Kezdőoldal » Sport, mozgás » Extrém sportok » Miért van ennyire felkapva a...

Miért van ennyire felkapva a karate?

Figyelt kérdés

Nem egy kérdést olvastam, amely a fentebb említett stílusról szól. Mikor pedig valaki kommentben leírta, mennyire alkalmatlan önvédelemre eme harcművészet, akkor jöttek a vérig sértett karatékák, akik foggal-körömmel védték kedvenc "kínai/üres kezüket".


Mielőtt valaki provokációval vádolna, csupán az célom, hogy belássak a karate "kulisszái" mögé, illetve megértsem az őt körülvevő hype okát.



2020. aug. 6. 12:53
1 2 3 4 5 6 7 8 9
 21/83 anonim ***** válasza:
56%

16: Az Ashihara az lényegében olyan, mintha a Kyokushin-t fogtad volna és elkezdted volna visszavezetni az okinawai irányzatok vonalára. Normális helyen nincs mély alapállás, grappling technikák (belharc, földre-vitel és társai, stb) van benne, meg kb. mindent próbált kivenni a Kyokushinból Ashihara, ami szerinte felesleges és alkalmatlan technika.


Többi részéhez csak annyit fűznék hozzá, hogy hiába egyszerűbb sparring alapú sportokat megtanulni, ha azok a stílusok is egyre jobban silányabbak a vásárlói igények miatt.

Se idehaza, se nemzetközi szinten senki nem akar hosszú ideig edzeni. Itt ne éveket érts, mint a Karatenél és más harcművészeteknél, itt már pár hónapig se akarnak csak edzeni.

Olyan helyre nem akarnak menni, ahol a boksz edző azt mondja még árnyékoljál, üsd a zsákot, még nem sparringolhatsz. Ők azt akarják, hogy pár hét alatt ők lehessenek a következő "MekGrengor" (direkt írom így, ezzel is kifigurázva a jelenséget, mert láttam már így leírva), így sokat nem akarnak edzeni.

Emiatt a kókler edzők totál elterjedtek a piacon. De, a boksznál is. Alapból évek óta anyagi gondokkal küzd az országos szövetség, főleg miután nem keveset nyúltak le. Ezért ott is már arra törekednek, hogy a lehető legtöbb pénzt tudják kitermelni maguknak.

Kick Boksz? Évek óta a fitness kick boksz terjed el, nagyon sokan átálltak arra, mert az több pénzt termel nekik.

Muay Thai? Nemzetközi szinten is egyre jobban hígul fel az egész. Nagy versenyeken is a legtöbb muay thai sima Kick bokszot tanul pár muay thaios térdessel kiegészítve. Olvastam 1-2 hónapja, hogy egységesen ki akarják venni például a könyökös technikákat belőle. Thaiföldön se jobb a helyzet, ott is totál fel vannak hígulva az edzések. A turisták lehúzására mennek rá, mindenkit terelnek be magukhoz edzeni, ha meg kell még kamu meccseket is lerendeznek, csak perkáljanak. Nemzetközileg is, akik az egész világon utazva edzenek és tanulnak különböző stílusokat mind a járvány előtt már a Kun Khmer-t ajánlotta Kambodzsából. Mára kb. az közelebb áll a régi Muay Thaihoz, mint a mai. Magyarországon se jobb a helyzet MT téren, annál szokott a legtöbb kókler edző lenni.

Savate-t meg alapból nem nagyon terjedt el nem csak nálunk, de egész Európában se.

2020. aug. 8. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/83 anonim ***** válasza:
100%

Sajnos, sok igazság van azokban, amit mondasz.

De ökölvívó edzést, még annak ellenére is hogy szarakodás van a szövetségben, sokkal hamarabb találsz normálisat (Pesten elég sok jó egyesület van a mai napig), mint karate edzést, amiből szinte nagyítóval sem. (A sarki lángossütő is 2. danos valamely irányzatban, aztán azt sem tudja mi fán terem az hogy tuidi vagy todome waza.


A kicboxban is rengeteg az elkorcsosult, bélsár edzés, fitnessz babák, nyálonlőtt fejű gyökerek verik magukat a csilivili edzőfelszerelésekben, közben a tudásuk kimerül az "egy két há négy öt hat" aerobicban.

Ezt is aláirom, viszont tudok erre is szöges ellenpéldát, szinte Pest megyei edzések terén (Dunakeszi, Vác személyes tapasztalat) ahol normális, komoly munka folyik. Jó, nyilván nem egy Hollandia-szint, de attól még nem rossz.


A muay thaios temarol nem tudtam hogy ki akarják venni a könyököt... Ez nekem teljesen új, de köszönöm az információt. Thaiföldön az, hogy lehúzgálják a turistákat az egyébként szerte a világban megfigyelhető, nem csak ott. Ez egyébként hol hangzott el, hogy ki akarják venni a könyöktechnikákat és kvázi kickboxot csinálnak belőle? Magyarországon még elhiszem, hogy ilyesmiről szó lehet, de Thaiföldön???

A Kun khmer (vagy Pradal serey) technikailag szinte ugyanaz, mint a muay thai. (Az ős Bokatort egyszerűsítették.) Sőt, pl. Laosznak is meg van az "indokínai kickbox" irányzata, a Muay lao (a muay thaial megegyező technikákat tartalmazza.)


A savatéban igazad van, ritka mint a fehér holló, de ez abszolút nem megy a minőség rovására, sőt!

Pesten van csak edzés, én jó szívvel ajánlanám bárkinek Rimár Zsolt edzéseit Újpesten, (versenyekre is rengeteget járnak, a francia szövetségekkel is szoros kapcsolatot ápolnak) illetve Lovászi Viktor is egy nagyon mester, az Európai Savate Szövetség alelnöke.


A keleti stílusok nagyrészénél (karaték, kungfuk) mikroszkóppal kell keresni a normális, minőségi edzést. Lehet, hogy a fenn említett küzdősportok világában is sok a kókler, de még mindig hamarabb találsz normális edzést idehaza, mint pl. shotokanból.

2020. aug. 10. 06:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/83 anonim ***** válasza:
81%

22: Pesten esetleg, de vidéken nem nagyon találsz normális edzést ökölvívásból. Legtöbb helyen olyan az edzés, hogy inkább át se mersz öltözni, mert tudnád edzés végére mindened eltűnne az öltözőből. Azok mellett meg hiába próbálnál te edzeni, nem fogsz. Sok helyen vidéken ezért zárnak be az ökölvívó klubok.


Meg úgy kb. mindenre igaz, hogy Pest megyében működik, mert fent tudják tartani magukat, de vidéken orbitális anyagi gondokkal küszködnek, ami miatt zárnak be folyamatosan.

Jobban mondva itt főleg Észak-Keleten, Dunántúlon lehet más a helyzet.


Kick Boksznál igen van egy-két klub, ami maradt, de nagyon sokan áttértek az anyagi dolgok miatt inkább a fitness részére. Több pénzt kitermelnek vele.


MT esetében a könyök kivételt nem is tudom már melyik külföldi oldalon olvastam, hogy sok nagy verseny szervezet harcol érte, mert veszélyesnek ítélik meg a technikát.

Thaiföldön se a keménységre mennek már rá. Nagyon sok élménybeszámolót olvastam a Sherdogon és társain, ahol nagyon szidták már az egészet. Ott is már keresned kell a tényleg jó klubokat. Legtöbb helyen már lightos edzés ment, hogy becsalogassák a nyugati turistákat.

Kun Khmer-t is ezért ajánlják sokan inkább a külföldi fórumokon. Ott még tényleg megpróbálnak a színvonalra rámenni. Meg ahogy írtad nagyon hasonló a két stílus, ezért, aki a régi vonalas MT keres, az jobban jár vele.


Savatenál meg pont ez a gond, hogy Pesten van csak, így nem tudott elterjedni.


Keleti stílusoknál is találni jókat, csak keresni kell. Náluk az igazi probléma az, hogy folyamatosan nyírják ki egymást. Valamelyik normálisabbnak kicsit is jobban megy, a többi, főleg a kóklerek folyamatosan támadják. Kung Fu Akadémiát is orrba-szájba támadták sokáig még itt az oldalon, hogy mennyire fos, stb. Közben ők az egyedülik akiről tudok, hogy vizsgán nem csak a társaid ellen, hanem más stílusok képviselői ellen is bizonyítanod kell például.

Shotokan meg mindenhol kész vicc, nem csak idehaza.


23:

Nem kell nyelvészként dolgoznia, az ember egyből észreveszi. Azért is írtam már hányadik kérdése ez. Ugyanaz a stílus, stb.

2020. aug. 10. 06:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/83 A kérdező kommentje:

Na mégegyszer, ez az első, karatéval kapcsolatos kérdésem. Az igaz, hogy válaszoltam már 1-2 hasonlóra, de semmi több.


Másodszor: Nem is karate gyakorlásával van gond, hanem amikor a sok kimono-ba bújt egyén street fighternek képzeli magát. 0 valós tapasztalattal komolyan elhiszik, hogy képesek magukat megvédeni. Amennyiben bejön nekik a sok dachi, tsuki, geri, uke ... rendben csinálja, ám ne terjesszen már valótlanságokat.

2020. aug. 10. 13:55
 25/83 anonim ***** válasza:
16%

A Wing Chunban van egy jó technika, amely tradicionális wing technika, de már átszivárgott más harcművészetekbe is, illetve az MMA-ba is. Oblique kick a neve. A többi wing technika baromság. Talán még a karomba hajtott ujjakkal végrehajtott jab lehet hatékony, mellyel belenyúlsz a másik szemébe.


Egyébként csak a box és a birkózás a jó, semmi más. Thai boxból a low kickek és a teep, aminek van értelme a könyökön kívül. A flik-flakkos pörgőrúgások baromságok.


Tehát a legjobb:

- box,

- birkózás,

- könyök technikák, low kick és teep,

- oblique kick (térd széttaposása) és a szembe belenyúlós jab.


MINDEN MÁS ÚGY BAROMSÁG, HOGY VAN.

2020. aug. 10. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/83 anonim ***** válasza:
33%

"Nem is karate gyakorlásával van gond, hanem amikor a sok kimono-ba bújt egyén street fighternek képzeli magát. 0 valós tapasztalattal komolyan elhiszik, hogy képesek magukat megvédeni. Amennyiben bejön nekik a sok dachi, tsuki, geri, uke ... rendben csinálja, ám ne terjesszen már valótlanságokat."


Ne erőlködj, kérdező, addig nem fogják felfogni, amíg ki nem mozdulnak a komfortzónájukból. Az olyan karatésokat, akik szájkaratéban is jártasak valahogy le kéne rángatni box edzésre, aztán rögtön felvilágosodna, hogy semmire nem jó a stílusuk. De amíg ezt nem teszik meg, addig csak az interneten simogatják egymás buksiját, hogy "deeeee, jóez, jóez, csak a több millió harcban tapasztalt úriember téved, akik minden stíluson voltak már, ők a hülyék, nem mi".

2020. aug. 10. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/83 A kérdező kommentje:

"Ne erőlködj, kérdező, addig nem fogják felfogni, amíg ki nem mozdulnak a komfortzónájukból. Az olyan karatésokat, akik szájkaratéban is jártasak valahogy le kéne rángatni box edzésre, aztán rögtön felvilágosodna, hogy semmire nem jó a stílusuk. De amíg ezt nem teszik meg, addig csak az interneten simogatják egymás buksiját, hogy "deeeee, jóez, jóez, csak a több millió harcban tapasztalt úriember téved, akik minden stíluson voltak már, ők a hülyék, nem mi".


Szívemből szóltál.

2020. aug. 10. 16:09
 28/83 anonim ***** válasza:
66%

A 16-os, illetve 22-es válaszoló vagyok


24-es válaszoló, igen elismerem hogy nagyon sok mindenben igazad van. Vidéken többnyire valóban siralmas a színvonal, különösen Észak-keleten...

Köszönöm az eszmefuttatásodat, különösen a kung fu egyetemmel kapcsolatos információid leptek meg, ilyenről még soha nem hallottam hogy mas stílusbeliek ellen is meg kellene allni a helyüket. A Kapecska Attila-fele Xing Yi oktatást szoktak nagyon dicserni, bar nekem erre nincsen tulsagosan nagy ralatasom, nem ertek a kinai harcmuveszetekhez, nem is csinaltam soha kung fu stilust. Tovabbi eredmenyes edzest kivanok!


Kedves kérdező, elolvasva a válaszaidat számomra az érződik, hogy téged valami óriási sérelem ért a karate okán, mindent meg teszel, hogy ócsárold, lejárasd ezt a harcművészetet. Szerintem inkább kezdj bele egy masik, neked tetsző stílusba (mar ha akad ilyen), és próbálj az edzésre koncentrálni hogy minél eredményesebb lehess! Sosem késő másba kezdeni!

Eredményekben gazdag edzést kívánok neked!

2020. aug. 10. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/83 anonim ***** válasza:
41%

27:

Itt nem szájkarateról van szó, hanem fárasztó, hogy sokadig karates fikázós kérdés amiben totál ki lett beszélve már a téma, de mindig jön egy újabb kérdés, mindegyiknél az adott kérdező azt állítja ő neki csak ez az első kérdése, stb.

Az csak városi legenda, hogy a küzdősportoknál színvonalas edzések vannak csak, ahogy írtam például ökölvívásnál is találsz olyat, ami kb. a legrosszabb Karate színvonalával van együtt.

Utcán meg már rég nem olyan világ van, hogy te pusztakézzel fogsz hősködni. Még idehaza is, pedig idehaza picsafüst az utcai élet. Angliában például pár éve már vígan sósavval, hipóval, stbvel járkáltak az utcán és azt öntötték az arcodba, ha önként nem adtad át az értékeidet.

Kés ellen legalább minimálisan tudsz védekezni, de ott se a boksz, stb. tudásoddal, hanem, hogy eltudsz-e futni, stb.

2020. aug. 10. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/83 A kérdező kommentje:

"Kedves kérdező, elolvasva a válaszaidat számomra az érződik, hogy téged valami óriási sérelem ért a karate okán, mindent meg teszel, hogy ócsárold, lejárasd ezt a harcművészetet. Szerintem inkább kezdj bele egy masik, neked tetsző stílusba (mar ha akad ilyen), és próbálj az edzésre koncentrálni hogy minél eredményesebb lehess! Sosem késő másba kezdeni!


Eredményekben gazdag edzést kívánok neked!"


Semmiféle sérelem nem ért engem karate közben efelől nyugodt lehetsz. Sőt megsúgom, hogy azzal kezdtem, több mint 20 éve. De kipróbáltam más stílusokat is és kinyílt a szemem.


Mi azzal a baj, ha elmondom miért alkalmatlan önvédelemre? Éppenhogy a karatésoknak kellene lelátogatni más küzdősportok/harcművészetek edzésére, hogy ők is megtapasztalják saját bőrükön mit is ér ma a karate.


De mint fentebb írtam, nekem nincs bajom velük, csak ne állítsák be hatékony rendszernek.

2020. aug. 10. 19:15
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!