Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » A karate alkalmas önvédelemre,...

A karate alkalmas önvédelemre, vagy nem? Ha nem, akkor igazából mire jó?

Figyelt kérdés

Voltam egy társaságban nemrég, és ezen veszett össze két csoport. Az egyik szerint alkalmas, a másik szerint nem.


De akkor mire való igazából?


(nem értek hozzá, nem is vagyok érintett, csak a korábbi válaszokat olvasgattam, de abból sem lettem okosabb).


2023. szept. 10. 10:23
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
42%
Miért ne lenne alkalmas? Ha adott helyzetben mondjuk alapból 10% esélyed lenne, de karatéval 20% is, az azt jelenti, hogy alkalmas. Ha azt várnád hogy 100% esélyed legyen, arra nem létezik semmiféle módszer.
2023. szept. 10. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
64%

Mivel Magyarország továbbra sem Kenya, ezért ez az önvédelmi téma ennyire túlzott túllihegése óvodás szint. Azt viszont érdemes tudni, hogy ha mégis valami balhé történik az utcán, az a következő három kategóriába sorolható: hátulról kapsz egyet váratlanul; az ellenfelednél (vagy ellenfeleidnél) van valami eszköz (pl. kés, vipera, boxer, gázspray, sokkoló, stb.); körbeállnak négyen és elkérik a mobilodat. Ezekre a szituációkra te milyen karatét, meg egyéb küzdősportot/harcművészetet akarsz alkalmazni, amikor most már nagyon sokadik alkalommal megtörténik, hogy profi boxolókat, judo bajnokokat, birkózó edzőket késelnek halálra a nyílt utcán. Akkor te és a haverjaid heti két-három karate tréninggel milyen önvédelmet akartok megtanulni?

Reális önvédelemhez az kell, hogy legyen nálad valami legálisan viselhető eszköz (pl. gázspray, csavarhúzó, stb.), továbbá hogy legyen határozott személyiséged fellépni, éa tudd szóban elintézni a konfliktust. A legjobb, ha már a kisugárzásod olyan, hogy Lakatos Raffaellónak ne legyen a legjobb ötlet téged kipakoltatni, hanem legyen jobb ötlet a göndörke hajú csőnadrágos gimis fiúcska, vagy a nyugdíjas görbe hátú bácsi.

2023. szept. 10. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 MadSeal ***** válasza:
68%

Az előző rátapintott egy kulcsfontosságú dologra, ami a határozott személyiség. Valakinek ez magától jön, akár alaptalanul, de valakinek szüksége van arra, hogy érezze és higgyen benne, ténylegesen jobb, mint a másik. Hogy ezt valamilyen küzdősporttal vagy akár súlyzós edzéssel éred el (legjobb a 2 egyszerre), már másodrendű.

De amíg ezeket a dolgokat csak azért végzed, hogy önvédelemre használd, nem nagyon lesz elég, a legtöbb ilyen ember hamar kiesik, mert mi értelme konkrétan heti 2-4szer elveretned magad hozzáértő emberekkel, csak azért, hogy 2-3 évben egyszer "nyerj" egy utcai konfliktusban egy-két olyan ember ellen, akiknek semmi köze a magasszintű küzdelemhez, csak szimplán agresszívebbek, mint az átlag. Mi értelme évi több 10 meg 100ezreket elkölteni valamire, csak hogy 5 évben egyszer ne lopják el a 30 ezres órád? Nem sok, nyilván kezdésnek lehet egy jó lendület, de ha pár hónap után nem az lesz a fő célod, hogy az adott sportban jobban teljesíts, esetleg akár versenyezz is a későbbiekben, nem sokra fogsz menni vele.

2023. szept. 10. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 A kérdező kommentje:

Nincs szó rólam és a haverjaimrol kettes. Egy középkoru nő vagyok, és érdeklődés szintjén tettem fel a kérdést.


Mindazonáltal megertettem amiket írtatok.


Akkor esetleg valaki meg tudja mondani, mi értelme van, vagy mire való ez a tudás? Csupán sport??? Testmozgas? Vagy aki csinálja, miért csinálja?

2023. szept. 10. 12:33
 5/20 A kérdező kommentje:
Mármint a versenyen kívül, mert azért csak kis részük jut el odáig.
2023. szept. 10. 12:37
 6/20 anonim ***** válasza:
83%

Én azért járok kyokushin karatéra, mert már rohadt sok éve belevágtam ebbe a sportágba, így mára már teljesen az életem része. Ezen kívül azért, mert nagyon komplex képességeim fejlődnek tőle mind izomzat, mind erőnlét, mind állóképesség, mind mozgáskultúra terén. Továbbá remek feszültséglevezetést jelent ez heti három alkalommal, plusz a közösséget és az edzőtársaimat is imádom. Meg amúgy a versenyzés szeretete is fontos indok, kár lenne ezt a szempontot kivenni a képletből. Egyáltalán nem kevés a versenyző, nálunk a dojo 60%-a nevezett már valamilyen bajnokságra, és tervez is még.

A küzdősportok félreértelmezett önvédelmi aspektusát, meg ezt az állandó utcai balhékról való fantáziálást én nagyjából 16-17 éves koromra kinőttem.

2023. szept. 10. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
55%
A karate alkalmas önvédelemre. De a klasszikust idézve "atomtámadás ellen nem véd", tehát nyilvánvalóan nagyon rosszak az esélyek, ha több támadó van, vagy fegyverrel jönnek ellened. Ezt is, mint mindent, a helyén kell kezelni.
2023. szept. 10. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
83%

"nyilvánvalóan nagyon rosszak az esélyek, ha több támadó van, vagy fegyverrel jönnek ellened"

Nyilvánvalóan viszont az önvédelmi szituációk 99%-ával pont az a baj, hogy a támadóid többen vannak, és hogy van a zsebekben valamilyen eszköz is. Nagyon régóta nem léteznek már 1VS1 kakas fightok, amikor becsülettel kiáll egymás ellen a két fél, aztán szabályosan boxolnak egyet egymással. Ma ha valami balhé van, akkor full kiszámíthatatlanul megsorozza a pofádat egy narkós tahó, aztán a földön rúg rajtad még kettőt, majd megy tovább. Egy ilyen szituáció bármilyen küzdősportolót váratlanul fog érni, hiszen a támadódnál az előny, mert ő tudja, hogy támadni fog, te pedig nem tudod, hogy támadni fognak. Sajnos ezért tudnak balhékba tök jó küzdősportolók alulmaradni utcai patkányok ellen.

2023. szept. 10. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 A kérdező kommentje:
Köszönöm 6-os. Valami ilyesmi válasz érdekelt pontosan. 🙂
2023. szept. 10. 13:06
 10/20 A kérdező kommentje:
Többieke is nagyon érdekes és hasznos volt, köszi mindenkinek. De az igazi választ egy olyan válaszolótol kaptam, aki maga is űzi ezt a sportot, így tőle a leghitelesebb számomra.
2023. szept. 10. 13:08
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!