Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Szerintetek lehet evolúciós...

Csonka János kérdése:

Szerintetek lehet evolúciós erő az emberi akarat/öntudat/döntés?

Figyelt kérdés

Lehet az emberi döntés - vagy az a mögött álló emberi tudat - szelekciós tényező? A természetes szelekció, és a szexuális szelekció mellett elférne ez az erő szerintetek?


Itt most nem feltétlen csak az ember környezetre gyakorolt hatására gondolok. Inkább a szexuális szelekcióban szeretném ezt értelmezni.

Ugye tudjuk, hogy a nők inkább a hierarchiában (bármi féle) felettük lévő férfiakat preferálják. Ennek meg van az evolúciós háttere, hogy miért. Viszont amikor két azonos képességekkel rendelkező hím közül választ (tehát hipotetikusan nincs közöttük a gének reprezentációjának szintjén minőségbeli különbség), akkor nem az emberi döntés befolyásolja az evolúció folyásirányát?


Az önző-gén elméletet hagyjuk, mert bár választ ad, de szerintem nem minden tekintetben kielégítőt.


köszi a válaszokat :)



2018. okt. 21. 12:27
1 2 3 4
 11/40 anonim ***** válasza:

Amióta kiderült, hogy az fMRI tanulmányok nagyrésze megismételhetetlen ugyan azzal az eredménnyel... kicsit kételkedek a pszichológiában, de a viselkedéses vizsgálatokban és a szociológiában is. Főleg azért, mert sokszor az egyszerűnek tűnő állatos behavior cikkek nagyrésze ugyan olyan borzasztó gyenge lábakon áll, még a high impact lapokban is (Nature, Science)... Pl n=5 elemszámmal már elfogadnak eredményeket pl az in vivo állatos kísérleteknél, képalkotással.

Nem túlzok, de néha úgy érzem ezekből az adatokból nagyjából bármit ki lehet hozni spéci matekkal. Csak ez van, mindenki ezt nyomja, mert itt tart jelenleg a technika.


Ez most nem kapcsolódik ide szigorúan... de az szinte biztosan érezhető, hogy a tudományos módszertan is sokszor hatalmas nehézségekbe ütközik az elme megfejtésekor... ha belekeverjük a filozófiát, akkor méginkább távolodunk az objektivitástól, és a végén egy áltudományos maszlag lesz az egészből.


Legalábbis félig mérnökként a rendszer szintű, egzakt és mérhető tudomány az amit én elfogadok helyes iránynak. Eleve a tudomány sok feltevést nem is igazán vizsgál az öntudattal kapcsolatban, az inkább tényleg a filozófia területe. Összeegyeztethető a kettő, de semmiképp nem átfedésben.

2018. okt. 21. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/40 anonim ***** válasza:
56%

Összekevered a dolgokat.

Vannak evolúciós események, a párválasztás során felmerülnek ilyenek mondjuk a szőke haj, a nagy mell, a szép arc. stb.

Ezek valamilyen előnyt adhatnak az emberek többségénél, különböző okból kifolyólag.

A nagy mell szeretete valószínűleg csecsemőkorból maradt meg, de létezik ellentéte is, aki a kis mellre bukik, abban nagyobb a pedofil jellegű hajlam, a fejletlenebb alkat kedvelése.

A döntés, a választás csak annyi, hogy az adott lehetőségen belül mindenki igyekszik optimálisan választani.

Lehet, hogy elfogad párjának egy kevésbé ideális partnert, mert az adódott és a szexuális késztetés miatt beéri vele, amely akkora volt, hogy nem tette lehetővé a további keresgélést, aztán vagy lecseréli a partnert, ha jobb adódik, vagy ha már belemászott a dologba, akkor megmarad mellette, mert megszokja, vagy egyéb érdemeit is felfedezi.


Ez a döntés, választás, akarat, öntudat, ami a kérdésedben van, annyiban igaz, hogy lényegében azt firtatod, hogy az intelligencia lehet e evolúciós tényező?

Természetesen számos módon megnyilvánul, hiszen a döntésink, tetteink, cselekedeteink alapja az intelligencia, direkt és átvitt értelemben is.

Az emberi faj az intelligenciája segítségével maradt életben, de a párválasztásban is szerepet játszik, hiszen a divat, vagy a nők/férfiak szépészeti technikái, trükkjei, törekvései, a smink, vagy a konditerem, az, hogy kiemelje ami látványos és előnyös, mind, mind egy végiggondolt, megtervezett és ellenőrzött folyamat része.

A tükör előtt megvizsgálja mindenki, hogy jól áll e neki valami, a haja, a ruhája, a testtartása és felkínálja magát, mint egy csalit, aztán aki a döntést hozza, vagy ráharap, vagy nem.

Nem a döntés itt a lényeg, hanem a hozzávezető út, ami a döntést kikényszeríti, lehetővé téve a választást.

Ha a vallásos 'szabad akarat' a lényegi része a vizsgálódásodnak, akkor a vallások elemeit kell elemezned, miért vonzó valaki számára az adott vallás, miért választja, mi az, ami abból neki annyira jó, hogy feltétlen hívévé szegődik.

2018. okt. 21. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/40 A kérdező kommentje:

#11


Én is gondolkodtam már ezen, hogya pszichológiában miért van az, hogy lazábban kezelik a tudományos megközelítést. És szerintem pont ugyan azért, amiért a kvantumfizikában matematikailag helytelen a levezetés. Fizikailag korrekt, de matematikailag nem az. Egyszerűen helytelen. Mégis működik.


Nem találok más választ, csak ezt: Az absztrakció egyes szintjén különböző álláspontból, különböző stratégiával kell operálni. Máskülönben nem lesz előrelépés. Ha a pszichológiában is működne az a redukcionista nézet, amit te is használsz a neurológiában, akkor már lett volna paradigma váltás, és a pszichológusok már magukévá tették volna azt. De egy terápia során az ilyen "szélsőséges" redukcionista szemüveg nem segít. Egyszerűen nem tudsz mit kezdeni a problémával.


Szerintem mindig lesznek ilyen vakfoltok minden tudomány területén. Ezt már Gödel tétele óta tudjuk, aki a nemteljességi törvényt levezette, szigorú (szabályos) matematikai módszerekkel. Ez úgy szól, hogy egy adott logikai rendszerben nem tudsz minden igazságot leírni CSAK a rendszer eszközeinek segítségével. És ez nem csak egy-egy medícínára igaz, de a természettudományokra, sőt a tudományokra együtt az. Azt tűzték ki célul, hogy megismerjék a világot. De minden tudomány előbb vagy utóbb beleütközik majd egy fekete foltba, amivel nem tud mit kezdeni. Vagy paradigmát kell majd váltani, vagy nem tud rá választ adni, mert az analízis egy másik szintje kell ahhoz, egy másik tudomány.



#12


Azt mondod, hogy összekverem a dolgokat, de nem nevezed meg, hogy miket :V


"A nagy mell szeretete valószínűleg csecsemőkorból maradt meg, de létezik ellentéte is, aki a kis mellre bukik, abban nagyobb a pedofil jellegű hajlam, a fejletlenebb alkat kedvelése."

Figyelj, ez annyi sebből vérzik, hogy az csak na :D Azt mondnai, hogy aki inkább a kis mellet szereti, abban nagyobb a pedofil hajlam... hát, mit ne mondjak, nem túl tudományos :D


Nem az intelligenciára voltam kíváncsi, hanem a szabad akaratra, igen. Arra voltam kíváncsi, hogy tudományos keretek között értelmezhető-e. De megkaptam a választ, hogy nem nagyon :)

2018. okt. 22. 11:24
 14/40 anonim ***** válasza:

Nincs olyan, hogy 'szabad akarat', ez egy vallásos halandzsa. Minden akarat szabad, ha nem az lenne, akkor automatikusan kényszerítés lenne.

A döntés, a választás nincs önmagában, ez egy folyamat.

Intelligencia van, dolgok, történések elemzése, vizsgálata, amire egy szinten az állatok is képesek, majd el kell dönteni, hogy az adott helyzetben miként cselekedjünk, viselkedjünk, minek adjunk prioritást. Mindezt megelőzi egy szituáció, vagy egy adott dolog, amihez viszonyulni kell.

Az alkat, a testmagasság, vagy a női mell mérete evolúciósan adott, ezért írtam ezt, egy genetikailag jellemző formát, de általában mindenki ismeri a maga sajátosságait, előnyeit, hátrányait és ezeket kiemelni, vagy palástolni igyekszik.

A nők magas sarkú cipőt hordanak, megemelik, összenyomják a melleiket, ki is tömik a kosárkát, hogy előnyt szerezzenek, ott, ahol nincs is, vagy ha lenne, kifejezésre juttatják. A feleségem minden reggel a tisztálkodás után jó félórás sminkelést végzett, amit hetente nagyobb időtartamú tevékenységgel egészített ki, fodrász, kozmetikus, konditerem és a boltok, üzletek átvadászása, mert véletlenül sem vett fel csak úgy egy pulóvert, egy ruhadarabot, hanem hosszasan válogatta, tervezgette öltözékét. Egy átlagos nőnek ez természetes, a szexuális vonzerejét mindenhol bevetni és valamennyire a férfiaknál is tapasztalható ez a jelenség, de itt is az ész dominál, a választást annyi minden előzi meg, hogy a genetika már alig számít.

Egyébként hosszabb párkapcsolatban nagyon is számít az intelligencia, sok csinos, de butuska nőtől/férfitól igyekszik szabadulni a partnere, vagy legalább is nagyot esik a másik szemében, ha kiderülnek a szellemi hiányosságai.

Olyan sincs, hogy két egyforma képességű hím, vagy partner.

Mindenki egyedi és előfordul, hogy nem is a személy számít, hanem a körülmények, mert egy Audi 8-as pacák vonzóbb, mint egy Suzukis, még ha az utóbbi öregedő, kopaszodó tohonya alak is, meg ugye nem mindegy, milyen célra kell a választást megejteni.

A társadalmi rang, helyzet, anyagi háttér sokat kompenzál, de ez is intelligencia kérdése, egyrészt a pozíciót megszerezni, másrészt azt belátni, hogy ennek szükségessége meghatározó az ember életére.

2018. okt. 22. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/40 Pombe ***** válasza:

#12: "A nagy mell szeretete valószínűleg csecsemőkorból maradt meg..."


Biztos, hogy nem. A szép mell legyen kerek, feszes és arányos, sőt, az se mindegy hogy hol helyezkedik el rajta a mellbimbó, és még annak a formája se mindegy, hogy milyen. Ez egy felnőtt ember igényes igénye, és nem egy babáé. A csimpánz-baba is roppant elégedett az anyja szatyorszerűen lógó mellével, csak tej legyen benne (a mell csak ilyenkor duzzadtabb kissé). Kizárólag az ember rajong a kerekded mellekért (meg talán egy kissé a bonobók is), vagyis máshol keresendő az ok.

2018. okt. 29. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/40 Pombe ***** válasza:

Hogy érthetőbb legyen...


#12: "...a nagy mell, a szép arc. stb. Ezek valamilyen előnyt adhatnak az emberek többségénél, különböző okból kifolyólag."


Milyen előnye van egy nagy mellnek, meg sok más női vonásnak is? Szerintem semmilyen, sőt, csak hátrányosak ezek. Milyen előnyük van az első képen lévő bögréknek a második képen lévővel szemben?


[link]

[link]


A hagyományos bögre lényegesen jobb súlyeloszlása okán-, valamint a "telitalpa" miatt minden szempontból hasznosabb.


Milyen ciki lenne már kijelenteni, hogy a mell azért alakult ki, mert egyszerűen szép! :D


Egyetlen elv sem számol azzal, hogy az ember szépérzéke létezik, és létezett régen is, és folyamatosan az is alakult és egyre erőteljesebben befolyásolta az ember világlátását. Mivel remek és élvezetes játék a szex, így nyilvánvaló, hogy itt már maga az egyre vonzóbb látvány is a játék egyre fontosabb elemévé vált. És ezért nem tűnik véletlennek, hogy a bonobó hölgyek keble is már kerekdedebb, mint a közönséges csimpánzoké, ugyanis a bonobók hatalmas szexrajongók.


Hihetetlen, hogy legkézenfekvőbb okkal nem számol senki se (vagy legalábbis nem dominánsan), hogy nem utólag alakította a szépérzékünket a női mell, hanem fordítva, a szépérzékünk egy kissé előrébb járva alakította a női mellet, bár nyilván folyamatosan volt visszacsatolás is. Ugyanakkor az emberi hölgyek megengedhették maguknak a mellnövesztés luxusát, mert már védte őket a tűz, a kunyhó, a ruha, a fegyverek stbstb.


Biztos, hogy a szépség belecsempészése a bögrék formavilágába, az égvilágon semmiféle racionálisan levezethető okokra vissza nem vezethető.

Akkor miért keresünk ilyeneket görcsösen a női mell kialakulásának ügyében?

2018. okt. 31. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/40 anonim ***** válasza:
100%

"Milyen előnye van egy nagy mellnek, meg sok más női vonásnak is? Szerintem semmilyen, sőt, csak hátrányosak ezek. "


Nem vagy ebben járatos, a nők többsége elismeri, hogy a nagy mell olyan pluszt ad, amiért érdemes szilikonnal is kitömni, nagy öltséggel és fáradtsággal, talán némi fájdalommal is.

Se szeri, se száma a magát plasztikáztató nőknek és én elismerem, hogy a jó alakú, illetve ezen belül a nagy mellű nőkkel mindig is elnézőbb voltam, nálam bejönnek, fontossági sorrendben sokkal előbb van ez a tulajdonság, mint bármi más, még vállalati szinten is, ahol tényleg másnak kellene dominálni, nevezetesen a szakmai alkalmasság.

Természetesen a nagy mellű nők is értenek azért valamihez, mert ez nem kizáró ok, de én még akkor is előnyt adtam, amikor le sem akartam fektetni, mert egyszerűen számomra jobb ilyen nők között lenni.

Nekem például sokkal fontosabb, mint mondjuk a szép arc.

2018. okt. 31. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/40 Pombe ***** válasza:
76%

De hát ez egy mai állapot.


Ez a végeredmény! :)


Az a kérdés, hogy miért alakult ki, nem az, hogy miért szeretjük ma. A kialakulásának kezdetén ilyen általad sorolt előnyök nem léteztek. Vagyis a mell nagyobbodásnak csak valami fizikai, fiziológiai előnye lehetett, anélkül, hogy a hím érzelmeit ez bármiben is érintette volna.


Nos, az én véleményem az, hogy nem volt ilyen fizikai/fiziológiai előny, hanem már kezdetben is a mellet azok az érzelmek helyezték pole-pozícióba, amikről beszélsz, csak eleinte persze sokkal kisebb erővel jelentkezett ez.


Van olyan elképzelés is, hogy a nagyobb mell jobban el tudta hitetni a hímmel, hogy a nőstény genetikailag rátermettebb, meg jobban tudja táplálni a kicsinyeket, de ennek akkor kellett volna működnie más fajoknál is, és a nagyobbodó mell egyáltalán nem jó cégére a túlélésnek, mert sérülékenyebbé válik a durva környezetben a test, mindenbe jobban beleakad (bokrokon való átrohanáskor, fára mászáskor stbstb).


Vagyis a nagyobbodó mellnek semmiféle előnye nem lehetett kezdetben. Csak amiatt növekedhetett, mert egyszerűen egyre jobban megtetszett az emberelődöknek.


Az állításaidban szereplő indokok bőven elégségesek ahhoz, hogy a mellett növeljék, csak ehhez észre kell venni, hogy nem csak nekünk, hanem már az emberelődöknek is volt szépérzékük, amivel általában senki se számol, és azt gondolják, hogy előbb volt valami miatt a mellnövekedés, és csak utólag kezdte egyre izgalmasabbnak találni az ember a már nagy mellett.


Én fordítva gondolom. A szoptatásnál a zacskószerű mell kissé a csimpánzoknál is megduzzad, és szerintem egyre több hím, ezt a kissé kerekdedebbséget vonzóan szépnek találta, vagy akár maguk a nőstények is maguknak ez jobban tetszett. Aki kissé duzzadtabb kebellel született... stbstb. A bonobók is imádják a szexet, és már náluk is kissé kerekdedebbek a keblek.


Ilyen egyszerű.


Nem is értem, hogy min vitatkozol velem, amikor éppen hogy a te meglátásodról állítom, hogy annak evolúciós hajtóereje bőven elégséges már a kezdetek beindításához is, és nem kell mellé semmi más kitaláció.

2018. okt. 31. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/40 Pombe ***** válasza:

@17


Te írtad ezt a #14-ben? : "A nagy mell szeretete valószínűleg csecsemőkorból maradt meg..."


Már bocsika, de ha igen, az szöges ellentéte a #17-ben írtaknak.

2018. okt. 31. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/40 Pombe ***** válasza:
100%
a 18-ban sok helyen írtam a "mellet" helyett "mellett"... pardon... Úgy látszik, többet kellene foglalkoznom a női mellek elemzésével... :)
2018. okt. 31. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!