Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Mi a különbség a küzdősport...

Mi a különbség a küzdősport és a harcművészet között?

Figyelt kérdés
2011. jún. 2. 19:21
 1/8 anonim ***** válasza:
A küzdősportok ringben, védőfelszerelésben zajlanak versenyeket rendeznek belőle ebből kifolyólag szabályrendszere is van. A harcművészetekben nincs verseny, mert harcra tanít jó pár éles helyzetben életveszélyes technikával, nincs szabályrendszere a célja, hogy az ellenfelet a legrövidebb idő alatt harcképtelené tedd.
2011. jún. 2. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Köszi!
2011. jún. 2. 22:41
 3/8 anonim ***** válasza:

küzdősport egy sport, tehát szabályozott küzdelem, engedélyezett és tiltott technikákkal, védőfelszereléssel. Ennek van egy olyan előnye, hogy a küzdősportokban edzésen sok küzdelem van, ezért kontrollált környezetben lehet folyamatosan versenyeztetni a technikákat, tanításokat, ezáltal ilyen szempontból fejlődőképesebb. Hátránya, hogy mivel a cél a jó versenyeredmények elérése, ezért a technikák óhatatlanul módosulnak, és arra mennek rá, hogy kihasználják az adott sport szabályrendszerét - legegyszerűbb példa, hogy ahol például tilos valamilyen technika vagy terület támadása, akkor azokat elhanyagolják, ami meg ha úgy alakul, hogy ott kell alkalmazni a dolgot, ahol nincsenek ilyen szabályok, akkor csúnyán visszaüthet.

Itt például olyanokra gondolok, mint pl. a full contact karaténál általában tilos fejre ütni, így aztán hajlamosak arra nem figyelni, kezeket lejjebb engedni, vagy pl. hogy boxban nincsenek rúgások meg földrevitelek, ezért nem is számolnak velük, így a bokszolók beállásai rendre sokkal védtelenebbek ilyen támadásokra, például a combrúgásokra, mint azon harcművészetekben, ahol ez engedélyezett - cserében viszont ha csak kéztechnikák vannak, abban meg ott az előny.

Vagy pl. ahol nagy kesztyűk vannak, mint a boksz, ott a védekezéstechnikáknál kihasználják azt is, hogy van két nagy bumszli az öklömön, ami mögé jól be tudok bújni, meg az ellenfelén is, hogy több hely kelljen neki, és még a kezemet se üti szét, mintha kesztyű nélkül tenné.



Harcművészetek meg egy általában tradicionális harci rendszer továbbadásáról szólnak, szóval itt nem a szabályok szerinti küzdelmekről szól a dolog. Tehát ezek olyan cuccok, amiket anno még a háborús használatra, tehát éles helyzetekre dolgoztak ki. Hátrányuk épp azért az, hogy mivel nem a versenyzésről szólnak, hanem arról, hogy éles helyzetben minél hatékonyabban működjön, ezért amióta nem használják őket háborúkra, nincsenek úgy folyamatosan tesztelve és karbantartva, hajlamosak a valódi harci értékből veszíteni, és helyette meditációs, művészeti vagy akár egészségmegőrzési funkciókat felvenni (legismertebb példa a tai chi, ami szintén rendes harci célokra lett kitalálva, de manapság már szinte csak az egészségmegőrző részét oktatják), vagy az is benne van a pakliban, hogy mivel nincs a dolog folyamatosan tesztelve versenyek által, így egyszerű átverésé válik a dolog, és mint szupergyilkos harcművészetet adnak el neked, de ha egyszer odakerül a dolog, hogy használni is kell, akkor jön a nagy pofára esés.

Előnye viszont, hogy ha jól oktatják, akkor elég sok mindenre felkészít, a valódi helyzetekre (tehát szabályok és védőfelszerelések nélkül) várhatóan akár jobban, mint a küzdősportok, de tovább is tart az elsajátításuk (értsd: ha választanom kell, hogy mondjuk egy 1 éve bokszoló vagy 1 éve harcművészetet űző emberkével kelljen leállnom kakaskodni, akkor az utóbbit választanám. Ha azt, hogy mondjuk 10éve bokszoló vagy 10 éve komoly harcművészetet űző emberkével, akkor azért már lehet, hogy inkább a bokszolót választanám, bár persze azt se szívesen).

2011. jún. 2. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Köszi neked is!

Viszont én hallottam azt, hogy a box meg a legalapvetőbb küzdősport, és hogy akinek már van esetleg 2-3 évnyi boxoló múltja, az a harcművészetek többségénél nagyobb előnnyel indul, mivel szinte minden a boxra épül.

Ez tényleg így lenne? Illetve fordítva is igaz, miszerint egy pár éves harcművészet tudással rendelkező egyén könnyebben boldogul a boxolással?


Köszi előre!

2011. jún. 2. 22:48
 5/8 anonim ***** válasza:

a boksz remekül fejleszt csomó dolgot, amik nagyon fontosak bármilyen küzdelemmel kapcsolatos cuccal: a helyes ütőtávolság kiismerése, a testsúly megfelelő használata, mozgékonyság, robbanékonyság, szóval mindenképpen előny egy bokszos múlt. Azt viszont nem állítanám, hogy minden a bokszra épül, mert a keleti harcművészetek rendre nagyon különböznek a boksz felfogásától, már a szimpla ütésmechanikájukban is. Ez a küzdősportokra lesz inkább igaz, az olyanoknál, ahol szintén bokszkesztyűket használnak, ott rendre az ütések a boksz felé fognak elmenni.


az is igaz, hogy ha valaki már csinált valamilyen harcművészetet vagy küzdősportot, akkor az egy másik elkezdésénél előnyt jelent, hiszen például sokkal összeszedettebb, tudatosabb a mozgáskoordinációja, kellően meg van már edzve a teste, stb.

2011. jún. 2. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm ismét!

Mondjuk én ősztől szeretnék elkezdeni valamiféle harcművészetet, de akár küzdősport is szóbajöhet.

Ha még soha nem sportoltam huzamosabb ideig semmit, illetve elég gyenge vagyok fizikailag, akkor milyen harcművészetet/küzdősportot ajánlanál? 15/F 170/56


Még valami: ha felhozom ezt a dolgot akárkinek, hogy én elkezdenék valami ilyesmire járni, akkor egyből jön azzal, hogy na persze aztán egyből szétvernék a képed, stb...


Ez tényleg így van? Egyből ,,bedobnak a mély vízbe" és a tapasztaltabbak szétütnek, vagy van valamiféle rávezetés ezekre a dolgokra?

2011. jún. 3. 12:00
 7/8 anonim ***** válasza:

A küzdősportokról nem tudok nyilatkozni, de valószínűleg ott sem az első edzésen fogják eltörni a bordád. Én harcművészetből a jujutsu valamelyik ágát ajánlom egy kezdőre ilyen edzéseken biztos nem dobnak rá egytörős csuklócsavarást, mert nem tudna belőle kigurulni, esni. De ez véleményem szerint mindenhol így van. Ha gyenge vagy és csak ősszel kezdesz akkor kezd el otthon a fegyencedzést (saját testsúlyos gyakorlatok vannak benne) töltsd le netről és ha valami nem világos vannak ezzel foglalkozó blogok szépen kezdj el végig menni a 10 lépésen nem siettetve a dolgot és őszre már jóval nagyobb erőd lesz, mint most + kezdj el futni az állóképességhez.

Olyanok véleményére meg ne adj akik életükbe nem jártak dojo közelében.

2011. jún. 3. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Gábor114 válasza:
Én csak ezt a tévhitet szertném tisztába tenni hogy a küzdösport edzésen szetverik egymás fejét én K1ezem nagyon régóta soha nem fordulhatot elő olyan hogy kezdő egyáltalán bunyozon inkább zsákolnak vagy páros gyakorlatokat csinálnak de senkinek nem érdeke hogy jól elverjen egy kezdott aztán többet ne jöjjön fokozatosan szoktatnak a bunyora és nálunk is ritka hogy edzésen sérülés legye de nyilván akik már komolyan csináljak régóta ott már elofordulhat kis szemöldök repedes meg ilyesmi de ez amíg kezdő vagy addig esélytelen.
2013. febr. 16. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!