Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Bibliában a fiú, Atya, Isten...

Bibliában a fiú, Atya, Isten fia, kifejezéseket szó szerint kell érteni vagy szimbolikusak?

Figyelt kérdés

Bibliában többször is szerepel a fiú, Isten fia kifejezés néha Jézusa esetében és más emberek, próféták esetében is. Legtöbb keresztény irányzat ez alapján Istennek gondolja Jézust, pedig nincsen egyetlenegy vers sem az egész Bibliában, amelyben Jézus azt mondaná: Én Isten vagyok, imádjatok engem. A többi esetben mikor nem Jézusról van szó szimbolikusnak veszik ugyanezeket.



Erre a versre például azt mondják bizonyítja Jézus Istenégét, tehát hogy Jézus fiú Isten és biológiai értelemben Isten fia:


Zsidók 1:5 Mert az angyalok közül kinek mondta valaha: "Fiam vagy te, ma nemzettelek téged!" majd: "Atyjává leszek, és ő Fiammá lesz."



Ebben a versben Dávidról van szó és nagyon hasonlít az előzőhöz de a legtöbb keresztény szerint itt csak szimbolikusan értendő a fiú:


Zsoltárok 2:7 Törvényül hirdetem: Az Úr mondá nékem: Én fiam vagy te; én ma nemzettelek téged.



További hasonló versek amiket csak szimbolikusan értelmeznek:


Kivonulás 4:22 Ez az amit az Úr mond: Izrael az én legidősebb fiam.


Róma 8:14 Mert akiket Isten Lelke vezérel, azok Istennek fiai.



Ugyanez az helyzet az Atya szónál is, mikor Istenre utalnak. Jézus Atyának szólítja Istent, ezt úgy értelmezik hogy Isten Jézus tényleges apja, más esetben pedig szimbolikus, de Jézus azt mondja Isten mindenkinek Atyja:


Efézus 4:6 Egy az Isten és mindeneknek Atyja,


János 20:17 Monda néki Jézus: Ne illess engem; mert nem mentem még fel az én Atyámhoz; hanem menj az én atyámfiaihoz és mondd nékik: Felmegyek az én Atyámhoz és a ti Atyátokhoz, és az én Istenemhez, és a ti Istenetekhez.



Ha ezeket figyelembe vesszük miért nem Isten Dávid? Vagy miért nem Isten minden izraeli? Mert Jézus istenségét vallók logikája alapján ez következik. Vagy miért nem szimbolikus minden esetben? Tehát Jézus sem Isten? Más vallásúak is válaszolhatnak, nem csak keresztények, és az ateistákat is meghallgatjuk.



2017. jan. 5. 21:32
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
 31/309 szp72 ***** válasza:

@ Ezzel a folyamatos sértegetéssel csak a saját vallásotokat és magatokat járatjátok le.


Mint írtam, nem sértésnek szántam, s bocsánatot kértem is előre, s utólag is bocsánatot kérek, ha téged ez ennyire bánt. Mindenesetre meglátásom szerint sok eszed valóban nincs, csak ennyit akartam mondani egy általánosabb szóval.


Én magamat is szoktam hülyézni, nekem ez nem különösebb sértés.

2017. jan. 9. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/309 anonim ***** válasza:
100%

"Te vagy a muszlimgyűlölő ateista aki szerint teljesen logikus a keresztény vallás."

Nem is csodálom hogy ezt sem értetted meg. Igen, a keresztény vallás teljesen logikus, meg az iszlám is logikus, sőt, a minap volt szerencsém családon belül a buddhizmusról beszélni, és képzeld, az is logikus! Ha eddig nem esett le, a lényeg, hogy a logika egy vallást sem igazol, se nem cáfol, hiszen mindegyik alapvető jellemzője, hogy ha nem is bizonyítható, nem tudományos, de logikus válaszokat adjon az embereknek az életről, a helyes(nek tartott) életmódról, estébé.


"Az a helyzet hogy akkor sem a kérdésre válaszoltál és most sem, csak a muszlimokat rágalmaztad."

Csak téged rágalmaztalak, de sosem azért mert muszlim vagy. De ha nem csal az emlékezetem, ezt nem is egyszer külön ki is emeltem neked. Ilyen gyenge a memóriád?

Azzal, hogy valaki muszlim, semmi bajom nincs. Azzal, hogy ostoba és aljas módon, rögeszmésen igyekszik gyalázni mindent amit ő nem ér fel ésszel, azzal van. Mivel így viselkedsz, veled is van. De tojok rá hogy muszlim vagy, ha keresztényként vagy ateistaként produkálnál ilyen rögeszmésen fanatikus viselkedést, az is ugyanúgy szánalmas lenne!


"Kifejtenéd miért Isten Jézus?"

Passz, nem vagyok egy teológiai szakember. De úgy emlékszem konkrét idézeteket is hoztak neked a bibliából ahol egyes emberkék Istennek nevezték Jézust. Nem csak utalgattak rá, hanem egyenesen Uram Istenemnek szólították meg ilyesmi. Majd valamelyik keresztény remélem kisegít pontos idézetekkel.

De mégis mi a franc kéne neked még azon kívül hogy a bibliába bele van írva hogy Jézus Isten volt? Innentől épkézláb érved csak egy maradhat, hogy a könyv maga hamis, mivel ha fejre állsz sem tudod megmásítani hogy ott van beleírva ami azonnal megcáfol téged. Szóval az egyetlen ami igazolhat ha be tudnád bizonyítani hogy a biblia, vagy legalább azon részei amik azt bizonyítják hogy nem ember volt Jézus, hamisak.

De úgy emlékszem ezzel kapcsolatban is csak feltételezéseket tudtál felmutatni, épkézláb bizonyítékot egyet se! Vagy azóta találtál már bármit is ami téged igazol?

2017. jan. 9. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/309 anonim ***** válasza:

# 32 Üdv a klubban :)


"Azután monda Tamásnak: Hozd ide a te ujjadat és nézd meg az én kezeimet; és hozd ide a te kezedet, és bocsássad az én oldalamba: és ne légy hitetlen, hanem hívő. És felele Tamás és monda néki: Én Uram és én Istenem! Monda néki Jézus: Mivelhogy láttál engem, Tamás, hittél: boldogok, a kik nem látnak és hisznek." (János 20,27-29)


Ugye itt azt láthatjuk, hogy amikor Tamás Istenének nevezi, nem dorgálja meg érte, hogy: "nem vagyok Isten, ne nevezz annak!", hanem elfogadta a vallomását, sőt, boldognak nevezte a vele egyenlő tartalmú hitet látható bizonyíték nélkül vallókat. Egy ilyen fontos kérdésben kizárt, hogy elnézte volna a tévedését, ha csak egy sima emberi próféta lett volna.

2017. jan. 9. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/309 A kérdező kommentje:

32-es


"Igen, a keresztény vallás teljesen logikus, meg az iszlám is logikus, sőt, a minap volt szerencsém családon belül a buddhizmusról beszélni, és képzeld, az is logikus! Ha eddig nem esett le, a lényeg, hogy a logika egy vallást sem igazol, se nem cáfol,"


Aha, neked minden vallás logikus és mégis ateista vagy :) Ezek a vallások sok esetben ugyanarról mást tanítanak, így nem is lehet mind logikus. Csak egy példa. Biblia szerint egyes próféták részegesek, paráznák, cselszövő gyilkosok, sőt saját gyerekükkel folytattak vérfertőző kapcsolatot. Ugyanezek a próféták szerepelnek a Koránban is, de mint erkölcsös, példamutató emberek. Szerinted melyik logikus? Mindkettő nem lehet igaz. Isten milyen prófétákat küldene az emberekhez? Nekem az sem logikus hogy ha Jézus Isten, miért nem tudja mikor lesz a végítélet napja és ha Isten miért mondja a kereszten hogy Istenem miért hagytál el engem, és még sorolhatnám.



"Csak téged rágalmaztalak, de sosem azért mert muszlim vagy. De ha nem csal az emlékezetem, ezt nem is egyszer külön ki is emeltem neked. Ilyen gyenge a memóriád?"


Nem igaz, nekem jó a memóriám. Kapásból azzal kezdted hogy muszlimok fegyverrel terjesztik a vallást, vagy valami hasonló hazugsággal.



"De tojok rá hogy muszlim vagy, ha keresztényként vagy ateistaként produkálnál ilyen rögeszmésen fanatikus viselkedést, az is ugyanúgy szánalmas lenne!"


Ez sem igaz. Az ateistáknak, akár ezen az oldalon, vagy ateista oldalakon a keresztény vallással kapcsolatban pont az a problémájuk hogy ellentmondásos. Ha én ateistaként mondanám hogy a szentháromság nem logikus stb akkor egy szót nem szóltál volna, ha muszlimként teszem akkor aljas hazudozó vagyok :) Azt hiszem túl sok M1-et néztél mostanában. Vannak olyan oldalak ahol a hozzád hasonló emberek gyülekeznek. Ott megbeszélheted velük melyikőtök gyűlöli jobban a muszlimokat.



"Passz, nem vagyok egy teológiai szakember. Majd valamelyik keresztény remélem kisegít pontos idézetekkel."


Ha halvány lila gőzöd sincs az egészről minek vagy itt? A másik kérdésnél is csak sértegettél, de közöd nem volt a kérdéshez. Egyáltalán ha nem látod át honnan tudod mi logikus? Ahogy mondtam, vicc kategória vagy.



"De mégis mi a franc kéne neked még azon kívül hogy a bibliába bele van írva hogy Jézus Isten volt?"


Hát ez az, nincs bele írva. Jézus soha nem mondta hogy ő Isten és megkülönböztette magát Istentől. Meg bizonyítéknak nem ártana egy teljes Biblia Jézus korából és nem olyan amit utána többszáz évvel írtak.

2017. jan. 9. 21:13
 35/309 A kérdező kommentje:

szp72


"Mint írtam, nem sértésnek szántam, s bocsánatot kértem is előre, s utólag is bocsánatot kérek, ha téged ez ennyire bánt. Mindenesetre meglátásom szerint sok eszed valóban nincs, csak ennyit akartam mondani egy általánosabb szóval.

Én magamat is szoktam hülyézni, nekem ez nem különösebb sértés."



Kulturált emberek nem hülyézik le a másikat csak mert eltér a véleményük, főleg vallási kérdésekben, de látom felétek másként van. Nem hiszem hogy Jézus lehülyézte a másikat ha az másként gondolt valamit.

De a kedvedért vegyük azt hogy hülye vagyok. Még egy nagyon hülye emberben is felmerül a kérdés hogy Jézus miért nem mondta soha hogy ő Isten? Erre azt mondjátok hogy azért mert ez nyilvánvaló. A helyzet az hogy egyáltalán nem nyilvánvaló. Jézus folyamatosan emberek között járt, beszélt velük, tehát sok emberrel volt kapcsolatban, mégis életében nagyon kevesen követték. Ha valóba Isten, mindenkinek követnie kellett volna, de nem ez történt. Miért? Sőt sokan meg is akarták ölni. Tehát egyáltalán nem derült ki számukra hogy Isten. Úgy is kérdezhetném hogy ha Jézus Isten, miért nem tudta elérni hogy kövessék? Jézus személyesen nem tudta meggyőzni az embereket arról hogy ő Isten és te úgy érzed menne? Erre a következtetésre még egy nagyon hülye ember is eljuthat :) Persze nyilvánvaló hogy Jézus nem Isten és nem is akarta meggyőzni az embereket erről.



Istvan35


"És felele Tamás és monda néki: Én Uram és én Istenem!"


Tamás hogy láthatta Istent, mikor a Biblia szerint ez nem lehetséges(1. János 4:12 Istent soha senki sem látta, ,János 1:18 Az Istent soha senki nem látta) ?


Számok könyve 23:19 Isten nem ember, hogy hazudjon,

s nem ember fia, hogy változzon.


Tehát Tamás semmiképen sem láthatta Istent mert ez ellentétes az fenti versekkel. Ha Tamás mégis látta Jézuson, akkor az emberek többsége miért nem?



"Nekem adatott minden hatalom mennyen és földön." (Máté 28,18)


István ezt már sokadszor írod, de nem így van. Jézusnak nem volt hatalma a földön. Még azt sem tudta hogy az előtte álló fán van-e gyümölcs vagy nincs. Azt sem tudta mikor volt fügeérés.



Márk 11:13 és messziről meglátva egy zöldellő fügefát, odament, hátha talál rajta valamit. De amikor odaért, semmit sem talált rajta, csak levelet, mert nem volt fügeérés ideje.



Van olyan fordítás ami fennhatóságot ír, nem hatalmat. Érdemes lenne megnézi a görög szöveget, mert isteni hatalma biztosan nem volt Jézusnak.

2017. jan. 9. 21:53
 36/309 anonim ***** válasza:

Kérdező!


Annál a másik kérdésnél is leírtam, és semmit sem reagáltál rá, de akkor ide is: írd le légyszíves, hogy szerinted mi bizonyítaná jobban Jézus Istenségét, mint hogy kijelenti, hogy mindaz, ami az Atyáé, az az Övé, vagy hogy Övé minden hatalom mennyen és földön? Ezzel nem kevesebbet állít, minthogy mindenható Isten. Az is többször benne van a Bibliában, hogy az apostolok leborulva imádják és hogy Istennek nevezik, Ő mégsem tiltakozott ellene egyszer sem.


Mondok egy példát: ha mondjuk többször benne lenne a Bibliában, ahogy Jézus tetőkön dolgozik, az is többször benne lenne, hogy ácsnak nevezik. Ő magát ugyan nem mondaná ácsnak, viszont egyszer sem tiltakozik az Őt ácsnak nevezőknek mondjuk azzal, hogy ne mondják Őt ácsnak. Vitanád-e, hogy Jézus ács?

2017. jan. 9. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/309 anonim ***** válasza:

"Még egy nagyon hülye emberben is felmerül a kérdés hogy Jézus miért nem mondta soha hogy ő Isten? Erre azt mondjátok hogy azért mert ez nyilvánvaló."


Újabb példa: Ha mondjuk egy villanyszerelőt sokadszorra látsz munka közben, hogy fönt van a villanyoszlopon, és kábeleket "babrál". Az utcában többen is mondják róla, hogy az illető villanyszerelő, bár ő magát nem nevezi annak. Vitanád-e, hogy az illető villanyszerelő?


Most vonatkoztasd át a példát Jézusra. Benne van a Bibliában, hogy az apostolok Jézust Istennek nevezik, leborulva imádják. Benne van, hogy pontosan azt csinál, amit egy Isten: teremt, uralkodik, üdvözít, ítélkezik, szabadít, megbocsát, föltámaszt stb. Benne van, hogy az Atya tökéletes Fia, örököse, képmasa és visszatükröződése, aki minden hatalmat megkapott. Akkor mégis hogyan lehetne csak egy egyszerű emberi próféta? Komolyan ennyire hülye vagy, hogy nem érted, amit írunk, vagy direkt csinálod?!

2017. jan. 9. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/309 anonim ***** válasza:

"Tamás hogy láthatta Istent, mikor a Biblia szerint ez nem lehetséges(1. János 4:12 Istent soha senki sem látta, ,János 1:18 Az Istent soha senki nem látta)?"


Miért nem idézed tovább a verset? Mert az érdekednek ez kedvez?


"Istent soha senki sem látta: az egyszülött Isten, aki az Atya kebelén van, az jelentette ki őt."


Vagyis itt az Atya Istenről van szó, akit a Fiú Isten, azaz Jézus által ismerhetünk meg. Isten alatt a Biblia írói legtöbbször az Atyát értik, ugyanis ez a cím az egyik gyakori nevévé is vált egyben. Jézus neve pedig az Úr lett, egy rokonértelmű szó. Úr és Isten, mindekettő ugyanazt jelenti: a legnagyobbat.


"István ezt már sokadszor írod, de nem így van. Jézusnak nem volt hatalma a földön. Még azt sem tudta hogy az előtte álló fán van-e gyümölcs vagy nincs. Azt sem tudta mikor volt fügeérés."


Sokadszorra írom már le, hogy ezt feltámadása után közvetlenül mennybemenetele előtt mondja, vagyis amikor már tényleg minden hatalom az övé. Vagy szerinted hazudott? Vagy hamisítás? Korrektebb lenne, ha ezt mondanád, mint sokadszorra letagadni az egyértelmű bizonyítékokat.


"Van olyan fordítás ami fennhatóságot ír, nem hatalmat. Érdemes lenne megnézi a görög szöveget, mert isteni hatalma biztosan nem volt Jézusnak."


Ennek majd még utána nézek. De ha minden fennhatóság az övé, az min változtat?

2017. jan. 9. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/309 anonim ***** válasza:
100%

"Ezek a vallások sok esetben ugyanarról mást tanítanak, így nem is lehet mind logikus. "

Pedig éppen erről van szó. És próbáld értelmezni ezt a mondatot: "Ha eddig nem esett le, a lényeg, hogy a logika egy vallást sem igazol, se nem cáfol, hiszen mindegyik alapvető jellemzője, hogy ha nem is bizonyítható, nem tudományos, de logikus válaszokat adjon az embereknek az életről, a helyes(nek tartott) életmódról, estébé."


"Ugyanezek a próféták szerepelnek a Koránban is, de mint erkölcsös, példamutató emberek. Szerinted melyik logikus? Mindkettő nem lehet igaz."

Melyik a logikus? Mind a kettő. Melyik az igaz? Egyik sem. Legalábbis szerintem. Ezért vagyok ateista, mert nem hiszek ezekben, a logikának az égvilágon semmi köze ehhez. Jó lenne ezt felfognod végre!


"Nem igaz, nekem jó a memóriám"

Aminek ékesen ellene szól, hogy a fentebbi sorokat sem először magyaráztam már neked, mégsem jegyezted meg! Epic fail :D


"Ha én ateistaként mondanám hogy a szentháromság nem logikus stb akkor egy szót nem szóltál volna, ha muszlimként teszem akkor aljas hazudozó vagyok"

Azért vagy hazudozó mert hazudozol. Már ez alatt a kérdés alatt is elkezdted, ezt ékesen bizonyítja amit Gabriel ki is kért magának a három istenes hazugságoddal kapcsolatban.

Mondtam már, tojok rá hogy muszlim vagy, ami irritál hogy egy egoista, önimádó, fanatikus hazudozó vagy, de ezzel a produkcióddal kiérdemelted a sunyi mártírkodó címet is! ;)


"Ha halvány lila gőzöd sincs az egészről minek vagy itt? A másik kérdésnél is csak sértegettél, de közöd nem volt a kérdéshez"

Mondtqm én valaha hogy a kérdésre jöttem válaszolni? Még külön le is írtam neked hogy még csak a kereszténységet sincs érdekemben védeni, az a része nem is érdekel. Csak a hazugságaidról és a logikai buktáidról rántogattam le a leplet.


"Hát ez az, nincs bele írva. "

Húúú, azért ennyire látványosan belebukni egy hazugságba! István épp előtte linkelte azt a részt ami rémlett, és lám, de, pontosan bele van írva! Epic fail II :D

2017. jan. 9. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/309 anonim ***** válasza:

A görög szövegben (Westcott-Hort féle) πᾶσα ἐξουσία (pasa exousia) található, ami minden hatalmat, teljhatalmat, jelent. Forrás: [link]


Az "exousia" jelenthet lehetőségbeli/képességbeli hatalmat. De nézzünk meg olyan újszövetségi részt, ahol ugyanez a görög szó található:


Márk 11,27-33

"Ismét bementek Jeruzsálembe. És miközben Jézus körüljárt a templomban, odamentek a főpapok, az írástudók és a vének, és így szóltak hozzá: „Milyen hatalommal cselekszed ezeket, és ki adta neked a hatalmat arra, hogy ilyeneket tegyél?” Jézus így válaszolt nekik: „Én is kérdezek tőletek valamit, feleljetek rá, és megmondom nektek, milyen hatalommal cselekszem ezeket. Vajon a János keresztsége mennyből való volt-e vagy emberektől? Erre válaszoljatok nekem.” Azok pedig így tanakodtak maguk között: „Ha azt mondjuk: a mennyből, azt fogja mondani: Akkor miért nem hittetek neki? Vagy talán mondjuk azt: emberektől?” De féltek a sokaságtól, mert Jánosról mindenki azt tartotta, hogy valóban próféta volt. Ezért így feleltek Jézusnak: „Nem tudjuk.” Jézus erre így szólt hozzájuk: „Én sem mondom meg nektek, milyen hatalommal cselekszem ezeket.”


Itt a Szentlélek mennyei erejéről/hatalmáról van szó, ami isteni hatalom, nem földi.

2017. jan. 9. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!