Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Miért védik sokan foggal...

Miért védik sokan foggal körömmel a Windows op. Rendszert?

Figyelt kérdés
Én nem értem. Jó persze oké a nagy gamereknek szükségük van rá, mert mivel tudnák kihajtani azt a méregdrága proci winyó kombót, ha nem tudnak rajta BF 4-ezni, de azt nem tudom megérteni, hogy miért gyűlölködnek annyira, ha témába hozom a Linux-ot?

2016. jan. 14. 11:19
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
 21/115 anonim ***** válasza:
69%

"csak ha megemlítem, akkor fikázzák le"

Lehet azért, mert nem ismerik, és "rosszat hallottak róla".

Múltkor egyik ismerősöm csodálkozott, amikor a Linux alatt készített képernyőképet átküldtem neki: "jé, hát ezen van grafikus felület?" Valamikor, az ezredforduló környékén látott egy karakteres módban futó Linuxot egy szervergépen, és arra asszociált, hogy akkor ez "olyan, mint a DOS". Ebből kifolyólag soha meg sem akarta ismerni, egész egyszerűen a hiányos ismeretei és az előítéletei miatt. Ezért fikázzák sokan, mert nagyon téves kép él bennük ezen rendszerről.


"Szerintem nagy jövő áll előtte, és a windows pénzes hierarchia piramisa majd összedől, és egyre több felhasználó fogja felkeresni a Linut."

Nehéz megmondani, hogy mi és hogyan fog történni. A Microsoft láthatóan nem találja önmagát. Mobil platformon tarol az Android, mellette a Windows szinte labdába sem rúg, pedig feltett szándékuk, hogy ezt a platformot is ők uralják. Emellett desktop fronton is sorra rúgják az öngólokat. A Vista kudarcáról lehetne hosszasan filózni, a Win7 rendben van, de mivel sok újat az XP-hez képest nem tudott mutatni, ezért elég vontatottan terjedt el. Aztán jött a Win8, olyan "forradalmi újításokkal", amikkel sokak nemtetszését sikeresen kivívta. Aztán most itt van a 10. Ami szintén nem osztatlan siker, bár némileg igyekezett javítani a Win8-as öngól után. De ezt meg "pre-beta" állapotban dobták piacra, egy csomó baj van vele, és igazából csak azért terjed, mert a MS már gusztustalan módon erőlteti. Egy biztos: egyre többen kiábrándulnak a Windowsból. Sokan vannak, akik azt mondják: nekik egy tablet is elég, nem kell nekik PC. A MS meg szenved, erőlteti az új rendszerét, közben mobil-fronton sem áll jól, meg a böngészőpiacon is nyűglődik. Azért azt nem mondanám, hogy ez a totális összeomlásuk jele, de mindenképpen jelzés értékű, hogy már nem annyira töretlen a hatalmuk, mint egykor.


"És nem lehet, hogy a microsoft elég mélyen benne van abban, hogy mindenki őket támogassa?"

Egy kérdés: szerinted miért köt a MS állami szintű szerződéseket? Azért, hogy az oktatásban az ő termékeiket tanítsák. Ezzel pedig eléri azt, amit az első hozzászólásomban már kifejtettem: ezt szokják meg az emberek, így ezt is akarják majd használni.


#16:

"Játékok terén ugyan valóban csekélyebb lehetőségek vannak , de ez nem a disztrók sara , hanem a fejlesztőké"

Ez teljes mértékben igaz. Viszont a végeredmény szempontjából lényegtelen, hogy kinek a sara. A felhasználót az érdekli, hogy működjön a rendszere, és használhassa a szoftvereit. Ha nem tudja használni, az nem fogja érdekelni, hogy kinek a hibája.


"Játékra egyébként is inkább a konzolok valók."

Ezzel nem értek egyet. Igen, a konzolok arra vannak kiélezve, így egy kőkemény gamer számára általában jobb választás egy konzol, de azért nem a 80-as éveket írjuk, amikor még a konzolok köröket vertek a számítógépekre játékok terén.


"mert a terminál szokatlan neki , hiába sokkal gyorsabb és hatékonyabb"

Ha egy rendszernek az a célja, hogy a hétköznapi felhasználók körében is elterjedjen, akkor maximálisan felhasználóbarátnak kell lennie.

Való igaz, hogy a terminál tök hatékony dolog. Csak nem egy laikusnak. Nem egy tizenévesnek. Nem egy középkorú titkárnőnek. Ők egyből rávágnák, hogy "milyen rendszer az, ami még normális kezelőfelülettel sem rendelkezik?"


"Pedig igazán ecsetelhetnéd , mert kíváncsi lennék rá , honnan szedted ezt."

Tapasztalatból. Amikor a saját szememmel láttam, hogy a központilag kiküldött Excel-táblában a titkárnőnk nem találta a legördülő listákat. Excelben tökéletesen megjelentek, OpenOffice-ban nem. Vagy az, hogy az Impressben gyönyörűen összeállított prezentáció PowerPointban néha szétcsúszik.

Az OpenOffice meg olyannyira nem létezik évek óta, hogy az Apache OpenOffice legutóbbi stabil, 4.1.2-es kiadása 2 és fél hónapja jött ki.


"én naponta nyitok meg doc , ppt fájlokat és rejtélyes módon nincs kompatibilitási hiba"

Tudom, biztos a mumus műve, hogy nálunk mégis jelentkezik, és biztos, ami biztos, azért megnéztem OpenOffice meg LibreOffice alatt is, és az ominózus legördülő lista egyiknél sem jelent meg. Apróság, persze, de pont elég ahhoz, hogy a munkában zavarja a személyt.

"Fordítva ez már valóban nem teljesen igaz"

Erről beszélek. Oké, hogy én, ha a haveromnak küldök egy dokumentumot, a fenét sem érdekli, ha esetleg nem jól jelenik meg nála. Ez hivatalos szinten megengedhetetlen.

"az nem a libre hibája"

Persze, hogy nem. De ettől még a helyzet nem javul.

Egyébként ha kapsz egy .mdb fájlt, azt hogy nyitod meg LibreOffice alatt?

2016. jan. 14. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/115 A kérdező kommentje:
Utolsó válaszoló teli találat. És egyetértek és persze köszönöm, hogy ennyi időt szántál a válaszodra. Igen tudom, hogy a Ms az állambácsival közös biznisze az, hogy mindenki az ő op.rendszerüket használja. Még nem régen volt ez az ingyenes msofice diákok részére. Az ún. jogtiszta szoftwer használata. Ami mind szép ás jó volt, mert végre hozzá lehetett jutni. Nem kellett tört progit futtatni. Az már egy más kérdés, hogy ezt az adófizetők pénzéből lett megoldva. (akkor talán még sem volt ingyen) Véleményem szerint, ha nagyobb teret kapna a Linux, akkor igazi! verseny alakulhatna ki, ls nem fedné le a piacot sem az Ms sem pedig Mac akár tabletek, vagy netalántán a pc-k terén. Igen, ez lehet elég paradox: a sok marketing nem biztos, hogy a szabad piacot helyezi előtérbe. Szerintem mindenki használjon olyan programot amilyet szeretne akár ingyen akár pénzért, de ez nem indok arra, hogy nagyobb szervezetek azon munkálkodjanak, hogy véglegesen kitöröljék az emberek fejéből Mint másik lehetséges alternatíva lehetőségét. Én most jelenleg maradok a Linu-nál nekem nagyon tetszik. Még ki fogok próbálni pár disztribúciót a miheztartás végett, bár nem hiszem, hogy visszatérnék a Win-hez. Nem azért met utálom, hanem azért mert törtben nem szeretném alkalmazni és illetve ha már van is pénzem rá,hogy megvásároljak egy eredeti licencet, akkor sem fogok, mert fele annyit nem ér mint ahogy azt az ember elvárná. És erre mondtam azt, hogy a Linux még nagy jövő előtt áll. (Szerintem) De még nagyon gyerekcipőben jár ez a dolog.
2016. jan. 14. 14:32
 23/115 anonim ***** válasza:
100%

Még csak annyit: senki félre ne értsen, szeretem a Linuxot, örülnék neki, ha nem csak egy szakértő rétegnek lenne az oprendszere, egyszerűen csak próbáltam objektíven szemlélni a jelenlegi helyzetet.

Azért nem egyszerű egy monopólium által ellenőrzött piacra betörni, mert a fejlesztők döntő többsége az épp uralkodó rendszerre fejleszt. A profitorientált vállalatok mindaddig nem fognak egy bizonyos platformra fejleszteni, míg az meg nem éri nekik anyagilag. Ördögi kör. Megtehetné a Rockstar Games, hogy Linuxra is kiadja a GTA 5-öt, de mivel a potenciális gamerek mindegyike vagy Windowst használ, vagy konzolozik, így többe kerülne a fejlesztés (pontosabban a portolás), mint amennyi bevételük származna belőle.

Az open-source fejlesztők meg ugyebár honnan tesznek szert bevételre? Ritkább esetben mögéjük áll egy cég, és az pénzeli őket, de sokkal gyakoribb, hogy a munkájukért az elismerésen kívül pusztán némi adománypénzt kapnak. A fejlesztő meg annak fog fejleszteni, akitől a több pénzt kapja.

Az oktatás terén meg aggasztó a MS egyeduralma. Ugyan egyik éven volt némi megingás, amikor az állam nem akarta a licencdíjakat kifizetni a MS-nak, és úgy tűnt, sok iskolában open-source alapokra helyezik az informatikaoktatást, de aztán végül a kormány beadta a derekát.

De ha egy tanár úgy döntene, hogy ő márpedig Linuxot akar tanítani, valószínűleg nem teheti meg, mivel a helyi tantervben nem az szerepel. A helyi tantervről pedig nem pusztán a szaktanár dönt.

2016. jan. 14. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/115 anonim ***** válasza:
86%

" a windows pénzes hierarchia piramisa majd összedől"


A mikorszopsz jól megérdemelt pusztulása még sok időbe beletelhet , szerintem akkor következne be legelőbb , ha pc-n is a droid terjedne el - egyébként már van ilyen kezdeményezés remix os néven - de valószínűleg egy másik profitorientált vállalat nyerné el az irányítást pl a google.


" Viszont a végeredmény szempontjából lényegtelen, hogy kinek a sara. A felhasználót az érdekli, hogy működjön a rendszere, és használhassa a szoftvereit. Ha nem tudja használni, az nem fogja érdekelni, hogy kinek a hibája. "


Ez is igaz. Minden os használata kompromisszumokkal jár , de mivel feltalálták a virtualboxot és a dualbootot már ez sem igazán akadály.


" Ha egy rendszernek az a célja, hogy a hétköznapi felhasználók körében is elterjedjen, akkor maximálisan felhasználóbarátnak kell lennie.

Való igaz, hogy a terminál tök hatékony dolog. Csak nem egy laikusnak. Nem egy tizenévesnek. Nem egy középkorú titkárnőnek. Ők egyből rávágnák, hogy "milyen rendszer az, ami még normális kezelőfelülettel sem rendelkezik?"


Relatív , hogy mi mennyire nevezhető felhasználóbarátnak , számomra az számít annak ami gyors , hatékony , egyszerű. A terminál ilyen , az ellenérzéseket a beidegződések okozzák , 'mert nekem nem ezt tanították az iskolában ,hanem hogy a parasztablak egyenlő a számítógéppel és a kék e betű a zinternettel'. Sajnos amúgy igazad van. Akit egyszer rászoktattak valaminek a használatára és átlagbéláról van szó , az nagyon nehezen fog megtanulni mást és ha ő "hülye hozzá" meg szokatlan lehetséges , hogy gagyinak tartja. Valójában mindez csak látszat.

Mondom ezeket úgy , hogy nem vagyok még olyan messze a tízes éveimtől , nyár végén töltöttem csak be a 20-at. Mégis lazán használom a Debiant , amit csak lehet terminálból kezelek , és kijelenthetem viszonylag egyszerű dolgok ezek , stabil a rendszerem , minden nekem szükséges feladatot elvégez , vírusokat csak hírből ismerem.


" Tudom, biztos a mumus műve, hogy nálunk mégis jelentkezik, és biztos, ami biztos, azért megnéztem OpenOffice meg LibreOffice alatt is, és az ominózus legördülő lista egyiknél sem jelent meg. Apróság, persze, de pont elég ahhoz, hogy a munkában zavarja a személyt.

"Fordítva ez már valóban nem teljesen igaz"

Erről beszélek. Oké, hogy én, ha a haveromnak küldök egy dokumentumot, a fenét sem érdekli, ha esetleg nem jól jelenik meg nála. Ez hivatalos szinten megengedhetetlen.

"az nem a libre hibája"

Persze, hogy nem. De ettől még a helyzet nem javul. "


Nem használok táblázatkezelőt (calc) , csak az impresst és a writert szoktam futtatni , előbbit csak megtekintésekre utóbbit szerkesztéshez is. Való igaz az impress néha 'csúszik' , de amire nekem kell arra bőven jó. Szerkesztéshez mint már említettem ott a google drive , azzal nincs kompatibilitási hiba , tehát tökéletes doc , ppt stb fájlokat lehet készíteni linux alatt. Ha a google drive se elég , ott a m$ office online verziója , csak egy reg kell hozzá.

Innentől kezdve szerintem már nincs semmilyen office probléma, főleg ha összedolgozok a google driveal és a libre-vel.


" Ms az állambácsival közös biznisze az, hogy mindenki az ő op.rendszerüket használja."


Sajnos ugyanezzel lehetne vádolni az összes többi cápacéget is (nem csak a tech és szoftvercégeket) ugyanazt csinálják amit a m$.


" ez az ingyenes msofice diákok részére."


Meg "ingyenes" volt a winfos is ,ha már megvették valamelyik előző verziót , mekkora önzetlen cselekedet:D irony lvl 100


" Nem kellett tört progit futtatni."


Bár én semmilyen kommerciális terméket nem használok csak szabadszoftvert , de én személy szerint nem ítélem el a torrentezést. Ezek a cégek egy lyukast garast sem érdemelnek , a szerencsétlen magyar aki alig jön ki a szánalmas fizetéséből , feleslegesen költene ilyen szarokra annyi lóvét. Igaz könnyebben vírustenyészet válik a gépéből a tört cucctól , de emiatt nem éri meg az eredeti. Számára az operációs rendszer legfeljebb a jéghegy csúcsa. Ez a kapitalizmus ,egy szűk réteg meggazdagszik a többi meg kisemmiződik.


" Az oktatás terén meg aggasztó a MS egyeduralma. Ugyan egyik éven volt némi megingás, amikor az állam nem akarta a licencdíjakat kifizetni a MS-nak, és úgy tűnt, sok iskolában open-source alapokra helyezik az informatikaoktatást, de aztán végül a kormány beadta a derekát.

De ha egy tanár úgy döntene, hogy ő márpedig Linuxot akar tanítani, valószínűleg nem teheti meg, mivel a helyi tantervben nem az szerepel. A helyi tantervről pedig nem pusztán a szaktanár dönt."


A tanár azt taníthatja amit az állam előír neki , a kormányzatot meg a cápacégek megveszik kilóra.

2016. jan. 14. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/115 anonim ***** válasza:
71%

Azért védik a windowst,mert azt el lehet lopni,ahogy a magyar emberek többsége csinálja.

Egy egyszerű mondat egy ismerősömtől : A Windows is ingyen van,csak le kell tölteni torrentről...

2016. jan. 14. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/115 anonim ***** válasza:
100%

Félreértés ne essék, sajét célokra én is az Open/Libre Office-t preferálom, és ilyen célra bőven megfelelő a kompatibilitás jelenlegi állapota. Ami pedig azt illeti, stabilabb és bugmentesebb, mint a MS Office. De munkahelyi környezetben a már említett problémák miatt háromszor is meg kell gondolni, hogy tényleg jó ötlet-e ezt használni.


A kalózkodásról meg annyit: vajon véletlen, hogy a MS nem volt képes normális, nehezen megkerülhető védelmet megvalósítani?

Dehogy véletlen! Ha a Windows kalózbiztos lett volna, akkor ma nagyságrendekkel több Linux-felhasználó lenne. Jól jött nekik, hogy boldog-boldogtalan másolta a Windowst, hiszen ezzel is hozzájárult az elterjedéséhez. Ha lehetetlen lett volna lemásolni, a kalózkodók döntő többsége akkor sem fizetett volna érte, inkább feltett volna egy Linuxot. Szerintem nem kell ecsetelnem, hogy az mennyire rossz lett volna a MS-nak. :-)

2016. jan. 15. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/115 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen nektek, hogy kifejtettétek nekem a véleményeteket. Egyetértek. Ment a zöld kéz :)
2016. jan. 15. 16:25
 28/115 anonim ***** válasza:
9%

"Véleményem szerint, ha nagyobb teret kapna a Linux, akkor igazi! verseny alakulhatna ki"


Most is igazi verseny van. A linux ráadásul bír azzal az előnnyel, hogy ingyenes. Ennek ellenére a felhasználók nagyobb része tojik rá és jól is teszi. A linux használata nehézkesebb, a felülete nem egységes, a játékok nem véletlenül nem linuxra íródnak és még sorolhatnám.


Az MS és az államok szerződése nem arra szolgál, hogy a jónép pénzén gazdagodjon a redmondi óriás, hanem arra, hogy adott államnak nem kelljen x darabot megvásárolnia full áron. Ehelyett fizet egy átalányt és ha x helyre kell a rendszer akkor x helyen, ha x plusz y helyen, akkor meg annyi helyen használhassa.

Lehetne linux alapú is a közigazgatás, de amíg ezen a fronton a linux hátrányban van, addig az MS fog licencet eladni.

A linux egyébként nem azért nem terjed, mert olyn rossz volna, hanem azért, mert nincs mögötte egységes szervezet, mely meghatározná a fejlesztés irányát, ráadásul a Gnu-linux operációs rendszer licence sem egységes. A licencjog gyakorlatilag annyi ember kezében van, ahány a fejlesztésben részt vesz, vagy vett korábban.


A Linuxnak még egy nagy problémája, hogy alapvetően hálózati, többfelhasználós operációs rendszer. Az emberek többsége viszont egyfelhasználós gépen dolgozik. Ezért egyfelhasználós opre is kell nekik. Ahol a Linux unix-szerűsége (hálózat, multiuser, védelem) előny (szerver), ott, abban a szegmensben több a Linux is.

2016. jan. 16. 04:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/115 Tom Benko ***** válasza:
100%
@Round Robin: Azért ez nem teljesen igazságos verseny, azt be kell látni.
2016. jan. 17. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/115 A kérdező kommentje:

Utolsó előtti

Ebben azért teljesen nem értek egyet ugyanis a Linux rendszerek elsősorban nem csak szerverekre lett kifejlesztve, hanem kifejezetten felhasználói szintre is.nem kell ahhoz fhu de nagy usernek lenned, hogy kezeljél mondjuk egy Linux op.rendszert. Csak az a baj, hogy mindenki a windowshoz van hozzászokva és az ember a megszokottól, a kényelmestől nem akar nagyon elszakadni. Én sem akartam... Én hosszú éveken keresztül Xp-t asználtam. Mindegy milyen hibái is voltak nekem mint "átlag felhasználó" teljesen bejött. Aztán jött a Win.7 ami szerintem a windows legjobb dobása volt (attól függetlenül, hogy az xp um. felturbózott változata lett) Aztén jött a win 8.1...2 hónapig használtam aztán fogtam és leformáztam az egész merevlemezem és váltottam Linuxra. Én nem mondom azt, hogy a W. 8 az shit volt. Egyik sem volt az! Számomra még mindig kellemes emlékeket idéz elő egy windows 98 és a 2000. (Gyerekkor) És igen, a versen nem igazságos. Még ha a Linu nem lenne ingyenes ( BÁr bizonyos disztrok fizetősek) Akkor sem lehetne igazságos piaci versenyről beszélni, ha a rendszeremet:

-Bármilyen vírus, vagy kémprogram ki tudja fingatni

-Ha bármilyen tűzfalat, vagy vírusvédelmi szoftert Drága pénzért tudom csak megszerezni

-Illetve egy egyszerű sz@r szövegszerkesztő programot, mint az Ms office nem tudom könnyen és ingyen (ha már egy majdnem félhavi fizetésem oda van az a rendszerre). használni.

- És nem nyújt annyival több "szolgáltatást" mint a Linux tud nyújtani.

2016. jan. 18. 19:16
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!