Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Apámnak van egy családi háza,...

Apámnak van egy családi háza, amit a testvéremmel örökölnénk. Most megtudtam, hogy apám eladja a házat a testvéremnek. Ez teljesen jogos így?

Figyelt kérdés
Ami miatt kérdezem annak az az oka, hogy a ház felét kell csak kifizetnie, amit hitelből fedezné. A teljes összegről írnak szerződést, és amit nem kell kifizetnie az mint önrész szerepelne. Mielőtt mindenki félreért… Van saját házam, és öröklés esetén mondtam apámnak, hogy inkább a gyerekeimnek ajándékozza a részemet. Így viszont ha jól gondolom a gyerekeim nem kapnak semmit.

jan. 29. 12:02
1 2 3 4
 11/38 anonim ***** válasza:
100%

8!

"Hagyateki targyalason."

Eladásról van szó!

Hagyatékin csak az elhalt tulajdonáról esik szó! Amit már eladott az nem.

jan. 29. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/38 anonim ***** válasza:
100%

Ha eladja akkor onnantól az öröklés tárgya a zsozsó amit a tesód fizetett neki. Ha azt mind te öröklöd a végrendelet szerint akkor igazából ugyanúgy egy “fél ház” az örökség.

Akkor lettél csak megrövidítve ha azt is felezni kell.

jan. 29. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/38 anonim ***** válasza:
100%

12# Meg ha azt apuka feléli esetleg és nem lesz mit örökölni.


Egyébként ha neki van hol laknia, simán benne van, hogy a ház felének az árát egyből neked adja, vagy akár az ingatlan, amibe költözik, a te nevedre kerül az ő haszonélvezetével. Nem tudhatod milyen tervei vannak.

jan. 29. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/38 A kérdező kommentje:
Miért örökölném én? Ha csak a felét fizeti ki a testvérem, és nem lenne elköltve, akkor is csak a fele összeg képezné az örökség részét. De mint mondtam nem a pénz motivál, de így a vér szerinti unokáit nézi semmibe.
jan. 29. 14:27
 15/38 krwkco ***** válasza:
51%

Van itt egy fura dolog. Egy eladási szerződésnél nincs olyan fogalom, hogy "önrész". Ha a szerződésbe valamilyen formában beleírták, hogy a ház felét ellenérték nélkül kapja meg a testvéred, akkor az ajándék, "az örökhagyó által életében ingyenesen adott adomány".

Ilyen esetben -az örökhagyó halálakor- felmerülhet az osztályra bocsájtás. Ha feltételezhető, hogy az örökhagyó az adományt a beszámítás szándékával adta. (Bár erre -ebben az esetben- nagyon kicsi az esély.)

Az osztályra bocsájtás -durván megfogalmazva- azt jelenti, hogy az adományt hozzá kell adni az örökhagyó halálakori vagyonához és úgy kell felezni.

Szóval valamennyi esély van arra, hogy kiharcolj egy negyedet a házból, de nagyon kicsi. De ez inkább csak érdekesség, mint valós lehetőség.

jan. 29. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/38 A kérdező kommentje:
Apu marad, nem költözik el. Hogy akar-e a gyerekeknek pénzt adni azt nem tudom. A testvérem nevelt fia szólt, hogy vigyázzunk, mert a házat az apja nevére akarják íratni, és különösen fontos, hogy ne tudjunk róla. Ezt sem értem, mert tenni sem tudnánk ellene.
jan. 29. 14:33
 17/38 A kérdező kommentje:
A hitelnél házvásárlásnál írták bele mint önrészt, az érték 50%-ot. Papíron ki lesz fizetve az ingatlan, de valójában csak a hotel összegét adják oda. Előfordulhat, hogy én nem fogalmaztam pontosan.
jan. 29. 14:37
 18/38 anonim ***** válasza:
100%

"Ilyen esetben -az örökhagyó halálakor- felmerülhet az osztályra bocsájtás. "


Csak akkor, ha az ajándékozás óta nem telt el 10 év. Ha eltelt, akkor már nem lesz kicsit sem a hagyaték tárgya.


A lényeg az, hogy mindenki azt csinál életében a vagyonával, amit csak akar. Senkinek semmi beleszólása nincs.


"mert a házat az apja nevére akarják íratni, és különösen fontos, hogy ne tudjunk róla."

Ez már így is sok mindent elmond a korrektségről. Mind az apád, mind a testvéred részéről.

jan. 29. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/38 krwkco ***** válasza:
100%
Hogy lehet önrésznek tekinteni azt, ami a vásárlás előtt nincs a hitelfelvevő tulajdonában? De ez csak költői kérdés, nem kell rá válaszolni. :-)
jan. 29. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/38 krwkco ***** válasza:

"Csak akkor, ha az ajándékozás óta nem telt el 10 év."

Ez a határidő csak a kötelesrésszel kapcsolatban szerepel a PTK-ban. Az osztályra bocsájtásnál nem. De ezen kívül is rengeteg részlet van, aminek utána kell nézni, ha komolyra fordul az ügy. Semmilyen szempontból nem teljes, amit írtam a 15-ösben.

jan. 29. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!