Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Szerintetek mennyi idő felkész...

Szerintetek mennyi idő felkészülni maratonra, ha már évek óta futok rendszeresen, és 10-14 km lefutása könnyedén megy?

Figyelt kérdés
(1 km-en a legjobb időm 57 perc, szóval nyilván nem a 4 órán belüli időre hajtok első körben :-))

2018. máj. 5. 22:24
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Én 3 év alatt készültem fel a maratonra a nulláról. Semmi sportolói múltam nem volt. Igaz az első évben még nem is gondoltam arra, hogy maratonista legyek. Az első maratonon még ne foglalkozzál az idővel, csak a távval.
2018. máj. 6. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
És hetente hány kilométert és heti hány napon futottál a felkészülés során? (Az utolsó hónapokra gondolok elsősorban)
2018. máj. 6. 16:17
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Van egy race time predictor alkalmazás, eszerint az 57 perces 10 km-rel 4:43-as maraton valószínűsíthető, ha pusztán a tempót, állóképességet nézzük és nem jön közbe semmi olyan sérülés vagy fájdalom ami hátráltathat a futásban.


Ha 10-14 km-eket futsz évek óta, akkor nem hiszem, hogy sok idő felkészülni egy maratonra. Valószínű már most is le tudnád futni. Én az első maratonomat 3 hónappal az után futottam le, hogy elkezdtem futni. Igaz, lassan futottam, mivel nem tudtam, hogy mire számíthatok, nem akartam elfutni az elejét. Ez adottság kérdése is, hogy ki mennyire bírja a hosszú távokat. Az is kell hozzá, hogy a futómozgásod ne tartalmazzon olyan elemeket, amelyek bizonyos testrészeidet túlterhelik, pl sokaknak szokott a csípője, dereka fájni hosszútávú futástól. Ha ilyen problémáid nincsenek, és már a tested hozzászokott a rendszeres futáshoz, nagy gondot nem okozhat a maraton lefutása. Ugye közhelyes mondás, hogy nem a táv öl hanem a tempó. Ha sikerül egy olyan tempót megválasztanod, amit végig tartani tudsz, akkor a sokak által emlegetett fallal sem fogsz találkozni. Csak önfegyelem kell hozzá, hogy az elején amikor húz a tömeg és még jó erőben vagy, ne kezdj el túlvállalós tempót nyomni. Pl ha neked a kalkulátor 4:43-as maratont jósol (amúgy elég pontos, mert pl az én időimet majdhogynem percre pontosan megmondja szinte bármilyen távon), akkor kb 6:30-6:40-es ezrekkel kell futnod a maratont. Ezt a tempót kell elejétől fogva egyenletesen tartanod (valamennyit úgy is fogsz lassulni), és akkor nem lesz gond. Persze elfáradsz a végére nyilván, de nem fogsz "meghalni", sőt még talán a végére gyorsítani is lesz erőd, az pedig nagyon jó érzés, amikor előzgeted az embereket az utolsó km-eken.


Ha nem voltál még futóversenyen, mindenképp menj azért el, hogy a feelinget átéld. Egész más úgy futni, mint a mikor edéseket csinálsz egyedül. Pulzusod is valószínű magasabb lesz az adrenalin miatt, ezt figyelembe kell venni a tempó kiválasztásánál is. Egy félmaratont mindenképp nyomj le előtte versenykörülmények között, ne rögtöm maratonnal kezdd a versenyzést (persze ha ezen már túl vagy, akkor tárgytalan).


Edzeni amúgy ezek a 10-14 km-es távok teljesen jók, csak menj el mondjuk heti 3x. Vagy 2 db 10-14-es és hétvégére egy hosszabb, 20 körüli. Nagyjából a heti 40 km futás elég maratoni felkészülésre, edzettségi állapotodtól függően pár hónapig ezt rendszeresen megcsinálod, nem lehet gond (valószínűleg most is menne, de megszenvednél vele). Persze ez eléggé egyénfüggő mint mondtam, általános esetben ez kb jó, de van akinek több idő kell, van akinek kevesebb.

2018. máj. 6. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!