Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Apukám egészségtelenül étkezik...

Apukám egészségtelenül étkezik, mit lehet tenni?

Figyelt kérdés

Anyukám szerint apukám kb akkortól kezdett meghízni, mikor ~20 éve meghalt az ő édesapja, előtte normál testalkatú férfi volt. Most már 120 kg (vagy a mérleg mér csak addig...; eléggé magas, hasa van), és mivel ő is intézi a bevásárlást, nyilván megvan a szabadság, hogy vegyen bármilyen csokit, nápolyit, üdítőt. Anyukám pedig szörnyen igyekszik a főzés területén - fehér liszt és cukor helyett jobb alternatívákat használ, szerintem magyar konyhán belül egész egészséges dolgokat hoz össze- sok gyümölcs és zöldség, mert van kertünk. De apukámnak hiába mondjuk, hogy ebédre főtt kaját egyen, ő inkább egy csomag nápolyit választ cukros joghurttal. És mondjuk neki, hogy van normális kaja, még ő háborodik fel, s kb kiabál, hogy ne szóljunk be neki, hogy mit egyen (kb. csak ilyennel lehet felbosszantani). Meg egyéb dugicsoki, ki tudja a munkahelyén még plusz mennyi mindent eszik. Ha meg főtt kaját eszik, abból is marha sokat.

Szerintem lelki oka van annak, hogy így étkezik, de ha ő nem akar magán segíteni, mi mit tudnánk tenni? Nem szeretnénk, ha x éven belül cukros lenne. Mondtam neki, hogy marha vicces, hogy minket jobban érdekel az, hogy ne legyen cukros, mint őt. 52 éves emberrel nehezebb beszélni sajnos, meg hát én a gyereke vagyok, mit értek én hozzá :D Mikor anyukám kicsit "szekálta", hogy vigyázzon magára jobban, akkor csöppet javult a helyzet egy darabig (nyilván örültünk is neki csendben-nehogy elbízza magát apukám), de most már megint itt van ez a nápolyi+cukrosjoghurttal kombó.

Munkája, keresete, Házassága, családja stabil, szerintem amúgy szuper család vagyunk, csak jó lenne nem nápolyira elbaszni a pénzt egyrészt :D

Azt aláírom, hogy ki kell fogni a pillanatot, hogy beszéljen vele erről az ember, hogy vigyázzon magára jobban, s talán beleegyezik, de mit lehetne még tenni? (ha bele is egyezik, az lesz, hogy jó, majd ha elfogy az itthon lévő 3 csomag nápolyi, akkor többet ne vesz, de hahaha...) És gondolom ezt függőségnek is lehet nevezni, szóval nem is tudom, hogy mit lehet tenni ilyen estben családtagként, egyáltalán hogy vegyük rá, hogy vigyázzon magára mielőtt késő?



2019. nov. 30. 15:38
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Olyan főtt ètelt csináljatok amit jobban szeret mint a nápolyit.


Illetve vegyetek cukormentes nápolyit meg cukormentes joghurt italt.


Igen amibe nem cukor abba èdesítő van de mèg mindig jobb mint a cukor.

2019. nov. 30. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
53%
Ha az ebéd nem jó ízű, (korpásliszt,műcukor,) akkor ne csodálkozzatok, hogy nem kell apukádnak.
2019. nov. 30. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

"Szerintem lelki oka van annak, hogy így étkezik, de ha ő nem akar magán segíteni, mi mit tudnánk tenni?"


Felnőtt ember, nem tudjátok erőltetni. A cukor valóban függőséget tud okozni, édesapádnál esélyes, hogy erről van szó. Ami szerintem kimozdíthatná, az az, ha látna maga előtt egy jó példát: egy barátja, munkatársa, akit nagyra becsül és magához hasonlónak érez, vagy lefogyna, vagy csak megtudná az illetőről, hogy sokat mozog, kevés édességet eszik stb.

2019. nov. 30. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Főtt kajával nincs gond attól függetlenül, hogy "műcukros" vagy másfajta liszttel van készítve, nagyon ritkán (évente 2x) van olyan, hogy anyukám nem találja el az új-kísérlet kaját :) Apukám a főzeléket is szereti, húst is, szóval ezzel nincs probléma. Ha anyukám olyat is csinál, amit apukám szeret, nasinak a nápolyi győz, meg az éjféli "vacsorázás" :( Testvérét is "piszkálták" a lányai, s ő azért figyel magára.

Van egy barátja, aki orvos, ő cukros sajnos, ő szokta mondani neki, hogy figyeljen magára, de az évente 2x-i figyelmeztetés... még ha orvosbaráttól is jön - nyilván nem fogja agyonpiszkálni ezzel :(

1. kommentelőnek: igen, szuper lenne a cukor nélküli nápolyi meg joghurt, de apukám ezeket magának veszi meg, miután a munkahelyéről hazamegy, szóval ezt nem igazán tudjuk befolyásolni :(

Tényleg a lelkére kéne valahogy beszélni :/

2019. nov. 30. 17:23
 5/7 anonim ***** válasza:

Szerintem is egy példa számára hatásosabb lenne, mint a prédikáció (nem bántás). Vagy esetleg mondjátok el neki, hogy azért aggódtok, mert az elhízásnak sok veszélye van, féltek a cukorbetegségétől és ha az lesz akkor nincs több csoki még alkalom adtán se stb...

Anyud és te próbáljátok meg rávenni a mozgásra, pl egy séta a szabadban "családi program" címszóval. Kezdj el sportolni és az eredményeidet mutasd meg neki és lássa, hogy jól érzed magad :) Esetleg vonj bele pár ismerőst, akik közel állnak hozzá.

2019. dec. 1. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Két ötlet, hátha:


(1) Kérjétek meg a cukorbeteg (felteszem 2-es típusú) orvos rokont, ha ő is benne van a dologban, hogy ecsetelje apukádnak, hogy hogy irigyli, milyen szerencsés, hogy ti így főztök, és hogy mennyire könnyebb lett volna neki, ha a te anyukád a felesége, akkor talán elkerülhette volna a betegséget. Persze ha elő tudja ezt adni úgy, hogy nem lóg ki a lóláb.


(2) A tiltott gyümölcs mindig édesebb. Legközelebb valami finom, de egészséges kaját címkézzetek fel a hűtőben, hogy "a csajbulihoz, fiúknak tilos enni belőle" vagy hasonló. Persze itt is vigyázni kell, hogy hitelesnek tűnjön. Mondjuk legyen tényleg egy kisebb csajbuli, neked meg anyunak, mondjuk megnézhettek egy filmet együtt :-)

2019. dec. 1. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Semmi közöd hozzá anorexiás dilo
2022. ápr. 29. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!