Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Csak én látom ezt rosszul?

Suhanc72 kérdése:

Csak én látom ezt rosszul?

Figyelt kérdés

Mégpedig arra gondolok, hogy a tenyésztők -tisztelet a kivételnek- nagyon nagy lobbyba kezdtek a "szaporítókkal" szemben; kissé kezdem unni, hogy minden második válaszban leszaporítóznak valakit. Tudom, hogy sok közülük lelkiismeretes, odaadó gazda és ért is ahhoz, amit csinál, de FCI, MEOE, stb, ezek malmára hajtani a vizet, az csak anyagi érdekből történhet. Ezek akkora érdekszervezetek, mint a ház. (láttam már fogatlan agarat, amelyik tenyészszemlés, önkényesen el nem ismert fajtákat (anatóliai juhászkutya néven összevonva 3 önálló, török fajta: akbash, karabas, kangal), tájjellegű akklimatizálódástól függetlenül tenyésztett fajtát (kaukázusi juhászkutya), stb, stb...

Vagy csak én látom ennyire kritikusan a dolgot?

Elsősorban tenyésztők válaszait szeretném és köszönöm


2010. szept. 4. 12:10
1 2 3 4 5 6
 21/54 A kérdező kommentje:

Ezek szép és jó válaszok, csak sajnos nem látom azt a kérdést, amire felelnek. ;-)

Hiszen ha egy kutya csak irdatlan ellenőrzések mellett tenyészthető, akkor nem pont az az a kutya, amelyik agyontenyésztett, önálló, kontrollálatlan szaporodásra alkalmatlan genetikai hulladék és pont az ilyenek miatt vannak teli a menhelyek egészséges kutyákkal?

Pl.: Ha az argentin dog süketségre hajlamos és folyton szűrni kell, akkor nem a fajta megálmodója szúrt el valamit? Tehát kitenyésztett egy selejt fajtát, amiből azután, mivel -gondolom- sokan, sokat profitáltak, mégis hivatalos fajta lett? Egyébként meg a rejtett heréjűség nem pont megfelelője az embereknél a lágyéksérvvel? Ami esetében a heregolyó herezacskóba történő visszahelyezése után a sérvkaput bezárva helyreáll mind az anatómiai, mind a nemzőképességbeli rend? (Magyarul fölösleges az ivartalanítás?)

2010. szept. 5. 09:52
 22/54 anonim ***** válasza:
83%

A sérv és a rejtetthere közel sem ugyanaz. Rejtetthere is van embernél, ilyenkor a here rendellenesen fejlődik, és elakad vagy már a hasüregben, vagy a herevezetékben, és ott idővel elrákosodik. Ettől még persze lehet nemzőképes a kutya, ez tény, csak éppen örökíti a rejtettherét, ezért kell ivartalanítani.


Amit írsz, abban meg van igazság, de akkor ugye a te elveden minden kutya keverék lenne, és idővel teljesen egységesedne a faj, megszűnnének a fajták. Ez már egy másik kérdés, de erről is lehetne sokáig beszélgetni, hogy ez jó vagy rossz. Mindenesetre a természetes szelekciót erősíteni, az biztos.


A keverékek szapoorítását elsősorban nem egészségügyi okok miatt szokták ellenezni, hanem azért, mert egyszerűen nincs kereslet keverék kutyákra, a többségük menhelyeken, vagy falukban vadászó kóbor kutya falkában köt ki, és ott szaporodik tovább.


A fajtatiszták fajtabetegségei meg pont a szaporítás miatt egyre elterjedtebbek, és a génállomány rendbetételéhez szakértelem kellene, meg a szaporítás megszüntetése.


Van abban igazság amit írsz, hogy ha szűrésekkel lehet csak egészségers kölyköket a világra hozni, akkor minek vannak egyáltalán fajták, de ez megint egy teljesen más téma.


Az, hogy a MEOE, meg az FCI funkciójukat be nem töltő sokszor etikátlan szervezetek, abban megint van igazság.


De ettől még fajtatisztákat szaporítani hozzáértés és szűrés nélkül, akárhogyis nézzük nem jó dolog. Mert ha makk egészséges ámde hordozó szülőktől beteg kiskutyák születnek, amiket olcsón eladnak, aztán az új gazdinak nem lesz pénze kezeltetni, akkor megint a menhelyek, fajtamentők munkáját nehezítik, vagy kóborkutyákat csinálnak.

Amíg olyan a hozzáállás, hogy a Dp-s kutyámat nem kezeltetem, mert olcsóbb újat venni, addig nagy a baj.

2010. szept. 5. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/54 A kérdező kommentje:

Köszi a válasz eleji felvilágosítást, jó pap is holtig tanul...:)

A szaporítás már egy kicsit rázós téma megint; ha nekem valaki szólna (és becsszó nem volt még rá példa), hogy kell 5 kis kau, nagy területet őriztetnének velük, de olcsón, akkor lehet, hogy keresnék egy általam jónak ítélt kant (mert szerintem a szukám kiváló, bár nem törzskönyves, hanem kazahsztáni export; csak a kötelező oltásokat kapja, meg féreghajtás és kullancsirtás, ha beteg, akkor nem számít a pénz, de fölöslegesen nem szponzorálok semmilyen gyártót) és megalkudnék a megrendelővel. Akkor ezek szerint én is egy etikátlan szaporító lennék?

2010. szept. 5. 14:53
 24/54 anonim ***** válasza:
54%
Még az első oldalon megint bemásolta valaki azt a hülye tenyésztős cuccot. Már elegem van ebből. Én 1,5 éve vettem egy collie kutyát tenyésztőtől, törkönyvezve természetesen. De akkor utánna megígértem, hogy soha többet tenyésztőtől. Mondják a szet dumát, hogy az oltások miatt, meg még sok más miatt drága a kutya. Könyörgöm. A tenyésztők (mint akitől vettem a kutyámat) mindegyik tudtommal előleget kérnek. Akitől én vettem feltűnően türelmetlen volt e téren. Már azt akarta, hogy a kutya 1 hónapos korára küldjem el az előleget, és legalább 20.000 - et. Vajon miért is akarta? Na miért? Hát azért mert abból fizette ki a kutya kezdő oltásait. Akkor hirtelen fel se tünt ez csak utólag, amikor mások is felnyitották a szememet. Na meghát ugye a kaját is ebből veszik természetesen. Minden az előlegekből. Mire elválaszthatók a picik, táppal etethetők, szépen kicsikarják az előleget, hogy nehogy a saját pénzükön kelljen megvenni. De én átb@sztam a tenyésztőt akitől vettem. 80.000-ért vettem, de csak 8000-t küldtem előlegbe(a 10%-ot). Ki volt akadva, hogy mit képzelek, hogy csak ennyit küldtem neki. Elkezdte lökni a dumát: "mikor megmondtam, hogy legalább 20.000-at kérek előlegbe". Énmeg mondtam neki a telóba:"Amit még nem láttam, meg még nem megyek személyesen a kutyát megvenni, addig nem fizetek ki nagyobb összeget. Nehogy átverjenek". Komolyan mondom ezek a tenyésztők olyan pénzéhesek... És még ők mondják, hogy nem a lóvéért csinálják.
2010. szept. 5. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/54 anonim ***** válasza:
13%

Arisztokrata emeberek!ezek a szűrések akkora hülyeségek!!!!Jó Istenem!HA kutyba betegségei kiszűrhetők emberbe miért nem?Pénz lehúzás az egész!Én beérem az

óóóócsóóbbal:) És nem mert nincs pénzem ...hanem azért mert arra sajnálom h vki pénztárcáját nagyzolásból tömjem!

Ha állatorvos kell annak majd oda adom eddig még soha nem kellett betegségek miatt vinnem egyiket sem!

2010. szept. 5. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/54 anonim ***** válasza:
72%

A válasz írója 59%-ban hasznos válaszokat ad.

A válasz megírásának időpontja: ma 20:18


belőled is sugárzik a butaság és a hozzá nem értés... hogy csak azért is keressük a kákán a csomót. tudod pontosan mit is jelentenek ezek a szűrések??? megnézik, hogy az adott kutya milyen betegségekben szenved, és/vagy milyen betegségeket örökít. ha az értékek nem megfelelők, és/vagy "beteg" a kutya, akkor kiveszik a tenyésztésből, hogy a fajtára jellemző betegségek ne öröklődjenek tovább, hogy a te "drága kicsi kutyád" ne idő előtt menjen el, hanem lehetőleg hosszú boldog életet élhessetek. ha olyan "tenyésztőkhöz" mentek, aki csak lehúz titeket a pénzetekkel, ti meg vagytok olyan bambák, hogy szűrések felmutatása és egyéb papírok nélkül odaadjátok neki, (de utána ezek hiányába beteg lesz a kutya, ti meg a saját hülyeségetek miatt a tenyésztőt hibáztatjátok, holott senki nem mondta, hogy tőle kell megvenni papírok nélkül) akkor meg is érdemlitek!!!!

2010. szept. 5. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/54 anonim ***** válasza:
20%
Drága fogyis utolsó!Soha egyetlen egy "szaporított kutyámnak" sem volt semmi baja!Szépen megöregedtek és meghaltak a mostani is már 11éves és egészséges!Buta vagyok az lehet de te sem vagy sokkal okosabb:)Sőt!Papolsz itt Nekem és lehet hogy Neked is "csak " olyan kutyád van mint nekem!
2010. szept. 5. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/54 anonim ***** válasza:
32%
A kutya egészsége szempontjából az egész egész tenyésztés úgy hülyeség, ahogy van. A keverék kutyák sokkal ellenállóbbak, mert a kutya ösztönösen azt a kutyát választja ki párosodásra, amelyik a gének szempontjából a legjobb számára. Teljesen felesleges ebbe beavatkozni az embernek, ez nem a kutya érdeke, hanem az ember szórakozása azért, hogy neki megfelelő küllemű és természetű kutyákat "gyártson".
2010. szept. 5. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/54 A kérdező kommentje:
Nekem is az a meglátásom, hogy rengeteg fajta csupán azért "született", mert valaki profitált a kitalálásából. Én kb. 20 éve szerettem bele a kaukázusiba, de tenyészetekből vett kutyákon láttam, hogy nekimegy a lónak vagy kergeti a birkát. Na most ha ez egy (elvileg) nyájőrző kutya, akkor ezek az egyedek mi alapján lettek szűrve? És ha egy ilyen ősi fajta a tenyésztők által így el lett b.szva (az örmény vagy grúz pásztornál meg mai nap is jól használható kutyák vannak), akkor honnan tudhatná egy laikus, hogy mi alapján "találták fel" a német juhászt, vagy a bisont, a mopszot vagy az uszkárt? Vagy hogy mi a tacskók vagy a boxerek fő tenyésztési szempontja? Mert O.K. hogy aki tenyészt, az szereti a kutyát, különben fagyit árulna, de biztos, hogy minden lépésük ésszerű?
2010. szept. 6. 20:21
 30/54 anonim ***** válasza:
100%

Te valamit összekeversz... Az hogy valaki kampányol a szaporítás ellen még nem azt jelenti hogy a MEOE pártján áll. Nem tudod elképzelni hogy egyszerűen csak a kutyákat szereti? Velem is nagyon bunkók voltak a MEOE-nél, de ettől még ugyanúgy elitélem a szaporítókat! És tenyészteni is szeretnék, de nem a reklám meg minden miatt. Attól hogy vannak bunkó tenyésztők, nem azt jelenti hogy a tenyésztők bunkók hanem az adott emberek.

A kutya meg nem attól lesz jó hogy meg tud álni düghúson és nem hal meg ha kirakod a pusztába (ilyen formán egy kisebb méretű kutya már nem is létjogosult?? hiszen mérete révén nem sok esélye van). A kutya attól lesz jó hogy jó társa tud lenni az embernek. Munkakutyám van, terelek, dolgozok vele, de ettől függetlenül nekem nem az a fontos hogy eléljenek döghúson is és nem dobom ki őket csak azért mert mégsem válnak be versenyzőnek vagy akárhol... És tudod az ösztön nem minden. Ha ez így lenne akkor minden terelő vagy vadászkutya akinek ösztöne van rögtön bajnok lenne és nem kéne nevelni. Lehet az említett kutyák egy kis neveléssel nagyon jól ellettek volna az állatokkal... Szóval te egy kicsit összekevered a dolgokat és úgy akarod beállítani hogy ami neked tetszik csak az lehet a jó (pl neked a kemény munkakutya tetszik akkor az a jó és minden más rossz)...

2010. szept. 6. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!