami rólad nem mondható el.



"Ezt is részleteztem már konkrétan neked, hogy azért tartom logikusnak, mert sokszor kerültem már vitába keresztényekkel, és attól még hogy nem hiszek Jézusban meg ilyenek, a válaszaik következetesek és logikusak voltak, a világképük konzisztens."


Persze, ateisták szerint a keresztény vallás logikus :)

Az ateista elvtársaid csak ennyire találják logikusnak, hogy összegyűjtöttek egy szép hosszú listát teli ellentmondásokkal:


[link]


Lehet nem vagy tisztában azzal mit jelent hogy logikus :)Amiben ellentmondás van az nem logikus. Csak hogy a feltett kérdésről is legyen szó, szerinted az logikus hogy Jézus Isten de nem tudja meggyőzni az embereket erről, miközben a Biblia szerint Isten mindenható és minden hatalom az Övé?

2017. jan. 10. 23:25
 50/309 anonim ***** válasza:

"Lehetőségbeli/képességbeli hatalom nem ugyanaz mintha azt mondanák Isteni hatalom."


Akié minden lehetőségbeli/képességbeli hatalom, az azt jelenti, hogy mindenre képes. Jézusé minden hatalom mennyen és földön, vagyis ez azt jelenti, hogy mindenható.


"A názáreti Jézust felkente az Isten Szentlélekkel és hatalommal, és ő szertejárt, jót tett, és meggyógyított mindenkit, akik az ördög igájában vergődtek, mert az Isten volt vele.


Itt is hatalomnak van fordítva, de így értelmetlen lenne."


Miért lenne az? Itt még csak hatalmat kapott például a gyógyításhoz, vagy a tanításhoz, de még nem kapott meg minden hatalmat.


"Ott van a végén hogy Jézus azért tudott gyógyítani mert az Isten vele volt."


Pontosan. Ki tagadja ezt? Filippi 2,5-7!

2017. jan. 10. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!