Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Milyen küzdősportot ajánlanáto...

Milyen küzdősportot ajánlanátok 19 éves lánynak? Judo, Ju-jitsu, Brazil Jiu Jitsu, Karate, Krav maga?

Figyelt kérdés
Bármi más ötlet is jöhet, de légyszi indokoljato:)

2018. jún. 10. 13:22
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Amilyen stílus tetszik.

Illetve, amiért szeretnéd.

Önvédelem, sport, verseny, hobbi ..

2018. jún. 10. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Amiket írtál, azok közül a judo és a brazil jiu-jitsu jók, ezen kívül még amit ajánlani tudok, az a box, thai box és a birkózás. Azért ezek, mert ezekben van sparring. Nem formákat gyakoroltok be, hanem ellenálló ellenféllel szemben tesztelitek és fejlesztitek a tudásotokat. Úgyhogy bármit választasz, fontos, hogy sparring legyen, ha azt akarod, hogy legyen gyakorlati haszna is. És ezek közül ahol a legbiztonságosabban lehet sparringelni, illetve ahol jó technikával tényleg áthidalható valamennyire a méretbeli különbség, az a brazil jiu-jitsu.
2018. jún. 11. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

De az elsőnek igaza van, attól függ, mi a célod vele.

Önvédelemre: olyan küzdősport, amiben van sparring

Sport/fitnessz: olyan küzdősport, amiben van sparring

Versenyzés: olyan küzdősport, amiben van sparring

Hobbi: bármi, ami közel van hozzád és ahol jó a társaság.

2018. jún. 11. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
(még hobbihoz) és olcsó*
2018. jún. 11. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! :)
2018. jún. 13. 16:51
 6/7 Ghost425 ***** válasza:
100%

Igaz, azt döntsd el először, hogy mire akarod használni.

Ha csak a sportolás, az egészség megőrzése a cél, akkor bármi jó lehet, amit szívesen űzöl és van erőnlét az edzéseken. De azért nem árt, ha hatékony harci tudást is szerzel rajta.

Ha versenyezni szeretnél, akkor bármilyen küzdősport/harcművészet, ahol lehetőséged van erre.

Ha önvédelem a cél akkor a felsoroltak közül, a Ju Jitsu és a Krav Maga jó, persze csak akkor, ha jól oktatják.

A Ju Jitsu egy Japán harcművészet. Van benne ütés, rúgás, elhajlások, blokkok, dobások, földrevitelek, földharc, fegyveres harc stb. A testharc egy jó állóharcos tudással kombinálva nagyon hatékony, főleg, ha miután a földre vitted az ellenfeledet tudsz is vele valamit kezdeni. Ezt ez az irányzat megadja ezt neked. Ju Jitsu-ból Magyarországon a Kelemen-ryu nevű irányzatát tudom ajánlani. A Kelemen-ryu-nak jó az oktatása, van full contact küzdelem, zsákolás, rúgópajzsozás, pontkesztyűzés. Formagyakorlatok vannak, viszont csak kevés, egyáltalán nem megy velük el sok idő. Mindegyik dojoban van tatami(küzdőszőnyeg), ami elengedhetetlen a biztonságos gyakorláshoz. Ezt az irányzatot a japánok is elismerik és hatékonynak tartják. Be is van jegyezve Japánban a nyilvántartott Ju

Jitsu iskolák közé. Persze biztos vannak még jó Ju Jitsu iskolák hazánkban.

A Krav Maga is hasonló, kevés a látványos elem, a hatékonyság a lényeg. Magyarországon nem oktatják túl jól. Az alapokat nem nagyon tanítják meg az edzéseken. Ezt kevésbé ismerem.

A hátrányuk annyi, hogy mivel sok technikájuk van sokat kell gyakorolni. Ajánlott kiegészíteni valami egyszerűbb küzdősporttal, vagy előtte csinálni egyet élőtte egy kis ideig(főleg a Krav Magánál), hogy jó alapokkal tudd elkezdeni ezeket.

A Judo, Brazil Jiu Jitsu se rossz sport, de önvédelemre önmagukban nem jók. Itt nem tanulsz védekezést(ehajlásokat, blokkokat.), és még a kezedet sem tanulod meg az arcod elé tenni, ami utcán nagyon fontos lehet. Illetve több támadó ellen a földharc / testharc nem a leghasznosabb dolog. A testharc még ha nagyon profi vagy benne ér valamit, de sokkal többre mész ütésekkel, rúgásokkal. Illetve ezekben sok a ruhafogásos földrevitel, és az utcán nincs az ellenfeleken nincs Judo/BJJ ruha. Versenyzésre nagyon jók, mert kb. fájdalom, sérülések nélkül lehet küzdeni velük, de önvédelemre csak más ütéseket / rúgásokat is tartalmazó küzdősporttal, harcművészettel kiegészítve ajánlom.

A Karatékból csak az Ashihara karatét tudom ajánlani. Az jó, mert nem a formagyakorlatok a lényege, hanem a küzdelem. A többinek a mozgása merev, főleg formagyakorlatok vannak, amiktől nem fogsz sokat fejlődni, sőt mivel minden mozdulatnál visszahúzzák a kezüket a testük mellé, inkább rontanak a küzdelmi tudásodon. Ráadásul ezekkel megy el egy karatate edzés nagyrésze. Illetve az oktatása is rossz, csak a levegőbe gyakorolják a technikákat. Nincs küzdelem se. Ha még esetleg van is, akkor se rendes full contact, hanem ilyen no contact hülyéskedés. Vagy pl. nincs fejütés. Ráadásul a Karate oktatással foglalkozó edzőtermek általában főleg a versenyeztetésre mennek rá. De a versenyken se a rendes küzdelmi tudás számít általában, no contact küzdelem van a versenyeken is és minden találatnál megállítják a meccset.


Amit még tudok ajánlani:


A küzdősportok közül:

A küzdősportoknak általában kevesebb technikájuk van, egyes küzdősportok sokszor egy dologra specializálódnak(box-ütések, BJJ-földharc). Ezekben lehetőséged van versenyezni. Gyorsabban tanulhatóak.


Boksz: itt csak ütések, elhajlások és lábmunka van, viszont abból a bokszolók a legjobbak.


Kick box: ütések, és rúgások is vannak benne.


Thai box/Muay thai: itt is vannak ütések, rúgások, van könyök és térd is. A köríves rúgásokat sípcsonttal rúgják. Nagyon kemény küzdősport. A lábmunkájuk kicsit kevésbé jó.


Savate:

Itt is van ütés, rúgás. A rúgásokat cipőben gyakorolják, versenyeken is abban vannak. Sokszor rúgnak talppal, cipőorral. Hasonlóan jól ütnek, mint a boxolók, a lábmunkájuk is jó. Nagyon gyorsak.


Birkózás:

Hasonló a Judo-hoz, dobások, földrevitelek, leszórítások vannak benne.Ezekből nagyon jók. Van kötött és szabadfogású változata is. A kötött fogásúban nem lehet lábra és még több helyre se fogni, míg a szabadfogásúban szinte bárhova. Viszon erre is igaz ami a Judo-ra, Brazil Jiu Jitsu-ra is, önvédelemre szerintem önmagában nem elég. Más, ütéseke, rúgásokat is tartalmazó küzdősporttal kiegészítve ajánlom.



A harcművészetek közül:

A harcművészeteknek több, többféle technikájuk van, mint a küzdősportoknak. Ezeknek csak úgy van értelmük, ha úgymond életformaként űzöd őket, sokat jársz edzésekre és otthon is sokat gyakorolsz. Részük a csontfelkeményítés, ami egy nagyon fájdalmas edzésmódszer, ezt is rendszeresen kell csinálnod. Sok technikájuk csak úgy működik ha kellően ki vannak edzve a csontjaid. Több idő őket elsajátítani. Ez persze nem azt jelenti, hogy több gyakorlással leszel ugyannnyira jó, mintha egy küzdősportot tanulnál. Ha 10 évig pl. kung fuzol, akkor persze jobb leszel, mint egy 8 éve, és legalább annyira jó leszel, mint egy 10 éve bokszoló. Viszont 2 év Kung Fu-val nem leszel olyan jó, mint 2 év boksszal. Ezek a stílusok kevés gyakorlással nem működnek. Viszont ha sokat, gyakorlod őket, akár többet is tudnak adni, mint egy küzdősport. Az ott megszerzett tudást több helyzetben tudod használni. A Krav Maga és a Ju Jitsu is ezek közé tartozik.


Taekwondo:

Ez egy koreai harcművészet. Rúgásokból ez a legjobb. A taekwondósok tudják a legerősebb és a leglátványosabb rúgásokat kivitelezni. Én az ITF Taekwondót ajánlom nem a WTF-et, az olimpiai változatát. Az ITF-esek jobbak kézzel, küzdelemnél a kezük a WTF-fel ellentétben nem lelógatva van a testük mellé, hanem a fejük előtt. Ennek az irányzatnak a 70%-a rúgás. Viszont itt is elég sok a forma gyakorlat. Ha jól oktatják ez is jó lehet.


Wing Chun:

Egyszerű technikákból áll, a védekezése nagyon jó. Ez a stílus nem a látványra megy, nincsenek benne, magas rúgások, stb. Hibája, hogy az ütéseikbe nem viszik bele a csípőjüket, ezért az ütéseik, rövidebbek, gyengébbek. Iletve csak egyenes ütés van, nincs horog, felütés, stb. ezért könnyen kiszámíthatóak. Itt is van könyök, térd. A lábmunkája nem a legjobb. Összegezve nem rossz stílus, de vannak hátrányai. Önvédelemre jó lehet. Ezt a stílust rgy nő találta ki, ezért nőknek különösen jó.

Én Wing Chunt oktató szervezetek közül az Emin Boztepe féle Wing Tzunt és a Lo Man Kam Wing Chun tudom ajánlani. Wing Tsunra ne menj, ott nincs küzdelem se erősítés, nem jó az oktatása.


Hung Gar Kuen:

A Tigris és a Daru kung fu keveréke. Határozott lábmunkája van. A stílus szereti a dulakodást sok benne a testharcos elem. A rúgásai alacsonyak. A Hung Gar-osok ütnek ököllel, csuklócsonttal, Könyökkel, tenyérrel, kézéllel és ujjakkal is. Védekezéskor az alkarjukkal rávágnak egyet az ellenfél kezére, ami elég fájdalmas tud lenni. Gyakran támadják az ellenfél kezét. Nagyon hatékony, jó az itthoni oktatása is.


Choy Lay Fut:

Kínában ezt a stílust tartják a leghatékonyabbnak. A földrevitelek olyanok, mint a Hung Gar-ban. Itt már rúgnak fejre is, nem használják az ujjukat támadásra, viszont van térdelés is. A stílus inkább a lazaságot, gyorsaságot hangsúlyozza, nem olyan merev, mint a Hung Gar. Choy Lay Fut-osok szoktak indulni Muay Thai versenyeken is és gyakran meg is nyerik. Nagy lendülettel ütnek, az ütéseikbe minden erőt beleadnak.


Tai Chi Quan:

Ez egy belső stílusú kung fu irányzat. Vannak benne magas rúgások is. Jellegzetes technikája a lökőkéz, amit nagyon jól ki lehet használni testharcban. A jó testharcban, ütéseken, és rúgásokon kívul van benne, gáncsolás, dobás, földrevitel. Tanulnak benne sok fegyverrel harcolni: lándzsával, szabjával, kétélű, egyenes pengéjű karddal, hosszú bottal, legyezővel. Olyan edzést keress, amin nem gyógytornát oktatnak, hanem rendes harcművészetet. A Wu stílusú Tai Chi Chuan ilyen ha jól tudom. A Chen stílusú Tai Chi-ról se hallottam rosszakat.


A felsorolt stílusok közül bármelyikre elmahetsz. Annál, hogy milyen stílust gyakorolsz, sokkal többet számít a hozzáállásod, az edződ és az edzésmódszerei. Fontos, hogy az edzésen, amire elmész a technikákat ne csak a levegőbe gyakorolják, hanem zsákra, ütőpajzsra vagy pontkesztyűre is. Ezek erősítik, az ütéseid, rúgásaid erejét, robbanékonyságát, pontosságát.

Ha van formagyakorlat, azzal se menjen el sok idő, ne minden edzésen ezeket gyakoroljátok, maximum néha egy kicsit.

És ami a legfontosabb, hogy legyen rendszeresen szabad, full contact küzdelem(sparring), boksz- vagy MMA kesztyűben, esetleg más védőfelszerelésekben. Ezeken megtanulsz nem félni az ütésektől, rúgásoktól, megtanulod elviselni azokat. A küzdelem fejleszti a legjobban a reflexeidet, itt tapasztalhatod meg, hogy melyik technikát, kombinációt mikor, hogyan kell használni. Aki nem küzd sokat, rendszeresen az az első önvédelmi, küzdelmi szituációban le fog blokkolni, így semmit sem fog érni az a sok technika, amit eddig megtanult. Illetve fontos még, hogy jó legyen a közösség, az edző rendes legyen és jól elmagyarázza a technikákat. Ha az ebben a bekezdésben leírtak megvannak, akkor mindenképpen jó döntés lehet az adott helyre menni.

Kedves kérdező, ha elkezded valamelyiket, kitártást és sok sikert kívánok! Ha van még kérdésed szívesen válaszolok.

2018. jún. 14. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Ghost425 ***** válasza:

Bocs pár dolgot kihagytam.

Versenyszni az összes említett küzdősportban(Box, Kick Box, Thai Box, Savate, Birkózás, Judo, Brazil Jiu Jitsu) és a Taekwondóban tudsz. A többiben nem. Persze, ha azokat űzöd akkor is vehetsz részt versenyeken, csak nem a saját stílusod szabályrendszerében, hanem pl. MMA, Grappling versenyeken. Bár ezeknek a stílusoknak nem is a versenyzés a lényege, nem arra lettek kitalálava, hanem pusztakezes, szabályok nélküli harcra.

Ugye említettem a harcművészeteknél a csontfelkeményítést. Ha érdekel, hogy mi ez és hogyan kell, akkor ajánlom, hogy olvasd el Rosda Sárkány válaszát ennél a kérdésnél: https://www.gyakorikerdesek.hu/sport-mozgas__extrem-sportok_..


A másik dolog a fegyverekksl kapcsolatos.

A Hung Gar-ban, Choy Lay Fut-ban rengeteg fegyvert használnak, majdnem 20-at, ha jól emlékszem. Ezek lehetnek botok, kardok, lándzsák, stb.

A Wing Chun-ban csak 2-t, a Pillangókést és egy kb. 260 cm-es botot. A Kelemen Ryu Ju Jitsuban, van három féle bot. Egy tanbo(rövidbot), ez kb. 50 cm-es, egy hanbo(félbot), kb. 90 cm, és egy bo(bot) ez kb. 180 cm. Ezenkívül van harcolnak még késsel, kötéllel, tonfával(olyan, mint a gumibot, csak ez általában fából van), illetve több fegyver is előfordulhat benne.

A Tai Chi-nál pedig ugye már leírtam.

A harcművészetek közül elfelejtettem egyet ajánlani, ez pedig a Kali/Eskrima/Arnis:

Ez egy Fülöp-szigeteki harcművészet, főként a fegyverhasználatra helyezi a hangsúlyt. Formagyakorlatok itt nincsenek, hanem főleg páros gyakorlatok. Harcolnak benn egy, majd kettő hagyományosan 66cm-es bottal és késsel. A fegyverekkel itt szoktak rendesen sparringolni is védőfelszerelésben. Van pusztakezes része is. Itt van róla egy videó: [link]


Illetve akartam még linkelni pár videót a Ju Jitsu-ról: [link]

[link]

2018. jún. 14. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!