Kezdőoldal » Otthon » Albérlet » Fordult a kocka? Most már a...

Fordult a kocka? Most már a bérlők diktálnak? A piac tanul az elmúlt egy évből, hogy jobban meg kell a bérlőket becsülni?

Figyelt kérdés

Ahogy esnek a bérleti díjak, azzal együtt látom, hogy az igényeket is kezdik alább adni - már sok helyen egy havi kauciót sem kérnek, hanem teljesen elengedik.

Bérlőként tapasztaltam, hogy nemrég még az volt a trend, hogy gyakorlatilag egy állásinterjún kellett érezd magad bérlőként, még akkor is, ha csak egy nyomorult félszobát néztél meg. Aztán örülhetett az ember, ha jött a jó hír, hogy beköltözhet a fizetése negyedéért, harmadáért. Biztonságban persze azután sem érezhette magát, köszönhetően a bérbeadói önkénynek, a csak őt beiztosító szerződéseknek, amit az ember kénytelen-kelletlen aláírt, ha nem akart még másik száz helyet megnézni munka mellett és kosarat kapni, mert mindenhová az egyetemsista lány kell.

Szóval így álltunk, most viszont mintha megfordult volna a kocka. Én fél éve hagyatam ott az albérletem, ahol 8 m2-ert béreltem 75-ért, most megkeresett a tulaj, hogy nem akarom-e kivenni 60-ért - mondtam, aranyos :)). A magyar albérletpiac teljes szabályozatlanságát és a bérbeadói kapzsiságot ismerve nem hiszek nagyon abban, hogy a jelenlegi helyzetből tanulnak, de ahol annyira nyomorult a helyzet, hogy már hotelszobákat árulnak garzonként, ott talán nyílhat valami remény.

Én azt szeretném, hogy egységes, egyértelmű szerződések legyenek, és nagyon súlyosan büntessék azt, ha valaki feketézik, ahogyan ma teszi a tulajok nagy része. Szűnjön meg az állandó kiszolgáltatosság-érzés bárlői oldalról, az, hogy gyakorlatilag úgy dirigál neked a tulaj, mintha a főnököd lenne, és ennek megfelelően akkor tesz ki, amikor akar, indoklás nélkül. Fogja fel a piac, hogy egyenlő üzleti partnerek vagyunk és viselkedjen is ennek megfelelően a jövőben. Tisztességgel, emberséggel.



2021. jan. 2. 20:53
1 2 3 4 5 6 7 8
 21/77 anonim ***** válasza:
* jav.: nem 6-ik éve, hanem 6-ik évre
2021. jan. 3. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/77 anonim ***** válasza:
22%
le lettem pontozva. fáj az igazság, mi? :)
2021. jan. 3. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/77 anonim ***** válasza:
69%

Kedves kérdező, azért azt ne feledd, hogy ez csak átmeneti. Most sok lakás felszabadult, mert a diákok otthon vannak, a turisták nem jöhetnek, és nagon sokan bevétel nélkül maradtak, ezért nem tudják tovább fizetni a bérleti díjat. De, mondom: ez átmeneti, és amint enyhül a vírushelyzet, minden vissza fog térni a régi kerékvágásba. Egy minőségi lakást most sem dobnak utánad. Igénytelen, fizetni is alig tudó bérlőknek ugyanúgy nem fogják kiadni, ahogy eddig sem, legfeljebb pár hónapig még üresen áll az a lakás. A kaucióból engedni butaság, és már az is jelzésértékű, ha valaki nem tud ennyit letenni az asztalra. Jól jelzi, hogy annyira nincs tartaléka, hogy egy esetleges betegállomány vagy a munkahely elvesztése esetén azonnal el fog maradni a lakbér vagy a rezsi fizetésével.

Lehet, hogy a legolcsóbb, legócskább lakások bérlői engednek, de azért, mert ők is tisztában vannak az ingatlanjuk valódi értékével. Egy jobb lakást nem fogsz olcsón megkapni.

2021. jan. 3. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/77 anonim ***** válasza:
Budapesten már régóta szigorítani akarják az Airbnb-t és az állam erre idéntől lehetőséget is adott. Évente 90-120 napban lesz maximalizálva a rövidtávú lakáskiadás. Ez talán visszaveti a rövid távra kiadott lakások számát valamennyire. Kérdés, hogy mi lesz a sorsuk. Megjelennek a hosszú távra kiadott lakások között, eladják őket vagy üresen állnak majd?
2021. jan. 3. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/77 anonim ***** válasza:
55%
24-es, aki turizmusból akar megélni, az kiadja feketén. A turisztikai célú lakások jelentős hányada most sem volt bejelentve... Nekik aztán tökmindegy lesz, hogy mi lesz a szabály.
2021. jan. 3. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/77 A kérdező kommentje:

Pár felvetésre hadd reagáljak. Azt érzékelem, hogy eddig mindenki nagyon jól megvolt feketén és most, hogy megszűnik a jó világ, azt kell utálni, aki ezt szóvá teszi.


"Ki tudom adni most is X összegért, ahogy eddig is."

Vagy szerencséd volt, vagy ugyanazok laknak nálad, akik eddig is, vagy rossz üzletpolitikát folytattál és korábban is ki lehetett volna adni már többért. Vagy csak én képzelem be az árzuhanást, a netes portálok mind hülyék, az elemzők meg a híradó is, és itt is csak poénból sírnak a kérdések alatt a tulajok.


"Annak adom ki, akinek akarom."

Ez így van, és maradjon is így. Ha nem találsz egyetemista éretlmiségi nembulizó nemdohányzó lakásba nem fingó kedvesaranyos csillámpónit akkor majd legfelebb nem lesz belőle pénzed.


"Az árakat a kereslet diktálja."

Ez is igaz, és itt nem is tehető egyedül felelőssé a bébeadói kapzsiság, mindössze részben. Senki nem beszélt arról, hogy állami albérletek legyenek (ez honnan jött?), de törvényi szabályozás igen, mert ami most van, hogy nem lehet nyugodtan és biztonságban meglenni sehol, az tarthatatlan. Ott van példának Németország, Kanada, Svácj stb. Balkáni tudatú nép vagyunk.


"Az állam ne szóljon bele."

Az állam beleszól, tetszik vagy sem. Még akkor is, ha ezt csak akkor teszi, amikor már a saját zsebére megy a játék, lásd AIRBNB. Ahogy jól jártak az elmúlt 3 évtizedben a taxisok, úgy jól jártak 2008 óta a lakástulajok. Most persze mindkérót csoportnál megy a sírásrívás, hogy nincs fuvar meg nincsen bérlő - kvázi nem mész nyaralni egy évben kétszer a lehúzott pénzből.


"Ez csak átmeneti."

Tavaly már május körül a popótokat vertétek a földhöz, hogy úgyis csak augusztusig tart minden, mert akkor még aszmontaja tévé. Az ingatlanpiacon recesszió van, még csak most indul be az egész. Nem 1-2 nap, hanem alsó hangon 1-2 év, amíg "visszaáll" minden és lehet újra feketézni meg az egyetemistáknak lakásáron kiadni kollégiumi szobát. Addig marad a hotelszoba kiadás, vagy az üres pénztárca nézés.

A turizmus sem olyan, hogy a járvány után majd egyből Magyarországra akar jönni mindenki. A Balatonnál 1500 Ft-ért hekket sütő senkiháziak is megtanulják most a leckét. A bérletárak az oltással legfeljebb stagnálni fognak, de emelkedni már nem. Lehet illuzíóban ringatni magatokat, de annál fájdalmadsabb lesz az esés.


"Én a kaucót visszadom."

Valóban vissza - kivéve, ha van egy kis penész, egy törött tányér, egy ujjnyi kosz a falon, egy nem működő ezer éves mikró, amit már akkor is ki kellett volna dobni, amikor beköltöztél, ugyanez a porszívóval, hűtővel, a halott nagymami neked és a következő bérlőnek otthagyott ezeréves bútoraival. Kivéve, ha nincs is már meg a pénzt, mert úgyis tudod, hogy minderre hivatkozva nyugodtan le lehet nyúlni és már mikor kezedbe vetted elnyaraltad. És perelni senki nem fog, legfeljebb erélyesen fellépni, ahogy pl. én, és ahogy ebben az országban sajnos nem szokás.


A válaszok nagy része a Lázár János-féle, "ha nincs pénzed annyit is érsz" mentalitástól bűzlik. A jó bérlő az, aki mosolyog ahhoz, hogy aranyárat fizethet egy patkánylyukért, csak mert ott van mellette a négyeshatos, meg hát a tulaj szerint ékszerdoboz (aki amúgy tényleg el is hiszi ezt). Itthon ez megy: mindegy, hogy a pénzt hogyan szerzed, erkölcsösen, vagy jól megvágva, de meg is alázva azt, akit csak lehet a "piaci ár" meg a törvényesség (ami csak akkor hivatkozási alap, ha őt védi, máskülönben ne szóljon bele ugye) képmutató dumája mögé bújva. Itthon ma a ravaszság, sunyiba ügyeskedés, adóelkerülés és visszaigénylés ami játszik. Ebben az erkölcsi mocsárban élünk, és mivel az emberek csak rosszabbak lesznek, na ezért kell legalább az elvárható, minimális törvényi szabályozás, akkor is, ha ennek sokak - tudjuk kik - nagyon nem fognak örülni.

De tanulni sosem késő.

2021. jan. 4. 14:01
 27/77 anonim ***** válasza:
100%

Nekem csak bútorozatlan lakasaim vannak kiadók. Céges tulajdon, szóval a céggel szerződsz, számlát kapsz havonta, stb.

Beköltözés előtt tisztasági festés, karbantartás. 5evente ugyanez. Ha hamarabb költözöl és a lakást kiadhato állapotban hagyod el, akkor a kauciodat is visszakapod. Ha festeni kell, vagy parkettát javítani azt te fizeted.

Persze ezek drága lakások a kerdezonek, többnyire multicegek bérlik őket. Velük meg nincs probléma. Nem akarnak "erélyesen fellepni"... 😁 😁 😁

2021. jan. 4. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/77 anonim ***** válasza:
100%
Mi értelme bármit is írni a "kérdezőnek" (idézőjelben, hiszen nem kíváncsi ő semmilyen, az övétől másféle véleményre), úgyse fogja abbahagyni a hülyeségeit. Ugyanazt írogatja, nem érdekli semmi más vélemény. Ha nem reagál senki, akkor majd megunja (és ír egy újabb kérdést, ahogyan eddig is tette...)
2021. jan. 4. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/77 anonim ***** válasza:
100%

#28 igen...

Csak sajnos sokan még nem ismerik a fajtáját, és azt sem hogy ebben a témakörben ő a helyi kamukérdésgyártó provokátor.

Egyszer még hónapokkal ezelőtt sajnos én is válaszoltam az egyik kérdésére normális hangnemben, korrekt módon.

Utána megkaptam a "jókívánságokat" cserébe. Azóta el sem olvasom ezeket az agymenéseket, ahol csak tudom jelentem a kamu kérdéseit hátha kirakják már végre.

2021. jan. 4. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/77 A kérdező kommentje:

#27

Szerintem bútoroztasd is ki a bérlővel, sőt veszek neked új autót a pénzemből, amiért dolgoztam. Más persze, ha le van hányva a fal, vagy feltört a parketta, de ezek elszigetelt esetek - egyik esetben sem kell egyébként teljesen újraparkettázni meg festeni, szóval napnál világosabb az arcpirító szélhámosságod, ami miatt én leginkább szégyenemben elbújnék. Az erélyes fellépést nem véletlen mondtam, nálam biztos nem úsznád meg azzal a tolvajlást, hogy flegmán feljebb húzod a szádat és megpróbálsz eltűnni (volt ilyen).


Többieknek látom megy a kóros önigazolás gyártás, ami ebben a mértékben szerintem már a rossz lelkiismeret egyfajta megnyilvánulása. Ez is csak megerősít abban, hogy a probléma ordító - főleg, hogy egyetlen pontra sem érkezett semmilyen reakció, amit fentebb vázoltam. Talán azért, mert utálkozni jobb érzés, talán azért, mert elfogytak az érvek. Vagy mindkettő is lehet egyszerre.

Ha ilyen kellmetlen a téma, akkor javaslom egyébként más kérdések böngészését.

2021. jan. 4. 21:03
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!