Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Az asztali Linux operációs...

Az asztali Linux operációs rendszer miért képtelen jelentős piaci részesedést elérni évtizedek óta? Ennyivel jobb a Microsoft Windows 11 és a macOS 14 nála?

Figyelt kérdés

2023. okt. 15. 19:10
 61/112 gentoojedi ***** válasza:
79%

Nem a Windowst fikázom - sok linuxossal ellentétben - hanem a Microsoftot.

Azt aláírom, hogy semelyik linux disztribúció sem hibátlan, mint ahogy semelyik operációs rendszer sem. Sa a Mac, se a Windowst.


Cska azt kellene szem előtt tartani, hogy MSnek is és Applenek is van komoly bevétele, amiből még jó, hogy költenek annyit fejlesztésre, hogy használható legyen a rendszer különösebb gond nélkül.


Nem tartom tisztességesnek összehasonlítani semelyik random linux disztribúciót mint asztali operációs rendszer se Windowssal, se Linuxszal.


Linuxnál nem az az előny asztali rendszerként, hogy jobb, vagy rosszabb egy windowsnál, hanem a szabadság. Jól szemlélteti a Windows 10 legelső kiadásának (1507) alapértelmezett háttere, az a kék ablak, amin besüt a nap. Egy nyugdíjas ismerősöm mondta, olyan, mint egy börtönablak, amin besüt a nap. :)


Windowst használni (otthoni célra) rabszolgaság. Ki vagy téve a microsoft önkényesen kreált szarságainak. Úgymint telemetria, új(abb) eszköz vásárlás, a felhasználók többségének nemtetsző, sajátos dizájn és működésbeli újítások a windowsban stb.


A kedvencem az az álszentség, amit az MS képvisel, hogy eltökélt a károsanyag kibocsájtás csökkentésében... Ezért állítja át alapértelmezetten az alvó állapotot, meg a monitor ébrenlét idején kevesebbre...


A másik oldalon meg egy halom működő hardvert a temetőbe küld, mert nincs (megfelelő) driver az új windowshoz, a régi supportjátz meg vagy megszünteti, vagy nem teszi lehetővé a legális beszerzést. (Már Win 10-et hivatalosan nem lehet vásárolni, csak nem egészen legálisan.)

2023. nov. 2. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 62/112 anonim ***** válasza:
84%
Azt is megkérdezhetnénk, hogy egy átlag felhasználó, aki jellemzően Facebookozik, Netflixet meg Youtube-ot néz, esetleg e-mailezik, annak mi is az a többlet, amit a Windows adna? Ja, hogy semmi?
2023. nov. 2. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 63/112 anonim ***** válasza:
67%

61: "Ki vagy téve a microsoft önkényesen kreált szarságainak. Úgymint telemetria, új(abb) eszköz vásárlás, a felhasználók többségének nemtetsző, sajátos dizájn" - Mi az a telemetria, és miben zavarja Átlag Józsit a számítógépezésben? A Windows dizájnja miért zavar bárkit is? Úgysem azt nézegeted, hanem a programot, amit használsz. Nem tök mindegy, hogy a Windows hogy néz ki? Amúgy beraksz egy szép háttérképet, a színt testre szabod, és kész. Nem kell hozzá egyetem.


Kérlek, ne feledd: a Microsoft =/= Windows. Ha a céggel van bajod, az oké, de ettől a rendszer még nem lesz rossz. Még ha rosszabb is lenne, mit a Linux (de nem az!), legalább könnyebb használni, hiba esetén könnyen kaphatsz hozzá segítséget, hiszen Pistike a szomszédban is ért hozzá, illetve a játékok futnak rajta.


62: "átlag felhasználó mi is az a többlet, amit a Windows adna?" - Állj, itt a Linuxnak kell bizonyítania, hogy nem egy rakás szr. :D

2023. nov. 2. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 64/112 anonim ***** válasza:
83%

#52


"Felesleges váltani rá, Windowson minden könnyen és egyszerűen megoldható."


Kivéve, amikor nem.

Nekem pl. van egy Lenovo Thinkpadem. Linux alatt nem szokott gond lenni vele, még Windows 10 alatt sincs, Windows 11 alatt viszont a wifi adapter eldobálja a kapcsolatot.

Múlt hónapban vásároltam hozzá egy Lenovo Thinkpad bluetooth-os egeret ( [link] ).

Linux alatt teljesen jól működik, Windows alatt viszont, ha a gép elmegy alvó állapotba, utána már nem találja meg, újra kell indítani ahhoz, hogy ismét használni lehessen.

2023. nov. 2. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 65/112 anonim ***** válasza:
0%
64: Elszigetelt eset, ami nem érinti a felhasználók nagy részét.
2023. nov. 2. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 66/112 anonim ***** válasza:
40%

#36 "Az a baj a linuxal hogy nem képes felmutatni egy olyan rendszert mint a Windows."

Dehogy baj, pont ez a szerencse, hogy a Linux nem tudja ugyanazt felmutatni, mint a Windows. Nincs telepakolva telemetriával, nem kell a legújabb verzióhoz új hardvert venni, és még csak aktiválni sem kell. Milyen kár...


"Egyszerűen sok."

És milyen érdekes, miért nem szoktam soha a Linuxosok háborgását hallani, ha épp kijön valamelyik terjesztésből egy újabb verzió? Windows-felhasználóknál kötelező jelenség, hogy amikor megjelenik az új rendszer, fél évig mást sem hallani, mint hogy ez így szr, ez úgy szr, ezt mennyire elrontották, ez ocsmány, kérem vissza a régit, stb, stb. Mióta az eszemet tudom, ez van. Talán csak a Win95-98 volt az, ahol nem háborogtak a saját márkahű felhasználói is. Na, kérlek, a Linuxnál ez nagyrészt annak köszönhető, mert NEM csak egy fajta, diktatórikus módon összeállított rendszer van. Ha valami fejlesztés nem tetszik, akkor jogomban áll azt nem használni. Ha egyetlen Linux-terjesztés lenne, akkor ilyesmit nem tudnék megtenni. De szerencsére több fajta létezik, és mindegyik testreszabható, így pl. amikor az Ubuntu bevezette a Unity felületet, nem törtem ki kislányos hisztiben - mint sok munkatársam a Win8 láttán -, hanem egész egyszerűen a Gnome Classicot használtam, később pedig a Linux Mint Mate-t.

A boltos hasonlatod meg elég béna. Vagy neked vannak komoly mentális problémáid, ha nem sikerül 10 klotyópapír közül választanod.


Nem mellékesen: az, hogy a Linux előrefelé képes haladni, pont a sok disztrónak köszönhető. Ugyanis ez egyfajta technikai evolúciót hozott létre: ha egy változtatás jó, akkor elterjed, ha nem jó, akkor eltűnik.


"majd ha valami problémába utkozol akkor megmondják hogy nem is jó rendszert használsz mert erre mást kell"

Mondjuk akinek kihívás a vécépapír vásárlása, abból kinézem, hogy az internetes fórumokkal sem boldogul, szóval ennek fényében kell szemlélni a dolgokat. Szakmai fórumokban ugyanis nem szokták a felhasználót más disztróra átirányítani.


"semmivel nem volt még csak gyorsabb sem mint a Windows"

Ez meg egész egyszerűen hazugság. Innentől kezdve tök felesleges lenne veled vitázni, mert nincsenek észérveid.


"A telepítés is manapság a Windows 10 el is baromi egyszerű és gyors."

Kivéve, ha a Windowsnak belefutsz valamelyik hülyeségébe. Mondjuk amikor telepítés közben elkezdi hiányolni azt a pendrive-ot, amiről a telepítés addigi része zajlott, mondván: nincs hozzá driver. De oké, ezekkel csak egyszer kell szopni jobb esetben.


"Ilyen 1Tb-os SSD k világában már a telepítési mappa mérete sem igazán mérvadó."

Csakhogy a többségnek nincs TB-os háttértára. De ez egy másik kérdéskör. Ettől függetlenül nem gondolom hátránynak, ha egy szoftver nem terpeszkedik ötször akkorára, mint amekkora indokolt lenne.


"de én spec nem láttam át egyáltalan"

Ha neked az a fájlkezelő (melyik is??) átláthatatlan, akkor lehet, hogy nem a rendszerrel, hanem a felhasználó képességeivel van probléma.


"A telepítésnel a particiók létrehozása sem olyan egyszerű mint Windows-on."

Igen. Tök bonyi rákattintani, hogy az egész lemezt fel akarod-e használni, vagy a meglévő rendszer mellé akarod-e telepíteni.

Összetettebb partícionálási feladatokhoz meg minden rendszernél sebességbe kell tenni az agyat.


"A Windows csak annyi információt tesz aki a beállítás közben amennyi feltetlen szükséges."

Igen. Azt, hogy minden mennyire szuper, a "legkorszerűbb Windowst választottad", és "bízz csak mindent rájuk", ameddig ők

"mindenféle varázslatot csinálnak a háttérben". Aztán azért biztos, ami biztos, rákérdeznek, hogy melyik településen töcsköltek először szüleid kutyái egymással, és csak ezután enged belépni. Meg persze udvariasan megkérdezi, hogy felhasználhatja-e a kémtevékenysége során szerzett adatokat a reklámokhoz, vagy sablon reklámokat akarsz bámulni?


"olyan kifejezéseket használ aminek a felét nem is értem"

Egyre bizonyosabb, hogy az értelmi képességeiddel lesz probléma, és nem is a rendszerrel.


"Windows esetén akkor sincs ilyen ha nincsen fennt a rendes VGA driver hanem csak álltalános videokártyaként ismeri fel."

Várj, Windows esetén olyankor még a normális felbontást sem tudja beállítani, és csak pár éve haladták meg Microsofték azt a szintet, hogy ne 16 szín legyen, ha nem talál konkrét drivert. Linuxon ezzel szemben 99%-ban simán megy az alapértelmezett driverrel is minden.


"de nagyon jól tudom mások adott problémára való leírásait elolvasni és azt értelmezve és lépésről lépésre végrehajtva (ahol képek is vannak az a legjobb) elhárítani a problémát"

Igen. Ha minden szájbarágósan, konyhanyelven le van írva, és nincs benne semmi "ha", hanem csak követni kell, hogy mit mikor nyomj le. Igazi tech-zseni vagy!


#51 "Illetve csak akkor válhatna be, ha belemélyednél, de nyilván nem szándékozol, mint ahogy a legtöbb átlagos felhasználó."

Még csak nem is a belemélyedésre való hajlandóság hiánya a fő probléma.

Hadd meséljek egy nemrég történt esetet! Egyik munkatársunk igényelt notebookot, de mivel a munkájához nem feltétlenül szükséges (jó, oké, bevallottan csak Facebookozáshoz, meg Youtube-hoz kellett neki...), ezért csak azok közül adhattunk neki, ami másoknak nem kell. Azaz a hitvány lassú masinák közül. Megpróbáltam rá Windowst (10) telepíteni, a boot-idő 7 perc volt. Ezután a böngésző még további 5 percen át indult. A Win11 még gyászosabban muzsikált. Megkérdeztem, hogy mire kell neki? Facebook, GMail, meg Youtube, esetleg néha Netflix. Kétszer rákérdeztem, hogy biztos, hogy másra nem akarja használni? Nem, neki semmi más nem kell rá. Feltettem rá Linux Mintet, a boot-idő 7 percről 2-re csökkent, ez sem egy szuperszonikus sebesség, de azért sokkal vállalhatóbb (ennyit a szakavatott fórumtársnak azon észrevételéről, miszerint a Windows is olyan gyors, mint a Linux..), a betöltött rendszerben pedig már minden pikk-pakk indult. Elmondtam neki, hogy Linux van rajta, megmutattam, hogy hogyan tudja a böngészőt elindítani, meg hol kell leállítani a rendszert, elgyakoroltattam vele (nehogy az legyen hogy "én nem tudom, ezt hogy kell használni"), oké, működik, használd egészséggel.

Két hét múlva szól, hogy meg tudnám-e nézni a gépét, mert nagyon lassú lett? Hát oké, nézzük. Bár ekkor már gyanús volt a dolog. Hozza a gépét, bekapcsolom... Windows 11. Finoman megkérdezem, hogy erre mégis hogy varázsolódott rá a Windows 11? "Ja, hát a lányom telepítette fel, mert nem volt rajta Windows". Ismét kifaggattam, hogy volt-e valami ésszerű oka annak, hogy Windows 11-et tetetett rá? De nem, továbbra is csak Facebookot, Youtube-ot, GMailt, meg Netflixet használt rajta. Feltettem a kulcskérdést: volt valami probléma a géppel, ameddig Linux volt rajta? A válasz: "nem, csak hát nem volt rajta Windows". Ez a válasz szerintem jól rá is világított, hogy miért ragaszkodnak az emberek a Windowshoz azok is, akiknek tök mindegy, hogy milyen oprendszer lenne a gépükön. Mert azt tanulták, azt mondták neki, hogy "a vindóz az kell". És ennyi az "érv".

Egyébként rákérdeztem, hogy nem akar-e mégis Linuxot használni azon a gépen? A válasz: "nem, mert akkor nem lenne rajta Windows". És inkább szenved a közel 10 perces boot-idővel, gyakorlatilag negyed óra, mire a bekapcsolástól számítva a böngésző betöltődéséig eljut a rendszer, de így legalább van rajta Windows. Szó nincs arról, hogy itt bármiféle komoly tnaulmányokba kellett volna belevágnia, csak annyit kellett volna elfogadni, hogy nem Windowsnak hívják a gépén a rendszert.


"Mi az a telemetria, és miben zavarja Átlag Józsit a számítógépezésben?"

Na, ez a baj, hogy semmiben. Még. Az emberek 99%-a gondolkodás nélkül kiadja az adatait akármelyik adatgyűjtő tech-vállalatnak. Aztán csak a jóindulatukra van bízva, hogy mennyire élnek vele vissza. És nem, ez nem valami disztópikus sci-fi, hanem a valóság. A Cambridge Analytica neve mond valamit? Nem a 30. századról beszélünk, hanem 2013-ról. Ott tartunk, hogy már politikai céllal használják a kétes legalitással megszerzett adatokat. Nem lenne túl szép jövőkép, ha mondjuk a biztosítók az alapján kötnének veled szerződést, hogy miket gyűjtött össze rólad az oprendszered. És ez csak egyetlen példa, ahol gáz lehet az adatgyűjtésből. Igen, persze, most még nincs ilyesmi. De 20 éve egy Cambridge Analytica-szerű balhé is teljesen elképzelhetetlen volt. Pont ezért kellene tudatosabban figyelni az adatainkra.


"A Windows dizájnja miért zavar bárkit is? Úgysem azt nézegeted, hanem a programot, amit használsz. "

Hmm... olyan furcsa ezt az érvet (?) olvasni egy MS-fantól. 10-15 éve még pont az volt az egyik fő érvük, hogy a Windows mennyivel szebb, mint a Linux, és hát hogy a fenébe ne számítana a kinézet, amikor végig azt a felületet nézed, és hacsak nem valami full-screen alkalmazást használsz, folyamatosan látod az oprendszer felületét. Tök érdekes, hogy most, hogy a Windows kinézetileg olyan lett, amilyen, egyből az akkori érvek fordítottjával próbálják a rendszerüket védeni.


"Amúgy beraksz egy szép háttérképet, a színt testre szabod, és kész. Nem kell hozzá egyetem."

Igen, pont ez az, hogy Windowson ennyiben ki is merül a testreszabás. Ugyanaz az ocsmány felület, csak épp más színben.


"legalább könnyebb használni"

Nem könnyebb használni.


"hiba esetén könnyen kaphatsz hozzá segítséget"

Már ha tudod azonosítani a problémát, mert a "váratlan hiba történt" alapján rohadt nehéz kideríteni, hogy mi is okozta a problémát.

2023. nov. 2. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 67/112 anonim ***** válasza:
70%

"mondvacsinált okok miatt fikázzák a Windowst"


Számomra ilyen "mondvacsinált" okok pl:


Egy nyitva tartott fájlt képtelenség felülírni, mert azért. Ezt minden operációs rendszer (talán a DOS kivételével) megugrotta már vagy 20 éve, de a Windowsnak még mindig nem sikerült.

Emiatt minden rohadt frissítéshez újra kell indítani a gépet, és _nyilván_ egy frissítés alatt többször is újraindulhat. Ha dual bootos géped van, és nem a Windows az alapértelmezett, akkor ülj mellette, és nézd, ahogy pörgeti a kereket, ha nem akarsz arra kelni, hogy a lefekvés előtti "frissítés és leállítás" az Microsoft-nyelven azt jelenti, hogy "félúton bootoljunk be egy Linuxot".

Ja, és ha a frissítés közben valami történik, akkor reménykedj, hogy nem gebed bele a végtelenségig a frissítésbe, hogy aztán kézzel nyomhasd ki a szemét, és próbálhasd az egészet elölről. Mert persze ha valami baja van ilyenkor, azt nem írja ki, hát hiszen minek.

Ha valami cserélhető meghajtó használatban van, képtelenség kideríteni, hogy mi használja. Annyit ki bír nyögni a Windows, hogy valami használja, de hogy mi, azt megtartja magának. Találd ki, vagy szedd ki a pendriveot / cserélhető vinyót a gépből, és ha a fájlrendszer tönkremegy, akkor nyilván minek szedted ki leválasztás nélkül.

Tényleg minden szirszart egyesével kell összevadászni a netről hozzá, mert felhajít ugyan 20 gigát, de abban egy normális szövegszerkesztő sincs. Szeretnél használható fájlkezelőt? Menj, tölts le egyet, next-next-finish. Zenét hallgatnál? Videót néznél? Meg szeretnél nyitni egy szövegfájlt, ami 20k-nál nagyobb? Keress programot, next-next-finish.

Ami hardvert nem ismert fel, bármi miatt, arról az életben nem deríted ki, hogy az mi lehet. Kukázd ki az eszközkezelőből a hardware ID-t, aztán keress rá neten, mert valamiért ez sem fért bele a 20 gigányi kacatba, amit feltesz.

2023. nov. 2. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 68/112 anonim ***** válasza:
34%

66: "Ha neked az a fájlkezelő (melyik is??) átláthatatlan" - Erre nem is gondoltam, de amíg a Linux egy fizikailag is létező (!!!) meghajtót nem meghajtóként, hanem sima könyvtárként kezel, addig nem hiszem, hogy komolyan vehető rendszerről kellene beszélni. Ráadásul amikor én teszteltem, még Képernyőkímélő sem volt benne (Ubuntu, mielőtt valamelyik egybites belekötne), pedig ez elég alap dolog lenne. Ezenkívül a videókártyámat is csak valami szabványos VGA-nak ismerte fel, pedig bika kártyám volt. Igen, és a Linux komolyabb hiányosságairól még szó sem esett.


"Hmm... olyan furcsa ezt az érvet (?) olvasni egy MS-fantól." - Már bocs, de nem vagyok MS-fan, a Windowst védem, nem a céget, kellene tudni a különbséget. Amúgy a Windows 7 volt szerintem a legszebb eddigi Windows az Aero-felületével. Az pedig igaz, hogy nem a rendszert nézegeted, hanem azt, amivel dolgozol-játszol. Bár elhiszem, hogy Linuxon valóban fontos a kinézet hiszen az a tevékenységek csúcsa, hogy a menükben kattintgatsz, másra úgysem való.


Csupa olyan tulajdonságot hoztok fel a Linux mellett, ami az átlagfelhasználókat (értsd nem bütyköli a rendszert naphosszat) nem érinti, főleg nem is érdekli. A Windows az összes hibája ellenére még mindig köröket ver a Linuxra, ezt kár tagadni.

2023. nov. 2. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 69/112 anonim ***** válasza:
100%

68

Az a baj veled, hogy ugyanazok a hülyeségeket mondod folyamatosan, csak hogy mondhass valamit és csak azért is szar legyen a linux. Nem bírod elfogadni, hogy más szerint nem az. Szimpla troll vagy.

2023. nov. 2. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 70/112 anonim ***** válasza:
100%

#68


"Erre nem is gondoltam, de amíg a Linux egy fizikailag is létező (!!!) meghajtót nem meghajtóként, hanem sima könyvtárként kezel, addig nem hiszem, hogy komolyan vehető rendszerről kellene beszélni."


Hát ez aztán az érv :D

Ez egy sok évtizedes örökség, ami egyébként egyáltalán nem baj, olyannyira nem, hogy az NT alapú Windows-ok is pontosan ezt csinálják.

Egyébként az átlagfelhasználó ebből semmit sem érzékel, mert ha megnézi a fájlkezelőt, ott meghajtóként fogja látni a meghajtót, mondjuk így: [link]

Vagy például így: [link]


És mint ahogy írtam, a Windows is ezt csinálja, lásd itt: [link]

Ez az NT Object Manager-féle útvonaljelölés, belsőleg a Windows nagyon sok mindenhez (memória menedzser, I/O manager, folyamatkezelő, stb.) használja, a legtöbb erőforrást így címezi meg. Ez gyakorlatilag a UNIX-féle "minden fájl" elv átemelése.

Az, hogy te a meghajtóként betűjelekként látod, egyrészt csak egy felszíni kozmetikázás azért, hogy felhasználóbarátabb legyen, másrészt a régi programokkal való kompatibilitás miatt van.

2023. nov. 2. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!