Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Rokoni kapcsolat » Hozzánk akarják költöztetni...

Hozzánk akarják költöztetni az unokatesómat?

Figyelt kérdés

(Az alap szituáció szerintem sokaknak nem lesz szimpatikus, de kérlek ne kössetek bele.)


Én 17/L vagyok és van egy 22 éves nővérem. Mi kisvárosban élünk, Pesttől kocsival kb. 1,5 óra, tömegközlekedéssel majdnem a duplája. Felvettek itt Pesten egy jó gimibe, a nőverem pedig akkor már itt élt egy lakásban, amit a szüleim vettek neki (egyetemista). Amikor én gimibe készültem, ő akkor lett másodikos az egyetemen és mivel nem bulizós, nem lógnak nála állandóan a barátai, stb., a szüleim megengedték, hogy hozzá költözzek be koli helyett. Ez volt 3 éve és teljesen jól megvagyunk, nem volt eddig semmi gond.


Most az unokatesónkat (12/L) is felvették Pestre, hatosztályosba. A szülei nem akarják kollégiumba küldeni és nem is jelentkezetek, ma derült ki, hogy azt tervezték, hogy hozzánk költözik be. A szüleim meg belementek, hiába mondtuk, hogy ez nem jó ötlet.


Már ott kezdődnek a problémák, hogy a lakásunkban két hálószoba van. Ha az egyiket kettéválasztanánk, akkor azok már nagyon kicsik lennének. Azt nem is tudom, hogy ez egyáltalán lehetséges e. Ezen kívül én most leszek végzős a gimiben, a nővérem meg az egyetemen, mindkettőnkre húzós év vár. Az unokatesónk meg tényleg jó tanuló, aranyos meg minden, de viszonylag önállótlan, a szülei mindig mindenhová vitték. Arra egyikőnknek sem lenne kapacitása, hogy mi kísérjük suliba reggel, haza délután, plusz különórára (már szervezik a szülei, hogy járhasson). Egyedül meg hogy menjen el, egész életében kisvárosban élt, és mondom, hogy önállótlan, én ezt is megértem.


A nagynénémék meg teljesen természetesnek veszik, hogy beköltöztetik hozzánk, mi meg majd intézzük a dolgait. A szüleinkkel már tavasszal megbeszélték.


Tudom, a szüleink nevén van a lakás meg ők tartanak el, de akkor sem lenne jó ötlet. De mivel ők belementek, mit tehetnénk? Lehet, hogy holnapra megoldódik, de most nem egészen tudom, hogy kihez menjek, a szüleimmel hiába próbálok beszélni, leráznak azzal, hogy már el van döntve. Nagynénémékkel próbáljak beszélni? Ők is láthatnák, hogy ez így sehogy sem lesz jó. Bármilyen tanácsot, tippet szívesen fogadok.



2022. júl. 27. 16:05
 41/91 anonim ***** válasza:
100%
Gyámüggyel viszont be lehet fenyegeti a nagynéniéket, hogy súlya legyen, hogy nem vállaljátok. Esetleg írhattok egy nyilatkozatot, hogy semmiféle felelősséget nem vállalatok a gyerekért, gondoskodni sem fogtok róla, ők meg írják alá, hogy tudomásul veszik. Ezt persze nem fogják megtenni, de ott akkor szembesíteni lehet őket azzal, hogy mégis hogy gondolták, hogy ekkora felelősséget akarnak a nyakatokba nyomni?
2022. júl. 27. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/91 anonim ***** válasza:
96%
Így van, lehet mondani hogy a gyámügy véleményére kíváncsiak lennétek.
2022. júl. 27. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/91 anonim ***** válasza:
80%

"Ha jól értem Budapesten egy 12 éves kislány egyedül járjon egy random kerületben lévő gimnáziumba?"


Ez mondjuk alapvetően nem lenne gáz, ha mondjuk egy kellően talpraesett és közlekedni tudó kiskamaszról lenne szó.

(Én már alsóban is egyedül jártam suliba - egy darab trolival -, majd mikor tíz évesen bekerültem nyolcosztályos gimibe, anyám egy alkalommal eljött velem, hogy lássam, mi merre, és onnantól egyedül jártam a szomszéd kerületbe, két villamossal, egy átszállással, 5-5 perc sétával. 12 évesen - elvált szülők gyerekeként - már javában egyedül vonatoztam Miskolcra apámhoz, persze úgy, hogy anyám felrakott a Keletiben, apám meg várt a Tiszain.)

Ellenben a kérdező leírta, hogy önállótlan, egyedül közlekedni nem tudó kislányról van szó, akit a szülei hurcolnak mindenhova. Ilyen szituban nyilván elképzelhetetlen, hogy egyedül jár majd gimibe.


***


Kérdező, még a gyámhivatalos válaszok kapcsán az jutott eszembe, hogy megfordítva is lehet esetleg hatni a szülőkre. Mondjuk nővéred benyögi, hogy jó, rendben, vállalja, de sajnos így nem fog menni, hiszen bármi történik, ő nem tud mit kezdeni, menjetek be együtt a gyámhivatalba, a kedves szülők mondjanak le a gyermekről, hogy nem tudják megoldani a gondozást, felügyeletet, a nővéred pedig családba fogadja, onnantól ti kapjátok a csp-t, fizetnek nektek gyerektartást, másképpen sajnos nem tudjátok megoldani.


(Zárójel: természetesen ez nem így megy, és a családba fogadás se pontosan ezt jelenti, de szándékosan sarkítva írtam: az lenne a lényeg, hogy megijedjenek, hogy elveszik tőlük a gyereket, és ők maguk visszakozzanak.)

2022. júl. 28. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/91 anonim ***** válasza:
100%
43-as, itt nem csak a közlekedésről van szó. Felnőttként Budapesten számtalan kellemetlen és rossz helyzetet kell elkerülnöm, megoldanom a bkv-zás, aluljárózás, stb kapcsán. Nem lányregénybe illő alakok kószálnak az utcán, mint tudjuk. Ennek kitenni egy 12 éves (vidéki) kislányt, az önállóságától függetlenül szerintem felelőtlen döntés. Nem tudjuk, hol az iskola, hol a lakás, de simán lehet 1-1 óra a közlekedés. Nap mint nap ennek kitenni a gyereket, magára hagyva,szerintem durva. 10 éves korodban meg hogy anyukád így járt el, szerintem bőven megkérdőjelezhető.
2022. júl. 28. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/91 anonim ***** válasza:
96%
Azért az teljesen más, hogy a hugit költöztették a nővére mellé. Ti együtt nőttetek fel, a leírásból arra következtetek, hogy jó kapcsolatot ápoltok, és jól elfértek a két szobás lakásban. Erre odavinni a 12 éves unokatesót? Hol fog aludni? Miből vesz magának/vesznek neki kaját? Egyedül fog menni a vidéki, magát nem feltaláló kislány BUDAPESTEN iskolába, külön órákra, barátokhoz? Mi van, ha se te, se a nővéred nem ér rá arra, hogy vele foglalkozzon? A nővéred akár eljárhat szórakozni. Neked sincs olyan messze már ez 17 évesen (ugye 18 éves kortól mehetsz be a szórakozóhelyekre), de akár így is neked is simán közbejöhet olyan, hogy suli után barátokkal elmész ide-oda, és csak este érsz haza. A gyerek 12 éves, meddig lenne a nyakatokon? Ha a nővéred még tanul vagy szimplán csak ott marad munka mellett a lakásban, az már egy fix ember évekre. Ha te leérettségiztél és egyetemre mennél és az épp Budapesten van, már be is telt a két férőhely. Az unokatesó még hat évig jár suliba, aztán ha ő is továbbtanul, még mindig rátok lenne sózva? Szépen mondjátok meg, de leginkább a nővéred, hogy lehet hogy "nagyok" vagytok, de ekkora felelősséget nem zúdíthatnak rátok. Nem fogjátok tudni hozni-vinni a kislányt iskolába, különórákra meg egyébb helyekre, mert nektek is lesz elég dolgotok. Ahogy az egyik kommentelő is írta, nehogy már a ti fiatal éveitek erre menjenek. Ha bulizni mennétek, a kislány miatt hagyja ki valamelyikőtök? Nem. Igaz a bulizás nem létszükséglet, de a tököm kilenne, ha azért nem mehetnék el szórakozni a barátaimmal vagy azért nem jöhetnek át hozzám, mert a kiskamasz unokatesómat a nyakamra költöztették. Mondjátok meg, hogy ha hozzátok költözik, arra számítsanak a szülők, hogy a lánynak egyedül kell közlekednie, ha úgy van, egyedül lesz otthon hajnalig, meg úgy teljes egészében ne várják el, hogy körülötte fogtok ugrálni, mint két anyuci. Akár azt is mondhatjátok, hogy előre főzzenek meg neki a hétre, mert ti nem fogtok külön főzni is rá.
2022. júl. 28. 01:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/91 anonim ***** válasza:
100%
Feltenném a kérdést:ha a lány magára gyújt valamit, kiesik az a harmadikról (a lakásból gondolom, hogy emeleten van), mit csinállnak? Olyan dologért menjen tönkre az életetek, ami nem is a ti felelősségetek (lenne)?!
2022. júl. 28. 06:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/91 anonim ***** válasza:
96%
Ez jogilag sem mukodik. A gyerekert a szülők felelnek, ha nincs 18 es kollegista akkor meg a kollegiumi nevelok. Nem lehet lepasszolni unokatesokhoz egy 12eves teljesen cselekvokeptelen gyereket.
2022. júl. 28. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/91 anonim ***** válasza:
7%

47es vagyok


35os valaszaval egyetertek. Szerintem is amugy trollkerdes. Elkepzelni sem tudom hogy valakinek a valosagban ez az otlete tamadjon. Raadasul szerintem is kiesett a kerdezo a szerepebol. 17evesen meredek az a mondat, hogy nem akarok a gyamugyhoz fordulni.. egy 17eves nem tud a gyamugyhoz fordulni, o maga is korlatozottan cselekvokepes csak.

2022. júl. 28. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/91 anonim ***** válasza:
100%
Igaz a szülőké a lakás, de erre a "nagyok vagytok" dumára azt mondanám, hogy ha elég nagyok vagytok, hogy a budapesti nyüzsiben lakhassatok és szinte a magatok urai legyetek, akkor ahhoz is elég nagyok lehettek, hogy erre azt mondjátok, hogy nem. A szándék szép és jó, viszont egy 12 éves gyereket egy végzős gimnazista meg egy egyetemista nyakára akasztani elég meredek. Én megmondanám, hogy nem az unokatesóval van bajom, de nem vállalom a felelősséget érte. Ha baja esik, ne vegyenek elő titeket, hogy a ti dolgotok lett volna ezt megelőzni (mert nem). Ha nem találja fel magát a pesti tömegközlekedésben, nem foghatjátok meg a kezét és hordhatjátok minden reggel suliba, érte menni meg pláne nem tudtok, hisz nektek is suli lesz. Akárhogy szépítenek, ferdítenek, itt az lenne tőletek elvárva, hogy szülői szerepet vállaljatok be. Ez meg tök abszurd, tekintve hogy te 17 vagy, és a nővéred is "csak" egy egyetemista.
2022. júl. 28. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/91 anonim ***** válasza:
78%
Honnan tudna a 17 éves hogy fordulhat e a gyámügyhöz. Egyébkent fordulhat. Szerinted rendőrségre is csak 18+ osok mehetnek, a többiekkel bármit meg lehet tenni?
2022. júl. 28. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!