Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A sorkatonaságnál tényleg...

A sorkatonaságnál tényleg minden apróság miatt is engedélyt kellett kérni?

Figyelt kérdés
Most hétvégén volt a Patyolat akció című film, ami erről a világról szól. De azért keveredtek benne valós és kitalált elemek, például a kiképzési gyakorlatok, meg az, hogy katasztrófánál segédkeztek a honvédek az teljesen rendben, de az, hogy "a kocsiparancsnok engedélye nélkül leugráltak a gépjárműről és ezzel SÚLYOS (sic!) fegyelemsértést követtek el", amiért laktanyafogság járt, na az már fantázia szüleménye, mint ahogy az is, hogy a laktanyából megszökött és vissza nem tért katona után kutatott mindenki. Szerintem bármikor is ért vissza, nem csináltak abból problémát. Bár apám aki volt sorkatona, erre azt mondta, dehogyisnem, ha voltál szíves meg nem jelenni a laktanyádban, záros határidőn belül megjelentek elsősorban az illető lakcímén valami gyökér váposok, akik udvariasan megérdeklődték, hogy vajon mi okból felejtettél el visszafáradni. Hát ha ez így volt, az egy jókora nagy baromság.
2023. jan. 9. 20:41
1 2 3 4 5 6 7 8 9
 71/81 A kérdező kommentje:
70-es: Jó, gondoltam is, hogy "manuális" úton kellett megoldani ezt a nemes, sok minden egyébre is megnevelő feladatot. Csak terjengenek ilyen fogkefés sztorik is, hogy valakik azzal mosták fel a sakktáblát. Én el is tudom képzelni, hogy voltak olyan tuskó prolik, akik ezt tartották normálisnak és el is várták. Nem tudom az ilyen baromállatja otthon is fogkefével szok-e felmosni.
2023. febr. 7. 12:03
 72/81 anonim ***** válasza:
26%

Fogkefével csak vc-mosás volt a perem alatt állítólag -én is csak hallottam ilyenről.

"Különleges egység": volt rá szakszó, de nem vagyok benne biztos, mindenesetre nem bokorugró...

2023. febr. 7. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 73/81 anonim ***** válasza:
79%
#62 Gondolom, jó családba születtél. Legyünk őszinték: nem ez volt az általános.
2023. febr. 7. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 74/81 anonim ***** válasza:
72%
#73 Hazudik. Milyen különleges alakulatban voltak sorkatonák? Hagyjuk már a sok KGST-Rambót, persze, egyedül leverték volna a teljes NATO haderőt.... 😆 🤣
2023. febr. 7. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 75/81 anonim ***** válasza:
100%

#73,74


Rossz szóhasználat volt a különleges alakulat. Talán szakszolgálatnak hívták. Vagy 50 éve szereltem le. Bocsi.

Első lépcsős híradós ezred.

És éppen azért kellett mhsz és ráépülő honvédségi kiképzés, hogy kiszakadjak a családból.

2023. febr. 7. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 76/81 anonim ***** válasza:
100%

Igen, mindenre engedélyt kellett kérni!

Lényegében ez úgy működött, hogy a sorkatonai szolgálat ideje - a 80-as évek végén - fel volt osztva három időszakra.

Az első időszakos sorkatonákat elterjedt nevén kopaszoknak, kevésbé elterjedt nevén fiataloknak szólították nem hivatalosan.

-A hivatalos megszólítás elsődlegesen a megszólított rendfokozata és az "elvtárs" toldalék volt, másodlagosan a megszólított vezeték neve és az "elvtárs" toldalék. Ha nem volt valaki - teljesen mindegy, milyen okból - tisztában a megszólítani szándékozott ember rendfokozatával, akkor a "Kérem a helyes megszólítást!" mondattal kellett kezdeni a kommunikációt, - amelyre az elöljáró megadta a vezetéknevét és rendfokozatát. Ettől a ponttól kezdve pedig azon kellett megszólítani, hosszabb kommunikáció esetén pedig a rendfokozatát kellett használni az "elvtárs" kiegészítéssel. Lehet jókat mosolyogni ezen - és valamilyen szinten viccesnek is tűnt ez a kezdeti időszakban, - de meg kell annyit érteni, hogy akkor ez volt a szabályok egyike, amelyek mentén teljesítenünk kellett a sorkatonai szolgálatunkat. Sokan azt nem akarják megérteni, elfogadni, feldolgozni, hogy akik ezekben az időkben voltak sorkatonák, azok nem tehettek arról, hogy a néhai Magyar Néphadsereget elsősorban ideológiai célokra használta fel az akkor aktuális katonai és politikai vezetés, NEM VOLT OPCIONÁLIS, hogy ki, mit szeretne vagy nem szeretne! Akárhogy is: meg kellene tanulnia erre eddig képtelen embereknek különbséget tenni azok között, akik kényszerből sodródtak ezzel az árral és azok között, akik meggyőződésből, emberi adottságaik eltorzulásából adódóan élvezettel tettek eleget sajátosan az akkori "követelményeknek".

Nem mi tehettünk arról, hogy szocializmusba születtünk és abban kellett megélnünk a suhanc korunkat!

Nyilván más a megítélése egy főhadnagynak, aki csak azért ment be tönkretenni az éppen pihenős sorkatonák vasárnap délutánját, mert összezördült otthon a feleségével és/vagy jobban szerette az alkoholt, mint sok egyebet vagy gyűlölte, hogy ennyire képes csak az életben, kiégett, mint annak a főhadnagynak, aki a kötelezőt hozta az elöljárók felé, - kiképezte a katonáit, lepapírozta a kötelezőt, gondoskodott a kirakatról, - de emellett hagyta élni a katonáit. -Nem az volt a fétise, hogy novemberi szélviharban kiküldte levelet söpörni az embereit az erdőbe... Volt ilyen kiemelten magas szellemi teljesítményű tiszt is hivatásos állományban! :(

A legtöbb ember nyűgként élte meg a sorkatonai szolgálatát, de volt, ahonnan azt érezve szereltek le katonák, hogy túl lehetett élni a szolgálatot és kaptak is valamit, - ha mást nem is, életre szóló barátokat - a sorkatonaként eltöltött idő távlatában.

Ahhoz, hogy egy parancsuralmi rendszer működőképes legyen, szabályok, függelmi viszonyok szükségesek. A függelmi viszonyok a szabályokkal összefonódva kötik össze a sejteket egy élő szervezetté.

Ennek volt a része az, hogy engedélyeket kellett kérni mindenre!


Ahogy az ember haladt előre a szolgálati idejének letöltésében, egyre kevésbé tulajdonítottak jelentőséget annak az elöljárók, hogy az ember milyen szinten tartja be a engedélyek kérését, - gyakran maga az elöljáró siettette a kommunikációt azzal, hogy "leintette" az engedélykérést, neki az volt a lényeg, hogy a sorkatona tudja a dolgát és hogy ő ne bukjon meg a parancsnokainak egyik szintjén se!


Az meg egy csöppet sem érdekel, hogy ki, milyen szinten akad ezen ki:

Nem szerettem sorkatonának lenni - a rengeteg hadtáp és a takarítás, kertészeti munka elvégzése miatt úgy, ahogyan az ideológiai részére sem voltam vevő.

Ugyanakkor szerettem távírászként helytállni, mert azt nekem találták ki és rengeteget jártam haza!

-Tévedésből lettem az, de ebből a tévedésből mindenki profitált, anno! :)


A haza járás volt a sorkatonák legerősebb motivációja, - sokan, sok mindenre képesek voltak azért, hogy minél többször haza juthassanak és ezt tudták jól a néhai főtisztek, tisztek, zászlósok, tiszthelyettesek, tisztesek is, (élen a mindenkori írnokkal)!

2023. febr. 8. 04:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 77/81 anonim ***** válasza:
100%
#76 Minden szavad igaz, én is ebben az időben voltam sorkatona.Igen, nálunk is gyakran megjelent a szakaszparancsnok (40-45 éves törzszászlós...) vasárnap délelőttönként, de nem szívatni jött. Jött "kölcsönkérni" 100-200 forintot, mert alkesz volt. Adtunk neki, ő meg aláírta a kimenőt délutánra (így hívták? nem emlékszem.. Az eltáv az több napra szólt.) Persze soha nem adta meg, úgy csinált mintha meg sem történt volna a dolog. Egyszer valakit le akartak nyomni valakit a szakaszból valami sz@rságért. Szólt az alkeszünknek, hogy nem kellene, mert esetleg beszélne erről-arról. Nem nyomták le...
2023. febr. 8. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 78/81 anonim ***** válasza:
100%
Nekem részeges, szadista nevelőapámtól két évre megszabadulni kész üdülés volt.
2023. febr. 8. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 79/81 A kérdező kommentje:
De miért tagadják mégis többen a nyilvánvalót, hogy a laktanyákban minimum 90%-ban masszív alkoholizálás folyt akár sorkatonák, akár magasabb rendfokozatú tisztek részéről? Miért kell azzal kábítani, hogy ezért hadbíróság és büntetés járt? Amúgy az járt volna, de valójában nem szankcionálták a szeszfogyasztást!
2023. febr. 8. 10:46
 80/81 anonim ***** válasza:
100%
Kedves kérdező! Azok az idők arról szóltak, hogy mindenben megfeleljünk a főnökeinknek, feletteseinknek papíron. Ezért mindenki színezte a valóságot, így adta tovabb felfelé. Aztán ezt a felsők folytatták a következő szinteken ugyanígy. Így kerekedett ki a csodálatos szocializmus, ez volt a sikerpropaganda. A valóság senkit igazából nem érdekelt. Ha látsz esetleg valami hasonlóságot az általam leírt dolgok és a mai valóság között, akkor ne csodálkozz. Mindig is a propaganda volt a dolgok mögött.
2023. febr. 8. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!