Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan beszéljem le a férjemet...

Hogyan beszéljem le a férjemet a KÁJ-ról?

Figyelt kérdés

Van egy németjuhász-roti keverék ivartalanított szukánk, nagyon jó apportos, mindene az akadálypálya viszont az örző-védő ösztöne kb a nullával egyenlő. Párom kitalálta, hogy vegyünk mellé egy közép ásiait, mert hogy az nagyon jó területvédő és kell egy házőrző kutya is nekünk. Kicsit utánaolvastam a KÁJ-nak és úgy gondolom, hogy a tudásunk nem elég ehhez a fajtához (főképp hogy az össz pásztorkutya tapasztalatom egy kanári-szigeteki volt, amim évekkel ezelőtt tartottam).

A férjem totál lebeszélhetetlen, neki ilyen kutya kell. A kutyánkkal mindig én foglalkozom, én járok vele kutyasuliba is (az oktató külön kérte hogy én vigyem a kutyát, mert a páromnak nem engedelmeskedik akármit csinál) és tudom, hogy a kezdeti lelkesedés után a másik kutya is rám maradna.

Ti mivel érvelnétek hogy nem kell az a kutya? Vagy mekkora az esélye ha mégis megveszi akkor nagy gáz lesz vele?


25/N


2011. aug. 27. 11:35
1 2 3 4 5 6
 11/59 anonim ***** válasza:
63%

igen, abba igazad van, hogy nem ismerem a kérdezőt és pláne nem a férjét, nem tudom, hogy bánnának a kutyával...


ezért mondtam, hogy beszéljenek egy jó tenyésztővel...

mert azért egy 8 hetes alomban is látszik, melyik az elevenebb, dominánsabb kutya, és melyik a nyugodtabb...



de persze nem akarom erőltetni, de azért igyekeztem éreztetni, hogy betojni sem kell tőle, nem olyan nehéz kezelni, ahogy azt sokan írják.:)


de persze ha ennyire tart tőle a kérdező, akkor oda nem való.


meg ismerem, milyen, amikor a férjek így beindulnak...:D

szóval ha tényleg tudni lehet, hogy utána az ő nyakán maradna a kutya, akkor szerintem sem kell...

2011. aug. 28. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/59 anonim ***** válasza:
Szeptember 24-25.-én lesz megtartva Ópusztaszeren a VI. pásztorkutyás találkozó és pásztorkutya teszt. Van néhány kutyád, legalább egyel megjelenhetnél és képviselhethetnéd a fajtát és megmutathatod milyen pásztorkutyáid vannak. Tavaly 40 körüli kutya volt, kau, káj, komondor, kuvasz, kangal és egy moszkvai őrkutya is. Azt hiszem más nem volt. Idén talán lesz sarp is.
2011. aug. 28. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/59 anonim ***** válasza:

utolsó félre értettél, ÖSSZESEN neveltem fel 5 kutyát, most 1 kájom van, 2 menhelyim és 3 befogadott macskaméretűm:)


a mostani kájommal szívesen elmennék, de nem nagyon hoznak lázba az ilyesmik, és általában őt sem:D

boldog vagyok vele, tudom, mire képes, minek menjek ilyen találkozóra?:)

nagyobb öröm neki, ha együtt megy a falka a közeli tavacskába fürdőzni:)

2011. aug. 28. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/59 anonim ***** válasza:

Nekem semmi bajom a KÁJ-al, minden pásztorkutyát szeretek és tiszteletk. Hozzám közelebb áll a két magyar fajta, de ez egyéni ízlés kérdése. Sokan tartanak a komondortól és a kuvasztól, mert sok durva történet van róluk, ahol egyébként szintén a gazdák hibáztak. Valamint tény, hogy a kuvasz egy kisebb típus, a komondornak pedig a bundájától sokan tartanak és ezért inkább kaut vagy kájt tartanak.


Szóval a lényeg, hogy szeretem ezeket a kutyákat és nem szeretném azt látni, hogy boldog-boldogtalan ilyen kutyát akar, mert hogy "milyen durván néz ki és ez aztán bárkit széttép". Az ilyen gazdák miatt ezek a fajták csak veszíthetnek, ezért én csak olyannak ajánlom bármelyiket is, aki nem kezdő kutyás, akit érdekelnek a pásztorkutyák, aki tudja, hogy ezek se nem édi-bédi labradorok, sem ŐV munkakutyák, hanem ősi, önálló gondolkodású és (bocsánat a többi fajta tartónak) még nem elkorcsosult és csak küllemre tenyésztett kutyák. Bár sajnos már mindegyik fajtának megvan ez a változata is. Főleg az eszetlen méretnöveléssel.

2011. aug. 28. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/59 anonim ***** válasza:

Hát pedig ha megvan benne még az igazi pásztorkutya vér, akkor lázba hozná, és legalább lemérnéd, hogy milyen szinten van a kutyád.


Tavaly kb. 10-12 KÁJ volt, különböző kennelekből. Az abszolút győztes kan és szuka is KÁJ volt, mozgásban egy kau nyert, küllemben egy komondor.

Idén erősebb lesz a mezőny, megy néhány olyan kutya aki korábban nem volt. Ismerem őket, ott lesznek a Top5-ben, talán az első helyen is valamelyik.

2011. aug. 28. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/59 anonim ***** válasza:

tudom én, hányadán áll a kutyám, köszönöm.:)

a mostani jelenleg 6 hónapos lesz, tehát szerintem még korai neki a dolog, de felkeltetted az érdeklődésemet...:)


mivel falun lakom, itt jó pár pásztor legelteti a nyáját azon a mezőn, ahol én meg sétálok a kutyáimmal...

sokszor lovasok is jönnek.

+ Rasidot el sem mozdul mellőlem, hiába rohangál a többi kutya össze-vissza, neki az a séta, hogy leül mellém és fürkészi a rétet.:D


na mindegy, most megyek van egy kis dolgom, majd visszanézek ide:)



de abban nagyon egyet értek veled, hogy vigyázni kell, nehogy rossz ember kezébe kerüljön egy ilyen kutya, aki felvágásra, stb használná...

annak katasztrófa lenne a vége.

2011. aug. 28. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/59 A kérdező kommentje:

A második kérdésem, hogy mi a frászt tudok csinálni, ha a férjemet mégsem tudom lebeszélni? Elmondtam neki mindent, amit a fajtáról olvastam (eléggé utánanéztem) és amiket ti itt írtatok, de neki ilyen kutya kell, mert hogy hú az mennyire kemény.


Egyrészt nem szeretném hogy ha meglesz akkor gáz legyen a szukánkkal. Egyszer-kétszer összebalhéznak és tuti áshatom el a mostani kutyánkat az erőviszonyokat figyelembe véve (bár mondtam a férjemnek, ha mégis káj-t akar, akkor készüljön fel, hogy egy sérülés a kutyámon és pakolhat). Amúgy a szuka abszolút nem domináns jellem, de így is összeugorhatnak bármin.


A másik, hogy lovaink vannak. Azt tudom, hogy a káj elvileg ösztönösen nem bántja a lovakat. Viszont az egyik heréltünk specializálódva van bármilyen nála kisebb állara, tehát meglát egy kutyát akkor teper rá. A mostani kutyusunk + a macsekok elég jól veszik az akadályt, de egy káj mondjuk ha másképp viszonyul a dolghoz és visszatámad, akkor mi lesz?


Párom mindig azzal jön, h kollégájának meg kauja van és hogy hú milyen birka az a kutya meg mennyire kijön a családdal. Hát nem tudom. Ha nem tudom lebeszélni és hazahoz egy ilyen kutyát mégis, akkor tudtok valamit javasolni, mik a legfontosabb alapelvek? (Hogy azért mindenre fel legyek készülve...) gondolom minden káj-os kezdte valahol egy első kutyával :D

2011. aug. 28. 18:45
 18/59 anonim ***** válasza:
57%

nnya.:)

szia, én az "5 kájos" vagyok, megint.:)


így ismeretlenül most a férjed vagy "kemény vagyok, felvágok, mindjárt ráduszítom" kategória - akkor tényleg felejtős a káj, vagy normális észérvek alapján akar egy megbízható házőrzőt.


a kauval - bárki bármit mond -, összehasonlíthatatlan.

hasonló feladatot láttak el, de teljesen másképp, és tök más körülmények között.


a káj teheneket is terelt, a lovakkal sem lesz gondja, az ingerlékeny lóval pedig szépen lerendezik majd egymás közt a dolgokat.


falkában érzi igazán jól magát, a másik kutyádat nem fogja bántani.



és titeket sem.

nagyon ellene vagyok az erőszaknak, ha már felemelem a hangom, ott már komoly okkal teszem - ez azért jó, mert a kutyák tudják, hogy feleslegesen nem jártatom a számat, tehát jó lesz vigyázni...


(amúgy verhetitek a kutyát, meg sem érzi - viszont megjegyzi!)


amire még figyelj:

- műanyag tálban ne adj neki kaját, mert valószínűleg a tálat is megeszi.

- a vastag láncnál vastagabbat tegyetek rá.

a folytó szerintem felesleges, nem ajánlom.

- a kerítés legyen olyan, hogy a kisfejű kutyák se tudjanak beugatni rajta, mert letépi az arcbőrüket.

más kerítéshez se engedd közel ugatni, mert a kutya kilógó testrészét fogja leharapni.

- ÖV-re, kiképzésre, kutyasuliba tök felesleges járatni, neki nem kell tudnia, hogy "ül".

- teljesen önálló döntéseket hoz, ettől még te vagy a vezér. de ne akard neki megmondani, mit csináljon, tudja ő a dolgát.

- most mennem kell, majd folytatom.:)


ez most így elég vadnak tűnhet, de nem az, majd ha visszajöttem a kutyasétából, folytatom és meglátod, ez egy csodakutya:)

2011. aug. 28. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/59 A kérdező kommentje:
Kicsit félreérthetően fogalmaztam: akar egy házőrzőt ami nagyon kemény és keményen is néz ki, hogy senkiben fel se merüljön, hogy mondjuk átmászik a kerítésen és elvisz valamit. Tehát a káj mérete és kinézete az első dolog ami miatt ez a fajta kell neki + hogy ugye őrzi a területet, tehát egy ugató káj-al védett területre nem fog bejönni senki.
2011. aug. 28. 20:13
 20/59 anonim ***** válasza:
100%

ma 19:56


ahhoz képest, hogy akkora szaktekintély vagy a fajtában, eléggé szűklátókörűen közelíted meg a dolgot...


egyrészt igaz, amit leírtál a fajtáról, másrészt HIÁNYOS. ugyanis az ázsiának két vonala van. az egyik az autentikus pásztorkutya, a másik a bunyós vér. és bizony Mo-n bunyósból több akad, szóval ha már ázsia a kérdés témája, akkor alapból azzal illene kezdeni, hogy jól nézze meg honnan veszi, mert lehet, hogy rossz alomba nyúl...

a bunyós vonal sajnos nem, vagy csak nagyon ritka esetben tartható falkában - hisz kutyák elleni harcra lett szelektálva, sőt, tudok olyan kutyáról, ami csak kutyára megy (mint a pit bull), embert nem bánt.


ha sikerül egy igazi pásztorkutyát venni, akkor kevéssé valószínű, hogy akár a lovakkal, akár a másik kutyával gond lenne (főleg, ha a másik kutya nem generálja). de azt mondom megint, hogy KERÍTÉS!!! ás, ugrik, a drótot meg felszabja! és hiába van "megnevelve", az ő szemszögéből a terület az nem korlátozódik a telekkönyvi határokra, hektárnyi területeket szoktak ezek a kutyák őrizni, általában még az utcafrontot minimum magukénak érzik, de néha még a környező utcákat is, és bizony megvédik az általuk illetéktelennek vélt behatolóktól. már, ha ki tudnak menni...

az őrző-védő valóban felesleges ezeknek a kutyáknak, legalábbis olyan értelemben mindenképp, ahogy a kutyaiskolákban a kiképzők 99%-a csinálja. de az, hogy nem kell tanítani, az szerintem hülyeség... ok, nincs rá szükség, hisz ösztönállat, őrizni őriz akkor is, ha rá se nézünk, de a kutya-gazda kapcsolatot szorosabbá teszi, a kutyát agyban lefoglalja, illetve a mindennapi élet során hasznos, ha tanítva van az állat. ugyanígy a séták is. ott egyébként szintén érvényes, hogy az ismert területeket magáénak tudja és bevédi! viszont az ismeretlen, semleges területen megint máshogy viselkedik.


elég aggasztónak tartom ezt a "mert hogy hú az mennyire kemény" hozzáállást... alapvetően tudomásul kell venni, hogy egy pásztorkutya későn érő. nagyon későn... 2-3 éves korában még bőven gyerek, vagyis barátságos mindenkivel, később erősödnek meg benne ezek az ösztönök. ha a keménység kell a gazdának, akkor jó eséllyel egy túlvadított, szocializálatlan boldog-boldogtalannak nekiugró kutya lesz már siheder korára.

ezeket a kiskutyákat ahogy lehet szocializálni kell, ráadásul mindenre, amire csak tudod (a lovakra is, minél hamarabb), és lehetőleg tartani ezt a dolgot 1-1,5 éves koráig (mármint a rendszeres szociális kirándulásokat). következetesen nevelni, és nem várni tőle csorgó nyállal az első kitámadást. hagyni kell, hogy barátkozzon emberrel, kutyával, aztán majd ha ő egy nap úgy dönt, hogy többet nem partizik, akkor azt tudomásul venni (az átmenet lassú, észre fogjátok venni, hogy már nem kezdeményezi a játékot, vagy az ismerkedést). hagyni kell gyereknek lenni, és fokozatosan tanítgatni. nem szabad tőle sokat várni, de ha az ember odafigyel, akkor egy BH szint simán kitelik egy pásztorkutyától is. 2-3 éves korára lesz igazán felnőtt, addig bizony csak előnevelés lesz. szóval hacsak nem egy felnőtt kutyát hoztok haza, még jó 2 évnyire vagytok attól, hogy a kiskutya őrizze a házat...ezt is mondd el a férjednek. meg azt is, hogy neki kell majd heti 2-3x kilométereket legyalogolni a kutyával :P (mert ahogy írtam a lelabdáztatás náluk nem alternatíva)

2011. aug. 28. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!