Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az univerzum tágulásával...

Palacsinta grr kérdése:

Az univerzum tágulásával kapcsolatos feltevés valóban téves lenne?

Figyelt kérdés

Szóval.: A tudósok magyarázata, hogy az ős"robbanást követően az univerzum tágulási sebessége a fénysebességtől is nagyobb volt. Ez így oké is lenne, mindaddig míg hozzá nem fűzik, hogy egyre gyorsabban tágul. Hozzá tenném, hogy a köztudatban a fénytől szilárdabb anyag a fénysebességtől gyorsabban nem haladhat(állítólag, még nem próbáltam).


•A felvetés az anyagról, ami a fény sebességétől gyorsabban nem haladhat hamis lenne?


•Esetleg az az állítás ami a tágulás sebességét illeti?


•Mi lenne a helyzet a "sötét energiával"? Valószínűnek tartom, hogy ez sem annyira létező dolog, mivel egy bizonyos szonda a gravitáció segítségével növeli a sebességét, megfelelő pályára allítva, be kerül egy adott bolygó pályályára, majd kikerül onnan ezzel növelve a sebességét. Eszerint feltehető hogy az univerzumban a galaxysok tökéletes harmóniában vannak, így növelve a sebességét a tágulásnak és az eddig hitt sötét energia nem is létezik.



2015. ápr. 16. 10:59
1 2 3 4 5 6
 11/55 Wadmalac ***** válasza:
100%

"-Talán beszivárog "valahonnan", nem tudom."

Ez a mondat erősen hajaz az én, még hipotézisnek sem nevezhető sejtésemre, hogy a sötét anyagnak nevezett tömeg 3 térdimenziónkon kívülről származik, magasabb térdimenziókhoz kötődő fizikai törvények kötelező eredménye.

2015. ápr. 17. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/55 Wadmalac ***** válasza:

Eddig még nem keresgéltem, hogy agyalt-e más is a plusz dimenziók és sötét anyag összefüggésén, most rákeresgéltem, örömmel látom, hogy nálam sokkal okosabb és sokkal kevésbé laikus emberek is foglalkoznak az ötlettel.

[link]


Végülis nem feltétlenül a WIPM vagy az axion az igazság.

2015. ápr. 17. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/55 anonim ***** válasza:
100%

"Ha valóban tágul az objektumok közt a tér ( nem vitatom) akkor a Nap és Föld közt vagy a Mars és a Föld között is ha kissebb mértékben is, de változást kell tapasztalni. Miért nem tapasztalunk? Nem Hallottam olyan infót, hogy távolodik a Föld a Marstól, vagy a Naptól."


Egyrészt azért, mert az a tágulás elenyésző mértékű. A tágulás sebességét megadó Hubble-állandó jelenleg ismert értéke kb. 72 km/s/Mpc, vagyis 1 megaparszekenként 72 km/s-mal gyorsabban távolodnak tőlünk a dolgok. Ebből kiindulva, ha egy 1 Mpc távolságban a tágulás sebessége 72 km/s, akkor vajon mennyi lehet 1 csillagászati egység (CSE) távolságban? 1 Mpc kb. 3*10^16 méter, 1 CSE pedig 1,5*10^10 méter (150 millió km). A kettő aránya 5*10^-7, vagyis 1 CSE távolságban a tágulás sebessége kb. ennyied része a 72 km/s-nak, ami 36 mm/s. Ennyit tágul másodpercenként a tér 150 millió km-en. 1000 másodperc alatt ez 36 méter, 1000000 másodperc alatt 36 km, de még ez is sokkal kisebb, mint a Föld átmérője, noha ennyi idő kb. 11 és fél nappal egyenlő.


Ezt azért nem vesszük észre, mert mi egy gravitációsan kötött rendszer részei vagyunk, amelyben a Föld 30 km/s-os sebességgel kering a Nap körül, és ilyen dinamikájú mozgásba a tér tágulása nem tud beleszólni. Merőben más viszont a helyzet a galaxishalmazok esetén, amelyek tagjai között már sokkal nagyobb a távolság és a relatív mozgásuk is kicsi.


"Mért nincs más magyarázat a tágulásra? Miért épp az univerzumon belül kell, hogy hasson valami a táguláshoz?"


Nem kell. De tudunk jobbat? Kinek van pontos elképzelése arról, hogy egyáltalán van-e értelme arról beszélni, hogy van-e olyan, hogy "az Univerzumon kívül", és ha igen, akkor mi van ott?


"Bocs hogy igy akadékoskodok, de nehezemre telik lenyelni mind a sötétanyagot, mind a sötét energiát. Nekem úgy hangzanak, mintha ideiglenes magyarázat lenne valamire amit nem ismerünk."


Ez így van. A gravitációs hatásukat tudjuk kimérni, vagyis létezniük kell, és mivel nem látjuk, hát sötétek. Az "anyag" és "energia" elnevezés meg csak azért használatos, mert az anyagnak van gravitációja, míg az energia formálisan lehet negatív is, és okozhat taszító hatást.


"És nem kaptam választ arra a kérdésre, hogy hogy lehet az, hogy az univerzumban egyik pillanatban Ennyi sötét energia van, egy pillanat múlva már több?"


Nyugodt lehetsz afelől, hogy erre a kérdésre eddig még senki más sem kapott választ. Ha lesz is, azt sem ezen a fórumon fogják megadni, az több, mint valószínű.


"A millió fényévre lévő galaxisok sebességeit pontosabban mérjük, mint a rendőr a gyorshajtást. :) "


Ez természetesen költői túlzás. Mellesleg a millió fényév kozmikus értelemben a szomszédságot jelenti. Ilyen távolságokon még közeledés is tapasztalható, lásd Androméda galaxis hozzánk képest, amely galaxis szintén a mi halmazunkba tartozik. Viszont a valóban távoli objektumok távolodnak tőlünk, és ezek távolság- és sebességmérése már közel sem olyan pontos, mint a traffipax. Illetve megint kiemelném azt, hogy itt nem a távolság és sebesség méréséről hanem definíciójáról van szó. Mert eddig még senki nem fektetett méterrudakat egymás után, hogy megnézze, milyen messze vannak ezek az objektumok, holott a távolság hétköznapi alapdefiníciója ez.

2015. ápr. 17. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/55 Wadmalac ***** válasza:
100%

/"A millió fényévre lévő galaxisok sebességeit pontosabban mérjük, mint a rendőr a gyorshajtást. :) "


Ez természetesen költői túlzás./



Valóban az. :D

Csak arra próbáltam vele célozni, hogy annál nagyságrendekkel pontosabb méréseket takar, mint ami nyitva hagyná akkora fatális hiba lehetőségét, amitől kukába vágható az egész elmélet. :)

2015. ápr. 17. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/55 anonim ***** válasza:
Ja, persze, ez igaz. Tévedésről szó sincs. Tágulunk, vagyis a népsűrűség egyre csökken, de egyelőre nem tudjuk, mitől. :D
2015. ápr. 17. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/55 anonim ***** válasza:
Pontosabban a gyorsulva tágulás igazi okát nem tudjuk. :)
2015. ápr. 17. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/55 anonim ***** válasza:
0%

" tudunk jobbat?"


Ha az univerzumon kívül kutatunk a tágulás miértje miatt, mondok egy alternatívát. Nevezzük el valami misztikus névvel, mondjuk "sötét mező".ez a mező a tér minden pontjától 100.000.000.000.000 fényévre van.(jóformán körbe öleli a mi univerzumunkat) és a sötét mező minden egyes pontja a térnek azon pontját vonzza,amely a hozzá legközelebb esik. A sötétmező, és az univerzum között nincs tér, nincs idő, se fizika se matematika. A külső megfigyelő szempontjából nem telik el idő, míg a - nevezzük sötét ürességnek- sötét ürességet kitölti az univerzum, viszont nekünk több százmilliárd évnek tűnik.

A sötét üresség nem fizikai tulajdonságai miatt lehetővé válik, hogy a vonzás fénysebességnél is gyorsabban tágítsa a teret.


Nem azt mondom, hogy ez igy helyes, igy van, csak ne legyünk már biztosak egy olyan dolog létezésében, ami azért van, hogy egyenleteket tudjunk vele alátámasztani, mert más egyenletekbe nem biztos, hogy bele fog férni. Sokszor hallom, hogy a sötétenergia miatt nem lehet valami. És hogy ez egy ki...szott nagy ösztömegű valami, az kell hogy legyen...meg a tágulást is az okozza, tuti van. Hülye vagy ha azt hiszed, hogy nincs.

2015. ápr. 17. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/55 anonim ***** válasza:
100%

A 17-es válasz nyilvánvalóan csak vicc akart lenni. Tudományos szempontból megfoghatatlan, a mesekönyvek lapjaira való. Ráadásul még ezen a meseszinten is ellentmondásos, mert egyrészt azt állítja, hogy "ez a mező a tér minden pontjától 100.000.000.000.000 fényévre van", másrészt meg azt, hogy "a sötétmező, és az univerzum között nincs tér, nincs idő, se fizika se matematika".


Most akkor mi van hol és milyen távol és mitől? :) Már feltéve, ha létezik a matematika. :D

2015. ápr. 19. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/55 anonim ***** válasza:

:D nem új hipotézist akartam elterjeszteni, csak nem tudom elfogadni, hogy a sötétenergia, és sötétanyag létezésével kapcsolatban ilyen biztosan tudnak állást foglalni, mert bizonyíték nincs rá, kimutatni nem tudják, nem hat kölcsön semmivel...( tudom hogy antigravitációs erővel rendelkezik a sötétenergia, gravitációssal a sötét anyag. De nekem ez úgy hangzik, hogy nem tudjuk mi az, nem tudjuk kimutatni, de hidd el, ott van

..mint amikor kölcsön kér valaki, és tudod, hogy nem adja vissza, de azt mondja. Egyébként már nem tudom hogy neveztem el és mit, de a tér és, azt hiszem a sotetmező között azert nincs semmi, mert ügye az már kívül esik az univerzumunkon. Nem akartam multiverzumos példát mondani:D de még Mielőtt bárki elhinné, hogy létezik, jelzem, hogy ez egy 5perc alatt kitalált tényleg viccnekszánt feltves!

2015. ápr. 23. 02:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/55 Wadmalac ***** válasza:
100%
#19: Szerintem a sötét anyag, energia kifejezés, definíció csak azért olyan, amilyen, mert nincs pillanatnyilag jobb megfogalmazás, ha beszélni akarunk a bizonyítottan létező hatásokra. Körülbelül annyira fedheti a valóságot, mint az elekromosság felfedezésekor és kutatásakor az elektromos fluidum elmélete. Azzal is lehetett rá hivatkozni, a működését modellezni, aztán a töltéssel rendelkező atomi összetevők felfedezésekor át lehetett térni valami sokkal egzaktabbra.
2015. ápr. 23. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!