Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ivartalanítás ellen?

Ivartalanítás ellen?

Figyelt kérdés
Hello, sok kérdést néztem már itt meg, és többen, tényleg szinte bármi baja van a kutyának azonnal azt mondják : ivartalanítsd! "egy kicsit morci a kutyám" ---> ivartalanítás, "ma összemorgott egy másik kutyával" ---> ivartalanítás "úristen tüzel a kutya vagy nem?" ---> ivartalanítsd akkor biztos nem fog... Nem tudom miért jött most ennyire "divatba" az ivartalanítás, hogy aki nem teszi meg az rögtön már rossz gazdi... én utánanéztem, szuka kutyánk van, és egyáltalán nem egy kellemes procedúra se a kutyának, se nekem... előtte nem ehet nem ihat, altatják, utána hányni fog nagy valószínűséggel meg émelyegni, több mint egy hétig gallért kell viselnie, fájni fog neki a kakilás, nem ehet csak mittudomén puha kaját, már ha kikászálódik az altatásból és már nem nyelné le a nyelvét is kb, naponta többször fertötleníteni kell a sebeit, ügyelni minden mozdulatát, nem mehet normálisan sétálni nehogy koszos legyen a sebe, aztán ha egyáltalán elértük azt hogy nem töri le a gallért, akkor mehet a varratszedés, ez egy jó két hetes folyamatos procedúra és fájdalmas a kutyának is... nem mindenki tud kivenni egy hét szabadságot csak azért hogy a kutya sebeit nyalogassa, vagy a kivett szabadságán nem ezzel akar foglalkozni, és nem mellesleg 30 ezer ft-ra rúg... miért nem egyszerübb azt az évi három hetet inkább kibírni szorosabb pórázon? Bezzeg a dobermannok fülét már nem engedik formára vágni meg a farkat csonkolni mert AZ állatkínzás, de ha pl kiveszik a szuka petefészkét az nem. Az senkit sem érdekel hogy milyen hülyén néz ki egy dobermann méteres farokkal és lógó fülekkel például...
2011. márc. 28. 10:04
1 2 3 4 5 6 7 8
 21/80 anonim ***** válasza:
100%

"A méhgyulladást nem lehet másképp kezelni, csak ivartalanítással"

Ez nem igaz, az én kutyámat kikezelték a méhgyulladásból, mivel tenyészállat, nem engedtem ivartalanítani.

2011. márc. 28. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/80 anonim ***** válasza:
16%
Egy méhgyulladásból kikezelt szuka lehet, hogy egészséges lett, de tenyésztésbe már nem kellene fogni. Annak a gyulladásnak valami oka volt, tehát a kutyában valami nem kerek. Tenyészteni pedig TELJESEN egészséges kutyával kell.
2011. márc. 28. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/80 D.O.81 ***** válasza:
96%

Tisztelt kérdező!


Teljes mértékben egyetértek veled. Szerény személyemnek is van három kan kutyám és egyik sincsen sterilizálva.

Az "ivartalanítást" tény és való, hogy nagyon erőltetik, és ez engem is zavar. De magával a kifejezéssel is vannak problémák. Egy élőlény születésekor és élete teljes tartamában ivaros marad, az nem fog elveszni, max. emberi beavatkozás során módosulni. Ebből kifolyólag egy élőlénynek van egyszer az elsődleges nemi jellege, ha úgy tetszik ivara, amit látunk, nos ez nem változik. És a másodlagos nemi jellege, az a viselkedése, ez változik, ha az elsődleges nemi jellegbe belepiszkálnak.

Mivel szervizben is dolgoztam, gondolkodásom ez ügyben a szerviztapasztalatomra épül: Ha működik, ne piszkáld.

Véleményem szerint, aki kutyát tart az igenis vállalja a felelősséget kedvence minden tette után, mert ha erre nem találtatik a kedves gazdi vállalkozni, akkor ne tartson semmilyen háziállatot! A fül és farokvágásról meg csak annyit, hogy tessék a nyugodtan fikázni azt a sok "sötét zöld" aktivistát, akik míatt itt tart az állattartás, ahol tart. Ugyanis könnyebb a kéznél lévő tenyésztőket és orvosokat taposni, mint a tényleges állatkízók tökére lépni. Ugyanis ebben az esetben vissza nyal a fagyi, és ezt a beképzelt okostojások nem nagyon szeretik.

Momentán, aki megalkotta ezt a törvénymódosítást fingja sem volt az érintett kutyafajok előéletéről, hogy miért is kell őket megszabadítani a fülüktől és/vagy a farkuktól.

A sterilizálásra visszatérve, az alapítványi szervezetek így próbálnak védekezni a szaporítókkal szemben, hogy védenceiket sterilizálják. Továbbá akik a sterilizálást folyamatosan kántálják, indokként olyan megbetegedéseket hoznak fel, melyek bekövetkezési valószínüsége, ha a fajta mentes ezen megbetegedéstől igen elenyésző, de ki nem zárható. Azaz sterilizáltasd a szuka kutyádat mert így elkerülheted az ivarszrvi megbetegedéseket, hosszabb lesz a kutyád élete, stb... Na ja! Bekövetkezési valószínüség, ha nincs kiváltó ok, és nem fajtabetegség jóval a tízezred százalék alatt. Nálam ez az érv bukta. Hosszabb élettartam...van egy tűrés, amit az adott fajnál megadnak, vagy addig él, vagy pár héttel-hónappal tovább. Ez az érv is bukta. Megváltozik a jelleme... Ha szerencséd van. Ez is bukta. Ki nyer a sterilizálással? Csak az állatvédő és a műtétet végző személy. Az esetek nagy részében a gazda és a kutya is veszít. De miért is?

Nos közelítsük meg a kérdést rendszerszemlétettel.

Az ivaros állat egy jól belőtt és működő rendszer, mely megfelelően reagál a környezet felől érkező zavarokra.

A kutya jellemét és viselkedését KIZÁRÓLAG a GAZDA személy alakítja ki a kutyában annak fejlődése során. Az elrontott nevelésű kutyát is helyre lehet állítani, csak az a gazdának már felfoghatatlanul sok munkát jelent - TISZTELET A KIVÉTELNEK -. Nos a sterilizálást sok esetben azért hajtják végre, mert ettől várják a gazdik azt a megoldást, amivel hibájukból, vagy tudatlanságukból kifolyólag bekövetkezett szerzett viselkedési formációk megszűnnek. El kell szomorítanom mindenkit ez az esetek megközelítőleg 2-7 százalékában valósul meg. Ugyanis mint fentebb írtam a kutya egy kiválóan összehangolt szervezetnek felel meg. A sterilizálás folytán eltávolítunk a rendszerből egy, vagy több olyan elemet, mely a rendszer egyensúlyáért és annak helyes múködéséért felel. Tehát a kan kutyának kiszedjük a "játékosait", vagy a szukát "kipakolják", akkor borul a kutya hormonháztartása a rendszerben súlyos zavar áll be. Emellett a "játékosok", vagy a méh és petefészek a kutya védekezőrendszerének is egy erősítő eleme, így gyengítjük azt is. A hormonháztartást ért trauma következtében amíg a rendszer megtalálja az "új munkapontot" akár évek is eltelhetnek. Ez fajtafüggő. A kan kutyánál az elsődleges nemi jelleg marad kan a másodlagos lesz szuka, a szuka esetében ez fordított. Tehát összegzésül a sterilizálás NEM oldja meg a szerzett képességek okozta problémát, csak a veleszületett viselkedéformák fognak változni.

Kan kutya esetében a domináns magatartás erőssége csökkeni fog, míg szuka esetében ez nőlni fog.

A hormonháztartásban beállt és véglegesült változás miatt a kan szaga megváltozik és jobb esetben visszaáll a kölyökkori semleges szag, rosszabb esetben az ösztrogén és más nemi hormonok megnövekedése miatt, amit ugye a tesztoszteron nyomott el, vonzani fogja a kanokat. Szuka esetén az ösztrogén szint csökken és a tesztoszteron emelkedik, mely hatására a nemkívánt viselkedési formák erősödnek. Ezenkívül mindkét nem esetében erős elhízás figyelhető meg.


Remélem tudtam segíteni.

2011. márc. 28. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/80 anonim ***** válasza:

Az írásából az tűnik ki, hogy nem állatorvos. (javítson ki ha tévedek) Valamint érvelni tud, de mindezt szakmai rálátás nélkül. Így amit mond pusztán egy (mérnök) logika mentén levezethető gondolatmenet - mely igen hangzatos és igaznak cseng. Több éves (külföldi) állatorvosi tapasztalattal cáfolnám is az ön által leírtakat - ha látnám értelmét, és nem lenne az egész öncélú szájtépés.

Üdvözlettel,

dr. Beitl Krisztina

2011. márc. 28. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/80 anonim ***** válasza:

Azon az egy ponton tévedsz, hogy elenyésző az ivarszervi megbetegedések száma. Sajnos hivatkozni nem tudom, de én hivatkozva láttam egy állatorvos (Dr. Biksi Otília) prezentációjában azt az adatot, ami szerint az ivaros szukák 60%-ánál fordul elő gennyes méhgyulladás.


Nemrégen láttam egy 7 éves szuka gennyes méhgyulladás miatti ivartalanítását. A méh és a petefészkek is hemzsegtek a cisztáktól, amik ki sem tudnak alakulni, ha nincs hormontermelés. Az orvos azt mondta, hogy ha ennyi ciszta van, biztosan volt már korábban is méhgyulladás, amit nem vettünk észre, mert el volt záródva a hüvely a gennytől. Azt is mondta, hogy óriási mázli, hogy felszívódott, mert gyakran találkozik olyan esettel, amikor egy így bezáródott hüvelynél csak akkor veszik észre a problémát, mikor a méh már annyira feltelt gennyel, hogy felrepedt, és olyankor már általában menthetetlen a páciens.


És ez teljesen független attól, hogy szült-e a szuka vagy sem.



Kanoknál pedig a szökésre, illetve a szexuális dominanciára mindenképpen megoldás az ivartalanítás.


Kanoknál egyébként egyetértek azzal amit mondasz, de szukáknál egészségügyi okokból fontos az ivartalanítás. És abban sincs igazad, hogy embernél nem csinálnak ilyet. Ugyanis ha egy nő már túl van azon a koron, hogy szülni akarna, akkor ott is a kipakolást szokták választani ciszta esetén, pedig ugye a cisztát magát is le lehet operálni, de egyszerűbb, és hosszú távon biztonságosabb is a teljes kipakolás, ugyanis ahol egy ciszta van, ott hamar jöhet a többi, vagy akár a rossz indulatú daganat is, hiszen beindult a sejtburjánzás. Nekem van olyan nőrokonom, akit ciszta miatt kipakoltak, és nem csak hogy nem borult fel a hormonháztartása, de rendbejött a pajzsmirigy alulműködése tőle. Csak az az óriási különbség, hogy kutyánál önmagában a ciszta kialakulását nem veszed észre, mert ezek annyira apró hólyagszerű ciszták, amiket nem lát az ultrahang sem.


Tehát mindenképpen biztonságosabb eltávolítani még mielőtt baj van. Egyébként a statisztika azt is mutatja, hogy az ivartalanított cicák és kutyák tovább élnek ivaros társaiknál.

2011. márc. 28. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/80 anonim ***** válasza:
47%

"Ugyanis ha egy nő már túl van azon a koron, hogy szülni akarna, akkor ott is a kipakolást szokták választani"


Anyukám is "ki van pakolva" - mindennek már 10 éve (akkor volt 45) és köszöni jól van. És még agresszívabb sem lett :oP

2011. márc. 28. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/80 anonim ***** válasza:

A kutyának az nem okoz gondot ha egy nap nem eszik. Az én kutyám és macskám nem hánytak, nem viseltek gallért, nem ettek puha kaját, egyszer sem fertőtlenítettem a sebeiket (le is volt ragasztva az orvos által), az altatás után pár órával már szaladgáltak, magyarul semennyire nem viselte meg őket. Egy normális, életérős állatot ez nem visel meg. Ja és nem voltam hozzájuk kötve, nyugodtan tudtam aludni, sőt még vásárolni vagy fagyizni is mentem (mert amúgy szabadságot vettem ki)... Szóval azért nem kell eltúlozni.

Abban egyetértek, hogy az ivartalanítás kicsit fel van kapva, és eléggé zavar hogy viselkedésbeli problémákra ajánlják a nevelés helyett... De amúgy meg miért zavar téged, hogy más mit csinál?

2011. márc. 28. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/80 anonim ***** válasza:
75%
Szerintem semmi gond nincs ezzel az ivartalanítással. Én azt gondolom, hogy ne csak a technológia világa fejlődjön, hanem az emberek gondolkodásának is modernizálódnia kellene. Ezen az értem, hogy egy intelligens embernek igen is be kell látni, hogy ennyi kóbor kutya mellett nagyon fontos az ivartalanítás. Valamint, ha van egy kutyánk az nem merül ki abban, hogy simogatjuk agyba-főbe, etetjük, hanem nevelni is kell. És ha a viselkedésén segíthet az ivartalanítás, akkor igenis szerintem megér annyi pénzt, hogy kiegyensúlyozott kutyánk legyen és mi se aggódjunk azon, hogy milyen viselkedési problémái vannak a kutyánknak.
2011. márc. 28. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/80 A kérdező kommentje:
bocs, még nem olvastam el az összes hozzászólást mérnök úr óta (de vele teljesen egyetértek) de ha már előkerülnek a doktorbácsik és nénik, akik ha kell ha nem minden egyes alkalommal, legyen az körömvágás vagy féreghajtó kérés belenyom egy kis fiz -sót a kutya seggébe és elkér érte 6ezret... ha az emberek nem lennének teljes mértékben megkattanva és nem hordaná a 150ft-os egerét is hozzájuk, az állatorvosok nagy része éhenhalna...
2011. márc. 28. 17:23
 30/80 A kérdező kommentje:

15:29

bocs de te tiszta hülye vagy... mi az hogy nőket is kipakolnak ha túl vannak azon hogy már nem akarnak gyereket???? jézus úúúúúristen... kipakolnak???... ja rosszindulatú daganat esetén talán... és utána olyan hormonkezelést kap az illető, hogy attól kódul...

méghogy brahiból ... talán a petevezető elkötésre gondoltál?? jaaaaa hogy az máss?... igen egy cseppet, mert ott a hormon termelö szervet nem veszik ki, épp csak megakadályozzák hogy a hímivarsejt és a petesejt találkozhasson mivel nem fog tudni a "csomón" átjutni a spermium...

2011. márc. 28. 17:27
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!