Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Nap melyik szakaszán legérdeme...

Nap melyik szakaszán legérdemesebb mozogni/sportolni?

Figyelt kérdés
Reggel napkezdőként, iskola/munka után, délután vagy lefekvés előtt? Szeretnék egy napi rutint összerakni, szeretnék minden nap mozogni ha legalább egy kicsit is. Viszont nem tudom mikor a legjobb, ha reggel mozgok nem leszek fáradt? Ha délután, nem lesz erőm tanulni, estére meg felborítja az alvás ciklusom. (Ezek nagyon szélsőségesek okok, direkt, kíváncsi vagyok ki szerint mikor a legalkalmasabb)

2022. márc. 23. 09:55
A kérdező szavazást indított:
Felkelés után
Munka/Iskola után
Délután (pár órával #2 után)
Este
10 szavazat
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Ez teljesen egyénfüggő.

Én hajnalban, egy sima kávé után szoktam tolni, nagyon szeretek olyankor járni, kicsattanok az energiától, de a barátnőim el sem tudnák ezt képzelni, ők délutáni edzők.

2022. márc. 23. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Egyéni preferenciák kérdése, magadnak kell kitapasztalni. Ha korán kelő típus vagy, akkor menj reggel, ha meg szívesebben aludnál még, akkor menj munka után.

Milyen edzést tervezel, ami felborítaná az alvási cilusod, vagy nem marad utána erőd tanulni? Én egy jó edzés után majd kicsattanok, sokkal energikusabb vagyok, még akkor is, ha egyébként az izmaim kifáradtak.

2022. márc. 23. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Alapvetően valóban egyéni, ugyanis az alkatodtól és a napi beosztásodtól függ. Most suli mellett lehet, hogy neked EKKOR jobb edzeni, de aztán majd meló mellett AKKOR lesz jobb. Mindenkinél más. De ha a tudományos megközelítésre vagy kíváncsi, akkor íme:

Ébredés után célszerű legalább 2 órát talpon lenni, mielőtt bármilyen aktív fizikai tevékenységet végeznénk. Egyszerűen a mozgásszerveinknek így optimális, ezért reumatológiai szempontból az ébredés utáni, hajnali sportolás nem ajánlott, de valaki egész életében korán reggel sportol és nincs semmi problémája. Ezért is mondom, hogy mennyire egyéni a dolog, de tudományos szempontból mindenesetre nem javallott reggel sportolni.

A tudomány azt is kimutatta, hogy az emberi szervezetben reggel a legjobb az inzulinérzékenység (tehát akkor az átlagnál nagyobb szénhidrát fogyasztása sem gyakorol kimagaslóan nagy hatást a vércukorra), napközben pedig fokozatosan egyre gyengébb. Estére az egészséges szervezetnek is szigninifikánsabb gyengébb az inzulinérzékenysége, ezért szokták azt mondani sokan, hogy "vacsorázz úgy, mint egy koldus", ergo vacsorára már csak kevés kalóriát fogyasszunk, viszonylag könnyen emészthető ételekből, minimális szénhidrátból. Viszont itt jön képbe az edzés. A tanulmányok szerint edzés után bármilyen napszakban is vagyunk, az inzulinérzékenységünk közel olyan jól működő lesz (vagy akár még jobb), mint a reggeli órákban, tehát ha a szakmai véleményemre vagy kíváncsi, akkor célszerű vacsora előtt edzeni, majd a sporttevékenység után étkezni akár több kalóriát is, akár több szénhidrátot is (lévén jó az inzulinreakciónk), a vacsora és a lefekvés között pedig minimum 2-3 óra teljen el. Ez a vizsgálatok szerint a legideálisabb megoldás.

De ez csak szőrszálhasogatás. Valójában a lényeg, hogy neked kivitelezhető és tartható rendszert tud létrehozni.

2022. márc. 23. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
nagyon szakszerűen levezette az előző. annyit még hozzáfűznék hogy lefekvés előtt nagyon este már azért se éri meg edzeni mert a sport megemeli a korizol szintet, ami nehezítheti az elalvást. ezért tényleg a legjobb opció ha vacsi előtt edzünk.
2022. márc. 23. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Nekem hétvégén 12-2 között ideális, egész egyszerűen automatikusan akkor indulok el az uszodába vagy futni vagy bicajozni. (10-11 között kelek ki az ágyból.) Hétköznap munka után közvetlenül szoktam, amint hazaérek. Nem szeretek előtte vacsizni, mert vacsi után kellene várnom vagy 2 órát, plusz uzsonna után nem vagyok éhes még hatkor, de ha hatkor vacsiznék, éhes lennék lefekvéskor.


Reggel nem esik jól, bár ha épp bicajjal megyek melózni, azzal nincsen bajom.

Ha nagyon este edzek, akkor nem álmosodom el időben. Bár ha 2 órával a tervezett lefekvés előtt, az már jó.

2022. márc. 23. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!