Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Valaki, aki ért a személyiségz...

Valaki, aki ért a személyiségzavarokhoz, segítene esetleg, a lenti leírás alapján, adni nekem iránymutatást, hogy kb. milye lehet anyámnak? Tudom, nem lehet így diagnosztizálni, de ha legalább tudnám mire hasonlít, utána tudnék olvasni.

Figyelt kérdés

Anyámnak van valami mentális állapota, valami személyiségzavar vagy ilyesmi, de sosem volt diagnosztizálva, sosem volt pszichológusnál, otthon sem volt soha megnevezve a számtalan hibája, mert megsértődött volna ha bármit a szánkra veszünk (vagyis begurult volna). Van egy bátyám, ő szerintem még elvan, de apámnak is elege van anyámból, de egyelőre még házasok. Sajnos apám behódol anyámnak, én is mindig azt tettem, hogy egyszerű legyen az élet. Otthon mindenben anyám döntött mindig is, mindent ő kezelt.

Anyámék már 60-asok, én is 28, rég máshol élek, férjem van. Már nem kell annyira behódolnom, mert már nem vagyok ráutalva. Bár ugyanúgy be szoktam hódolni, pont azért, mert minek most már pattogni, hisz évi 1-2X látom max. Telefonálni szoktunk sajnos, de nem minden héten. De sajnos álmomban sem hagy nyugodni, néha azt álmodom, megmondom anyámnak a magamét, ezért tudom, ez azért belülről rág, foglalkoztat valamennyire, lehet nem jó módszer behódolni. Most, hogy nem vagyok ráutalva, megmondhatnám neki a véleményemet, de hát sajnos besértődne, begurulna rajta, nem adna egy szamra se, mondaná mekkora hülye vagyok. Ez fix, hogy így reagálna, függetlenül a stílustól, amiben felhozom a témát.

Néha utánaolvasok a nárcisztikus anya jeleinek, de nem illik rá mind, max ilyen 3-4 jel illik rá, így nem gondolom, hogy nárcisztikus személyiségzavara lenne. Némi gashlighting, vagyis gázlángolás mindig volt benne, de az meg csak egy jelenség, nem egy állapot róla. Pedig ha tudnám azt, mi jellemző rá, jobban tudnám kezelni, megbocsátani, olvashatnék cikket az olyan anyához való hozzáállásról.

Még annyi, hogy apám viszont egy kb. 20 éve depressziós, gyógyszert szed rá minden nap, de neki megmondta a pszichiátere, hogy a felesége az oka. Ezt eddig nekem nem mondta, csak tavaly év végén mondta, mikor rohadtul elege volt anyámból. Hogy mi okból volt elege? Rosszul kezeli anyám a pénzt, halmozza a cuccokat, (hogy már nem lehet otthon elférni, meg ne tudjátok meg mennyi fölösleges dolgot vesz, mindenből mindig újabbat, drágán) pszichológiai nyomást gyakorol pl. sértett hallgatással, durván kiabál máskor. Még tudnék sokat írni, de most csak ilyen árulkodó jeleket próbáltam gyűjteni. (Jó, amúgy a rossz pénzkezelés nem hiszem hogy személyiségzavar jele, az bizonyára csak az ő személyiségjegye, csak említettem, amiatt is van apámnak belőle elege többek közt.)



#személyiségzavar #pszichológia #problémás anya #problémás feleség
febr. 11. 16:20
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
42%

Igen, ezt írtam, de nem írtam, mivel személyiségzavart lehetetlen elmondás alapján hitelt érdemlően diagnosztizálni (sőt, még gyanakodni is rá). Ezért írtam, hogy pszichotikus zavarokat lehet gyanítani, mert azoknak van olyan faktora, ami elég markáns ahhoz, hogy egyértelműsítse legalább a pszichotikus zavar létét (specifikációhoz az elmondás még nem elég).

"Nárcizmus" pedig nem létezik, csak azok fejében, akik facebook posztokból meg tévéműsorokból okulnak pszichológia terén.

febr. 11. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
26%
*de nem arra írtam
febr. 11. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
39%

#11 Akkor elég homályosan és félreérthetően írtad 7-ben, gondolom nem véletlenségből kaptál mindenkitől 0% értékelést...

Ha neked szabad félreérthetően fogalmaznod, akkor másnak is: a "nárcizmus"-ra mint témakörre rövidítően gondoltam, amibe beletartoznak a narcisztikus személyiségjegyek, viselkedésmódok, sémák és maga az NPD is.

Próbálsz rajtam fogást keresni, mint kákán a csomót vagy mint szálkát másik szemében, miközben te nem tudsz normálisan fogalmazi (gerendát a magadéban ugyebár) és játszod itt a nagy pszichológiai szaktekintélyt is. :) Véletlenül nem vagy érintette ebben az NPD témakörben?

febr. 11. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
63%

"félreérthetően írtad 7-ben, gondolom nem véletlenségből kaptál mindenkitől 0% értékelést..."

Lehetséges, hogy félreérthetően írtam, de ennyiből csak az jelenthető ki biztosan, hogy te félreértetted. A "mindenki" pedig két ember, az egyik ezek közül te vagy. Mondjuk aki használja a gyakorit, az tudja, hogy az értékelések jobban tekinthetők a csordaszellem leképeződésének, mint tényleges hasznossági indikátornak, és rengetegszer le van pontozva a helytálló válasz, míg az ember önértékelésének hízelgő, vagy a számukra megnyugtató válaszokat meg felpontozzák. De hát nyilván, akinek nem jut más, ezután az önigazolás után kap.

Én nem keresek rajtad fogást, mert egyrészt én választ jöttem adni egy kérdésre, rávilágítottam arra, ami szerintem fals, értelemszerűen jön még majd más válasz is. Ez az oldal lényege. Ha valaki hamis dolgot magyaráz abba, amit én állítok, azt kijavítom - a többség okulásáért, önmagától és önnön hülyeségétől senkit sem kívánok megmenteni.

Nyugodtan próbálhatsz személyeskedni, nem engem minősítesz vele. Általában ezt szokták csinálni azok, akiknek elfogynak az érvei.

febr. 11. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:
53%
Lehet, hogy csak rossz a házasságuk és minden frusztráció onnan jön
febr. 12. 06:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
100%
Hiába adnának itt elnevezést anyud "bajának", a személyiségzavarnak pont az a lényege, hogy ellehetetleníti az egyén szociális kapcsolatait. Magyarul elviselhetetlen vele az élet, nem tudsz kitalálni megfelelő alkalmazkodási módot, mert nincs olyan. Az egyetlen amit megpróbálhattatok volna, hogy hárman összefogva felszólítjátok, vagy "kivizsgáltatja" és kezelteti magát, vagy mindhárman otthagyjátok őt. Apud már depressziós, te már külön élsz, tesód is lelép előbb-utóbb, anyu "nyert". Továbbra is marad minden ugyanígy.
febr. 12. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:

Már régebbi kérdés, de hátha olvasod még.

Én sok dologban passzív-agresszív magatartást vélek felfedezni.


De valószínűleg több "sérülésből" adódik össze a személyisége.

Jól írta az egyik válaszoló, a vásárlások impulzus-vásárlások lehetnek, amitől (pillanatnyi) boldogságot remél.

Apukád mondott valamit, hogy mindig ilyen volt-e vagy történt esetleg vele valami?

Ha próbálod megérteni őt, akkor fontos lehet a gyerekkora, mit tudsz róla? Sok gyerekkori sérülés vezet passzív-agresszív felnőtthöz. Amúgy összességében nagyon elégedetlennek, boldogtalannak tűnik. Fontos leszögezni, h ez a magatartás forma nem feltétlenül jelenti, h az illető feltétlenül szar alak. Mármint nem zsigerből gonosz. Sokszor csak fel nem dolgozott traumák "indikátora"

Már 60 év körüli, valószínűleg már nem fog változni, bár ki tudja. Így majd látod, h szeretnél-e vele kapcsolatban lenni.

ápr. 8. 05:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!