Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Az asztali Linux operációs...

Az asztali Linux operációs rendszer miért képtelen jelentős piaci részesedést elérni évtizedek óta? Ennyivel jobb a Microsoft Windows 11 és a macOS 14 nála?

Figyelt kérdés

2023. okt. 15. 19:10
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
 21/112 anonim ***** válasza:
84%

#19:

"semmi koze a multi meretenek ehhez, Google sajat (Debian alapu) disztrot hasznal, Meta meg pl. CentOS-t es Fedora-t."


Hurrá, a világ két legnagyobb "szoftver- és webfejlesztője" saját megoldást használt. Remélem azért te is érzed, hogy nem a legjobb példa.


#18 gentoojedi:

a webtárhely szolgáltatók, egyéb high-end szakmán belüli cégek akik tudnak ilyeneket fejleszteni azok szintén megint más világ.


Az a baj, hogy ti kiragadjátok az ilyen "extrém" példákat és ezt tekintitek alapnak. Én javarészt csak klasszikus, ipari multinacionális cégeknél jártam valamint egy-két szolgáltatásban dolgozó multinál és azoknál egyáltalán nem jellemzőek ezek a dolgok amiket ti felsoroltatok és gyanítom azért mert a viglá 145 országában jelenlévő élelmiszeripari multi fő profiljába nem tartozik bele a szoftverfejlesztés :)


Amivel viszont a leginkább nem értek egyet az a #16-tól ez:


"A windowson felnőtt munkaerővel örülnek, ha egyáltalán azt tudják használni. Áttanítani az egész munkaerőt linuxos környezetre, átállni nem kis erőforrás befektetés"


Ahol én megfordulok ott jellemzően slim miniPC-ket használnak Windowszal, ahol a felhasználó a bejelentkezés után megy is tovább RDP-vel és a munka már egy virtualizált szervezenen zajlik. Ennek a usernek szerintem határmindegy hogy valamelyik Linux vagy a Win11 logintján gépeli be a jelszót majd utána kattint kettőt az rdp linkjére, máshoz kb hozzárésére sincs. Ha csak annyi dolgod van egész nap, hogy az SAP vagy akármelyik másik vállalatirányítási szoftvert nézed full screenben 8 órában vagy esetleg mellette még egy Teams-t akkor teljesen lényegtelen milyen OS van az alkalmazás vagy a remote desktop alatt.


Azokon a helyeken ahol én megfordultam van IT team és a felhasználó semmit nem bütyköl bele az OS-be, rendszergazda hozzáférése nincs is. Szerintem pont ezek azok a felhasználók akiknél simán ki lehetne húzni a Windowst a gépekről, mert a munkavégzés során szinte semmilyen interakció nincs az OS és a felhasználó között,ide kb nulla átképzés kellene mert user tevékenysége kimerül egy loginban és egy ikonra történő dupla kattintásban. Aztán bemész egy SSC-hez és azt fogod látni hogy mindenki Windows alól nyomja az rdp-t.. :D


A notPetya óta nagyobb helyeken én szinte csak ilyeneneket látok és szerintem erre a feladatra ugyanúgy alkalmas lenne akármelyik Linux is, viszont ezek a cégek mégis tízezrével veszik a Windows licenceket. Bár lehet itt a "windowson felnőtt munkaerő" az IT részlegre vonatkozik és akkor mindjárt érthető a dolog :)

2023. okt. 16. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/112 gentoojedi ***** válasza:
86%

Thunderfairy


Akkor mi a fenének "szenvedsz" a linuxszal? Komolyan kérdezem. Miért váltottál át róla?


"A windows esetén ha leszámítjuk a marketinget akkor melyiken tudsz jobban bármit megcsinálni gond nélkűl??? Hát itt nyert a windows."


Nem nyert. Ha majd lesz olyan régi, de hibátlanul működő szkennered, neadj Isten egy gazdaságos nyomtatód, amit azért kell csak lecserélned, mert a Win 10 nem támogat, de bármilyen más hardware-d, akkor bukó a Windows.

Ugyanez a helyzet a barebone gépekkel. Azok sokáig húzzák.



Windowst nem azért nem kell használni, mert rossz, a mögötte álló cég a rossz. Felesleges hardwarevásárlásra kényszerít. Nem fogok egy olyan kabzsi multimilliáros cégtől függeni, akinek úgy táncolsz, ahogy az fütyül. Ez lehet Nálad nem probléma, meg a legtöbb otthoni használatnál nem az, de munkahelyen már lehet az. Mást az sem zavar, ha adatokat gyűjtenek róla, ha egyáltalán tisztában van vele.

2023. okt. 16. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/112 anonim ***** válasza:
78%

21

Mondjuk ez megint egy kiragadott példa. Nagyon sok multinál pl. office-oznia kell sok munkaerőnek, na ott kéne átképzés.


De egyébként igen, egyetemen is windows az elsődleges platform, és ilyen "most linuxon dolgozukn, hogy ilyet is lássatok" stílusban van linux. Hálózatos tárgyakban van jobban, de olyan szakirányra meg kevesebben mennek.

2023. okt. 16. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/112 anonim ***** válasza:
62%

"Hurrá, a világ két legnagyobb "szoftver- és webfejlesztője" saját megoldást használt. Remélem azért te is érzed, hogy nem a legjobb példa."


A Google hasznal sajat megoldast, a CentOS es Fedora miota a Meta sajatja?

Ez 2 pelda volt a tobb ezer kozul arra, hogy nem a ceg meretetol fugg, hogy megveszik-e a supportot vagy nem, nyilvan nem fogok tobb oldalas listakat irni neked.

2023. okt. 16. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/112 anonim ***** válasza:
79%

#23:

"Mondjuk ez megint egy kiragadott példa. Nagyon sok multinál pl. office-oznia kell sok munkaerőnek, na ott kéne átképzés."


Ez nem kiragadott példa, de ha a munkáltató ragaszkodik az MS Officehoz az ugyanúgy mehet a virtualizált térben a szerveren, a munkaállomáson ettől még lehetne Linux.

2023. okt. 16. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/112 anonim ***** válasza:
72%

25

De minek, ha windowshoz van az office?

2023. okt. 16. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/112 anonim ***** válasza:
88%

#20


"jó lenne már a többi linuxosnak is beláttnia hogy nem is annyira rossz a windows."


Én nem szoktam fikázni a Windowst, tudom, hogy sok felhasználási esetre jobb, mint a Linux.

Ha már csak egyetlen Windowsra írt programot is kell használni, akkor már erősen kérdéses, hogy megéri-e a Linuxot erőltetni.


"Lefogadom bármelyikőtőkkel hogy ha pár napra visszatenném a windows-t akkor egy 4-5 nap után vissza is mennék windows-ra."


Volt a laptopomon Windows 11, másfél hétig, nem tovább. Úgy telepítettem vissza a Fedorát, mint annak a rendje, mert nekem semmi olyasmit nem tud nyújtani a Windows, amiért szívesen használnám, sőt! Az én felhasználási esetemre a Linux megfelelőbb.

És ezt nem értik meg sokan, hogy nincs univerzális operációs rendszer, hanem felhasználási esetek vannak, és azokra alkalmas vagy nem alkalmas operációs rendszerek.


Én általában csak akkor szoktam beleszólni az ilyen jellegű vitákba, amikor azt látom, hogy a Linuxot fikázzák olyan dolgok miatt, amik nem a Linux hibái, hanem egyszerűen a saját tudatlanságukból fakadnak.

2023. okt. 16. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/112 gentoojedi ***** válasza:
84%

#21


"Az a baj, hogy ti kiragadjátok az ilyen "extrém" példákat"


Jó, akkor hagyjuk a multit. Itthoni nagyobb vállalkozásokban, de állami szerveknél is található linuxos szerver -nem kliens! - hivatalos support nélkül legálisan ingyenesen használva. Nyilván ott meg van fizetve egy külső IT-s cég, aki ezeket karban tartja, de ők nem fizetnek a Red Hatnak.

2023. okt. 16. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/112 anonim ***** válasza:
55%

gentoojedi, te szándákosan rájátszol? Olvasd már el milyen kérdés alatt válaszolsz:


"Az asztali Linux operációs rendszer miért képtelen jelentős piaci részesedést elérni évtizedek óta?"


Hogy jönnek ide a Linux szerverek? A szervereknél a Linux és Unix market shareje összesen kb 70%, együtt messze vernek mindent de a kérdés nem ezekre vonatkozik.


[link]


De ez a kérdés nem az enterprise szektorra vonatkozik, hanem a desktopokra.


#26: nem igazán értelek :D

2023. okt. 16. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/112 anonim ***** válasza:
65%

29

Az office windowsra van, még ha felhőben használod, akkor is az asztali verzió (tudtommal) többet tud. Bár az lehet, hogy ez már nem igaz. TFH, hogy ugyanúgy működik linuxon, mint windowson, mert a böngészőben fut. A nagy cégek nem ma alapultak, tehát jogos a feltételezés, hogy windowszal kezdtek, mert mondjuk 15 éve a linux desktop sehol nem volt kb. Ma már jó alternatíva lenne, de minek váltsanak? Nem nyernek vele semmit, csak időt vesztenek a váltással.

Az RDP-s példában meg: nem tudom, hogy a SAP fut-e linuxon (mármint az adott szoftver támogatja-e a linuxot). Ha nem, akkor windows-ra kell RDP-zni, tekintve, hogy az RDP windowsos cucc, ezért logikus, hogy windowsról RDP-znek be (van Remmina linuxra, ami amúgy jól működik, de a support azért még se ugyanaz, mint amit a Microsoft tud nyújtani), ezért szintén logikus, hogy windowst használnak

2023. okt. 16. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!