Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Miért hiszi mindenki, a...

Miért hiszi mindenki, a magyar oktató tehet csak arról, hogy egy tanítvány nem tanul meg rendesen/ hatékonyan pl: KungFuzni, Karatézni?

Figyelt kérdés

Elsősorban én Kyokushin Karatéra járok, és kérdést olvasgattam már, és mindegyikben ott volt, hogy pl "magyarország karateoktatása egy raklap sz*rral van egy szinten"... Meg, hogy nem olyan hatékony mint egy savate.. Általában ezt a saját küzdősportjukat istenítő emberek szokták erőszeretettel irogatni, akik még egyszer sem láttak egy profi karatést verekedni, de nekik ez csak "égkékítés". De igenis, tud olyan hatékony lenni, ha valaki ért hozzá, és ez NEM az edzőtől függ, mert nem ő fogja helyetted megtanulni.. Nyilván neki is van szerepe, hogy elmagyarázza 1x 2x, hogy ez a gyakorlat mi célt szolgál, mire jó stb.. De különben, meg a tanítványnak saját magának kéne ezeket otthon megtalnulni.. Ez olyan mint az iskola. Elmész, tanár leadja az anyagot te meg otthon megtanulod.. De nem, rávágják, hogy a karateoktatás szar, katasztrófa, könyörgöm, és valaki tesz érte, hogy ne legyen az? Az edzőm

mindig szokott mondani, erre egy jó kis példát: van egy mérleg, aminek az egyik fele én vagyok, a másik fele ő. Ő mindent beletesz, azért, hogy megpróbálja átadni nekem a tudást, viszont hogy a mérleg egyensúlyban maradjon, nekem is kell tennem érte, és akarnom kell.. Ezt pedig csak rengeteg gyakorlással lehet elsajátítani. Komolyan az emberek nemtudom mit értenek a "szar edző" alatt, de egy edző általában mindent megpróbál átadni a tanítványainak, de nem minden feladat rá hárul... A Boxban oké, ott lehet akármilyen szar az edződ, van pár db ütéstechnika és kifújt.. Nem kell x ideig gyakorolni, hogy tökéletesen menjen. Ezzel szemben oké, hogy egy másik küzdősportnak/ harcművészetnek több időt kell hagyni, de mondjuk még a boxos csak ütni tud, addig pl a karatéban vannak ütések, rúgások, dobások, gánycsolások amik nem mennek egyről a kettőre viszont azért többet tud mutatni az utcán majd helyzettől függően mint egy sima boxos. Bár sokan mondtàk, hogy látnak a karatéban, olyan "haszontalan, felesleges" állásokat, amik amugy rohadt jól fejlesztik az állóképességet csak megsúgom és nem simán "pár haszontalan technika" hanem mondjuk legalább megerősödik annyira a lábad, hogy utánna ne ess szét az első rúgástól... Szóval én már nemértem miért istenítik ennyire ezeket az európai sportokat, és miért szolják le a többi harcművészetet, főleg a hozzá nem értők, de valaki elmagyarázhatná már. Előre köszönöm a válasszokat :)



2018. febr. 1. 17:07
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:

Harcművészetről van most szó, vagy küzdősportról? Kettő nem ugyan az!

Aki nem tudja mi célt is szolgál a neko ashi vagy kiba dachi, annak nem tudom elmagyarázni, hisz a van egy elképzelt hamis valami a fejében, amit a jutyubos videók ráadásul meg is erősitenek.

Kedves kérdező! Míg sokat "sparingoltok" zsákoltok vagy kesztyűztök, addig te nem karatezol. Csak sportolsz. Ha az edződ (tanárod) megfogja tanítani neked, mi is a neko vagy kiba, esetleg rávezet a jodan ukera ami nem is védés, na majd akkor talán. Hazai kyokusin karate oktatása 90-95% tényleg olyan, mint aminek itt egyesek állítják. Maradékról meg semmit nem tudnak, hisz a karate gyakorlása nem olyan látványos mint a sportversenyzés. Hála isten, én a maradék 5-10%-hoz tartozok. Elnézem néha a sokdanos "mesterek" mit is csinálnak. Szépnek szép, de semmi haszna. Nem szépnek kell lennie egy katának, hanem jónak. Mig csak szép, addig tényleg csak levegőkékítés. Kata verseny meg egyszerűen egy rémálom. :)

2018. febr. 2. 06:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
Szerintem meg akinek van töke, az karatéval szétver egy kötekedőt. Lehet, hogy egy profi bokszoló ellen nem sok esélye lesz, de egy hobbi karatés szerintem le tud gyűrni egy hobbi bokszolót és fordítva akár.
2018. febr. 2. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
A neko ashi Gogen Yamaguchi kedvenc harci állása , a kiba súlypont levitel . És nem , nem fog megverni egy középhaladó boxolót sem . Magam is űztem karatét , és jobb stílust mint a kyo ( goju ryu ) . Tehát ne akarja nekem bemagyarázni senki hogy a karate állásai mennyire über zorall valamik . De nem kell itt bizonyítgatni . Le kell menni egy küzdősport edzésre és mindenki megláthatja a különbséget . Míg a küzdősportolók szinte a kezdetektől bunyóznak ( értsd sparring ) , zsákolnak és pontkesztyűznek ... ... ... Addig a kung fu-s és karatés mit csinál ? Éktelenül óbégat és csapkodja a levegőt . Röviden a küzdősportolók hozzá vannak szokva a bunyóhoz és a terheléshez míg a harcművészetek gyakorlói ( tisztelet a kivételnek ) azt se tudják milyen mikor ellenállásba ütközik a keze , azt meg duplán nem hogy milyen az amikor bekapnak egy fejre mért ütést vagy egy combost fullból . Hány edzésen állít oda az edző valakit a makiwarához ? Ja hogy azt se tudja mi az ? Vagy már hallott róla ? A harcművészet nagyon szép és tiszteletre méltó életforma , le a kalappal előtte , de ha önvédelemről van szó , lássuk már be hogy a küzdősport hamarabb ad reálisan használható tudást a kezünkbe ( pont nem érdekel "a nagyon titkos és nagyon halálos kyusho meg dian xue " és egyéb vitál pont támadások emlegetése ) . Egy karatés pl megtanulja hogy védje le a gyaku tsukit egy ukéval . Míg a küzdősportoló nem azt tanulja hogy védje le a horgot vagy egyenest , hanem hogyan védje a testét a beérkező támadásoktól Legyen az láncütés , jobb egyenes , vagy akármilyen tsuki , uchi , geri ... És ezt már a kezdetektől , ezen felül megtanul pontosat , erőset is ütni/rúgni amit a sparring során még tovább csiszol , ezt is nyomás alatt teljes erőbedobással . A karateka mit csinál vagy más harcművészeti ág képviselője ? Áll és szinte no contact-ban simogatja az ellenfelét . Így hogy lehet megtanulni bárkit is megütni ha már alapból rossz beidegződéseket táplálnak a tanulóba ?
2018. febr. 2. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:

Macbeth! Karate és a box közt az a nagy különbség, hogy a karateban megfogják, megragadják egymást. Nem akarok belemenni, melyik jobb, a karate vagy a box, de azért azt belátom, boxoló jobban üt. Ha a sima gedan barait nézzük, mint marha nagy titkos titkoknak nagy titka, az akár lehet védés, de senki nem fog egy alsó támadást igy védeni, ezért ha jobban belemélyültél volna a karateba, akkor rájöttél volna, ez nem védés, hanem akár lehet bontás és támadás, két támadás, vagy egy földrevitel. Sajna az igaz, hogy sok karate edzésen még a danos mesterek sem tudják, hisz ők inkább küzdeni tanultak. Lásd, sok kyo versenyen tilos a fogás, pedig pont ez a karate lényege. Tehát igaz, hogy rossz a hazai karate oktatása, és nem a karate a rossz. Ha neked anno a 2+2-öt a tanár 5-nek tanította, attól még nem a matematika volt a rossz. Ezért mondom, ha egy karate edzésen sok a sparring, zsákolás és küzdelem, az nem karate, csak egyszerü sport. Karatesnak nem kell x időt a tatamin lennie, a karates egy mozdulattal kerüljön ki győztesen. Mint egy mesterlővész. Nem kell neki ezer és ezer lövést leadnia egy gépkarabéllyal, Ö nap mint nap azért gyakorol, hogy ha kell, akkor egy lövéssel végezzen. lehet nem lesz egész életében szükség a tudására, de ha kell, akkor biztosan tudja használni a megszerzett tudását. Egy karates sem azért edz, hogy versenyeken induljon, hanem azért kékiti a levegőt, hogy a mozdulat szinte ösztönös legyen, és gondolkodás nélkül csinála azt, amit hosszú évtizedeken keresztül megtanult.

Kyokushinban nagyon sok szervezet van. legnagyobb a Shinkyokushin, ahol inkább versenyeztetik a tanulókat. Más szervezetek visszakanyarodtak a tradiciós karate felé, de azért náluk is van verseny, és az övvizsgákon is 10-20-30 stb küzdelmük van, full kontaktba. 10-20-30 küzdelemre is gyakorolni, edzeni kell. Nem babazsúr egy kyos övvizsga, egy nagyobb vizsgán orvosi is jelen szokott lenni. Full kontakt, védőfelszerelés nélkül.

2018. febr. 2. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
Kérlek akkor mondd el hogy támadsz a gedan barai-al ? Mit bontasz ? Netán ha sikerül térdhajlatra ütnöd vele ...
2018. febr. 2. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
Gedan , deréktól lefelé . Kérdem hogyan akarsz te támadni abból a barai-ból ? A barai / uke elsődlegesen védelmi technika és csak másodsorban az amiket te leírsz .
2018. febr. 2. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:

A kérdezőnek teljesen igaza van abban, hogy a tanítvány felelőssége is, hogy hogyan fejlődik.

De szerintem a legjobb edző is max. 20-30% ot tesz hozzá a többi az egyénen múlik. Senki nem lesz komolyan vehető harcművesz heti két edzéstől, ettől sokkal többet kell beletenni.

A stílus vita pedig teljesen értelmetlen.

Az egyénen múlik, hogy mit hoz ki belőle.

Van olyan ismrősöm aki 7 éve x(nem szeretnék senkit bántani ezért nem nevezem meg) kűzdősportot űz, de két egyeneset nem tud ütni és valószínű egy szinte bárki elbánna vele.

Mindenkinek magához képest kell fejlődni, tanulni.

Nincs jó és rossz harcművészet vagy kűzdősport. Kivéve a kamu dolgokat.

2018. febr. 2. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 A kérdező kommentje:
Na most tegyuk tisztaban a kuzdosport-harcmuveszet dolgokat. A Kyokushin karate az egy kuzdosport/ erokarate, ahogy igen, sparringolnak, utik egymast, full contact van.. De egyben harcmuveszet is, mivel ott van a tradicionalis oldala, katak, kihon, elmelet stb... Igen, nyilvan, egy boxolo aki csak 1 adott dolgot gyakorol (utni) az nyilvan sokkal jobb mint egy karates aki melle, meg 1001 dolgot megtanul (dobni, rugni, gancsolni, amiket leirtam..) nyilvan tobb idot kell erre szanni. De ha egy tanitvany megfelelo idot szan ra, akar szar az edzo akar nem, es ha szar, akkor rakeres nezen, elme
2018. febr. 2. 20:19
 19/21 A kérdező kommentje:
Nah basszus nem fejeztem be:D na szoval rakeres neten, elmegy az edzotarsaval kozos edzest beiktatni, mennek zsakolni, akkor eleg hamar feltunik a valtozas, es lehet akarmilyen "sz*r stilust" uzni (hozzateszem, hogy szerintem sz*r stilus nincs maximum rossz tanitvany/ edzo) akkor is lehetsz belole profi, es a vegen le tudsz gyurni egy boxolot is mert te nem a beka segge alatt tartassz mint pl az a karates edzotarsad aki elmegy edzesre aztan megallt a tudomany mert lusta otthon idot szanni ra. Barmibol lehet az ember profi, egyebkent a karatet ha az ember jol csinalja nem egkekites, hanem egy komoly kuzdosport. Hozzateszem, hogy Esztergomban, Dorogon es Nyergesujfalun eleg jol oktatjak, ahogyan a Kickboxot is, es lehet hogy ahova ti jartok rosszak a korulmenyek, de ott rendes edzesek folynak tisztesseges edzokkel. Tehat nem kell altalanositani, hogy a magyarorszagi karateoktatas egy rakas lokaki, nem kell egy kalap ala venni, vannak kivetelek :D
2018. febr. 2. 20:24
 20/21 anonim ***** válasza:

Kérdező ha neked a kyo jön be oké csináld , nem is szól le téged emiatt senki . De lásd már a technikáinak hibáit . Igaz minden stílusnak megvan a maga előnye , de hátránya is . Van az oldalon egy úriember aki magától Furkó ezredestől tanult kyo karatét . Ő is megmondta hogy nemigen lehet éles bunyóban használni . Amennyiben erre téved bizonyára elmondja majd hogy mit tapasztalt ott . Mellékesen a dinamikusabb páros gyakorlatokat ne nevezzük már sparringnak . Illetve annak sincs köze hozzá hogy pár centiről próbáltok ütést testre bevinni , meg egy-két gyengére sikeredett geri-t . Akkora ott a küzdőtáv amin belül nem lehet normális pláne erős támadást indítani . Még egy szabad küzdelem során is csak állnak mint a viagrás kígyó . Az a jobbra - balra totyogás még nem elmozgás / kitérés .


Mondod hogy 2 évtizedet ( vagy mennyit ) is bele kell ölni annak érdekében hogy magabiztos tudást szerezhess . Gratula tényleg . Ennyi idő alatt egy küzdősportot űző egyén már régen pro kategóriának számit . Nem egy ember írta ( aki több stílusban is jártas ) hogy egy harcművész 20 évnyi tréning után lesz azon a szinten mint egy küzdősportoló aki kb 8-10 éve gyakorolja a saját stílusát .


Tehát karate kb 20-25 év míg magabiztosan megtanulod használni .


Ezalatt az idő alatt el lehet sajátítani 2 küzdősportot mondhatni mester szinten . Vegyük alapnak a savate ( esetleg box , kickbox , thai box ) és birkózás keverékét . Hogy is van ez akkor ? A karate tartalmaz gáncsokat , dobásokat stb ? Igen vannak benne de nem olyan mértékben mint pl a japán jitsuban . A karate inkább állóharc és korántsem oly összetett stílus mint a kempo vagy j jitsu . Mit akarok ezzel mondani ? Nem , nem védem a jitsu-t sem mert az is olyan hogy mindent adok de semmit sem . Ám a karate még fele ennyit sem fordít a test/föld harcra . Ne nevezzük már gáncsolásoknak stb-nek őket hanem inkább gáncsolás stb csökevényeknek .


De eltértem egy kicsit az eredeti mondandómtól . Tehát Savate - Birkó . Ebben a két stílusban megtanul az illető kitűnően ütni , rúgni , testharcolni , elmozogni .... Míg a karatén és sok más ázsiai harcművészeten nem .Miért ? Mert technikáik nem érnek "színvonalban" fel az említett küzdősportokhoz . Ezt még képesek megtetézni azzal is hogy az edzést komplett elbsszák katázgatással , óbégatással meg efféle " tradíció " majmolással .

2018. febr. 2. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!