Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Villanyszerelőként is meg...

Villanyszerelőként is meg lehet keresni a 600-700, ezer nettót alkalmazottként?

Figyelt kérdés
11.-es diák vagyok. Gondolkoztam az egyetemen (nekem mérnök szakok feküdnének), de látva a fizetéseket (több éves tapasztalattal nem keresnek annyit mint egy segédmunkás), inkább valami szakmán gondolkozok, vagy egyetemen maximum valami IT irány. Haverom apjának villanyszerelő vállalkozása van, szóval ott tudnék tapasztalatot szerezni.
2023. márc. 26. 20:34
1 2 3 4
 21/35 anonim ***** válasza:
72%

Nevetseges. Szalmababozik a 2 millioval mikor 6-700 ezres berrol van szo, majd benyogi, hogy 5 eve (!) o netto 800-al kezdett (!) mernokkent.

Es radob meg egy ervelesi baklovest:

"mert minden alkalmazott villanyszerelő pont ott dolgozik, ahol te vagy ahol az ismerőseid, ugye?"


Mit szeretnel egyebkent mondani, azon tul hogy a kerdesre a szubjektiv valaszod az, hogy nem?

2023. márc. 26. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/35 anonim ***** válasza:
0%

"legtöbb szakmunkás munkája mára már hasznosabb mint egy átlag mérnöké"


Nem pont igy, de kozel helyes megallapitas. Egyreszt a hagyomanyos mernoki tervezes kezd kikopni a piacrol. Mar mindenfele python, C#, C, C++ programozo pozit mernoki munkakornek hirdetnek, ezek fejlesztok. Gondolok itt a tesztautomatizalokra vagy a beagy programozokra, vagy az adatbazis programozokra egy MES rendszer mogott. A kulonbozo mernoki gondolkodast igenylo munkakoroket teljesen lebontottak olyan apro szeletekre, hogy fel-egy ev palyan eltoltott ido utan egy frissen vegzett egyetemista is kozel maradektalanul el tudja latni a feladatot. A Muszaki Egyetem, OE, SZIE, GAMF, stb. az elmult 20 evben tobb 100 ezer mernokot ontott a munkaeropiacra, a munkaltatok megtehetik hogy valogatnak. Nagy a verseny, alacsonyak a berek, konnyu poziciok.

Szakmunkasbol is szarasig vagyunk, de egyreszt valoban jo, onallo, jozan eletvitelu szerelo csak a toredeke. Rengeteg a munka, megrendeles, az epitoipar mozgatja a szakmunkasok tobbseget, amig az megy, van igeny a szakmunkara es meg is fogjak fizetni. Az a 6-700 netto sem egy hu de magas ber, de igen, egy 3-5 eves tapasztalatu mernokkel felveszi a versenyt. Eten nem kell csodalkozni, a munkaero piac teljesen atalakult az elmult 5-10 evben, foleg Pest megyeben es Budapesten.

2023. márc. 26. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/35 anonim ***** válasza:
80%

25 évesen lehet, hogy jobban is keresel meg érdekesebb dolgokat csinálsz, mint egy 25 éves villanykart végzett ember.


Aztán jön az, hogy egy 45 éves villanyszerelő nem sokkal keres többet, mint egy 25 éves, de egyre rosszabbul bírja a fizikai melót, miközben egy 45 éves villanyász négyszerezte a bérét, ha nem teljesen inkompetens.


Nyugdíj előtt az egyik még mindig napi 8-10 órában fizikai munkát végez, a másik meg bruttó 8 órában, 1 órás ebédszünettel, bármennyi egyéb szünettel kapja a garantáltan tisztán adózott havi fizetését és nincsenek 40 évnyi fizikai munka okozta gondjai.


Én százból százszor a mérnökösködést választanám a szakmunkával szemben.

2023. márc. 27. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/35 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat.
2023. márc. 27. 10:09
 25/35 anonim ***** válasza:
100%
A fizikai munkák nagy része szétcseszi az embert. Pl én nyáron az erdőn dolgoztam. Sima pakoló voltam (méteres fákat kellett sarangba rakni, illetve a hosszolás volt a feladatom). Nyáron jó volt diákként, mert napi 15 ezret kerestem Borsodban egy kis faluban. De cserébe elég kemény fizikai munka volt. Reggel fél 5kor kezdtük a munkát,de így is megsültünk a végén már, munka közben (csak 8 óra volt reggelivel együtt) 4 liter víz lement. Ahol voltunk nulla levegő mozgás volt, tényleg mint ha egy szaunában lettünk volna. Hiába kerestem jól (az itteni viszonylatban), még be is volta jelentve, de nem csinálnám hosszútávon, még a favágó részét sem. Míg fiatal vagy addig jó, de utána egyre több bajod lesz. Plusz ha bejön egy betegség (munkatársamnak a szívével lett valami és már nem dolgozhat erdőn, úgy, hogy egész életében kb ezt csinálta) akkor szívás van a fizikai munkánál, míg egy mérnöki dolgot ugyan úgy csinálhatsz. Fizikai munkát csak úgy csinálj, ha utána vállaklozó leszel. Az is lehetőleg úgy, hogy egy idő után neked már ne legyen muszáj a fizikai részét csinálni (rengetek ilyen vállalkozót ismerek, akik ugyan úgy csinálják a fizikai részét és soha nem növik ki magukat).
2023. márc. 27. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/35 anonim ***** válasza:
53%

A mérnökösdibe is tönkre lehet menni. Igen, fizikailag. Aki csinálta, tudja mire gondolok. És ugyan úgy van olyan villanyszerelő munka, ahol nem kell megszakadni.

Hogy legyen egy kis kontraszt a százból száz mérnökösködéshez. Én is mérnökösködéssel kezdtem, számomra az, hogy napi 6-8 órát ülök egy monitor előtt úgy 5 év alatt hányingerkeltő lett, ha pedig olyan munkakörben dolgoztam mérnökként ahol volt terepi munka is, egész nap álltam meg a kezemben tartottam a laptopot. Én 100-ból maximum 50-szer választanám a mérnökösködést.

2023. márc. 27. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/35 anonim ***** válasza:
53%
#25 9-től 6-ig nekem a légkondicionált irodában is lecsúszik 4 liter víz, ha szerelek a napon inkább 8 liter megy be munkaidőben. De ez nem tántorít el, jobban élvezem mint a görnyedést, kattintgatást, az ídő is gyorsabban elszalad.
2023. márc. 27. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/35 anonim ***** válasza:
53%

Még amit hozzátennék ahhoz, hogy többen felhoztátok, fizikaliag tönkretesz. A nehéz fizikai munka részét szinte mindenhol segédmunkás csinálja. Továbbá arra vannak a gépek, hogy megkönnyítsék a munkát. Ma már nem kalapáccsal kell leütni a 3m-es szondát, nem feltétlenül kell a horonyvágás után vésni, nem késsel blankolsz, nem kézzel krimpeled a 150-es földkábelre a sarut. Horonyvágás meg fúrás közben nem megy teli porral a tüdőd, olyan porszívók meg fúró adapterek vannak, hogy teljesen pormentesen tudsz dolgozni. Nem teszi tönkre a csuklód a csavarozás, nem kell kulcsokkal bohóckodni, vannak rá célgépek. Behúzót sem kell minden esetben kézzel végigtolni a csőben, arra is ott van a gép. A gipszeléssel sem kell bohóckodni, ott vannak a szerelőhabok, bár egy normális cégnél nem a villanyszerelő készíti az alapszerelést, maximum a vezetékbehúzást. Az ipari elosztószekrényekbe sem kézzel vágod a sorolósínt, vagy a nagyáramú rézsíneket, van kézi szalagfűrész. A kábeltálcát sem kézzel vagy sarokcsiszolóval vágod, ott van az akkus gérvágó, bárhol használhatod terepen. Sötétben sem kell tapogatózni, 10-20 ezer lumenes akkus térmegvilágítókkal egy komplett csarnokot fel"villanyozol". A műanyag csövet sem fűrészeled, ott van a PEX csővágó gép. Lehetne sorolni.

Tapasztalataim szerint pont azoknál a cégeknél van normális felszerelés, akik meg is fizetnek. Nyilván van olyan vállalkozó, aki kezedbe ad egy 20 részes szerszámkészletet és csináld, de az nem is fog megfizetni. Egy normális vállalkozónál 5 milliós kéziszerszám és gépparkkal mész munkába.

Ha az 5 kilós samuval kellene minden földelő szondát leverni, késsel vagy szikével blankolgatni a kábeleket, vagy kézzel kellene minden hornyot kivésni, minden kötést csavarozni, minden szerelvényt-csövet gipszelni, én sem csinálnám, de nem ez a helyzet.

2023. márc. 27. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/35 anonim ***** válasza:
53%

"egy 45 éves villanyász négyszerezte a bérét, ha nem teljesen inkompetens"

Feltételezem, hogy villanyász alatt villamosmérnökre gondoltál. Ha azt vesszük alapul, hogy ma egy villamosmérnök 6-700 bruttóval kezd, annak a négyszeresét, azaz bruttó 2,5 milliót keresi a 45 éves, nem teljesen inkompetens villamosmérnökök java része? Nem, inkább a duplája, esetleg a triplája vezetőként. Nem kell nagyot mondani, maradjunk mindkét oldalon a realitások talaján. Egy villamosmérnök ma Magyarországon nem keres bruttó 2,5 milliót. 1-1,5 a jellemző, de már az 1,5 is mint alap bér, kiemelkedően magas, ha nem vezető beosztásban vagy villamosmérnök.

2023. márc. 27. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/35 anonim ***** válasza:
100%
Egy barátom Szabolcsban 350 nettót keres kezdőként egy cégnél azért van itt mert maszeknál sem kapna többet kezdőként. Na hát az oké hogy vállalkozóként jó munkával meg lehet ennyit keresni csak ahoz kell jó munka amit nem az iskolában fogsz megtanulni plusz az a pár millió forint amiből autót gépeket veszel és majd azzal lehet hú de jól keresni de ez nem a kezdő itt pedig mindenki kezdő bérekről beszél, igen egy kezdő mérnök kap 450-500 at relatív kis felelőséggel 0 pénz befeketetéssel és ha jól dolgozik (mint egy villanyszerelő) lesz előre lépési lehetősége ami 5 éven belül jelentheti a dupláját. Míg ő egy klímás irodában ül szabadsága van és ez a bejelentett bére. Villanyszerelő mi lesz 10 év múlva ? villanyszerelő... Azt is lehet mondani hogy majd embereket vesz amivel csak annyi probléma van hogy aki normális az ugyan így megcsinálja magának. Szerintem diplomával el lehet menni villanyt szerelni villanyszerelőként pedig nem lehet mérnöki munkát végezni. Lehet itt beszélni 600-700 ról csak azt hozzá kell tenni hogy egy maszek reggeltől estig meg éjjel nappal egy gyárban meg egy villanyszerelő legalább 2 műszakban van meg hétvégén bejár túlórázni akkor mennyi is az alap órabére ?
2023. márc. 28. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!