Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Valaki, aki ért a személyiségz...

Valaki, aki ért a személyiségzavarokhoz, segítene esetleg, a lenti leírás alapján, adni nekem iránymutatást, hogy kb. milye lehet anyámnak? Tudom, nem lehet így diagnosztizálni, de ha legalább tudnám mire hasonlít, utána tudnék olvasni.

Figyelt kérdés

Anyámnak van valami mentális állapota, valami személyiségzavar vagy ilyesmi, de sosem volt diagnosztizálva, sosem volt pszichológusnál, otthon sem volt soha megnevezve a számtalan hibája, mert megsértődött volna ha bármit a szánkra veszünk (vagyis begurult volna). Van egy bátyám, ő szerintem még elvan, de apámnak is elege van anyámból, de egyelőre még házasok. Sajnos apám behódol anyámnak, én is mindig azt tettem, hogy egyszerű legyen az élet. Otthon mindenben anyám döntött mindig is, mindent ő kezelt.

Anyámék már 60-asok, én is 28, rég máshol élek, férjem van. Már nem kell annyira behódolnom, mert már nem vagyok ráutalva. Bár ugyanúgy be szoktam hódolni, pont azért, mert minek most már pattogni, hisz évi 1-2X látom max. Telefonálni szoktunk sajnos, de nem minden héten. De sajnos álmomban sem hagy nyugodni, néha azt álmodom, megmondom anyámnak a magamét, ezért tudom, ez azért belülről rág, foglalkoztat valamennyire, lehet nem jó módszer behódolni. Most, hogy nem vagyok ráutalva, megmondhatnám neki a véleményemet, de hát sajnos besértődne, begurulna rajta, nem adna egy szamra se, mondaná mekkora hülye vagyok. Ez fix, hogy így reagálna, függetlenül a stílustól, amiben felhozom a témát.

Néha utánaolvasok a nárcisztikus anya jeleinek, de nem illik rá mind, max ilyen 3-4 jel illik rá, így nem gondolom, hogy nárcisztikus személyiségzavara lenne. Némi gashlighting, vagyis gázlángolás mindig volt benne, de az meg csak egy jelenség, nem egy állapot róla. Pedig ha tudnám azt, mi jellemző rá, jobban tudnám kezelni, megbocsátani, olvashatnék cikket az olyan anyához való hozzáállásról.

Még annyi, hogy apám viszont egy kb. 20 éve depressziós, gyógyszert szed rá minden nap, de neki megmondta a pszichiátere, hogy a felesége az oka. Ezt eddig nekem nem mondta, csak tavaly év végén mondta, mikor rohadtul elege volt anyámból. Hogy mi okból volt elege? Rosszul kezeli anyám a pénzt, halmozza a cuccokat, (hogy már nem lehet otthon elférni, meg ne tudjátok meg mennyi fölösleges dolgot vesz, mindenből mindig újabbat, drágán) pszichológiai nyomást gyakorol pl. sértett hallgatással, durván kiabál máskor. Még tudnék sokat írni, de most csak ilyen árulkodó jeleket próbáltam gyűjteni. (Jó, amúgy a rossz pénzkezelés nem hiszem hogy személyiségzavar jele, az bizonyára csak az ő személyiségjegye, csak említettem, amiatt is van apámnak belőle elege többek közt.)



#személyiségzavar #pszichológia #problémás anya #problémás feleség
febr. 11. 16:20
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
41%

Nem kell, hogy minden tünet egyszerre jelen legyen, az kb. olyan, mintha egy gyógyszernek az összes mellékhatása megjelenne. Néhány tünet elég. A "megsértődött" szó olvastán már tudtam, hogy nárcisztikus, illetve mostanában új kategória a hisztrionikus, régen ezt egybevették. De egyáltalán nem csak 1 baja lehet egy embernek, amellett még lehet kényszerbeteg is (vásárlási kényszer). Ezzel a boldogtalanságát akarja elfedni. Reménytelen a helyzet, mert ha eddig nem ment, akkor már nem is fog pszichiáterhez, pszichológushoz menni.

Mért akarsz megbocsátani? Én biztos nem akarnék.

febr. 11. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
62%
Ebből kb semmi sem derült ki. Anyádról alig írtál valamit. Az, hogy néha kiabál, meg felesleges dolgokat vásárol,nem utal patológiás állapotra. Ennyi alapján személyiségzavarra gyanakodni nonszensz.
febr. 11. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:

1# Köszönöm, utánaolvasok.


2# Hidd el, egész eddigi életem alapján nem hogy gyanakszom, hanem vagyok biztos személyiségzavarban, vagy valami mentális állapotban, ami nem egészséges. Nem kért soha, semmiért bocsánatot, legalábbis szóval nem, maximum úgy, hogy jött kibékülni. Kiabál sokat. Mindig mindent jobban tud. Ha valamiről kiderül, más tudta jobban, az mintha meg sem történt volna. (Velünk ilyen, a családdal, nem idegenekkel meg kollégákkal.) Mindig beszól, bármire, ami nem tetszik neki, de rajta semmire sem lehet beszólni, esélytelen. Róla kritikát megfogalmazni nekünk nem lehet. Lehet, de meglesz a böjtje. Ő rólunk végtelen kritikát megfogalmaz. Még a bátyámmal jön ki a legjobban, ő tudja a legjobban kezelni anyánkat, a hibáit látja. Apám behódol én meg elhúzódom inkább. Simán ránk erőltet dolgokat, főleg ugye amíg megtehette, nem most. Apámra most is tud.


Amúgy egy dolog eszembe jutott róla még, ami egy tulajdonsága, hogy nem bírja, ha valaki butának tartja. Amúgy nem is buta, nem az intelligenciájával van baj. De olyan szinten szinte fél attól, hogy nehogy valaki butának nézze, hogy ha van egy téma, amihez nem ért, akkor ahhoz is úgy próbál hozzászólni, mintha szakértő lenne, nehogy a butaság jelét mutassa. Ez egy félelme, hogy butának nézik, azért kezeli így.

febr. 11. 16:44
 4/17 anonim ***** válasza:
49%
Az is nárcisztulajdonság. Többnek akar mutatkozni, mint ami.
febr. 11. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
42%
Nárcizmusnak sok fajtája van, lehet az. De így távolról senki se tudja kijelenteni.
febr. 11. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:
De most miért van minden válasz úgy lepontozva? Nem én voltam. Aki hozzá se szól, idejön lepontozni aki hajlandó volt válaszolni? :P
febr. 11. 18:33
 7/17 anonim ***** válasza:
70%

Azért vannak lepontozva, mert alaptalanul, egy-két irreleváns, bemondott tulajdonságba belemagyaráznak egy súlyos kórképet. Mostanában, hogy nagyobb reflektorfény irányul a nárcisztikus személyiségzavarra (és a nárcisztikus jegyekre), a dilettáns tömegek rá akarják ezt sütni mindenre. Ez itt ennek a jelenségnek az iskolapéldája.

Ne haragudj, kérdező. Anyád viselkedése nincs rendben, egyáltalán nem okés, ahogy bánik veletek vagy a férjével, de konkrétan semmi nem utal arra ennyiből, hogy nárcisztikus lenne. Mondom ezt úgy, hogy sosem vetemednék arra, hogy neten keresztül diagnosztizáljak, DE! vannak kardinális viselkedéselemek, amik alapján gyanítható egy-egy pszichotikus zavar... amiket itt felsoroltál ehhez messze nem elegendő. Persze biztos fog még jönni egy-két médiatartalmakon kulturálódott egyén, aki mindenre rámondja, hogy nárcisztikus (vagy pszichopata, mert ugye az a másik aktuális vesszőparipa), de ettől nem lesz igazabb. Meg ami a fontosabb: se neked, se a családod többi tagjának nem lesz jobb attól, hogy önkényesen kijelöltök egy diagnózist. Ugyanis amíg anyuka nem kezd valamit helyzetével (ami a változtatás akarásával, vagy még inkább a felismeréssel kezdődik), addig tökmindegy, minek szeretnéd betudni a viselkedését.

febr. 11. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
64%

7 A narcizmus eleve nem pszichotikua zavar! Abban igazad van, hogy sokan alaptalanuln mindenkire narciszt mondanak.

Mindegy, hogy anyud mi, de hatalommanias mergezo szemely, az ilyeneket csak maguktol mentheti meg barki azzal, hogy levegonek nezik es elhagyjak...

febr. 11. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
38%
8, nem is állítottam sehol, hogy a nárcisztikus személyiségzavar pszichotikus zavar lenne. Viszont olyan, hogy "nárcizmus", nem létezik, csak a laikus köznyelvben :)
febr. 11. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
25%

#9 Ezt írtad:

"...vannak kardinális viselkedéselemek, amik alapján gyanítható egy-egy PSZICHOTIKUS zavar... amiket itt felsoroltál EHHEZ messze nem elegendő"


Pszichotikus zavar az pl. paranoid zavar, skizoform zavar, skizofrénia. Létezik nárcizmus és narcisztikus személyiségzavar is. Mindenkinek vannak narcisztikus személyiségjegyei. A személyiségzavarok pedig NEM pszichotikus zavarok, hanem a mentalis betegségek egy egészen más csoportja.

febr. 11. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!