Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan beszéljem le a férjemet...

Hogyan beszéljem le a férjemet a KÁJ-ról?

Figyelt kérdés

Van egy németjuhász-roti keverék ivartalanított szukánk, nagyon jó apportos, mindene az akadálypálya viszont az örző-védő ösztöne kb a nullával egyenlő. Párom kitalálta, hogy vegyünk mellé egy közép ásiait, mert hogy az nagyon jó területvédő és kell egy házőrző kutya is nekünk. Kicsit utánaolvastam a KÁJ-nak és úgy gondolom, hogy a tudásunk nem elég ehhez a fajtához (főképp hogy az össz pásztorkutya tapasztalatom egy kanári-szigeteki volt, amim évekkel ezelőtt tartottam).

A férjem totál lebeszélhetetlen, neki ilyen kutya kell. A kutyánkkal mindig én foglalkozom, én járok vele kutyasuliba is (az oktató külön kérte hogy én vigyem a kutyát, mert a páromnak nem engedelmeskedik akármit csinál) és tudom, hogy a kezdeti lelkesedés után a másik kutya is rám maradna.

Ti mivel érvelnétek hogy nem kell az a kutya? Vagy mekkora az esélye ha mégis megveszi akkor nagy gáz lesz vele?


25/N


2011. aug. 27. 11:35
1 2 3 4 5 6
 21/59 anonim ***** válasza:
63%

kedves utolsó, miért lenne hiányos?...

csak engem ismételsz.

mondtam, hogy tenyésztővel beszéljenek., na most egy normális tenyésztő hanyagolja a bunyós vonalat - ami egyébként nem fajtatiszta, csak megsúgom.


viszont a kájokat (eredetileg Türkmén juhász) is harcoltatták egymással, attól még nem viador kutya.

Viador a pitbull és általában az amerikai "kemény" fajták.

na de ez már nem az én asztalom.


ja viszont nem tudom, miért gondolod, hogy ennek a kutyának az agyát e kellene foglalni:D...

nyilván nem arra gondolok, hogy elvan magában a kertben oszt' csókolom.

de nem agilityvel meg apportozással fogja tudni lefoglalni a kedves gazdi.


hossszúúúúúú és még annál is hosszabb séta.

de meglátjátok, ha leültök a domb közepére, a másik kutya össze-vissza futkorászik, a káj akkor is leül valahol a közelben, és csak figyel.



a kerítésre (ahogy írtam) figyeljetek, legyen jó minőségű.

Én a helyetekben ivartalaníttatnám, mert ha egy kan (vagy tüzelő szuka) menni akar, menni fog.

(a szukám a 2 méter magas, szögesdrótos tetejű kerítést ugrotta át.)


- más állatokkat - macskával, stb nagyon jól megfér.:)


- a gazdáját imádja, de nem feltűnő rajongással, inkább visszafogottan, de forrón:)


- ha szuka a kutyátok, semmiképpen ne szukát vigyetek mellé. a (normális) kan egyébként sosem gyűri le harcban de még játékban sem nagyon a szukát, tehát lehet, hogy kívülről kicsit "papucsnak" fog kinézni, de valójában csak "lovagias":)


és nem kell megijedni attól, hogy kan.

pláne, ha te fogsz vele többet foglalkozni, sokkal szerencsésebb kant választani, a szuka sokkal vadabb tud lenni. (pont, mint az embereknél...)



szóval nem kell ilyen hülyeségeket csinálni, hogy úgy teszel, mintha beleennél a táljába, meg mittudomén, ami más kutyáknál viszont nagyon is helyénvaló lehet...


a kutya ösztönszerűen nem fog kunyerálni az asztalról semmit.


meg fogsz lepődni, milyen keveset kell majd fegyelmezned.:)



ha bármilyen gond adódik vele, csak írj ide, és biztosan kitalálunk valamit.:)


de ha megérzi rajtad, hogy nem örömmel és szeretettel fogadod, az semmiképp nem szerencsés.


bízz a természetben, bízz az ösztönökben, a a felmenői több ezer évre visszanyúló kemény munkájában - ami az ő vérében is ott van még.


már egész kiskorában vigyétek a lovakhoz, lehetőleg a másik kutyával együtt...

2011. aug. 28. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/59 anonim ***** válasza:

Dogjunk: sok mindenben egyet értek veled is és az 5 kájossal is (mondjuk vele sok mindenben nem is értek egyet). :-)

Veled csupán abban nem, hogy a kutya csak 2-3 éves kora után fog területet őrizni. 5-6 hónapos koruk körül a pásztorkutyák már őrzik a területüket, vagyis nálunk és jó néhány ismerősünknél így volt. Tény, hogy ekkor még nem megy neki feltétlenül a behatolónak, csupán jelzi és próbálja sakkban tartani. Viszont 1,5 éves korára már komoly területőrző (nemhiába 18 hónap a határidő a pásztorkutyás teszteken). Abban viszont egyértelműen igazad van, hogy 2,5-3 éves korukra lesznek igazán felnőttek. Az én komondorom 1 hónap múlva lesz 2,5 éves és még sokszor vannak kölykös vonásai, de éles helyzetben már nem tekinthető kölyöknek.

Az 5 káj-os hölgyet kissé elfogultnak tartom továbbra is és azzal egyáltalán nem értek egyet, hogy a káj oly nagyon sokban különbözne a kautól vagy más pásztorebtől. Ezek a kutyák nagyon egy húron pendülnek.

2011. aug. 28. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/59 anonim ***** válasza:

hátha ez egy kis kedvet csinál, kölyök korában úgy meg fogod szeretni, hogy később eszedbe sem jut félni attól, hogy kezelhetetlennéválik:D


[link]



[link]



[link]



hát nem egy plüssmaci??:):)

2011. aug. 29. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/59 anonim ***** válasza:
100%

tegnap 22:22


akkor félreértetted - vagy én nem voltam egyértelmű :)


szerintem az, hogy ugat a háznál, még nem számít házőrzésnek. erre egy csivava is képes :D de az, hogy ténylegesen, hatékony őrző legyen, abban egyet értettünk, hogy idő. és addig bizony csak jelképes dísz a kertben, fejlődő lény - akiről a gazdái (ha odafigyelnek rá) pontosan tudják, hogy csak mímeli azt, amit várnak tőle, és ez nagyon sokszor vezet a kutya fiatalkori túlerőltetéséhez (amit már levezettem).


az 5 kájosra már ne is akarok reagálni, nem érti meg amit írok, és úgy látszik levakarhatatlan a szemüvegéről a rózsaszín köd... a fajtát sajnálom, hogy ilyen, a fajtának összesen EGY oldalát ismerő emberek miatt még több hozzá nem értő kézbe kerülnek kemény pásztorkutyák... pedig inkább lebeszélni kell a pásztorkutyákról az embereket, mint rá!

(aki igazán elhivatott, és tényleg kell neki ilyen, az úgysem tántorodik el :))

2011. aug. 29. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/59 anonim ***** válasza:
100%

Ok, így már világos. Valóban akkor még nem őrző, csupán jelző. :-)


Hát az 5 KÁJ-os is kezdi belátni, hogy nem szabad mindenkinek ajánlgatni egy ilyen fajtát (vagyis remélem, hogy valóban kezdi belátni).

2011. aug. 29. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/59 anonim ***** válasza:
73%

ha nem akarsz reagálni, ne is tedd.


és még mindig azt mondom, amit ezelőtt is mondtam.

a férje a kérdezőnek úgyis lebeszélhetetlen.

én a kérdésre válaszoltam, és elmondtam pár szerintem hasznos tanácsot, amire érdemes figyelni.



semmi katasztrófa nem fog történni, ha kájt tartanak, mint mondtam, egy jó tenyésztő a pár hetes alomból is megmondja, melyik kiskutyát válasszák.


ugyanúgy lehet szeretgetni, játszani vele (bunyósat, nem labdásat:)), annyira kell figyelni, hogy idegen élőlény jelenlétében ha nem muszáj, ne legyen szabadon.


+ ha nem munkakutyának akarják - és nem annak akarják -, érdemes minél korábban elkezdeni a szocializációját, szépen bevinni egy városba a nyüzsgésbe, stb...


úgy sem tudják kiölni belőle (nem is szabad) a területőrző ösztönét, tehát 10 percnél tovább ha ülnek egy helyben, akkor senki ne akarja megközelíteni azt a kutyát, de egyébként ha folyamatosan sétálnak, nem lesz vele semmi gáz.



azt hiszem, kicsit több tapasztalatom van a fajtával, mint Nektek.:)


és nem tudom, honnan veszitek, hogy boldog-boldogtalannak ajánlgatom, de pont az tetszett meg, hogy a férje ilyen eltántoríthatatlan.

és ha már úgy is lesz egy ilyen kutyájuk, jobban járnak, ha elmondom, mire számíthatnak.

nem????

2011. aug. 29. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/59 anonim ***** válasza:
100%

"ha nem munkakutyának akarják - és nem annak akarják -, érdemes minél korábban elkezdeni a szocializációját, szépen bevinni egy városba a nyüzsgésbe, stb... "


Ezt nem értem. A munkakutyának szánt ebet nem kell szerinted szocializálni? Ugyanúgy kell. És egy jó munkavonalas pásztorkutyának közömbösnek kell lennie semleges területen, ha a gazda megáll egy csoporttal beszélgetni, a kutyának nyugodtan kell állnia és nem szabad senkire sem támadnia.

2011. aug. 29. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/59 anonim ***** válasza:
100%

ma 14:20


engem is ez az általad idézett mondata "ragadott meg", és mutatja, hogy mennyire nem érti ezt az egészet. veled értek egyet, nagyon káros az a fajta hozzáállás, hogy akkor lesz jó munkakutya, ha nem szocializálják, meg a másik tipikus hiba, hogy nem hagyják, hogy ismeretlenek simogassák... a jó pásztorkutya akkor is profin fog dolgozni, ha rendesen szocializálják.


vicces az 5kájos optimizmusa is :D a magyar tenyésztőket nem nagyon ismerheti, a többség - ahogy ezt már írtam - bunyós vonalat tart, keresni (nagyítóval!) kell azokat, akik az autentikus vonalat tartják. nem kell a "jó tenyésztő" szöveggel jönni, egy olyan akinek lövése sincs a pásztorkutyákról, ezzel nem tud mit kezdeni. sajnos a mai napig az a trend a karakán fajtásoknál (tisztelet a csekély kivételnek), hogy minél vadabb, emberesebb-kutyázósabb a kutya, annál jobban örülnek neki, és sajnos ezt tartják a jó vézennek - hibásan. a jó pásztorkutya nem őrjöng ész nélkül, semleges területen semlegesen viselkedik, csak akkor vonul harcba, ha őt megtámadják, vagy ha a gazdája (falkavezére) is harcol. egy higgadtan várakozó gazdát szükségtelenül nem véd be a pásztorkutya, hisz a gazda maga sem lép fel támadólag, és a kezdeményezés joga mindenkor az övé. az ő jelenléte nélkül viszont a kutyáé a döntés. de sajnos a tulajdonosok java azt a látványt szereti, amikor fröcsög a kutyája nyála, és mozdul mindenre, ami mozog... és ez meglátszik a tenyésztési trendekben is. vannak persze kivételek, de nemigen hirdetnek az expresszen, és nemigen járnak kiállításra, szóval mint írtam, nagyítóval kell keresni!

2011. aug. 29. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/59 anonim ***** válasza:
100%

Az ópusztaszeri és egyéb pásztorkutyás teszteken nemhiába van közömbösségi vizsgálat.

Én nagyon tartok attól, hogy a KÁJ és a KAU is arra a sorsra jut, amire a pitbull, hogy ész nélkül veszik az emberek, mert hogy ez aztán bármit széttép. A piac pedig természetesen hozzájuk idomul és csinálják a minél nagyobb méretű és vadabb szaporítást.

Mint mondtam a kangalnál a német dog/leonbergi vér lett belevíve, hogy legyenek 80cm feletti kanok, lehet is látni az ilyen kangalok mennyire elütnek az igazi sivas kangaltól, ami a nyájak mellett van. Ezen kutyák feje egyre masztiffosabb.

A KÁJ-nál pedig nápolyi masztiff és bernáthegyi vért vittek bele a méretnövelés miatt, ezért vannak 85+-os kutyák.

Ezek a kutyák rendkívül impozánsak, csupán a nyáj mellett hamar farkaseledel lenne belőlük, mert az idegen vérnek köszönhetően lomhák, többet is esznek (ami nem jó a pásztornak), valamint a vadság miatt leereszkedik a vörös köd és utána megy a farkasnak, elhagyja a rábízott nyájat, és 2-3 nap múlva csak a kutya feje kerül elő. A vadságra tenyésztéssel pedig még pont azt a remek tulajdonságát is elveszti, hogy falkaállat.

2011. aug. 29. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/59 A kérdező kommentje:
Tudtok ajánlani olyan tenyésztőt, aki a nyugodtabb vérvonalat preferálja? Tehát aki nem arra megy, amit ti is írtatok, hogy minél vérmesebb legyen a kutya?
2011. aug. 29. 15:26
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!