Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Nem bízom az orvosokban és a...

Nem bízom az orvosokban és a gyógyszerekben, mit tegyek, hogy legyen erőm kivizsgáltatni magamat?

Figyelt kérdés

Az a baj, hogy nem bízom teljesen az orvosokban és a gyógyszerekben, ráadásul családban és nálam is vannak rossz tapasztalatok.

Emiatt 10-15 éve hanyagolt és újabb krónikus betegségeim is vannak, amiket eddig hanyagoltam.

Most elkezdtem kivizsgáltatni, ráadásul munkáltató révén magánban, de attól félek, nem lesz erőm végigcsinálni illetve vannak tünetek, amiket még így is elhallgatok.


Egyfelől nem akarok fiatal koromtól kezdve életem végéig gyógyszereket szedni, másfelől nem akarok ágyúra veréb gyógyszert szedni illetve sokszor hiányzik az, hogy életmódra adjanak tanácsadást. Bár ez most a magánban megvan.



Igen, én vagyok a hipochondriáról kérdéseket kiíró ember.



2021. szept. 26. 17:24
1 2 3
 11/29 A kérdező kommentje:

Csak ha háziorvos is protonpumpa-gátló felírásával képzeli el a rendszeres gasztroenterológiai gondozást...


Mi az a Barett nyelőcső állapot? Azt műteni kell vagy mit kell vele csinálni?



Kicsit elkensz, gyógyszerpártinak érezlek és akkor... ezek szerint szerinted kvázi alig számít az életmód?

Pedig töröm magam és más szempontból azt érzem, segít az életmód.


Akkor 29 éves koromtól kezdve napi 2-3 gyógyszer lesz a társam örökre? Hiába töröm magam életmódilag?


28 vagyok, szívbillentyű problémával. Nagypapámnak volt két infartkusa, egyik talán 50 előtt, de dohányos volt. Másnál nem tudok szív-érrendszeri gondról.

2021. szept. 26. 20:48
 12/29 anonim ***** válasza:

Arról, hogy az átlagos magyar háziorvos hogyan képzeli el egyes krónikus betegségek kezelését inkább ne is beszéljünk. Sokszor mondják, hogy ne degradáljuk a háziorvosokat, hogy csak beutalót írjanak, nos egy részük többre nagyon nem alkalmas képzettségénél fogva.


A Barrett nyelőcső reflux szövődménye, amely nyelőcsőrákhoz vezethet. Bizonyos esetben szűrni kell a refluxos betegeket, nem mindenkit. Interneten utána tudsz olvasni.


Ideális esetben a gyógyszer és életmód terápia kiegészíti egymást. Sajnos Magyarországon valóban sokszor gyógyszerfelírás történik életmódra vonatkozó tanácsadás nélkül. Félreértesz, ez szerintem is probléma, a koleszterin életmód terápiájára vonatkozó részt csak azért írtam le, hogy ne légy csalódott, ha a 7-es koleszterinből a legszigorúbb diéta mellett sem lesz 4, nem a te hibád. De például diabetesnél a gyógyszeres terápia megfelelő életmód mellett nem sokat ér, magas vérnyomásnál is fontos (lenne) a megfelelő életmód.


A koleszterincsökkentőt a kardiológus javasolta egyébként?

2021. szept. 26. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/29 anonim ***** válasza:
A diabetesnél a gyógyszeres terápia megfelelő életmód nélkül nem sokat ér, ezt akartam írni.
2021. szept. 26. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/29 A kérdező kommentje:

A kardiológus megnézte a vérképemet és először ő nyugtatott meg, hogy erre ő nem írna gyógyszert. Amúgy szerinte a rossz koleszterin a fontos és szerinte 5-től rossz. Illetve a család történetét is azért írtam fentebb, mert ő is ezekre volt kíváncsi.


A belgyógyász doktornő szerint meg az össz 8-tól katasztrófa, a 7 simán "csak" rossz.


"Félreértesz, ez szerintem is probléma, a koleszterin életmód terápiájára vonatkozó részt csak azért írtam le, hogy ne légy csalódott, ha a 7-es koleszterinből a legszigorúbb diéta mellett sem lesz 4, nem a te hibád"


Jaaaa, jaaa, jaaaa.

Így értem.

Erre felkészültem.


Azért abban reménykedem, hogy 6,5 lesz januárban, sőt, mivel fogytam, akár 6 körüli. Annak már nagyon örülnék (a 6,5-nek is). Rossz koleszterinnél annak is, ha 4-4,1 körüli.


A gyógyszerszedést szeretném elkerülni még 5-10 évig vagy valami ilyesmi a célom.



Utánanéztem a Barrett nyelőcsőnek.


Ez alapján ne lepődjek meg, ha műteni fognak egy éven belől, de úgy az jött le, hogy valószínűleg rákos még nem vagyok. Illetve szerencsétlennek kell lennem hozzá, hogy ha tükröznek, rögtön rákot találjanak.


Mondjuk nagyon félek a ráktól.

2021. szept. 26. 21:04
 15/29 anonim ***** válasza:

A kardiológusodnak van igaza abban, hogy a rossz koleszterinszint a lényegesebb. Egyébként szerintem esetedben már megfontolandó a gyógyszeres kezelés, tekintettel a 4 feletti rossz koleszterinszintre és a családi előzményekre. A rossz koleszterinnél az lenne a cél, hogy 4 alatt legyen.


Ha sokáig el volt hanyagolva a refluxod lehet, hogy érdemes a tükrözést megcsinálni.

2021. szept. 26. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/29 A kérdező kommentje:

10-15 évig el volt hanyagolva.


Nem lehet, hogy a diéta leviszi 4 alá a 4,2-es rossz koleszterint és akkor megúszom a gyógyszert?


Azért egy 28 éves sem örülne napi 2 gyógyszernek (reflux és ez).


Végülis két orvos mondta, hogy még nem ad gyógyszert.


Jó, azzal is tisztában vagyok, hogy a koleszterinem nőni fog az évek folyamán életmódtól függetlenül.

2021. szept. 26. 21:20
 17/29 anonim ***** válasza:

A refluxot nem érdemes elhanyagolni, mert vezethet szövődményekhez, érdemes foglalkozni vele, szűrni a szövődményeket, részt venni a gondozásban, nem úgy tenni, hogyha nem foglalkozol vele, akkor nincs, mint sokan teszik. De nem minden elhanyagolt reflux vezet nyelőcsőrákhoz, sőt. Ugyanakkor a tükrözés mindenképp jó, hogy lesz.


A koleszterinszinted éppen határeset, a 4 feletti rossz koleszterin és a családban fiatalon előfordult infarktus együtt veti fel a gyógyszeres kezelés lehetőségét is. De ez éppen határeset, esetleg érdemes lehet néhány évente elmenni nyaki verőér ultrahang vizsgálatra, hogy mi a helyzet érelmeszesedés terén ez segíthet dönteni a gyógyszeres kezelés kérdésében. Mindenesetre egészséges étkezés, mozgásprogram, dohányzás, alkohol, túlzott sóbevitel kerülése mindenképp javasolt.


Egyébként sokkal több a krónikus beteg fiatal, mint azt sokan gondolják. A reflux népbetegség, a mitralis prolapsus is sokakat érint és a legtöbb esetben kezelést sem igényel, csak rendszeres kardiológiai kontrollra kell járni, nem tudom esetedben mi a helyzet e téren. Mindenesetre így legalább van indokod időnként eljárni egy-egy kardiológiai ellenőrzésre, ami amúgy tök jó, tekintettel a családi előzményedre, gyógyszeres kezelés határértékén mozgó koleszterinszintedre.

2021. szept. 26. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/29 anonim ***** válasza:

Koleszterin terén egyébként sejtem, hogy mi az a tünet, amit nem akarsz leírni, pedig fontos információ lenne, mert ha valóban az, amire elsőre gondoltam (ED), akkor az igen értékes információ az érrendszered állapotáról és szintén a koleszterincsökkentő irányába billenti a mérleg nyelvét.


A reflux kezelése viszont nem tűr halasztást vagy mérlegelést, nagyon fontos lenne.

2021. szept. 26. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/29 anonim ***** válasza:
Nyugodtan keress egyébként privát üzenetben, tudom, hogy ott könnyebben lehet ezekről beszélni, szívesen segítek vagy válaszolok a kérdéseidre ott is, ha tudok. Persze itt is jó, ha neked itt kényelmesebb.
2021. szept. 26. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/29 A kérdező kommentje:

Orvos vagy? Nagyon annak tűnsz!


Te milyen tünetre gondolsz?



Alapvetően orvosok kezében vagyok, a belgyógyász is látni fog, amint visszamentem a kalciummal kapcsolatos vizsgálatok leleteivel. Akkor biztosan megkérdezi majd, hogy áll a diéta.



Most is visszanéztem, 2017-ben 3,9 volt a rossz koleszterin, aztán 4,45 2019-ben, 2021-ben 4,2.

Én azért nem bánom, ha adnak egy esélyt a diétának, mert lehet, hogy a "nem kell gyógyszer" felé billen januárra. :)


Amiről konkrét jó tapasztalatokat hallottam, az a kevés húst tartalmazó / húsmentes étrend.

2021. szept. 26. 21:59
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!