Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Nem értem ezt a törzskönyv...

Nem értem ezt a törzskönyv mizériát?

Figyelt kérdés

Sziasztok,

lehet, most szétszedtek, de én nem és nem értem ezt a törzskönyv mizériát...


Tehát, ok egészséges ÉS garantált kutya stb. Anyámék bernije tk-s, de ettől függetlenül a nagypapája pl ugyanaz mindkét ágról... semmi baja, 13 éve.


Az előző kutyáik nem voltak tk-sak, de mindig fajtatiszták voltak, bocsánat, fajta jellegű keverékek, v miszösz. Semmi bajuk nem volt, tizenix évesen haláloztak el.


Nekem megmondom őszintén bajom van az ún. TENYÉSZTŐKKEL. Méghozzá az, h azért ilyen drágák a kutyáik, mert mindent túlzásba visznek. Egy gyereket is fel lehet nevelni x és x/2 pénzből ugyanolyan jó színvonalon.


Miért is fizetünk ennyit??? JA mertdrága a táp, meg az ilyen eszköz, meg az állatorvos, meg a szűrések. És persze a kan is sokba kerül, ha olyan, meg a versenyeredmények.


Na de! Nekem nem ér többet egy kutya, mert x tíz-százezret költöttek rá, h nyerjen címeket, és ennek megfelelően NEM lennék hajlandó arra, h én fizessem meg a kedves tenyésztő igen drága hobbiját. Mert ez az!!! Ráadásul modern kori f.ság az egész. Szerintem.


És itt van a másik véglet, h már mindenki szaporító, aki nem ilyen elszállt. Én ezzel sem értek egyet... az a szaporító, aki 20 kutyát tart, nincs életük a kutyáknak semmi...stb. csak arra tartja őket, h szüljenek. AZ szaporító. Aki vesz két kutyát, és pároztatja őket, nem az. Ezen persze lehet vitázni ez csupán fogalmi kérdés...


De most őszintén... Akkora faksznit csapnak már ekörül egyesek h az nem normális, és ezt nem értem. Ennyi erővel az emberek is menjenek szépségversenyre és szűrésekre és csak azok szaporodjanak, akiknek ch minősítése van, mert a többi gyerek, nem ember, hanem fajta jellegű keverék, beteges és selejt...


Szerintem ez a kutyatenyésztés nagyon beteg irányba megy el, és a becsületes tenyésztő nyilván nem pénzt akar a kölykökből, hiszen neki is mennyibe kerül...csak a lelketlen szaporító akar pénzt, a tenyésztőnek fizetett minden fillér benne van a kölyökben mikor megkapjuk, nem? Ne vicceljünk már... itt van pl a szűrések ára, azt kb az első alom FELE visszahozza, de a másodikat sem adja olcsóbban...stb. Szóval hagyjuk már ezt az álszentséget.


Kíváncsi lennék a véleményetekre, de kifejtve, nem annyi h idióta vok, hanem tényleg.


2012. okt. 4. 16:31
1 2 3 4 5 6 7
 21/64 anonim ***** válasza:
100%

Nekem az a q nagy bajom, hogy az emberek a kutyák szaporításából akarnak megélni, és van is vevőképes kereslet az óccsó kutyára, tovább szaporítani az is jó lesz.

Évek óta tömve az összes menhely, és a legtöbb szaporító erre magasról sz@rik. Semmi felelősségérzet nincs az emberekben, és ez rohadtul bosszantó.


Ennyi a véleményem. Ha nem lenne ilyen elkeserítő a helyzet, akkor nem akarnék senkire törzskönyves kutyát tukmálni. (aki tudja, hogy miért fontos a tk. az úgyis tenyésztőtől vesz kutyát)

2012. okt. 4. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/64 A kérdező kommentje:
De az amit te mondasz, bár igaz, mégsem kapcsolódik szorosan ide. ÉS fordítsuk meg: esélyük se lenne a szaporítóknak, ha REÁLIS bár drága áron lehetne tk-s kutyát venni. Ez nagyon durván két élű kard!!!
2012. okt. 4. 17:46
 23/64 A kérdező kommentje:
Megkérnék nyomatékosan MINDNEKIT h ne pontozgassuk le egymást, én is mindenkinek csak jó minősítést adtam, v semmit. És semmit is csak annak, aki minősíthetetlen stílusban kommunikál. Köszönöm.
2012. okt. 4. 17:48
 24/64 anonim ***** válasza:
100%

Mindig lesznek olyanok, akik tk. nélkül árulnak kutyákat. (tehát akik nem tenyésztők) És sokan inkább megvesznek 10-20-30 ezerért egy fajtatisztának hirdetett kutyát, mint tenyésztőtől 70-80-90 ezerért.

Azt mondom egy bizonyos pontig belefér, de ami Magyarországon megy, az tényleg abnormális. Én is mindenki arra biztatok, hogy tenyésztőtől vásároljon, hátha sikerül akár csak egy picikével visszább szorítani a szaporítókat.

De 99%-ban minden szavunk falra hányt borsó:(

2012. okt. 4. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/64 A kérdező kommentje:
Csak h visszatérjek a családom bernijére, anno 13 évvel ezelőtt került 45 ezerbe tk-san. Azért mert küllemhibás- nincs fehér bojt a farkán, és mert sérves volt, amit nekünk kellett megműttetni. Pedig neki aztán olyan felmenői vannak, hogy a királyi család elbújhatna... Persze nyilván egy nemes lelkű tenyésztő megműttette volna maga és fillérekért jó gazdit keres...legalábbis így szól a tenyésztők legendáriuma. Tehát 13 évvel ezelőtt a "selejt" berni is marha drága volt, most is nyilván a tenyésztő küllemhibás ebe, sem 10 fillér, hát még amelyik nem!!! Tehát amíg nem lesz elérhető a tk-s kutya ára, ez csak rosszabbodni fog. Amúgy ÉN nem hallottam olyanról, h valaki a tk-s kutyáját 100 ezer alatt vette mostanában.
2012. okt. 4. 18:05
 26/64 A kérdező kommentje:

ÉS ez az ami ténylegesen rossz szerintem, h mindenki bort iszik és vizet prédikál. Az emberek eredendően nem hülyék, és szeretik a minőséget, vennék is, csak nem tehetik.


Viszont a helyzet nem olyan egyszerű, h akkor fogadj örökbe keverékeket. Mert, jujj most fogtok megkövezni, de nekem nem tetszenek a keverékek. Egyszerűen nem. És a fajtatiszták közül is inkább a laposabb orrúak (pl.: staffi, westie, bulldog...stb.), ami ugye a keverékeknél elég ritka is.


Én sokkal inkább abban látnám a lényeget, h MINDEN kutyát csak ivartalanítva engednék tartani- kivéve a tenyésztésre szántakat, így meg lenne oldva a keverék probléma. Ezzel persze megint egy problémához érkeznénk, mert a nemes lelkű tenyésztők így még drágábban adhatnák a kutyákat, hisz más nem hozhatna le almot, és akkor megint kezdődne a csalás és mutyizás elölről. Én csak a minőségi kutyák árának mérséklésében látom a megoldást, bárki bármit mondjon is. Hasonló ez kicsit a letöltések problémájához.

2012. okt. 4. 18:13
 27/64 anonim ***** válasza:
100%

Kedves kérdező! Nem volt kedvem átrágni magam a megannyi válaszon, amit kaptál, de megmondom, miért drágábbak a törzskönyves kutyák. Nem azért, amiket írtál, tehát nem azért, mert a tenyésztő sok pénzt költött a kiskutyára meg az anyjára (bár tény, hogy azért egy igazán rangos címért 3 CACIB kell 3 különböző országban meg ilyenek). Azért annyival drágábbak a törzskönyves kutyák, mert a törzskönyvvel a kutya "használati értéke" növekszik. Mit értek ez alatt? Törzskönyves kutyákkal sok olyan tevékenységet végezhetsz, melyeket törzskönyv nélküli kutyákkal nem vagy csak kis mértékben. Ezek a következők (a teljesség igénye nélkül):

1. Crufts-on való részvétel. Ez a világ talán legnagyobb kutyás versenye, minden van. Csak törzskönyves, a "The Kennel Club" által elfogadott fajták vehetnek rajta részt. Komoly program.

2. Kutyakiállításokon való részvétel - díjakat nyersz vele, nőhet a kutyád tenyészértéke

3. Tenyésztési lehetőség: rendes ember csakis törzskönyves kutyától hoz le kölyköt. Ennek több oka is van amivel nem akarok itt foglalkozni, de bárki beláthatja, hogy ez is sok lehetőséget és felelősséget is hoz magával

4. Felmenők visszakeresési lehetősége esetleges egészségügyi gondok esetén, vagy ha más információkra van szükség.

5. Szűrt szülőktől vásárolt kiskutya esetén bizony valószínű, hogy nem mutatkozik majd az a probléma a kiskutyán. Mit jelent ez? Nem kell lábának darabját 80 ezerért megműttetni, ha mondjuk kiderül, hogy patellás. Nem kell nézned a kutyád epilepsziás rohamát, mert nincs neki. Akkor most melyik kutya az olcsóbb? A kockázatcsökkentés is megér ám egy kis pénzt...


A fentiek alapján nyilvánvaló, hogy a törzskönyv a kutya egy bizonyos szempontból vett értékét nagyban megnöveli, ezért ezek a kutyák drágábbak, mert törzskönyvük révén a gazda olyan lehetőségekhez férhet hozzá, melyhez a törzskönyv nélküli kutyák gazdái egyáltalán nem vagy csak részben. Nem kell ezen meglepődni, mert nagyon sok más dologgal is így van ez. Pl. az ember vehet iphon xG-t százezrekért, mert azzal tud facebookozni, meg játszani, meg érintőképernyős meg fúúdetökjó, de vehet egy kétezer forintos telefont is, ha elég neki a telefonálás meg az sms. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy a törzskönyv nélküli kutyák értéktelenek, mert rengeteg dolgot lehet kezdeni velük is! De aki a fentebb felsorolt dolgok valamelyikét akarja űzni kutyájával, annak kell a törzskönyv és kész. A tenyésztés ráadásul nagy felelősséggel jár, a törzskönyves kutyák magas ára bizonyos mértékben elősegíti azt, hogy csak komoly szándékú emberek vegyék meg azt a bizonyos kutyát. Ami pedig a törzskönyv nélküli/nem szűrt/hibás egyedek pároztatását illeti... a fajtatiszta kutya az emberiség több ezer éves munkájának gyümölcse, az emberiség és az egyes nemzetek kultúrkincse. Akik kotyvasztanak meg nem foglalkoznak a fajta egészségének, küllemének, temperamentumának megtartásával (mondjuk azzal, hogy egy ideggyenge és egy full diszpláziás német juhászt összepároztatnak, amiből lesz 5 ideggyenge és diszpláziás kiskutya), azok lesz.rják ezt a kulturális örökséget, ami természetesen jellemző a mai világra, de akkor is gusztustalan, különösen, mert ezzel csak a saját önzőségüket szolgálják ki.

Amit pedig az emberek szaporodására írtál... nos, a kutya állat, nem pedig ember, más etikai szabályok vonatkoznak rájuk. A gazda számára probléma egy beteges kutya, mert sok pénzbe kerül, s ez növeli a kutya menhelyre kerülésének esélyét. Ezért is kellenek a szűrések. Azért azt nem gondolhatod komolyan, hogy egy állatot ilyen szempontból összemérjünk egy emberrel. :D Meg ugyan melyik az etikátlanabb: nem engedni párosodni egy kutyát, vagy engedni azt, hogy továbbörökítsen egy olyan problémát, melynek következtében az utódai érvényesülési képességei csökkennek?

2012. okt. 4. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/64 A kérdező kommentje:

18:21

Erre a közgazdasági szempontból kifogástalan szempontra nem gondoltam. Csak ezzel megint annyi a bajom- én problémás-, hogy ez azt feltételezné, h aki rosszabb minőséget vett, hát ő választott, nem akarja ezekre használni (a közelmúltig kb így is működött), de nem mert itt arról van szó, h rossza az aki tk nélküli kutyát vesz.


Ami az emberes hasonlatomat illeti, természetesen csak durva párhuzamnak szántam, ám jobban elgondolkozva, végül is: etikus-e olyan szülőknek gyereket vállalni, akiknek a közvetlen családjában több daganatos megbetegedés volt? Hiszen ezzel a gyereknek x%-kal nő az esélye egy hosszadalmas, szenvedéssel teli és nem egyértelmű végkimenetelű betegségre. Persze ebbe bele lehet kötni, ez csak elméleti sík, nem gondolom én sem, h egy kalap alá lehetne venni a problémát.

2012. okt. 4. 18:34
 29/64 anonim ***** válasza:
100%
Én halálosan beleszerettem egy kutyafajtába még két évvel ezelőtt és emiatt elég aktívan körbe kérdezősködtem pár tenyésztőnél. Nem írok le minden részletesen, de a végszó az volt, hogy: "A kutyatenyésztés egy méregdrága hobbi". És ez így igaz, ha nem 150 ezret kérek egy fajtatiszta kiskutyáért, hanem teszem azt 200 ezret még akkor is veszteséges volt az egész, az idő a pénz, amit belefektettem. Ahhoz, hogy tenyészteni tudjak (egy számomra kedves álomfajtát) ott kezdődik a híradó, hogy meg kell vásárolnom legalább két kutyát (szuka és kan), természetesen egészséges, fajtatiszta, papírokkal rendelkező és kitűnő STANDARD külsejű kutyákat. Mondjuk egy kutya 200 ezer (nekem ugye kettő kell), akkor az már 400 ezer forint. És még csak a két tenyészkutya van meg. Ahhoz, hogy tenyészteni tudjak, regisztrálnom kell tenyésztőként magamat, ki kell váltanom a kennelnevet, fizetnem kell a havi tagdíjat, erre rászámolok mondjuk összesen 50 ezret (ez már 450 ezer). Miközben a kutyáimat kitűnő minőségű tápokkal és étrend kiegészítőkkel etetem, viszem őket a rendszeres orvosi ellenőrzésekre és oltásokra (ez egy-két év leforgása alatt minimum 30 ezer forint, de erre szerintem most kevesebbet számoltam a valós összegnél), ez már 480 ezer és még mindig nem érték el a kutyáim azt a kort, mikor már egészségügyileg tenyészthetők. Amíg várom, hogy elérjék a kívánt kort a tenyésztéshez, addig kozmetikushoz hurcolom őket kéthetente minimum, hogy kifogástalan legyen a külsejük mikor majd viszem őket kiállításra. Ja igen, a kiállítás. A kiállításra való járkálás a tenyészkutyákkal elengedhetetlen ahhoz, hogy a tenyésztő garantálni tudja, a kölykök gyönyörűek lesznek, STANDARD külsővel, nem rövidebb fülekkel, nem színhibákkal, nem csúnya szőrzettel...stb. A kiállításnál ugye ott van a nevezési díj, a kutyák betanítása, a külsejük folyamatos rendben tartása, azaz kutyakozmetikushoz való járkálás...stb, egy úgy nagyjából 20-30 ezer forint. Tehát úgy 510 ezernél tartunk még csak, és még mindig nem hoztam le az almot. És itt következik a kutyáim egészségügyi ellenőrzése, alkalmasak e tovább tenyésztésre, vannak e örökletes betegségei, a szuka ki tudja e hordani a kölyköket stb... Egy kutyánál csak a röntgen 20 ezer forint, egy vérvizsgálat olyan 7 ezer forint stb stb stb, a két kutya összes vizsgálatára számolok 60 ezer forintot, akkor tartunk 570 ezernél. Pároztatom a kutyáimat egymással, a szukám vemhessége és orvosi ellátása sem olcsó, számoljunk a szülésre, a kétszer drágább etetésre (a kölykök miatt) az esetleges komplikációkra összesen 30 ezer forintot, akkor tartunk 600 ezer forintnál. Megszületnek a kiskutyák, mondjuk legyen 3 kiskutya, a féreghajtásuk, az oltásaik 8 hetes korukig és az etetésük 6 hetes koruktól összesen 40 ezer forint, akkor tartunk eddig 640 ezernél. Ha egy kölyökért kérek 150 ezret, akkor összesen a három kiskutyáért kapok 450-et, én 640-et költöttem erre, azaz majdnem 200 ezer forintot "vesztettem" rajta. Ha az alomból egy kiskutyát megtartok magamnak (továbbtenyésztés céljából), akkor újabb 150 ezer ugrik, így 350 ezret "vesztettem" a drága hobbimon. És ez így megy tovább a végtelenségig, bárki, akit megkérdeztem azt mondta, hogy veszteséges a kutyatenyésztés. Így viszont érthetőek az árak, ha én tenyésztő lennék, lehet, hogy 200-at is elkérnék a kölykökért.
2012. okt. 4. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/64 anonim ***** válasza:
100%
(azért 3 kölyköt számoltam, mert én anno egy kistestű kutyafajtát szerettem volna tenyészteni, amelyik szerencsés esetben is csak 3 kölyköt tud kihordani, nem szerencsés esetben csak egy kölyök a valószínű, ráadásul az én álomkutyafajtám rendes kennelből, papírokkal, jó vérvonallal 350 ezernél kezdődött amúgy..., tehát elég sok mindenre a beszámolómból kevesebb számoltam, mint kellett volna, az orvosi költségek is kétszer annyiba kerülnek kb, mint én írtam fentebb...)
2012. okt. 4. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!