Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » A hosszú távú futás mennyire...

A hosszú távú futás mennyire készít fel rövidebb távokra?

Figyelt kérdés
Olyan szeptember óta kezdtem el futni, már 11-14km-t is tudok egyhuzamban, a rekordom igazából 16 volt..az idő miatt most nem nagyon szoktam menni, a pálya is jeges volt, és most meg a tócsa áll rajta... az ilyen nagyobb távokat ugye olyan 30-40%-os erőfeszítéssel teszi meg az ember (legalábbis én, mert mindig növeltem), de én ezzel rövidtávra akartam állóképességet szerezni..a rövid táv konkrétan 2000m-t takar, amit ha 80-90-nel csinálok, akkor 10 percen belül meglenne? Oké, mérjem le..most nem tudom, mert kicsit vacakol a térdem is, meg amint írtam az idő sem alkalmas...ez a "hosszútávos" készülés, amitől nem köpöm ki a tüdőmet akár 1-2 óra futás után sem, mennyire lehet eredményes 2km-n? (RTK-ra kell majd felvételinél, és max pontra hajtok ebben a számban)

2017. febr. 4. 21:08
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Szerintem 2km-re elég hülyén eddzessz, ha jóval 10 km felett futsz. Mivel a 2 km középtáv, ezért nem ajánlatos rá hosszútávú edzésekkel edzened, mert az beállít egy monoton tempóra és 2km-t ha azzal a tempóval futsz le, mint amivel a hosszabbakat szoktad, akkor nem hinném hogy amatőrként 10 perc alatt sikerülne. 2 km-es távra gyorsítóként a fartekot ajánlanám + fuss 3 v 4 km-t 80-90%-osan. Az hogy 11-14 km-t futsz nagyon jó állóképességet ad, de nem leszel tőle jó, gyors futó középtávon. Azt ajánlom hogy menj el futni konditerembe futópadra és ha lehet a futógépen, akkor állítsd fokozatosan növekvő sebességre és fuss addig amíg bírod vagy mondjuk olyan 20km/órával 10 percig. Szerintem ha ezt megcsinálod amíg nem tudsz kimenni futni, akkor javulni fogsz,csak hát ugye sokak szerint a futógép unalmas.
2017. febr. 4. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Vagy 1x-2x próbáltam random a 2km-t, akkor meg volt 10 percen belül..de ott ki is merült, amint írtam izmot akartam a lábamra, az lett is. Ezért gondolom, hogy meg sem kottyanna, ha nagyobb erőbedobással futnám...


Nem mindig 10km felett futottam, ezt a szintet is el kellett érni nyilván..fokozatosan növeltem a távot, mert érzi a szervezeted/lábad, hogy jó lenne még egy kicsit, még egy kicsit többet futni, és ez így ment..kezdetben 500m-től kiköptem a tüdőmet közepes tempóban is..az utóbbi időben értem el ezt a szintet, azelőtt sokáig 5km-re voltam beállva, az meg simán ott volt 30 percen belül...de szintén ilyen 40%-os erőkifejtéssel max.

2017. febr. 4. 22:06
 3/14 A kérdező kommentje:
Ennek a fartleknek annyi a lényege, hogy 2-3 perc nagyobb iram, aztán visszább véve kocogás? Vagy kinek hogy..olvasgatom épp.
2017. febr. 4. 22:09
 4/14 A kérdező kommentje:
Meg amúgy nem értem most miért volt ez olyan hülye edzés..amikor 6 kg-t le is adtam mellé, meg jó kondiban lettem..
2017. febr. 4. 22:55
 5/14 anonim ***** válasza:
Ilyen tàvokkal félmaratonra jól lehet készülni. Igazat adok az elöbbi vàlaszolónak. Jó ötletnek tartom a repülöfutàsokat. Tehàt kocogsz, és sprintelsz 100-200 métereket, köztük meg addig kocogsz, amíg kipihened magad. Nem a lefutott tàvval van baj, hogy tizen valahàny km, hanem a monotonitàsàval. Fektess hangsúlyt a gyorsítàsokra.
2017. febr. 5. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 Pendulum22 válasza:
Szia ha gondolod írj üzenetet és tudok segíteni NKE RTK-n tanulok és ezen kívül is sokat járok futni :)
2017. febr. 6. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

A fartek az olyan, legalábbis én úgy csináltam, hogy 30 másodpercig 100%-osan futottam aztán utána hirtelen visszavettem és csak épppen kocogtam 90 másodpercig. A farteknak úgy van értelme, ha jól elkülöníted a sprintelési és a kocogási sebességet. Fontos hogy 2x vagy 3x annyi legyen a kocogás mint a sprint. Nagyon is jó dolog, hogy elkezdtél edzeni, az nem volt hülyeség, sőt rendkívül jó döntés volt. VISZONT nem arra a távra edzetél, amin javulni akartál és ezért mondtam hogy hülyén edzettél. Félreértés ne essék.

1. voltam

2017. febr. 12. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
Nyilván...de most az is hogy nézett volna ki egyből 2 ezret kezdek futni..vagy na érted..lehet említettem már, de a szervezeted meg a tested érzi, hogy nem elég és mindig többet akarsz..nos én így voltam vele...és mindig felüdítő érzés volt..meg rekordokat dönteni, stb..és úgy volt tervezve, hogy márciusban elkezdek gyorsítani vagy februárban, amikor véget ér a jeges szezon.
2017. febr. 12. 20:57
 9/14 A kérdező kommentje:
Kb hányszor kell megismételni a 30mp sprint - 90mp kocogás felállást? Meg neked ez mennyire vált be? Mennyi idő után látható javulás?
2017. febr. 12. 20:58
 10/14 anonim ***** válasza:
Amikor ezeket csináltam (nyáron) Akkor 4 km-en 2-3 perceket javultam és valami fenomenális érzés volt... Az eredmény még inkább. Távokat futottam általában 3-4 km-t és azon belül osztottam ezt be, hogy meglegyen a km és a fartek is. Sokan persze csinálják úgy is, hogy 5-10 kört csinálnak ebből. Szerintem ugyan olyan hatásos mindegyik :D 1 maximum 2 hónapot mondanék, de közben tartottam szintfelmérőket, hogy tudjam, hatásos-e illetve érdemes folytatni.
2017. febr. 13. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!