Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Egészséges, normális ha futás...

Egészséges, normális ha futás közben szinte végig a maxon van a pulzusom az okosóra szerint?

Figyelt kérdés
4-5-6 kmt szoktam, és már pár száz méter után a legmagasabb tartományban van a pulzusom. Meglehetősen kifárasztom magam futás közben, de nem érzek komoly problémát sem közben, sem utána. Egyébként viszonylag fitt vagyok, kerékpáron 100-150 km is megy túratempóban (20-25 kmh), enyhén túlsúlyos vagyok (BMI 26)
dec. 12. 21:33
 1/3 anonim ***** válasza:

Hogyan mérted, számoltad, becsülted a max pulzusodat? Kerékpározás közben mennyit mérsz?


A másik, hogy ugye nem valamk kínai ipari hulladékkal méred, pl. Amazfit órával?

dec. 12. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Simán lehet, főleg ha egyébként izmos is vagy (nem feltétlen látványosan, akár zsír alatt is lehetnek rajtad nagy izmok).


Van az úgynevezett steady state állapot, amikor a szervezet már a termelődő tejsav bontásából is nyer energiát (anaerob módon, tehát lihegsz, kapkodod a levegőt). A tejsav bontása részben a májban, részben azokban a vázizmokban történik, amelyek épp nem kapnak nagy terhelést. Mivel a futás az alsó végtagot, kisebb részben a core izmokat veszi igénybe, viszont a váll, a kar ellenállás nélkül mozog, ezért kellően nagy karokkal-vállakkal simán lehetnek akkora izmaid, ahol a tejsavat vissza tudod bontatni, és sokáig elketyegsz vele.


Az, hogy ez mekkora pulzusnál áll be, egyénileg változó. Én közel 30-as BMI-vel 170-175 közötti pulzussal futottam 6-9 km-eket 35-50 perc közötti időkkel (kicsivel gyorsabban, mint a 6 perc/km tempó). A max 193 volt egy 12 perces futás legvégén, hajrázva. Akkor voltam 37 éves, ha a "vond ki a korodat 220-ból" képlettel számolom, akkor 183 lett volna a maximum, mégis túléltem.


Kerékpáron nekem a maximum elérhető pulzusom messze elmarad a futással élérttől. 160-as pulzus környékén már szétszakad a combom, és tényleg csúcsterhelésként élem meg, nem is tudom hosszan fenntartani. Futni meg simán tudtam efölött.

dec. 13. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim válasza:
51%
Érdemes lenne megnézned a pulzusodat a 2. km és az utolsó km után is. Az első 100 méteren és km alatt magasabb pulzust kell tapasztalnod normál esetben is, szimpatikus idegrendszeri hatás miatt. Ahogy adaptálódsz a távokhoz és gondolom eddig is futottál és nem 4-6 km-errel kezdted úgy csökken majd a pulzusod akár nyugalmi állapotban akár fizikai terhelés alatt, met megnövekszik az egy perc alatt kilökött vérmennyiség a szívedben így nem kell a pulzusodnak kompenzálnia azt, azaz kevesbbszer kell összehúzódnia ugyanakkora vérellátás biztosításához.
dec. 13. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!